Problem z zbyt wysokim Ph

Moderator: =Fresz=

Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » Pn 24 wrz, 2018 13:56

Witam bardzo serdczenie !

Możliwym jest aby skała scenery podnosiła parametry wody ? Mam jej około 20kg w moim nowym akwarium iwagumi 120l wygląda ono tak jak na zdjęciu
Obrazek

( funkcjonuje już równy miesiąc ) Dzień po założeniu parametry wody wynosiły pH 7 GH 6 I KH 4. Miesiąc później te wartości wynoszą pH 7,4 GH 8 A KH 5. Podłoże to advanced soil plant, które w zamyśle powinno mi ustabilizować parametry na KH około 3 a pH na około 5,5-6,5 ( przynajmniej tak twierdzi producent).

Chyba że jeszcze jest możliwość iż zeolit może podnosić trochę twardość wody ? ( firmy aquaforest ,,AF Zeolit,,) którego włożyłem do kubełka unimax 250

Z czystej ciekawosci przeprowadziłem sobie prosty test pH mojej wody zdemineralizowanej filtrowanej dodatkowo przez wkład liniowy mineralizujący pokazany poniżej byłem trochę w szoku . W porównaniu do wcześniejszej wody (samo Ro bez żadnych dodatków wynosiło równe pH 6) . Teraz po zakupie Obrazek
wynosi pH 7.
Skoro po wymianie wkładów w filtrze RO 4 ( Bo myślałem iż może należałoby je wymienić na nowe , kupiłem je o granulacji 5 micron i 1 micron) woda zdemineralizowana dalej mi pokazuje wartości pH 6,5 KH oraz GH na poziomie 2 to nie mam uszkodzonej membrany ?

Ps z góry przepraszam za umieszczenie wątku na złym temacie itd. Piszę tuta gdyż jestem już zdesperowany i nie mam pojęcia co mam robić :/
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez =Fresz= » Pn 24 wrz, 2018 14:19

Tak zeolit i kamienie mogą podnosić parametry ;) ph wody po Ro powinno być obojętne czyli 6. Wkładu mineralizującego się w akwarystyce nie używa stąd też możliwe parametry. A jeżeli chcesz mieć totalnie czystą wodę Ro to dokup sobie żywicę jonowymienną.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 24 wrz, 2018 14:23

W końcu to używasz wody z filtra RO czy zdemineralizowanej? Skały jak najbardziej lubią stabilizować PH, a z filtra ro woda ma miec GH i KH koło zera.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » Pn 24 wrz, 2018 14:36

=Fresz= napisał(a):Tak zeolit i kamienie mogą podnosić parametry ;) ph wody po Ro powinno być obojętne czyli 6.
Tak owszem miałem pH 6,ale coś ostatnio mu się stało i podskoczyło mi na ph 6,5 przy jałowej wodzie ... Dlatego jako winnego wskazywałem membrane która mogła się jakoś uszkodzić
Mr.Kreweta napisał(a):W końcu to używasz wody z filtra RO czy zdemineralizowanej? .


Powiem tak używam Wody RO ( z filtra RO4) i wzbogacam ją dodatkowo tym wkładem liniowym mineralizującym którego pokazałem wyżej .
=Fresz= napisał(a): A jeżeli chcesz mieć totalnie czystą wodę Ro to dokup sobie żywicę jonowymienną.


Na jakiej zasadzie działa ta żywica ? Nigdy o niej nie słyszałem . Obniży mi ona pH wody RO i jej twardość czy jakoś jeszcze ją wzbogaci ?


Mam również drugie akwarium holenderskie,które leje taką samą wodą co do tego iwagumi 120l i faktycznie parametry wody się tam różnią ( podłoże to samo advanced soil plant help i również tam podaje CO2 . Tylko że tam parametry wychodzą pH RÓWNE 7 GH 2,5 a KH 2 co mnie wprawiło w osłupienie ... ( Nie ma tam żadnych skał ani zeolitu tylko prosty filtr aquael turbo 500 )
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 24 wrz, 2018 14:46

Woda z ro nawet jak ma 6 PH, to bez zakwaszacza szybko wraca do odczynu obojętnego czyli 7 PH, 6 PH to już kwasik ")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez =Fresz= » Pn 24 wrz, 2018 14:50

Jałowej wody nie masz bo jest wkład mineralizujący więc jedno drugie wyklucza. Żywica dodatkowo zmiękcza wodę. Przy filtrze Ro będziesz miał przewodność około 15us a po filtrze RODI będzie 0us i taką wodę dopiero mineralizujesz proszkami/płynami do odpowiednich parametrów jakie potrzebujesz to tak ogólnikowo bo o wszystkim już było na forum tylko musisz poszukać i doczytać ;-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 24 wrz, 2018 14:58

Te wkłady mineralizujące to do wody pitnej są?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » Pn 24 wrz, 2018 15:06

Mr.Kreweta napisał(a):Te wkłady mineralizujące to do wody pitnej są?

Według producenta tak

=Fresz= napisał(a):Jałowej wody nie masz bo jest wkład mineralizujący więc jedno drugie wyklucza.


No tak ale jak pójdzie ten wkład mineralizujący w odstawkę to zostanie mi sama woda jałowa bez żadnych pierwiastków.

Co do żywicy to np taka nie ? Obrazek
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez =Fresz= » Pn 24 wrz, 2018 15:13

Mieciu121 napisał(a):
Mr.Kreweta napisał(a):Te wkłady mineralizujące to do wody pitnej są?

Według producenta tak

=Fresz= napisał(a):Jałowej wody nie masz bo jest wkład mineralizujący więc jedno drugie wyklucza.


No tak ale jak pójdzie ten wkład mineralizujący w odstawkę to zostanie mi sama woda jałowa bez żadnych pierwiastków.

Co do żywicy to np taka nie ? Obrazek


Ty masz filtr przystosowany do tego żeby "robił" wodę pitną. A ty chcesz jałową wodę do akwarium którą będziesz mineralizował np "salty shrimp". to wszystko zależy pod co chcesz zrobić wodę...

https://allegro.pl/salty-shrimp-mineral ... ket_artykuły_dla_zwierząt&ev_adgr=Artykuły+dla+zwierząt&ev_ln=PRODUCT+GROUP&utm_content=&gclid=EAIaIQobChMIzvaz-enT3QIVlh0YCh2JvgDsEAQYAiABEgJTqPD_BwE&gclsrc=aw.ds&dclid=CO6rtIjq090CFQcPGAodC_8EjQ

Tak o taką żywicę mi chodzi .
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » Pn 24 wrz, 2018 15:20

Chce zrobić wodę typowo pod akwarium tak jak miałem wcześniej ( chciałem stworzyć wodę neutralną która by się jednocześnie nadawała do akwarium i do picia stąd ten wkład mineralizujacy , nie wiedziałem że on aż tak mi podniesie parametry wody) . Czytałem że ta żywica dokładniej demineralizuje wodę i powinno się ją dać na ostatnim stopniu filtracji.

Ale wracając do tematu problemu z pH . Co mam zrobić jeśli zeolit i scenery mi podnoszą twardość wody a co za tym idzie pH ? Boję się o to że nowe podłoże może się szybko wyjałowieć i będzie bezużyteczne . Próbować robić częste podmiany tą demineralizowaną wodą + z jakimś markowym mineralizatorem i do tego stosować nawozy w płynie ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez =Fresz= » Pn 24 wrz, 2018 15:32

Mieciu121 napisał(a):Chce zrobić wodę typowo pod akwarium tak jak miałem wcześniej ( chciałem stworzyć wodę neutralną która by się jednocześnie nadawała do akwarium i do picia stąd ten wkład mineralizujacy , nie wiedziałem że on aż tak mi podniesie parametry wody) . Czytałem że ta żywica dokładniej demineralizuje wodę i powinno się ją dać na ostatnim stopniu filtracji


Nie czytasz dokładnie bo napisałem na samym początku że zeolit i kamienie też mogą podnosić parametry ;-)

Nie zrobisz nic do póki ich nie wyjmiesz ze zbiornika heh a dlaczego tak uparcie chcesz zbić te parametry?
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » Pn 24 wrz, 2018 16:48

Tak wiem o tym pisałeś wyżej. A dlaczego chce zbić parametry ? Ponieważ tak jak pisałem wyżej lub nie ( mogę być czasem nieogarniety i rozczepany za co szczeżę przepraszam :) ) Ponieważ boję się że może mi się szybko podłoże wyjałowić i nici z niego :/ Woda będzie miała odczyn zasadowy , natomiast podłoże będzie dążyło do kwasowości itd
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 24 wrz, 2018 17:01

w sytuacji gdy utrzymują sie parametry ph 7 i wiecej i kh 2 i wiecej to masz juz podłoze dezaktywowane puki było aktywne trzymało te ph 6,5 i kh 0 i walczyło z woda jaka wlewałes do akwarium teraz juz sie poddało . jesli chcesz miec wode do picia i do akwarium to przed wkłądem mineralizujacym trzeba załozyc kranik który go ominie i który da ci mozliwośc pozyskiwania wody RO
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » Pn 24 wrz, 2018 17:08

Inc0gnit0 napisał(a): jesli chcesz miec wode do picia i do akwarium to przed wkłądem mineralizujacym trzeba załozyc kranik który go ominie i który da ci mozliwośc pozyskiwania wody RO


Dałbyś jakieś zdjęcie tego kraniku ? i co wtedy z tą żywicą jonowymienną . Chciałem ja zastosować jako zamiennik za wkład mineralizujący, aby zamiast wzbogacać wodę to dodatkowo ją wyjałowić i mineralizować ją już samemu
Inc0gnit0 napisał(a):w sytuacji gdy utrzymują sie parametry ph 7 i wiecej i kh 2 i wiecej to masz juz podłoze dezaktywowane puki było aktywne trzymało te ph 6,5 i kh 0 i walczyło z woda jaka wlewałes do akwarium teraz juz sie poddało .


W takim razie chyba już nic z tym nie zrobie :/ . Ale pomimo tego widzę że rośliny takie jak np mały heniek parvula repens jakoś sobie dają radę i rosną
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez eXrat » Pn 24 wrz, 2018 17:31

Coś takiego powinno wystawczyć
Obrazek
Mój skromny zbiorniczek
                                     i ... coś innego
                                                            >>YouTubeContent...subscribe<<<
Avatar użytkownika
eXrat
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 570
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 19:25

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości