internetowe porady-co sądzicie

Moderator: =Fresz=

internetowe porady-co sądzicie

Postprzez stan_shrimps » Wt 12 gru, 2017 19:39

pomagałem pewnej Pani w opanowaniu sztuki zakładania krewetkarium pod Velvety. Miało być podłoże neutralne-mąż wrócił z zakupów z Helpem i tak zostało zalane.
Dojrzewało sobie, doradziłem Pani wyjałowić trochę podłoże podmianami...

Jak się dziś okazało, jeden z fachowców, dość znanych w PL doradził Pani podmiany WODĄ RO.
Prawdopodobnie wiedząc, że będą tam wpuszczane Velvety...

Czy ktoś ma logiczne wytłumaczenie dla robienia podmian wodą RO, akwarium zalanego na HELPie kranexem pod Velvety?
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: internetowe porady-co sądzicie

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 12 gru, 2017 19:41

a po co współczesne agd ma zaprogramowany czas użyteczności?
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: internetowe porady-co sądzicie

Postprzez =Fresz= » Wt 12 gru, 2017 20:04

Taki niestety life ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: internetowe porady-co sądzicie

Postprzez stan_shrimps » Wt 12 gru, 2017 20:06

udało się dojść do ładu...na szczęście były to dolewki z wody RO a podmiany nie były w ogóle robione :) uffffff...ale powiem Wam, że aż się zdenerwowałem...
w tym konkretnym przypadku uważam nawet dolewkę bez sensu, kiedy podłoże i tak zbije twardości i PH...

Druga sprawa, czy osoby nie dysponujące filtrem RO robią dolewki odparowanej wody? Czy osoby dysponujące RO robią dolewki?
Bo ja nie robię w ogóle do zawsze i nie widzę powodu dla którego je robić. Lepiej ograniczyć parowanie co u krewet nie jest problemem. zazwyczaj duże parowanie spowodowane jest grzałką :P
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: internetowe porady-co sądzicie

Postprzez Raffy » Wt 12 gru, 2017 20:32

Są ludzie i... po 5latach pracy w akwarystycznym byś się zdziwił...oj zdziwił, kiedyś sprzedałem grzałkę eheima...następnego dnia Paanie grzała nie działa... podłaczam do prądu i działa po czym padł tekst "a to ją do prądu się podłącza??"
A innym razem przychodzil taki pocieszny dziadek i kupował neony...bo mu zdychały, ja mysle o co tu chodzi bo neona nie jest latwo zabic.. pytam jak z akwarium, podmianami...200litrow na filtrze kubelkowym, woda zmieniana 5lat temu. Mowie ze czas na podmiane, mial kiepskie swiatlo i troche ryb, no3 mogło się skumulować... to na mnie wykrzyczał na cały sklep, ze nie placil 300zl za kubelek zeby podmiany robic :mrgreen: Zloty gral akwarystyki kuzwa


Ja robie dolewki, nie dolewając gh się skumuluje - co prawda mozna robic podmiany na mniejszym gh no ale... mam zaznaczona kreske na szybie, w ciagu tygodnia potrafi isc 2 wiadra na same dolewki do akwariow. A parowanie jest uzaleznione od wielu czynnikow, a przykrywac nie chce.
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: internetowe porady-co sądzicie

Postprzez stan_shrimps » Wt 12 gru, 2017 20:37

u mnie był by problem bo odławiam coś codziennie...

a najlepsze efekty w akwariach gdzie najwięcej paruje... :P
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: internetowe porady-co sądzicie

Postprzez ar2r21 » Śr 13 gru, 2017 18:14

stan_shrimps napisał(a):.. doradziłem Pani wyjałowić trochę podłoże podmianami...
jeden z fachowców, dość znanych w PL doradził Pani podmiany WODĄ RO.
Czy ktoś ma logiczne wytłumaczenie dla robienia podmian wodą RO..

Jeżeli doradziłeś wyjałowić podłoże, to robienie podmian wodą RO jest całkiem logiczne. Woda RO nie posiada w sobie rozpuszczonych soli powoduje to, że szybciej nastąpi rozpuszczenie soli z podłoża. Jeżeli woda kranowa będzie miała dużo rozpuszczonych soli to te, które są w podłożu mogą się do końca nie rozpuścić.
Artur
ar2r21
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 89
Dołączył(a): Pt 18 gru, 2015 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: internetowe porady-co sądzicie

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 13 gru, 2017 19:07

ar2ar21 nie rozumiesz co Stan miał na myśli pisząc "wyjałowić" podłoże kranówką , chodzi o zneutralizowanie własności obniżających pH /zakwaszających a tego nie dokona o obojętnym odczynie pH woda RO ( uprzedzę kontre "moja woda ro ma ph 6,0" , owszem mieć może bo chłonie co2 z powietrza) tylko to jest zadanie dla alkaicznej wody kranowej która posiada kh na poziomie większym od 1 zazwyczaj 4-10
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: internetowe porady-co sądzicie

Postprzez ar2r21 » Śr 13 gru, 2017 20:57

Określenie "wyjałowić podłoże" i "zneutralizować podłoże" ma dla mnie różne znaczenie. Stąd moje wyjaśnienie stosowania wody RO. Możliwe, że ten doradca też rozróżniał te określenia i dlatego dał taką radę. Może stan_shrimps dopisze co miał na myśli pisząc "wyjałowić podłoże".
Artur
ar2r21
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 89
Dołączył(a): Pt 18 gru, 2015 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: internetowe porady-co sądzicie

Postprzez stan_shrimps » Śr 13 gru, 2017 21:28

Jałowe=obojętne.

Inaczej: zabić aktywność podłoża.

Na szczęście to help i nie uwala PH jak beni :)

Dokładnie chodziło o to co napisał Inco ;)
Z tą wodą RO to trzeba by tu skopiować artykuły zulixa i podkleic na stronie działu :)
Tyle ludzi twierdzi że jego woda RO ma PH 6...w takim układzie w żadnym akwarium nie powinna być wyżej.

Nie pamiętam już dobrze, ale leciało to jakoś tak, że woda w sieci jest pod ciśnieniem i dzięki temu ma w sobie rozpuszczonego co2. Wystarczy taką wodę przewietrzyć i PH powinno zbliżyć się do 7.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: internetowe porady-co sądzicie

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 13 gru, 2017 22:39

kto ma testy kropelkowe moze sie zabawic w magika ( dzieciom oczy wychodza z orbit jak widza niebieska wode która za kilka sekund jest żołta heheh ) niech wezmie próbke wody ( najlepiej miekkiej) zrobi pomiar po czym chuchnąć do fiolki zatkać szczelnie palcem i 20x zrobić energicznie "szejker" i woila ph cudownie spadło albo raczej pomiar/odczyt wskazuje niższe ph niz przed operacja wstrzasania
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron