Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Moderator: =Fresz=

Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Postprzez rafmart » N 15 lip, 2018 13:17

Hej,

Od 2dni zalany zbiornik 49L. Woda RO uzupełniona Salty Shrimp. Bezpośrednio po zalaniu było 300uS z czego byłem bardzo zadowolony. Teraz mierzę i jest 390. Wczoraj włożyłem korzeń red moor na który wpakowałem trochę mchu i posadziłem staurogyne repens do podłoża. Samo podłoże to benibachi black soil więc woda się upaskudziła podczas tego procesu. Dodatkowo pierwotniaki chyba atakują bo nie chce się to przefiltrować i woda mętna. Dolałem również bioguard zgodnie z zaleceniami a w podłożu jest bee max. Filtr to fzn3 w którym jest 500ml Matrixa i włóknina. No i pytanie - co z tego wszystkiego podniosło przewodność?

R.
rafmart
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): N 01 lip, 2018 17:30

Re: Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Postprzez rafmart » N 15 lip, 2018 13:33

Parametry teraz:
1. PH między 5.5 a 6 więc OK
2. GH 7 czyli trochę za duże
3. KH chyba około 0. Kolor powinien się zmienić z niebieskiego na żółty więc skoro niebieskiego nie widziałem w ogóle to chyba mogę założyć, że jest w okolicach zera.

Jak widać przewodność przełożyła się na wzrost GH, które jest minimalnie zbyt wysokie teraz na caridina.
rafmart
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): N 01 lip, 2018 17:30

Re: Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Postprzez eXrat » N 15 lip, 2018 15:24

Salty Shrimp nie rozpuszcza się idealnie przy rozrabianiu/mieszaniu wody w bańce i dlatego w akwarium, po pewnym czasie, parametry µS/GH idą do góry .
Tak sądzę.
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Re: Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Postprzez rafmart » N 15 lip, 2018 15:36

Salty rozpuściłem wcześniej w garnku i dopiero widząc, że nie ma żadnych grudek przelałem do baniaka gdzie dobrze rozmieszałem więc to raczej nie to.

R.
rafmart
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): N 01 lip, 2018 17:30

Re: Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Postprzez rafmart » N 15 lip, 2018 19:01

Winowajcą okazał się Benibachi Black Soil. Zrobiłem eksperyment. Do szklanki nalałem RO o przewodności 16uS. Dorzuciłem łyżkę Benibachi (bez mieszania) i pomiar znowu wskazał 16uS. Pomieszałem trochę tak, że woda zmieniła kolor i mierzyłem. Za każdym zamieszaniem wynik był wyższy aż doszedł do 32uS. Może ktoś to wyjaśnic?
rafmart
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): N 01 lip, 2018 17:30

Re: Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Postprzez Mr.Kreweta » N 15 lip, 2018 20:43

Na początku podłoże zawsze oddaje do wody, korzenie też mogą, przewodność wzrasta, to normalne, z czasem się uspokoi, kilka podmianek będzie, i git.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Postprzez Tasior » Pn 16 lip, 2018 06:20

dlatego ja lubię zalewać akwarium czystym RO i uzdatniam dopiero aż przewodność przestanie rosnąć. A z tym różnie bywa. Raz przestaje rosnąć przy ok 30us, raz przy 130us.
Niby to nic ważnego, bo mam praktycznie miesiąc na ustawienie docelowych parametrów, ale to tak z czystej ciekawości lubię wiedzieć co i jak tam się dzieje :)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Postprzez rafmart » Pn 16 lip, 2018 06:59

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Już się martwiłem, że coś pochrzaniłem.

R.
rafmart
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): N 01 lip, 2018 17:30

Re: Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Postprzez rafmart » Pn 23 lip, 2018 16:40

Ile czasu taka stabilizacja może trwać? Akwa stoi 10dni i w dalszym ciągu dziennie rośnie przewodność o 10-15. Chociaż chyba widać powoli tendencję spadkową. Staram się trzymać mniej więcej stabilnie więc co chwilę dolewki czystej RO robię. Pewnie kwestia tego, że nawaliłem zdrową warstwę 5-6cm Benibachi w 50L i musi się 'wyszumieć'.

R.
rafmart
Potencjalny Maniak
 
Posty: 6
Dołączył(a): N 01 lip, 2018 17:30

Re: Rosnąca przewodność w nowym baniaku

Postprzez Mr.Kreweta » Wt 24 lip, 2018 14:05

Średnio po miesiącu powinno się uspokoić, czasem szybciej, czasem później.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości