Jaki filtr RO

Moderator: =Fresz=

Jaki filtr RO

Postprzez Tasior » Cz 01 lut, 2018 20:02

No i stało się, po -n latach padł mi filtr RO.
Czas na nowy.
Czy ktoś może polecić coś konkretnego sprawdzonego na twardą kranowa wodę?
Jaki najlepiej filtr wybrać?
Z góry dziękuję za wszystkie Wasze sugestie ;-)

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Jaki filtr RO

Postprzez Raffy » Cz 01 lut, 2018 22:33

Tasior
W robocie mam z 10filtrów RO, w domu przerabiam chyba trzeci :-)
Ogólnie to jest tak, że im mniejsza (słabsza) membrana, tym większa wydajność... budowa membrany ogólnie jest gęstsza, przez co wtedy słabiej woda przepływa. Bo tak to z wyglądu ani rozmiarami się nie róznią.
Moim zdaniem najlepsze są 75-100 gdp, do tego żywica jonowymienna na samym końcu - masz wtedy wodę 0.00 idealna baza
Wkłady przed membraną dawaj tak - 1 mikron- węgiel - 5 mikron
Potem przez membrane a na samym końcu pojemnik z żywicą

Lepszej osmozy mieć nie będziesz :-)

O takie coś:
https://sklep.osmoza.pl/filtr-akwarysty ... p-864.html

plus na samym końcu
https://sklep.osmoza.pl/demi-aqua-tic-d ... p-611.html

Oczywiście filtrów, pojemników itp. jest cała masa...można samemu poskładać zestaw, woda ma tylko przepływać...
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Jaki filtr RO

Postprzez Tasior » Pt 02 lut, 2018 06:13

Czyli nic się nie zmieniło :)
Wiesz jak ja kupowałem filtr RO to na allegro może były ze trzy rodzaje, teraz jest tego kilka stron i myślałem, że może już jest coś lepszego niż kiedyś ;)
Ale pomysł z żywicą przy mojej twardej wodzie w kranie wydaje się dobry i chyba go zastosuję ;)

Dzięki za info :)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Jaki filtr RO

Postprzez Raffy » Pt 02 lut, 2018 07:59

Raffy napisał(a):Ogólnie to jest tak, że im mniejsza (słabsza) membrana, tym większa wydajność... budowa membrany ogólnie jest gęstsza, przez co wtedy słabiej woda przepływa.


Czytam rano co pisałem i patrzę jaka gafa, późna pora była :p wydajność chodziło w sensie, że czyściejsza woda. Bo 75gdp słabo daje, dlatego woda wolniej przepływa przez gęściejszą membranę, przez co jest czystsza i żywicę rzadziej się wymienia :)

Ro jest niezmienne od kopy lat, najważniejsza w ro jest membrana, to serce całej instalacji. Wkłady wstępne są po to, żeby nie zapychać syfem membrany, a żywica na samym końcu przy ujsciu ro, trzepie wodę do zera :)
Pamiętaj o przepłukaniu wkładu węglowego przed użyciem :)
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Jaki filtr RO

Postprzez Tasior » Pt 02 lut, 2018 08:27

Z tymi 75/100/150 to chodzi o galony na dzien? :D
Czyli im mniej galonów tym gęściejsza membrana, czyli 75 daje najbardziej czystą wodę? :D
Czy na odwrót? :mrgreen: :mrgreen:

Raffy napisał(a):
Raffy napisał(a):Pamiętaj o przepłukaniu wkładu węglowego przed użyciem :)

Ej no spokojnie aż takim świeżakiem nie jestem :mrgreen:
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Jaki filtr RO

Postprzez Raffy » Pt 02 lut, 2018 09:21

[quote="Tasior"]Z tymi 75/100/150 to chodzi o galony na dzien? :D
Czyli im mniej galonów tym gęściejsza membrana, czyli 75 daje najbardziej czystą wodę? :D
Czy na odwrót? :mrgreen: :mrgreen:

Jop :) Im większe membrany tym większe us przy wyjściu, przez co żywica szybciej się zużywa :) zależy ile tej wody potrzebujesz, ja mam za dużo baniaków i mam 100gdp
Z tego powodu odstawiłem merlina, bo gdzieś leży :roll:
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22

Re: Jaki filtr RO

Postprzez Tasior » Pt 02 lut, 2018 09:29

To te większe powinny być tańsze.
No ja mam teraz 75 i kurde za wolno mi się ta woda robi.
To myślę 100 plus żywica powinna być ok.

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Jaki filtr RO

Postprzez jacek_lu » Pt 02 lut, 2018 10:02

ta ilość wody nie jest taka mała, sporo zależy też od ciśnienia jakie podawane jest na filtr, około 285l na dobę, u mnie coś koło tego, bo 5l w 30 minut mniej więcej mam.
Kupiłem ostatnio te 75gpd, bo już męczyło mnie jeżdżenie po wodę, a wcale dużo jej nie potrzebuję, bo z 20l na tydzień, ale i zapas jakiś muszę mieć w razie czego, więc 30l niech będzie.
Nie zazdroszczę tym co tej wody potrzebują z 100-150 i więcej hehe.
Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa

Re: Jaki filtr RO

Postprzez Tasior » Pt 02 lut, 2018 11:51

No u mnie 5l idzie w około 1-1,5h jakoś tak. Fakt im większe cisnienie tym szybciej uzyskamy żądaną ilość wody.
No ja tak na tydzień potrzebuje tej wody około 100-150 litrów.. Praktycznie przez to dzień w dzień coś odlewam.
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Jaki filtr RO

Postprzez jacek_lu » Pt 02 lut, 2018 12:03

Tasior napisał(a):No u mnie 5l idzie w około 1-1,5h jakoś tak.


to faktycznie dość sporo, przyznam się że miałem obawy co do takiego wyniku j.w, ale ciśnienie mam takie fest tylko w łazience, to podpinam się pod prysznic, w kuchni też nie jest źle ale to już na gołe oko nie to samo.

Jak by nie było, ktoś pisał chyba na tym forum, że jak zbiera wodę, to wtedy z łazienki (wanny) każdy chce skorzystać, jest w tym coś prawdy hehe.
Avatar użytkownika
jacek_lu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt 25 wrz, 2015 08:07
Lokalizacja: Ostrołęka/Warszawa

Re: Jaki filtr RO

Postprzez matu » Pt 02 lut, 2018 12:49

Poszukaj hasło pompa do ro. Leci wtedy 3-5x szybciej....
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaki filtr RO

Postprzez kaboom » Pt 02 lut, 2018 15:44

Ważniejsza przy wydajności jest temperatura wody, oczywiście ciśnienie także ale temperatura ma największy wpływ na wydajność. Ja osobiście używam 50 GPD i jest OK, beczka 140l napełnia się jakieś 16-20h w zalezności od pory roku, zostawiam na noc i mam z bani, nie ma szans na przelanie.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Jaki filtr RO

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 02 lut, 2018 17:12

Kaboom masz racje ale nie wiem czy w 100% temperatura ma większe znaczenie niż ciśnienie wody dla wydajności membrany a i koszt ciepłej wody jest wyższy niż zimnej ( chyba przeprowadzę w wolnym czasie eksperyment izmierze czasy uzyskania 1l RO następującymi metodami 6bar +woda zimna 11C , 6bar +woda ciepła temperatura 20C , 2,5bar +woda zimna 11C , 2,5bar +woda ciepła 20C ), Tasior inwestuj w pompę RO czasy rzędu 1-1,5h/5l przejdą do historii i zrobi ci sie 20-30min/5l a jeśli pójdziesz krok dalej i zastosujesz druga membranę na odpadzie z pierwszej to podejrzewam że 15min jest realne moja membrana 100gpd ma juz 2 lata i być może za rok zastąpię ja dualem 2x 100GPD lub 2x75GPD jak zwykle zdecyduje gdy przyjdzie czas:)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Jaki filtr RO

Postprzez Tasior » Pt 02 lut, 2018 17:46

Heheh no póki co daje radę ale też już kiedyś o pompie myślałem, tyle że to było wdedy jak się mówiło o pompach na wejściu wody do domu a nie stricte RO. Tego rozwiązania nie znam :-)
Dając na odpadzie membranę co wówczas uzyskamy? Na moje rozumowanie mniejsze ciśnienie odpływu co da szybsze uzyskanie ro z pierwszej membrany?
A jakie będą parametry na odpadzie?

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Jaki filtr RO

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 02 lut, 2018 18:02

Dwie membrany działaja na zasadzie ze odpad jest przetwarzany jeszcze raz co daje wydajnośc jak z dwóch filtrów ale przy nizszym zuzyciu wody i przy jednym zestawie prefiltrów. Dwie membrany maja sens wyłacznie z pompa wtedy cisnienie masz na obu jak trzeba bo pompa moze i 10bar wycisnać ofc takie cisnienie zniszczy membrane więc w zestawie z pompa sa dwa czujniki pierwszy wysokiego cisnienia który wyłacza pompe gdy cisnienie przekroczy 6-6,5bar zabezpiecza membrane i drugi niskiego cisnienia który wyłacza pompe gdy cisnienie jest zbyt niskie w sieci i chroni pompe przed zatarciem.
P.S czysto teoretycznie bez szczegółowych wyliczeń chce tylko nakreslic teorie wiec nie łapcie mnie za niescisłosci :) : jesli pierwsza membrana pozyskuje 1l wody RO o czystosci przykładowo 10us z surowca 4l kranówki o czystosci 400us to odpad po pierwszej membranie w ilości 3l powinien miec 500us trafia do drugiej membrany i usyskujemy 0,75l wody RO ktora bedzie miec 12us która po zmieszaniu z woda z pierwszej membrany globalnie da wynik 1,75l RO o czystości 11us i 2,25l odpadu o czystosci około 550-600us w czasie nawet o połowe krótszym niz z jednej membrany
Ostatnio edytowano Pt 02 lut, 2018 18:15 przez Inc0gnit0, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron