Zestaw do neocaridin

Moderator: =Fresz=

Zestaw do neocaridin

Postprzez Prawo_Darcy » Śr 04 sty, 2017 01:18

Serdecznie witam szanownych forumowiczów,

Zaczynam swoją przygodę z krewetkami. Wybrałem, że będą to Neocaridiny. Szperałem i czytałem w necie żeby zdobyć "trochę" wiedzy, i na podstawie tego "trochę" wyszukałem sobie taki oto zestaw :

- Akwarium kostka 30 l ze shrimp seta Aquael - samo akwarium, bez dodatków - TANIEJ
- Filtr Pat Mini + u jet LUB Aquael Versamax FZN-Mini + za gąbką wkład ceramiczny
- Grzałka Aquael Fix Zone 25 W
- Podłoże piasek kwarcowy czarny
- Światło żarówka GU10 zimna 6000k o mocy 6W
- Rośliny : Korzeń, Anubias (na korzeń), Monte Carlo i Gałęzatka

Moje plany:
Zalać to wszystko wodą z kranu, dodać uzdatniacza do wody akwariowej i odpalić filtr. Po ok 3-4 dniach wrzucić tam pare gupików. Sprawdzać twardość i pH wody, oczywiście za darmo w laboratoriach uczelnianych bo mam dostęp. Po 3-4 tygodniach wrzucić tam neocaridiny. Chcę unikać nawozów, CO2 i chemii polepszającej wygląd roślin. Po prostu niech jako tako rosną i nie gniją. Jeśli znacie jakieś inne ciekawe rośliny, będę bardzo mocno wdzięczny :)

Moje pytania:
1. Czy sprzęt, który dobrałem jest git?
2. Jaki uzdatniacz do wody kranowej? Czy konieczne(wskazane) jest stosowanie bakterii dedykowanych dla krewetek? Czy salty shrimp kh/gh jest niezbędny(wskazany)?
3. Czy wrzucanie paru gupików ma sens? Jadę po kosztach. Chciałbym, żeby bakterie Nitrosomonas, Nitrobacter i etc. pojawiły się na filtrze same z siebie. Nie jestem narwany.
4. Który filtr lepszy - Pat MINI czy FZN-Mini? Który optymalny?

Wiem, że rzeczy do czytania jest mnóstwo. Tak też robię, szperam fora, oglądam filmiki Szopena i czytam poradniki dla początkujących. Na ich właśnie podstawie napisałem powyższe zdania. Pytam, ponieważ mimo że się niby wie to czasami się g**no wie więc chciałbym się po prostu upewnić i uzyskać ewentualną poradę od doświadczonych krewetkarzy/ek :) Nie kupuję shrimp seta bo elementy dodatkowe wchodzące w skład shrimp seta wychodzą drożej. Po wstępnym kosztorysie kupienie : samego szkiełka, filtra, grzałki, najprostszej żarówki LED osobno wyjdzie prawie 8 dych taniej niż całość w dedykowanym przez Aquaela zestawie - dla mnie dużo :)
Prawo_Darcy
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr 04 sty, 2017 00:42

Re: Zestaw do neocaridin

Postprzez Mosur » So 07 sty, 2017 00:51

1. Grzałka jest raczej zbędna.
2. Wypadało by sypnąc jakieś bakterie i minerały np. Azoo biopro i azoo mineral. W przypadku gdy lejesz kran to salty zbędne
3. mozesz wrzucic te głupiki zbiornik szybciej wystartuje.
4. Pat mini lepszy bo mocniejszy tylko zmień gąbkę na 45ppi FZN mini za mały jak już to FZN 1/2.
Mosur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 374
Dołączył(a): N 28 gru, 2014 16:39
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Zestaw do neocaridin

Postprzez Prawo_Darcy » So 07 sty, 2017 11:14

Dzieki wielkie za odpowiedź ;)
Co do grzałki to mieszkam na parterze i mam troche zimno w pokoju i zdarza się gdzies wyjechac na 2-3 dni a grzejnik zakręcić. W takim razie zamówie jeśli będzie taka potrzeba.
Prawo_Darcy
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr 04 sty, 2017 00:42

Re: Zestaw do neocaridin

Postprzez mokry » So 07 sty, 2017 22:19

Mam bakterie azoo biopro i nie podoba mi się, że lepi się ten szajs do szyby akwarium. Dlatego tylko czasami dodaje tych bakterii do wody do pdmian.
mokry
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Pn 26 gru, 2016 11:04
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zestaw do neocaridin

Postprzez Prawo_Darcy » So 07 sty, 2017 23:33

A podajesz je rozcieńczone w wodzie czy sypiesz proszek do akwarium ?
Prawo_Darcy
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr 04 sty, 2017 00:42

Re: Zestaw do neocaridin

Postprzez =Fresz= » So 07 sty, 2017 23:41

Ciekawi mnie też właśnie jak to robi że się "lepi" ?:D

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zestaw do neocaridin

Postprzez mokry » N 08 sty, 2017 08:37

Jak stawiałem zbiornik to zrobiłem podsypkę z tych bakterii plus liście tak jak na milionie filmików. Dolewałem po 5l bo taki mam plastik po mineralnej. Wlewałem w miarę ostrożnie ale wypłukałem je spod żwirku i pływały po powierzchni wody lepiąc się do szyb akwa. Powstały wyraźne poziome linie plus inne ''mazy'' co 5litrów. Teraz czasami wsypuje je do wody do podmian i tak aplikowane nie stwarzają problemu.
mokry
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 65
Dołączył(a): Pn 26 gru, 2016 11:04
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zestaw do neocaridin

Postprzez =Fresz= » N 08 sty, 2017 09:01

To raczej był syf z niewypłukanego podłoża i w każdym świeżo zalanym zbiorniku dodatkowo na szybach i w podłożu jest milion pęcherzyków powietrza. Wystarczy przetrzeć szyby i czekać na stabilizację parametrów.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zestaw do neocaridin

Postprzez Mosur » N 08 sty, 2017 13:17

Ja zawsze wrzucam do baniaczka z wodą do podmiany i mieszam, podałem je ze względu na to że są bardzo wydajne a kolega pisał że tnie koszty.
Mosur
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 374
Dołączył(a): N 28 gru, 2014 16:39
Lokalizacja: Ruda Śląska


Powrót do AKWARIUM

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości