Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Moderator: =Fresz=

Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez CryMore » Pn 25 gru, 2017 22:41

Postaram się opisać dokładnie to co mnie frapuje.

Zacznę od początku. Obecnie stosuję Salty Bee Premium, wszystko śmiga, ale... Bardzo łatwo zachwiać biologię zbiornika i wydaje się, że margines błędu jest minimalny jeżeli chodzi o problemy z robakami. Ostatnio zakwitły mi dwa zbiorniki, życia pełno jednak mleko i już.

Ze względu na to, że mam oryginalne opakowania trzech różnych soli zacząłem czytać dokładnie instrukcje. Wpadłem na nurtujące mnie pytanie, na które ktoś z Was mi odpowie, mianowicie:
Producenci na opakowaniu sugerują wagę soli potrzebną do osiągnięcia 200us kolejno:
Salty Shrimp 1,5 gr na 10l
Salty Bee Basic 1,35gr na 10l
Salty Bee Premium 1,13gr na 10l.

GH między Salty Bee Basic a Premium nie różnią się praktycznie wcale. Między Salty Shrimp jest delikatna różnica. Czy ktoś z Was wie, dlaczego w takim razie soli premium (najbogatszych, pełnych i super komplentych) sypiemy zatem najmniej??
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 25 gru, 2017 23:09

to proste różne substancje w rożny sposób wpływają na wysokość przewodności a rózne preparaty maja rózny skład zapewne podstawowe minerały sa te same ale diabeł tkwi w szczegółach
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez Marek77dgl » Pn 25 gru, 2017 23:42

Aby uzyskać 250uS(GH6) muszę wsypać pełną miarkę z górką SaltyBeePremium na 20 litrów wody ro. Wcześniej stosowałem SaltyShrimp GH+ to dawałem pełną płaską miarkę aby było 250uS(GH6) czyli zużywam więcej SaltyBeePremium. Ale to tak podaję objętościowo. Być może SaltyBeePremium jest lżejszy od SaltyShrimp. Tego nie wiem, nie mam takiej dokładnej wagi aby to zważyć.
Edit: CryMore, to co piszesz o biologii jest trochę niepokojące. Od ponad 2 miesięcy używam SaltyBeePremium i zauważyłem 1 negatywną sprawę. Jest to piana, która się utrzymuję przy krawędziach. Wygląda to po prostu źle. Jednak nic niepokojącego nie zauważyłem. Woda kryształ. Krewety zachowują się normalnie. Zastanawiam się czy nie wrócić do SaltyShrimp
Avatar użytkownika
Marek77dgl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2015 21:04
Lokalizacja: Głogów

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez CryMore » Wt 26 gru, 2017 01:36

Inco, ale Salty Bee Premium to Basic plus coś. Na chłopski rozum powinno ważyć więcej. Ja chwilowo wracam na wersję Basic dla mojego spokoju. Przed postawieniem pokoju krewetkowego muszę mieć 100% pewne sole, a co do premium zaczynam się wahać.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 26 gru, 2017 07:47

kiedyś mi się nudziło i wymyśliłem że lepiej się będzie rozpuszczać Salty gdy będzie mieć większa powierzchnie kontaktu z woda więc zmieliłem na pył salty gh+ , po tej operacji trzeba było 1,5 miarki sypać żeby było te 240us nie wiem jak dozujesz miarka czy na wagę jeśli na wagę to granulacja nie ma znaczenia.
P.S pył z SaltyGH+ sie rozpuszcza błyskawicznie
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez =Fresz= » Wt 26 gru, 2017 10:15

Salty shrimp to inny producent i dlatego też inny skład. Nie ma co porównywać wag tylko dawać tyle żeby uzyskać odpowiednio wysoki parametr gh.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez daman0629 » Wt 26 gru, 2017 10:43

Ja już dawno pisałem że salty bee premium szału nie robi i jest po prostu przereklamowane.
W świecie krewetkowym jest tyle możliwości zarobienia kasy przez producentów że głowa mała wystarczy dobra reklama, napisać że jest coś super premium kompletne itp a rzeczywistość niestety po czasie to weryfikuje.
daman0629
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 194
Dołączył(a): Wt 21 sty, 2014 12:22

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez Trolki » Wt 26 gru, 2017 14:39

Ja mam na Basic i jest ok z tym zakwitem pierwotniakow to prawda co podmiany dwa dni metna woda ale zero negatywu u krewetek w sumie.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
Trolki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 210
Dołączył(a): N 29 lis, 2015 22:54

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez jalar » Śr 27 gru, 2017 21:54

Używam Premium od dwóch miesięcy ,tak jak Marek77dgl zaobserwował piana i biofilm na wodzie (wkurzające)ale woda kryształ,zdecydowanie więcej wylinek.Po letniej katastrofie ,przegrzane zbiorniki straciłem prawie całą obsadę w moich zbiornikach. Postanowiłem obsadę odbudować zrestartować od nowa dwa zbiorniki teraz , po nowym roku dwa następne. Mój kumpel postawił regał w tym samym czasie i dokupił dwa zbiorniki.Zamówiliśmy w jednej przesyłce podłoża Benibachi ,bakterie Seachem Pristine i Stability i jeszcze parę mniej i bardziej potrzebnych specyfików ;-) ,do tego jedno opakowanie SALTY BEE GH+ PREMIUM 550g które podzieliliśmy na pół. Zbiorniki postawiliśmy w odstępie dwudniowym od siebie ( ja wcześniej) ,ta sama suplementacja w tych samych dawkach ,ta sama przewodność wodociągi te same (piwko też :-D ) Moje zbiorniki po dwóch dniach leciutki zakwit pierwotniaków który po dwóch dniach ustąpił u kumpla takie mleko że tylnych ścian zbiorników nie było widać i utrzymywał się z półtorej tygodnia.Chwilę kombinowaliśmy jaka była przyczyna tego zjawiska. Jedyna różnica jaka była w czasie stawiania zbiorników to taka że ja sobie wodę RO przygotowałem z cztery dni wcześniej i chwilę stała w ciemnej łazience ,a kolega puścił wodę na świeżo tuż przed i podczas zakładania zbiorników. Co Wy o tym sądzicie ?
jalar
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): N 15 lut, 2015 20:19
Lokalizacja: Trzcianka k/Piły

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez Trolki » Pt 29 gru, 2017 01:36

Zbiornik założony w innym czasie np. Grzyby ( pieczarki) zacznij hodowle przed pełnią a dwa dni później po pełni. Zobaczysz gdzie będzie wysyp a gdzie kilka szt. Tak samo ma pierwotniak przed pełnią jest ich pełno, co by człowiek nie robił i tak jest zakwit. Dlatego u niektórych jest a u innych nie ma.

Wysłane z mojego E2105 przy użyciu Tapatalka
Trolki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 210
Dołączył(a): N 29 lis, 2015 22:54

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez =Fresz= » Pt 29 gru, 2017 21:21

Dzisiaj zrobiłem większą podmianę 16l w moim zbiorniku, samymi solami premium i jak na razie zero "mleka".

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez eXrat » Cz 25 sty, 2018 23:04

Z ciekawości kupiłem testy JBL: GH, pH
I u mnie wygląda to tak:
• podłoże: BeniBachi BLACK SOIL MINERAL [POWDER]
• woda: RO + BEE Shrimp GH+ + AZOO Mineral Plus
Przy wartości 270µS mam GH 5, pH ~6,2
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez CryMore » Wt 06 lut, 2018 20:34

Taka ciekawostka. Kupiłem ostatnio płyn kalibracyjny HM Digital 700us. Skalibrowałem dwa mierniki HM Ap2 i HM com 80. Po kalibracji GH 6 pokazało przy 340us. Byłem zdziwiony, ale poprosiłem osoby, którym wysyłałem krewetki, aby zrobili swoje pomiary. Były takie jak w moich zbiornikach.

Do testów używam JBL kropelkowe i robię test co 0,5GH
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez rotmistrz88 » Śr 07 lut, 2018 09:09

Również mam pytanko w tej kwestii ,konduktometr mam h&m digital i płyn również tej firmy (kupiony w zeszłym roku ,-były jakieś wadliwe te płyny do kalibracji ? Bo coś się przez forum kiedyś przewinęło ale nie pamiętam dokładnie co i jak)
Ale do meritum
Woda po filtrze RO ma ok 13us (wejściowe jest 600us)

Postawiłem akwarium 30l na samym salty shrimp bee gh+ (sama sól na ok 250us) i wiadomo mchy itp (bez ceramiki i kamieni ) i wszędzie producent i różne fora podają że gh ok 6 jest przy 200+/- 50us

Akwarium że wszystkimi roślinami i filtrem utrzymuje od początku ok 270us

I teraz po trzech tygodniach zrobiłem pomiar testem zoolek gh (roczny ,ale data ważności do 2019)
I wyszło że gh jest 8,

Na początku myślałem że felerny test ale rozrobiłem sobie testowo w litrowym naczyniu wodę to plus salty shrimp gh+ i wyniki były następujące

100us +/- 4GH
150us +/- 5GH
200us +/- 7GH

I teraz podstawowe pytanie ,czy macie podobnie czy jednak coś tu zakłamuje

Przypomniało mi się o tym płynie hm digital że kiedyś ktoś tu dyskutował o wadliwej serii itp czy może jednak kupić nowy test JBL i zmierzyć jeszcze raz .?
Avatar użytkownika
rotmistrz88
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Pn 01 maja, 2017 14:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Sole, Skład, Przewodność i wielki ???

Postprzez CryMore » Śr 07 lut, 2018 10:06

Nieważne ile masz us. Ustal sobie GH jakie chcesz mieć przy swoim mierniku i zapamiętaj pomiar (np. GH6 250us) i tak rób wodę. Testy zoolek są słabe. JBL szybciej się rozpuszcza i jest dokładniejszy. Zrób sobie testy co 0,5GH
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron