Problem z zbyt wysokim Ph

Moderator: =Fresz=

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez =Fresz= » Pt 28 wrz, 2018 21:57

Mieciu121 napisał(a):
Mr.Kreweta napisał(a):Mieciu, ten zawór "czterodrożny", do niego jednocześnie wpływa woda z membrany i odpad?

Tak dokładnie

incognito dzięki chłopie że ci się chciało mi tłumaczyć :) Nie będę się tym tak bardzo przejmował jeśli chodzi o pH po twoim wykładzie trochę zrozumiałem co i jak chodzi .
A wystarczyło poszukać bo już o wszystkim na forum było... Więcej chęci do poznawania bo w innym wypadku będziesz błądzić, także w życiu ;) ja nic więcej nie piszę na forum od jakiegoś czasu bo wykładanie każdemu na tacy co z czym i jak zaczęło mnie drażnić [emoji14] z drugiej strony jak się człowiek dzielił wiedzą to znajdowali się "mądrzejsi inaczej" hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » Pt 28 wrz, 2018 22:54

=Fresz= napisał(a): A wystarczyło poszukać bo już o wszystkim na forum było... Więcej chęci do poznawania bo w innym wypadku będziesz błądzić, także w życiu ;) ja nic więcej nie piszę na forum od jakiegoś czasu bo wykładanie każdemu na tacy co z czym i jak zaczęło mnie drażnić [emoji14] z drugiej strony jak się człowiek dzielił wiedzą to znajdowali się "mądrzejsi inaczej" hehe

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka


Takim powtarzaniem też można głowę poćwiczyć i prędko się nie zapomni niektórych informacji,albo sobie coś przypomni :P . Uważam że od tego fora mimo wszystko są by się wymieniać informacjami i dzielić się nimi wzajemnie
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mr.Kreweta » So 29 wrz, 2018 05:34

Mieciu121 napisał(a):
Mr.Kreweta napisał(a):Mieciu, ten zawór "czterodrożny", do niego jednocześnie wpływa woda z membrany i odpad?

Tak dokładnie

incognito dzięki chłopie że ci się chciało mi tłumaczyć :) Nie będę się tym tak bardzo przejmował jeśli chodzi o pH po twoim wykładzie trochę zrozumiałem co i jak chodzi .


Mieciu, a tak w ogóle to w jakim celu wpiąłeś tez zawór czterodrożny, skoro i tak podpiąłeś go po swojemu, nie dołożyłeś zaworka zwrotnego, i nie spełnia swojej funkcji odcinacza tak jak powinien?

Edit. Tzn. idzie mi o to, że nawet jak ciśnienie ( w twojej instalacji ) zamknie odpływ ścieków, to woda ciśnie na membranę i niszczy ją przez zatykanie kamieniem itp. w takim przypadku faktycznie sam mogłeś zarżnąć membranę co podejrzewałeś, o czym świadczy wysokie PH na wyjściu z RO które chwilowo powinno być niższe, jak i było kiedyś.

Tez zawór czterodrożny to ten typ? :

Obrazek


PS. na co jest ten zbiornik do którego idzie też woda ro, którą póżniej rozdzielasz na mineralizator i żywicę, taki duży biały, w sumie trzeci odbiornik wody z membrany? Bo jedna woda jest na żywicę, druga na picie a na co jest ta trzecia?
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » So 29 wrz, 2018 11:29

Mr.Kreweta napisał(a):Tez zawór czterodrożny to ten typ? :

Obrazek


PS. na co jest ten zbiornik do którego idzie też woda ro, którą póżniej rozdzielasz na mineralizator i żywicę, taki duży biały, w sumie trzeci odbiornik wody z membrany? Bo jedna woda jest na żywicę, druga na picie a na co jest ta trzecia?


Tak to ten typ. Zbiornik jest po to by magazynował wodę RO i z tego zbiornika wychodzi na mineralizator/żywice w celu zwiększenia strumienia wody który wychodzi przez kranik . O zaworku zwrotnym mi nikt nie mówił by montować. Myślałem że wystarczy sam ten zawór czterodrożny, ale jeśli jest potrzeba to mogę dołożyć te zaworki przeciwzwrotne , tylko pytanie czy przed zaworek czterodrożnym czy za nim ?
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mr.Kreweta » So 29 wrz, 2018 12:55

Jak chcesz zamontować zaworek zwrotny, to musisz zamontować ten zawór czterodrożny tak jak trzeba") Masz tu linka z fajnym opisem:

https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/2/

W skrócie wężyk z wodą z ostatniego filtra w zestawie, tego przed membraną, idzie tam gdzie wpiąłeś wężyk z odpadem (in.1), z drugiej dziurki (out2) wężyk idzie do membrany, z membrany idzie do dziurki (in4), a z ostatniej (out3) dalej na twoje rozdzielacze. Membranę pewnie masz już do wymiany. A zaworek zwrotny na wężyku wychodzącym z membrany.

ps. Tu Ci więcej nie pomogę, bo dzięki Tobie dowiedziałem się że taki zawór istnieje") Ale schemat i opis jego działanie tłumaczą te problemy z PH. ( mimo że te niższe PH jest chwilowe)
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » So 29 wrz, 2018 14:08

Mr.Kreweta napisał(a):. Membranę pewnie masz już do wymiany. A zaworek zwrotny na wężyku wychodzącym z membrany.

ps. Tu Ci więcej nie pomogę, bo dzięki Tobie dowiedziałem się że taki zawór istnieje") Ale schemat i opis jego działanie tłumaczą te problemy z PH. ( mimo że te niższe PH jest chwilowe)


Dzięki wielki za wytłumaczenie po raz kolejny :) . No widzisz od tego są fora każdy tu znajdzie coś dla siebie i się czegoś ciekawego dowie :)

No to niestety naraziłem się na koszty spowodowane złym zamontowaniem zaworu czterodrożnego przez co musze wydać kolejną kasę na membranę :(

Mr.Kreweta napisał(a):. A zaworek zwrotny na wężyku wychodzącym z membrany.


Rozumiem że w moim przypadku chodziło ci o ten biały wężyk który potem idzie do tego trójnika ? Z membrany kilka przewodów wchodzi i wychodzi dlatego wolę się upewnić :P
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mr.Kreweta » So 29 wrz, 2018 14:57

Ten zaworek ma być na wężyku ( albo wkręcony w obudowę) z czystą wodą ro, wychodzącą z membrany, jak zawór czterodrożny zamyka wodę na membranę, ten zaworek zapobiega cofaniu się wody, i działaniu membrany w drugą stronę, a to właśnie ten ruch wsteczny ma najbardziej uszkadzać membrany.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » So 29 wrz, 2018 18:59

Faktycznie membrana mogła się już uszkodzić . Wyjąłem ją teraz by ją obejrzeć (aktualnie leży zalana w wiadrze wodą po czubek,jest cała zanurzona) i jest cała uwalona - przybrała już nawet barwę lekko brązowej ( na zdjęciu słabo to widać,ale uwierzcie mi na słowo) . Dla swojego potwierdzenia i spokoju czytając wpis Mr.krewetki i czytając opis dotyczący zaworka czterodrożnego narysowałem jak bym go teraz wpiął . Jeśli coś źle rozumuję proszę o poprawę

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Ps tak przeglądając allegro szukając membrany do filtra natrafiłem na coś takiego : https://allegro.pl/membrana-odwroconej- ... 79549.html" target="_blank
czym to sie różni od https://allegro.pl/membrana-osmotyczna- ... d289dc637b" target="_blank

prócz różnicą ceny o jakieś 20zł ? ( nie wiem co oznacza skrót tlc przy opisie membrany )



Dodatkowo dowiedziałem się że mam żywice typu PUROLITE MB400 która jest mieszanką kationów i anionów stąd było wyższe wskazanie tymczasowe pH . Zmieniłbym je na żywice typowo kationową Purolite C100H i potem próbował regenerować kwasem solnym
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mr.Kreweta » N 30 wrz, 2018 10:30

Raczej dobrze rozrysowałeś, co do membrany to przepłukiwałeś ją co jakiś czas? Wyjmuje się co jakiś czas rurkę z restryktorem, i kilka minut swobodnie płynie woda wypłukując jakieś ew. zabrudzenia z pojemnika na membranę.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » N 30 wrz, 2018 11:24

Niestety tylko raz ją czyściłem a było to jakieś 2 lata temu,stąd jej bród. I tak już muszę kupić nową bo niestety bezwiednie moja mama ją wysuszyła ... (specjalnie była zanurzona w misce po całości a ona ją wyjęła i zostawiła ...)

Wcześniej też pytałem czym się różni standardowa membrana od membrany tlc ( ten sam model tylko różnica jest w cenie i dziwnym skrócie tlc którego nie rozumiem - linki powyżej)
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mr.Kreweta » N 30 wrz, 2018 12:37

Pewnie to tlc to jakaś nazwa produkty danej firmy, raczej nic konkretnego, ja bym się tym nie sugerował za bardzo...
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » N 30 wrz, 2018 20:49

Jeszcze pytanie na szybkiego taki zawór zwrotny mam kupić do tego obwodu https://allegro.pl/zawor-zwrotny-1-4-we ... 26569.html" target="_blank
Czy wystarczy zwykły akwarystyczny zaworek ?


Takie ciekawe rzeczy można też znaleźć na internecie XD https://allegro.pl/fr-flush-zestaw-do-p ... 61236.html

Swoją drogą trochę nie rozumiem opisu na jakiej zasadzie to działa XD
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Inc0gnit0 » N 30 wrz, 2018 21:32

banalnie... chodzi o to żeby obejść ogranicznik odpływu żeby wypłukać osady co ma wydłużać czas życia membrany czy to dziala nie wiem ...
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » Pn 01 paź, 2018 14:50

No i tak jak się obawiałem po miesiącu podłoże za 200zł poszło do beki ... Rośliny Staurogyne Repens mały heniek eleocharis parvula zatrzymały swój wzrost ( nie licze mchów one to w każdych warunkach rosną) . Na repensie zaczęły wychodzić pierwsze niedoboru pierwiastków tj brak potasu ( dziury w lisciach) oraz brak azotu (żółkniecie starych lisci) . Do tego CO2 praktycznie przestało się rozpuszczać w wodzie (widać bąbelki co2 pływające przy tafli wody) i indykator cały czas jest niebieski . Zacząłem nawozić nawozami do słupa wody może to trochę pomoże
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Re: Problem z zbyt wysokim Ph

Postprzez Mieciu121 » Śr 03 paź, 2018 12:19

Po wymianie żywicy na nowej i przełożeniu zawora czterodrożnego jak i założeniu zaworka przeciwzwrotnego pojawił się nowy problem ... Po zalaniu całego układu działa on prawidłowo tj oddaje wodę według ustawienia (Albo RO albo do picia) i wylewa wodę do kanału. Problem jest taki iż cały czas produkuje te wodę (wywalając wodę do kanału) . Przestaje oddawać dopiero wtedy kiedy wyłącze głównym zaworem układ-co nie powinno mieć miejsca ( powinno automatycznie po zalaniu układu i napełnieniu zbiornika odciąć ,,produkcje wody ,, co się nie dzieje .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaworek przeciwzwrotny idzie wężykiem biały ( w tym który wychodzi z membrany i idzie na żywice/mineralizator)
Avatar użytkownika
Mieciu121
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 233
Dołączył(a): Wt 28 lis, 2017 15:10
Lokalizacja: Mielec

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości