Zakres µS dla czystego RO

Moderator: =Fresz=

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez Pawel M » Wt 25 lip, 2017 12:13

inerkoma napisał(a):Nie jestem specem w dziedzinie Ro nie mniej jednak czytałem co nieco i z tego co się orientuje temat łączenia membran szeregowo tudzież równolegle ma swoich przeciwników i zwolenników.


Dokładnie jest jak piszesz - znam ludzi którzy mają po 2 lub 3 membrany wpięte w jeden układ RO. Uzysk jest dużo większy a woda troszkę gorsza.
Z każdej membrany wychodzi woda o różnej przewodności - najlepsza z ostatniej ;-) Dla dysków nie potrzeba aż tak super wody więc nie ma problemu - a uzysk jest wyraźnie większy i to jest duży plus ;-)

Sam miałem testować układ z dwoma membranami ale zrezygnowałem z dyskowców więc i pomysł dwóch membran odrzuciłem, do krewetek nie potrzebuję takich ilości i jedna membrana w zupełności wystarcza.
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez SUHY » Wt 25 lip, 2017 13:51

Wolność tomku...... . Szkoda tylko że woda którą zaoszczędzisz 10x tańsza od zestawu RO , który padnie dużo szybciej . To jak pompowanie kół na 3 atm , bo mniej pali :-D .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez inerkoma » Wt 25 lip, 2017 14:13

Na pewnym morskim forum jednemu użytkownikowi taki układ działa od 2 lat i nic się nie dzieje, nic nie padło. Ponadto wsparcie techniczne w jednym ze sklepów z osmozą (dodam, że to nie był handlowiec, któremu rzecz jasna będzie zależeć na sprzedaży gdy padnie membrana) takie rozwiązanie przyjął za coś zupełnie normalnego. Oprócz tego, również znam ludków tak jak Pawel M, którzy mają to w taki sposób połączone - whatever. Pytanie było o wyjściową wartość w µS dla RO :)
Pozdrawiam
inerkoma
Avatar użytkownika
inerkoma
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 42
Dołączył(a): So 28 lut, 2015 23:31

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez Pawel M » Wt 25 lip, 2017 14:18

co do tego padania to zdania też są podzielone
woda jest wstępnie oczyszczona na prefiltrach i dopiero taką wrzucasz na kolejne membrany przecież

więc na drugą membranę też leci już po wstępnym oczyszczeniu przez prefiltry - i na kolejne też

kumpel ma podłączone 3 w ten sposób i jest zadowolony z takiego rozwiązania - ja nie testowałem więc powtarzam tylko to co u niego widziałem i co mi mówił

ma prefiltry dość gęste przed membraną chyba 1 mikron - potem membranę 100 GPD - zamiast ogranicznika tam gdzie leci odpad kolejne 75 GPD z niej kolejne 75 GPD i dopiero ogranicznik
nie pamiętam dokładnie pomiarów jakości wody ale chyba na pierwszej woda była 3 razy gorsza niż na ostatniej - mniej więcej takie zależności były

uzysk dwa razy większy - regularnie wymienia prefiltry i nie zauważył spadku wydajności lub pogorszenia wody. Filtruje tak już około roku.


Nie zdążyłem tego sam przetestować więc piszę tylko opinie innych - które zresztą były szeroko opisywane na innych forach.
druga polecana opcja to pompa zwiększająca ciśnienie wody - koszt koło 200 zł (no i bierze prąd) - wtedy uzysk z membrany masz taki jak wskazuje producent, a wiadomo że mamy najczęściej lipę z uzyskiem przez słabe ciśnienie wody w sieci :cry:
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez =Fresz= » Wt 25 lip, 2017 14:49

https://reefhub.pl/filtr-ro-di/

resztę jak już się zrozumie zasadę działania można sobie dopowiedzieć dlaczego taki "tandem" z membran jest bez sensu :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez inerkoma » Wt 25 lip, 2017 15:14

@Fresz - tutaj doświadczony u użytkownik prawi co innego http://nano-reef.pl/forums/topic/51250- ... h-membran/
Pozdrawiam
inerkoma
Avatar użytkownika
inerkoma
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 42
Dołączył(a): So 28 lut, 2015 23:31

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez SUHY » Wt 25 lip, 2017 20:59

.
Ostatnio edytowano Wt 25 lip, 2017 21:03 przez SUHY, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez SUHY » Wt 25 lip, 2017 21:02

Już pisałem wolność tomku w swoim domku .
Ale mam podstawowe pytanie , Gdzie jest plus tej instalacji ? .


ps:heh trzeba czytać panowie . wpis użytkownika zestawu miałem zamontowany na samym początku. Membrany bardzo szybko się wysypały
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez inerkoma » Wt 25 lip, 2017 21:32

@SUHY - nie wiem jak dokładnie przeczytaleś ów wątek ale warto zwrócić uwage na wpis jacek_1970. Podstawowy plus - szybszy uzysk RO. Tak jak pisałem - schemat ma swoich zwolenników i przeciwników jak i to że zasadniczym celem wątku było zebranie info odnośnie wysokości uS jakie macie w swoim RO. ;-)
Pozdrawiam
inerkoma
Avatar użytkownika
inerkoma
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 42
Dołączył(a): So 28 lut, 2015 23:31

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez Tasior » Śr 26 lip, 2017 06:14

Ale po co te "szybkie" uzyskanie RO?
Ja mam filtr zwykły i mega twardą wodę - powyżej 700-800 us. Po RO mam ok 40-55us. 20 litrów wody robi mi się ok 10h jak nie więcej. Podmiany robię raz w tygodniu. Na podmiany potrzebuje ok 80 litrów. I jakoś zawsze zdążę naprodukować tej wody od weekendu do weekendu ;) A do tego czasem jakiś restarcik wpadnie więc dodatkowe 60 litrów trzeba naprodukować ;)
Więc jakbym miał wybierać - szybkie uzyskanie RO bądź dłuższe życie membrany to jednak wybieram to drugie :)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez SUHY » Śr 26 lip, 2017 10:23

Tak , tak :-D . zwykle bywało od 6 -18 us , teraz 0 - pod koniec życia żywic 2 .

Bardzo dobrze że tematy czasem OT . Bo się człowiek uczy jak coś poprawić albo czego nie robić .


ps:Ale mam podstawowe pytanie , Gdzie jest plus tej instalacji ? :roll: .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez inerkoma » Śr 26 lip, 2017 10:32

@SUHY - Tak jak wspominałem - szybszy uzysk RO. @Tasior zapytał po co to szybko robić? Ano po to, że można wtedy inaczej rozplanować podmianki, nie czekać 10h aż nakapie itd. Pewnie, że się da ogarnąć temat w "klasyczny" sposób zresztą jak wszystko :) Wracając do zakresu µS - od jakiej wysokości można się spodziewać/założyć, że twardości nie będą zerowe?
Pozdrawiam
inerkoma
Avatar użytkownika
inerkoma
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 42
Dołączył(a): So 28 lut, 2015 23:31

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez =Fresz= » Śr 26 lip, 2017 10:38

inerkoma możesz rozrysować sposób zamontowania takiej konstrukcji łącznie z dławikiem? ;-)

P.s. dzisiaj po jakiś 5 latach będę wymieniać cały filtr Ro i kto wie może spróbuję Twoim sposobem zamontować dodatkową membranę żeby to przetestować.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez inerkoma » Śr 26 lip, 2017 10:59

@Fresz - pierwsza membrana jest podłączona w standardowym układzie tj. filtr 5u -> węgiel -> 1u -> membrana 1 -> Odpad z membrana 1 na membrana 2->odpad z membrana 2 na restryktor->wyjścia czystego RO z membrana 1 i 2 na trójnik za trójnikiem zawór i w zasadzie cała filozofia.
Pozdrawiam
inerkoma
Avatar użytkownika
inerkoma
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 42
Dołączył(a): So 28 lut, 2015 23:31

Re: Zakres µS dla czystego RO

Postprzez SUHY » Śr 26 lip, 2017 13:54

Kurcze ja nie czekam , a doję 200L tygodniowo .Samo leci :-D , do zbiornika i czeka .
Mnie martwi to że pierwsza membrana pracuje na podwyższonym ciśnieniu i zmniejszonym odpływie odpadu co ją zabije znacznie szybciej niż w konwencjonalnym układzie .
Ba nawet są układy auto płuczące do membrany , odpinające co jakiś czas na chwilę dławik na brudnej co podobno znacznie wydłuża jej użyteczność .
Jeszcze jakość wody , jak już po pierwszej ktoś ma 15 - 25 us to druga dostanie o 1/4 brudniejszą wodę co za tym idzie będzie jeszcze gorzej .
Ogólnie tak otrzymasz szybciej wodę ale gorszą i jak używasz żywicy to padnie szybciej .
A przecież można kupić bardziej wydajną membranę i będzie szybciej .lub poprostu dwie podłączyć w konwencjonalny sposób .

Więc takie rozwiązanie nie ma żadnego absolutnie sensu ,tylko oszczędza wodę która jest tania jak barszcz a i tak owa oszczędność nie pokryje kosztów padających membran - żywic .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości