Zaczynam

Moderator: =Fresz=

Re: Zaczynam

Postprzez lwica79 » Śr 14 gru, 2016 21:50

podłoże dałeś aktywne, więc może lepiej dokupić filtr RO ( i minerały) - jeśli nie masz i wpuścić krewetki z rodziny Caridina ? Crystal Red, Crystal Black itp ? Cena ich waha się obecnie chyba niżej niż Blue Velwetów . Fakt , że jeśli nie masz doświadczenia z krewetkami to z Caridiną może być trudniej .. ale .. nigdy nie wiadomo.

Jeśli będziesz lał kranówkę (a nie masz miekkiej? ) na to podłoże to ono będzie przez kilka tygodni/ miesięcy mocno pracowało, wchłaniało co się da by zbijać parametry a w końcu "wybuchnie" , odda do wody to co zabierało i obsada się najprawdopodobniej posypie.

O nadmiar krewet się nie martw- na nie zawsze są chętni jeśli chce się oddać, bo to niezastąpieni mieszkańcy i pomocnicy w akwariach.

CryMore napisał(a):Łupki + aktywne = wyrzucone pieniądze w błoto na podłoże


CryMore dlaczego ? Wygląda to na łupek kwarcowy, a on nie zmienia podobno parametrów wody.
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Zaczynam

Postprzez Sad » Cz 15 gru, 2016 14:36

Zgodnie z poradnikiem:

1) Wybór gatunku: neocaridina davidi- blue velwet
2. Podłoże (najlepiej o granulacji 1-3 mm) : kwarc naturalny barwiony - tu mała uwaga- nie wiem czym to jest barwione ale barwi umywalkę i ręce. Dopiero po którymś płukaniu woda przestała mieć kolor czarny
3) Filtracja: wydajny filtr- Filtr wewnętrzny Aquael Fan Mini Plus, wybrany ze względu na moc. W sklepie mieli o tym samym przepływie 2,5W, a ten ma 4,2W. Założyłem sobie, że większa moc przekłada się na większą wydajność. Dodałem także deszczownicę. Planowane modyfikacje: gęsta gąbka lub całość filtra w woreczek na media filtracyjne. Ma on gęstą siatkę a całość będzie łatwo zdjąć przy czyszczeniu. Zastanawiam się jak bardzo gęsta gąbka wpływa na przypływ przez filtr? Stąd pomysł z woreczkiem.
4) Woda: kranowa plus uzdatniacz plus bakterie startowe. Wodę mam bardzo miękką (zamontowany zmiękczacz)- czy coś tu zmieniać?
5) Oświetlenie, nawożenie, rośliny: lampa z zestawu- NovoLux LED White 5W, nawozów brak, nowa roślinka- Cryptocoryne wendtii 'Tropica'- tu mam pytanie- roślinka lubi nawożenie i lepiej się z nią nie męczyć czy próbować utrzymać? Zestaw mchów- mech Spiki Moss i Java Moss, dodatkowo Hydrocotyle verticillata- tu mam sprawdzone i doczytałem- naważenia brak, powinno dobrze rosnąć.
6. Dodatki i suplementy: jak powyżej- Tetra Aqua Safe + bakterie startowe tym razem Sera. Szyszki olchy także pływają.
7. Ozdoby , skały , korzenie- łupek wyleciał i został jeden mały kawałek. Dwa korzenie i pół kokosa ;-) Mam jeszcze takie rurki ceramiczne, ale nie mam już gdzie tego włożyć.
8. Zakup krewetek: na to przyjdzie czas. Mieszkam w Poznaniu i Blue Velwet ma kilka osób z olx. Jeżeli ktoś mi może wskazać gdzie najlepiej to poproszę. Sztuk na początek 10.
9. Aklimatyzacja: na to także przyjedzie czas

Będę wdzięczny za wszystkie uwagi. Mam nadzieję teraz mniej błędów ;-)

I fakt nadmiar krewetek zawsze można oddać i ktoś się znajdzie. A rybki póki co muszą poczekać- na chyba, że ktoś mi zagwarantuje, że jest jakiś gatunek przy którym krewetki nie będą żyły w stresie.


Obrazek
Sad
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt 06 gru, 2016 08:50

Re: Zaczynam

Postprzez krakers » Cz 15 gru, 2016 15:11

co do filtra to pat mini i gęsta gąbka ponieważ krewetki kochają łazić po gąbce i coś skubać poza tym gąbka drobna czyli 45ppi chroni malutkie krewetki przed wciągnięciem do wirnika. tutaj masz filtr z obudową plastikową i będą właziły do środka maluchy. pat mini jest cichy i wydajny i w takim akwa zrobiłby pralkę ale fachowiec Ci poradził bo ma może za dużo na sklepie i lepsza cena :P
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Zaczynam

Postprzez Sad » Cz 15 gru, 2016 15:17

Ogólnie Pat Mini miałem w ręce i jeżeli chodzi o mój sklep to cokolwiek Aquq EL jest polecane, bo to ich główna marka w sklepie. Póki co założę tą siateczkę na media filtracyjne- jest bardzo gęsta i zabezpieczy wnętrze filtra przed ciekawskimi osobnikami. Wiem z drugiej strony, że gąbka jest najlepsza, ale wizualnie wolę filtr zabudowany. Siatka jest zaciskana na sznureczek i będzie to wyglądało w porządku, a dodatkowo spełni swoje zadanie.

Jeszcze jedna sprawa: druga opcja to owinięcie wlotu filtra wełną filtracyjną i to także spełni swoje zadanie, a i krewetki będą mogły spokojnie po tym chodzić.

Dlaczego nie wybrałem Pat Mini- nie można podłączyć deszczownicy.
Sad
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt 06 gru, 2016 08:50

Re: Zaczynam

Postprzez krakers » Cz 15 gru, 2016 15:50

Sad napisał(a):Dlaczego nie wybrałem Pat Mini- nie można podłączyć deszczownicy.


pierwsze słyszę :shock: :mrgreen: i kto Cię o tym poinformował? sprzedawca? to czas zmienić sklep albo douczyć sprzedawcę
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Re: Zaczynam

Postprzez Sad » Cz 15 gru, 2016 15:55

Tak zostałem poinformowany :-? I tak serio to nie ma problemu aby zmienić filtr, tylko muszę wiedzie na pewno.


Sprawdziłem- to jest możliwe :-) Sprawa filtra zamknięta, bo nastąpi zmiana na Pat Mini.
Sad
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt 06 gru, 2016 08:50

Re: Zaczynam

Postprzez krakers » Pt 16 gru, 2016 12:26

i dużą gąbkę z małymi oczkami ;)
krakers
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 167
Dołączył(a): Pt 03 kwi, 2015 20:11
Lokalizacja: BIAŁYSTOK

Poprzednia strona

Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości