Pytania od nowicjusza

Moderator: =Fresz=

Pytania od nowicjusza

Postprzez mir3k » So 25 cze, 2016 21:32

Kochani Krewetkowi Wyjadacze (w skrócie KKW).
Jeżeli chodzi o krewetki w internecie jest zatrzęsienie informacji, niejednokrotnie sprzecznych. Pomóżcie uniknąć błędów mnie i mi podobnym akwarystycznym noob'om.
Wskażcie najbardziej rzeczowe tutoriale/publikacje/strony o początkach przygody z krewetkami. Każda rada od KKW jest cenna. Im więcej sprawdzonych informacji - tym lepiej! Proponuję wręcz stworzenie "przyklejonego" wątku z krewetkowym 101

Z mojej własnej perspektywy - utknąłem już na etapie samego pojemnika.
Wiem że chcę kostkę 30l (6mm szkło opti white) i wyczytałem że "shrimp set" od AquaEl nie jest dobrym pomysłem. Żeby mieć 100% pewności że dostanę OptiWhite, bez żadnej fuszerki - muszę skorzystać z usług optiwhite.pl ?
-filtr RO to chyba przesada jak na pierwsze (i tak małe) krewetkarium? Jakiś kaskadowy w to miejsce? (będę używać kranówki)
- niby jestem elektrykiem, ale o lampce do akwarium wiem tyle że barwę powinno mieć nie niższą niż 6000K. Można dostać coś z uniwersalną nogą do montażu? Czy może zamiast tego lepiej pokrywę ze świetlówką lub ledami?
- pokrywa to dla mnie zagwozdka. Dawno dawno temu, mój starszy brat nad akwarium kładł taflę szkła. Wyglądała szpetnie, ale z tego co pamiętam ograniczała parowanie i chyba miała chronić akwarium przed dostaniem się ewentualnego syfu z zewnątrz?
- waham się też przy wyborze samych krewetek i miejsca dystrybucji. Zoologicznych niby pełno, ale na allegro ludzie chwalą się że ich krewetki są zdrowsze/lepsze/ładniejsze/tańsze
- grzałka i termometr nie wiem czy będzą potrzebne. Generalnie w mieszkaniu mam 18+ ale strzeżonego... Wiadomo że jeżeli grzałka to z termostatem. Ale że akwarium małe, to może jakaś mata grzewcza jest lepszym pomysłem od standardowego walca montowanego na ścianie ?

Wiem że będę odwiedzać to forum regularnie. Mam tylko nadzieję że nie krewetki.org nie podzieli losu elektrody ;)
Pozdrawiam, mir3k z Gliwic
mir3k
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 25 cze, 2016 20:47

Re: Pytania od nowicjusza

Postprzez Inc0gnit0 » So 25 cze, 2016 22:50

Drogi kandydacie na KKW czyli w skrócie KKKW ;) filtr ro i filtr kaskadowy maja ze soba wspólne tylko słowo filtr :) filtr RO słuzy do uzyskania z wody kranowej tzw wody RO czyli tzw wody destylowanej która jest nie zbedna przy bardziej wymagających krewetkach a filtr kaskadowy/kubełkowy/wewnetrzny/hamburski/u-jet itp itd to filtry biologiczne lub biologiczno mechaniczne czyli oczyszczaja wode w akwarium z drobnych czastek mechanicznych i odpadów przemiany materii których zbytnie nagromadzenie jest zabójcze dla krewetek. Tobie na poczatek polece krewetki z gatunku neocaridina davidi odmian barwnych jest tyle że napewno jakaś ci do gustu przypadnie. W temacie opti sie nie wypowiadam bo nie mam ,nie miałem i miec nie zamierzam :P ale moim prywatnym zdaniem dla twojej kosteczki opti bedzie dobrym wyborem zrezygnować z pokrywy i zastosować jakąś designerska lampeczke led np: aquael leddy smart. Polecam zapoznac sie z tym oto tematem mysle że znajdziesz tam odpowiedzi na niektóre dreczace cie dylematy viewtopic.php?f=18&t=7874" target="_blank a po lekturze zadawać pytania jesli jakies beda;)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pytania od nowicjusza

Postprzez kaszan21 » So 23 lip, 2016 09:50

Siemanko ;)
Jako filtr może być kaskada, ale na wlot musisz nałożyć gąbkę lub pończochę żeby krewetek nie wciągało. Stosując gąbkę zyskasz od razu prefiltr ;)
Na początek najlepsze będą chyba RC, niezbyt wymagające, na kranowicie mnożą sie jak szalone.
Nie wiem czy jest sens optiwhite kupować. Może i wygląda lepiej ale kosztuje sporo więcej niż float. Przemyśl to jeszcze.
Oświetlenie (tak jak kolega wyżej) polecam leddy smart. Sam mam w 2 baniakach i jestem bardzo zadowolony :P
kaszan21
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Cz 21 lip, 2016 20:32

Re: Pytania od nowicjusza

Postprzez kaboom » N 24 lip, 2016 08:59

Shrimp set jest doskonałym pomysłem na pierwsze krewetkarium, jedyną jego wadą jest słabe klejenie szkła ale na chwilę obecną nie ma w PL firmy która potrafi skleić Opti na najwyższym poziomie czyli tak jak byc powinno :-) Chcesz ładną kostkę Opti to tylko ADA, potem dłuuuugo nic. Ze Shrimp seta masz tylko do modyfikacji filtrację, moim zdaniem jeśli kupisz filtr U-jet 3 i zamontujesz do niego głowicę od pata mini z zestawu to masz jedną z najlepszych filtracji do krewetkarium, lampka jest ładna i wystarcza do prostych roślin, będziesz chciał coś bardziej wymagającego to kupujesz drugą i tyle.
Jako podłoże potrzebujesz 3 l czegoś ciemnego, może być cokolwiek ale ja Ci polecę ADA Amazonię, po pierwsze masz podłoże pod rośliny więc możesz nie nawozić, po drugie większość krewetek na Amazoni bardzo dobrze się czuje, możesz zacząć od Sakur czy czegoś z rodziny Neocaridina a potem dorzucić np. Crystal red (oczywiście po obniżeniu parametrów wody) Nie pchałbym się w Red Cherry bo przy osobnym baniaku pod krewetki dasz sobie radę z Sakurami a jednak wizualnie RC są słabe.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Pytania od nowicjusza

Postprzez lesniczu » N 24 lip, 2016 09:15

To jak szkło opti powinno być sklejone?


Xcover 3
lesniczu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): Pt 08 kwi, 2016 08:21

Re: Pytania od nowicjusza

Postprzez Inc0gnit0 » N 24 lip, 2016 10:14

Moim zdaniem wszystkie formatki szkła powinny być na wszystkich krawędziach wyszlifowane na "wysoki połysk" z tzw "fazą", spoiny powinny być idealnie równe wykonane bez tzw wałka klejem silikonowym transparentnym sama spoina powinna być bardzo cienka sprawiającą wrażenie że szyby są połączone ze sobą bez kleju:)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Pytania od nowicjusza

Postprzez lesniczu » N 24 lip, 2016 10:40

Wiedzieliście szkło od Przemka ze Szczecina? Bardzo dokładnie i estetycznie klei.
Właśnie sprawdzam, między przednią i bocznymi cianami zbiornika jest szlif(chyba) trapezowy. I nie ma ślady po silikonie. Nie miałem do czynienia ze szkłem od ADY więc nie porównam. Uważam że szkło ze Szczecina jest bardzo ładne.

Xcover 3
lesniczu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): Pt 08 kwi, 2016 08:21

Re: Pytania od nowicjusza

Postprzez Dzordz » N 24 lip, 2016 16:26

lesniczu napisał(a):Wiedzieliście szkło od Przemka ze Szczecina? Bardzo dokładnie i estetycznie klei.
Właśnie sprawdzam, między przednią i bocznymi cianami zbiornika jest szlif(chyba) trapezowy. I nie ma ślady po silikonie. Nie miałem do czynienia ze szkłem od ADY więc nie porównam. Uważam że szkło ze Szczecina jest bardzo ładne.

Xcover 3

A ja mam porównanie i różnica jest tylko w cenie. Na niekorzyść Ady.
Dzordz
Potencjalny Maniak
 
Posty: 19
Dołączył(a): So 17 paź, 2015 08:25

Re: Pytania od nowicjusza

Postprzez lesniczu » N 24 lip, 2016 18:13

Też mi się troche wydawało lekką przesadą stwierdzenie, że nie ma w PL firmy którą nie umie kleić OW.

Xcover 3
lesniczu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): Pt 08 kwi, 2016 08:21


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości