Jedno pytanko, może dwa.

Moderator: =Fresz=

Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez Mati-p » Śr 29 mar, 2017 12:31

Witam serdecznie wszystkich. Jestem nowy na tym forum i zielony jeśli chodzi o krewetki. Mam niewielki zbiorniczek bardzie roślinny i znalazły się w nim krewetki RC. Jako że baniaczek jest nawożony to krewecie trochę dostają po d... i chcę to zmienić. Moje pytanie dotyczy takiego czegoś jak SN WERWA . Co to jest ? Czy to jest jedzenie , bo w opisie pisze że suplement diety . Czy może jest to uzdatniacz. Znalazłem gdzieś filmik jak gość dodaje to do podmienianej wody. Wiem pytanie banalne ale jak możecie to coś napiszcie . W necie jest dosyć mało na temat tego środka ... Kupiłem taki zestaw : kulki BWS, liście ketapangu, SN FULVO i wspomniany SN WERWA. Poradzicie coś na temat tej "WERWY " ???
Mati-p
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2017 12:13

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez macieks » Pt 31 mar, 2017 11:01

werwa to taki suplement który coś tam wzbogaca podłoże ale krewety tez go wpierdzielają. Miałem go i nie stanowi zagrożenia. Przy nowym baniaku sprawdza się jak najbardziej, warto go dodać dość sporo pod podłoże (ja dawałem jakieś 1/4 opakowania). Później jedna łyżeczka raz na tydzień bezpośrednio do słupa.Dodam jeszcze że ładnie pachnie i przypomina tytoń. Zalecam po otwarciu trzymać go w lodówce tak jak inne bakterie w stanie sypkim.
macieks
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 582
Dołączył(a): So 07 lip, 2012 15:14
Lokalizacja: w-wa/ursynów

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez Mati-p » Pt 31 mar, 2017 11:24

Dzięki za odpowiedz. Ogólnie to może opiszę mój problem.
Wystartowałem w Październiku 2016 z baniakiem typowo roślinnym. więc parametry wody starałem się dostosować do roślin. Krewetki RC wpuściłem po około miesiącu jako ekipa sprzątająca. Na początku jak kh i gh było wysokie to wszystko było ok nawet się zaczęły rozmnażać. Na dzień dzisiejszy Kh 6 Gh 8 i krewecie zaczęły powoli pojedynczo padać nie mówiąc już o rozmnażaniu . Co podmiana wody to 1 pada. Zrobiło mi się ich szkoda i coś chociaż trochę chcę im polepszyć warunki.
Baniak 25l. Dużo roślin. Dozowany jest CO2. Podmiany to 30% ro + kran
NO3 10 ppm
Po4 0.25 ppm
K 12 ppm
Fe 0,25 ppm
Mg 3 ppm
Kh 6
Gh 8
Ph 6,9/7 w zależności od dozowanego co2
Myślę że Gh spokojnie podniosę do 10/12
Kupiłem taki zestaw: kulki BWS, liście ketapangu, SN werwa , SN fulvo.
Czy to wystarczy ?
Mati-p
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2017 12:13

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez kubabuba » Pt 31 mar, 2017 13:00

Ja bym poszukał innych przyczyn . U mnie w roślinniaku sakury red mają się bardzo dobrze , jajczą systematycznie ,a młodych też przybywa . Parametry jakie mam to Gh 6,Kh 2, ph ok. 6,5.
Pełne nawożenie macro i micro (chociaż stężenia nie za duże ,np. No3 -6 ppm, inne pierwiastki w odpowiednich do niego stosunkach) Nawożę równiez Co2 na poziomie 25 mg/l.
kubabuba
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 113
Dołączył(a): Śr 18 sty, 2012 21:14
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez macieks » Pt 31 mar, 2017 13:55

odpal baniak typowo pod krewety, może się uda. Masz wszystko czego potrzebujesz.
macieks
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 582
Dołączył(a): So 07 lip, 2012 15:14
Lokalizacja: w-wa/ursynów

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez Mati-p » N 02 kwi, 2017 09:35

Trochę się namęczyłem nad tym baniakiem roślinnym, po prostu szkoda. Karmię jednym pokarmem od początku, może to jest przyczyną. Ale z reguły krewecie padają mi po podmianie. Ale nie od razu tylko na drugi dzień. Wczoraj zrobiłem 30% podmianę, do podmienianej wody dodałem bakterie i fulvo . Oczywiście woda odstana i save water. Od kilku dni w wodzie są te kulki BWS i ketepang. Podmianę zrobiłem na czystej kranówie bez RO, bo niespodziewanie polepszyła mi się jakość kranówki. Ph ma 7, KH 6 , GH 9 ,azotu jest 1,5 ppm fosfor niewykrywalny. Wcześniej była znacznie gorsza , dlatego mieszałem ją z RO. Nie wiem zobaczymy. Jeśli miałbym robić baniak typowo pod krewety to najpewniej byłby to nowy.



Ps. Kubabuba przy kh 2 i ph 6,5 co2 ciężko ogarnąć na poziomie 25ppm. Będzie go o wiele za mało a jak przy takim KH podkręcisz co2 na więcej to wysadzisz baniak.
Mati-p
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2017 12:13

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez kubabuba » N 02 kwi, 2017 12:04

Mati-p napisał(a):Ps. Kubabuba przy kh 2 i ph 6,5 co2 ciężko ogarnąć na poziomie 25ppm. Będzie go o wiele za mało a jak przy takim KH podkręcisz co2 na więcej to wysadzisz baniak.


Zgadza się ...tylko wartości ,które podałem są przybliżone ...napisałem Ph około 6.5 bo nie jestem w stanie z dużą dokładnością stwierdzić ...równie dobrze może być 6,4 , a Kh też może się wahać między 2-3 ....baniak funkcjonuje i nic złego się nie dzieje ,więc nie wnikam w szczegóły . Poziom Co2 stwierdzam tylko po zabarwieniu indykatora (zielono -żółty)
kubabuba
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 113
Dołączył(a): Śr 18 sty, 2012 21:14
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez Mati-p » N 02 kwi, 2017 14:32

Kubabuba wspomniałeś o tym że według ciebie powodem mojego problemu może być coś innego . Co miałeś na myśli ,może to mnie naprowadzi na jakiś trop. :idea:
Czy co2 podajesz 24na dobę ? Bo ja tylko przez dzień. Na pewno mam wahania ph, nie znaczne ,ale może to jest to ?
Mati-p
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2017 12:13

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez kubabuba » N 02 kwi, 2017 15:44

Mati-p napisał(a):Kubabuba wspomniałeś o tym że według ciebie powodem mojego problemu może być coś innego . Co miałeś na myśli ,może to mnie naprowadzi na jakiś trop. :idea:
Czy co2 podajesz 24na dobę ? Bo ja tylko przez dzień. Na pewno mam wahania ph, nie znaczne ,ale może to jest to ?


Mati , Co2 podaję razem ze światłem , więc też mam wahania . Rc aż tak nie są wrażliwe . Piszesz ,że padają zaraz po podmianie wody , więc może tutaj należało by szukać przyczyny . Nie wiem czym nawozisz i jak , bo jeżeli dozujesz nawozy wraz z podmianą , to być może winne są nawozy (ja stosuję tylko sole i minimalnie micro) .Może warto by też podmiankę robić całkowicie tylko samym RO ,oczywiście odpowiednio zmineralizowanym , przy tym litrażu to nie kłopot....Trzeba pokombinować i obserwować ....jednoznacznej odpowiedzi Ci nikt nie udzieli
kubabuba
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 113
Dołączył(a): Śr 18 sty, 2012 21:14
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez Mati-p » N 02 kwi, 2017 17:58

Widzę że robimy podobnie. Nawożę solami a mikro tez daję oszczędnie i tylko fero + bo w nim mniej miedzi jest. Zrobiłem wczoraj podmianę i do dziś nic nie zdechło. Nie robie sam wody RO tylko kupuję w Tesco. Do tej ostatniej podmiany nie dawałem tej RO i w sumie dwa dni minęło i zgonu żadnego nie ma .
A mam jeszcze jedno pytanko do ciebie Kubabuba . Jakie podłoże masz , obojętne czy aktywne ?
Mati-p
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2017 12:13

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez kubabuba » N 02 kwi, 2017 18:16

Podłoże mam obojętne . Jako że nie mam żadnych łodygowców , a tylko same mchy ,bolbitisy,microsoria i bucephalandry nie potrzeba mi żadnych typowo roślinnych podłoży ...
kubabuba
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 113
Dołączył(a): Śr 18 sty, 2012 21:14
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez Mati-p » N 02 kwi, 2017 20:09

Czyli ty masz typowe LT . Chociaż nie wiem ile światła masz. Mój baniak to HT. Światełko led w przeliczeniu na litr to tak w wielkim przybliżeniu 0,8 wat na litr. Piszę w przybliżeniu bo w/l stosuje się do świetlówek. Podłoże to AS2+ i same łodygowce. Po necie jest pełno informacji o tym że baniak roślinny to nie jest dobre miejsce dla krewetek. Zachwycony baniakami w necie gdzie nawet crystale pływają, zachciało mi się takiego. No i mam ładny roślinniak z padającymi RC.
Mati-p
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2017 12:13

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez kubabuba » N 02 kwi, 2017 21:23

To nie jest LT. Typowy LT to mało światła , nawożenie tylko przez substrat,np. ziemia, oraz to co wyprodukują zwierzęta, brak nawożenia CO2 , mało wymagające rośliny , podmianki wody symboliczne i rzadkie....ja z tego mam tylko mało wymagające rośliny . Nawożenie mam zminimalizowane , bo zwyczajnie przy tym zielsku nie potrzeba więcej .Światło mam na poziomie 0,5 W/L , do tego jest mało zwierząt (tylko krewetki)....to nie jest typowy LT na pewno ...ale też nie HT który trzeba "pędzić" i w którym nie trudno o jakąś pomyłkę ....zbiornik ma się prowadzić łatwo i przyjemnie ... a że rośliny może nie rosną tak szybko , to dla mnie zaleta ...ważne że wyglądają zdrowo ....nie podnieca mnie jakoś pędzenie roślin na świetle 1/1 , wlewanie wiaderek nawozu , cotygodniowym karczowaniu ziela , z którym nie ma co zrobić ... a już kompletnie nie widzę sensu w stosowaniu EI ...wlewać litry nawozu ,żeby je póżniej przy podmiance usuwać ...i lać następne :-P , a po jakimś czasie pukać na Forach do działu "GLONY"....albo pisać "pali mi stożki ,jak żyć?"
Ale ja jestem stary , może się nie znam ...tylko dlaczego wielu tu obecnych ma piękne mchy i bucki bez jakiegokolwiek lania nawozów??
Żeby nie było ...każdy prowadzi swoje akwarium jak mu się podoba ...mnie nauczono tak jak napisałem powyżej , ale nie musi to być jedynie słuszna droga ...
Trochę wyszedł OFF ....poniosło mnie po niedzielnym pifkowaniu w plenerze :-P

A co do tych Crystali ,to uwierz że można je trzymać w roślinniaku przy delikatnym nawożeniu

Sorrki za post pod postem ...."niedysponowany" troszkę jestem :-P
kubabuba
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 113
Dołączył(a): Śr 18 sty, 2012 21:14
Lokalizacja: Pabianice

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez Mati-p » Wt 04 kwi, 2017 10:32

Nie wiem czemu odbierasz moje posty jako atak. Jak cię czymś uraziłem to sorki. Powiem szczerze że jak też nie jestem zwolennikiem baniaków na koksie.Ten jest moim pierwszym i ostatnim. Faktycznie za dużo w nim roboty. Chciałem po prostu spróbować. :mrgreen:
A wracając do tematu. Odpukać w niemalowane, chyba znalazłem przyczynę.Ta nieszczęsna woda ro, którą kupowałem z sklepie. Musi mieć jakiś dodatek. Jest już kilka dni po podmianie, i nic nie padło. W końcu zauważyłem wylinkę, której przez pewien czas nie widywałem często. No i krewecie żwawo łażą po całym baniaczku. Teraz podmiany będę robił na samym kraneksie + uzdatniacze które kupiłem i zobaczymy.
Mati-p
Potencjalny Maniak
 
Posty: 18
Dołączył(a): Śr 29 mar, 2017 12:13

Re: Jedno pytanko, może dwa.

Postprzez kubabuba » Wt 04 kwi, 2017 15:47

Mati-p napisał(a):Nie wiem czemu odbierasz moje posty jako atak. Jak cię czymś uraziłem to sorki.


No coś Ty :oops: ...absolutnie nie odbieram Twoich postów w ten sposób ... może po prostu żle się wyraziłem ...nie miałem nic do Ciebie ...to tylko ogólna opinia co do nawożenia ...w żaden sposób nie piłem do Ciebie...sorry
kubabuba
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 113
Dołączył(a): Śr 18 sty, 2012 21:14
Lokalizacja: Pabianice

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość