Ro + mineral salt sera

Moderator: =Fresz=

Ro + mineral salt sera

Postprzez mysiapl » Cz 13 maja, 2010 19:10

Witam, ponieważ mam problem z młodymi CR i CB (po wykluciu żyją ok 1 tygodnia) polecono mi przejść wyłącznie na RO + dodawanie soli "mineral salt" (firmy sera).
Parametry akwa : 28 l.
Obsada: 10 kreweci (4 CR, 3 CB oraz 4 yellowki).

Jak prawidłowo rozrobić dla pojemności 28 l. odpowiednią ilość soli aby nie zaszkodzić krewetką ?
*Kobieta jest cudem boskim, szczególnie jeśli ma diabła za skórą :)
Avatar użytkownika
mysiapl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pn 04 sty, 2010 21:54
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez marius22333 » Wt 18 maja, 2010 05:27

Ja dodaje na 10l ro 2,5 ml. tych soli,odmierzam łyżeczką po syropie.Ze swojego trzy miesięcznego doświadczenia mogę powiedzieć że są ok.Utrzymują gh i kh cały czas na tym samym poziomie.Myślę jednak że zależy to też od podłoża i filtracji,musisz sam popróbować jaka dawka będzie odpowiednia dla twojego akwa.U mnie jest tak : ph7,gh7,kh4.Nie wiem czy to optymalne parametry dla moich Tigerków i Redek ,ale nie zauważyłem nagłych zgonów.Wylinki widuję,więc chyba nie mają z nią problemu.
marius22333
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt 09 lut, 2010 15:35
Lokalizacja: Wielącza/Zamość

Postprzez dziki » Wt 18 maja, 2010 07:08

hallo

@marius22333, Tigry i Wisienki są nieco mniej wybredne niż czerwone i czarne pasiaki dlatego też Twoje parametry wody będą im odpowiadały. Co do pozostałych rzeczy to masz rację, duży wpływ na parametry wody ma podłoże i "dodatki dekoracyjne".

mysiapl, niestety siostro nie za wiele wiem na temat SERA mineral salt, eksperymentalnie stworzyłem mały baniaczek i stosuję w nim RO + AquaDur+, dobieram ilość soli do wody tak aby nie przekroczyć KH=3-4 GH-7-8, podłoże w akwarium to czarny bazalt, korzeń usiany mchami i to wszystko. Parametry wody w eksperymentalnym baniaku utrzymują się na poziomie KH=6 i GH-10 ph 7,0 - 7,2. Coś mi w baniaku podnosi twardości ale nie wiem co to być może.

Zakładając że 5g Sera salt mineral wsypana do 100 litrów wody podniesie twardość węglową o 0,6 dH, oraz że chcesz jednorazowo podmieniać na przykład 5 litrów wody i mieć KH = 4 to do tych 5 litrów wody należało by wsypać około 1,6 grama soli. Zakładając że nie mam żadnego mózg olaga i moje wyliczenia w pamięci są prawidłowe.

W celu łatwiejszego odmierzania proszków akwarystycznych nabyłem sobie w ikea "łyżeczki miernicze", występują one w 4-ch rozmiarach z czego najmniejsza ma 1/4 łyżeczki od herbaty czyli jakieś 1,25 ml a największa 100 ml. Na 5 litrów wody sypię jedną najmniejszą łyżeczkę AquaDur+. Ułatwiają życie nieznacznie :)

Obrazek
obrazek kradziony ze strony ikea
Ostatnio edytowano Wt 18 maja, 2010 11:04 przez dziki, łącznie edytowano 2 razy
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez MarSz » Wt 18 maja, 2010 10:38

dziki napisał(a):Coś mi w baniaku podnosi twardości ale nie wiem co to być może.


Stawiam na czarny bazalt. Niby wszyscy mówią, że jest neutralny ale ja jak go jeszcze miałem to zrobiłem test - trochę tego bazaltu do RO (KH=GH=0) i po kilku dniach KH=1, a GH=5 ! (Było szczelnie zamknięte).

Zawsze miałem w akwarium GH na poziomie 12-14 wtedy i nie dało się zbić (a jak zbiłem to wracało). Teraz mam Shirakura Red Bee Sand i mam problem w drugą stronę (chcę podnieść GH do 7-8) ale z tym to już sobie poradzę.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez dziki » Wt 18 maja, 2010 11:03

hi ho
MarSz napisał(a):Niby wszyscy mówią, że jest neutralny ale ja jak go jeszcze miałem to zrobiłem test - trochę tego bazaltu do RO (KH=GH=0) i po kilku dniach KH=1, a GH=5 ! (Było szczelnie zamknięte).
Spróbuj w ramach wykluczającego testu zrobić to samo ale bez bazaltu. Ciekawe jakie będą efekty :)
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez Daniek » Wt 18 maja, 2010 13:52

Woda sama dąży do "wyrównania" buforów i może absorbować różne substancje np. z powietrza. I to może tłumaczyć te skoki wartości. Zrób jeszcze tak jak radzi dziki ;-)
Ostatnio edytowano Wt 18 maja, 2010 13:53 przez Daniek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Daniek
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 64
Dołączył(a): Cz 25 mar, 2010 18:07
Lokalizacja: Nowy Targ

Postprzez MarSz » Wt 18 maja, 2010 22:22

dziki napisał(a):Spróbuj w ramach wykluczającego testu zrobić to samo ale bez bazaltu


Sorry, ale nie napisałem o tym zakładając, że to oczywiste. Nie od razu doszedłem do tego, że to bazalt i przed tym testowałem samą wodę, zarówno prosto z kranu jak i czyste RO oraz wodę z akwarium zaraz po większej podmianie (po to by się wymieszała świeża (ale odstana) kranówa z tą w akwarium). Bez bazaltu nie było takich skoków.

Macie racje - test samego bazaltu nie miałby sensu - ja jednak wcześniej sprawdziłem inne możliwości. Nie sprawdzałem wpływu korzeni (są za duże by je wyciągać i testować a poza tym całe w mchach iitp) oraz siatki na tylnej ścianie akwarium (porośniętej Christmassem) gdyż zdjęcie jej to też trochę kłopot. Te elementy jednak wykluczyłem - myślę, że słusznie.

Zresztą odkąd nie mam bazaltu to nie ma tego problemu.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez dziki » Śr 19 maja, 2010 07:00

Hallo
MarSz to miałeś "nieczysty" bazalt. Aby się przekonać czy oby nie masz racji twierdząc, że to bazalt podnosi twardości nastawiłem wczoraj dwie bańki po destylce do "sezonowania", do każdej z nich trafiło po dwa i pół litra wody RO i do jednej z nich dwie szklanki bazalotwej podsypki dość solidnie opłukanej oraz wysuszonej żeby kranówa nie dostała się do badanej wody. Testy zrobione po około osiemnastu godzinach moczenia się bazaltu wykazały KH=1 GH=5, sama woda natomiast ma KH=1 i GH=5.

Idąc za ciosem za chwilę stawiam test RO + korzeń który mam w baniaku, bo jeszcze on mi pozostał do przetestowania z materii nieożywionej.

Może jutro nastawie RO + stado ślimaków żeby wykluczyć wypłukiwanie wapnia z ich skorupek :)
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez MarSz » Śr 19 maja, 2010 11:51

dziki napisał(a):MarSz to miałeś "nieczysty" bazalt


Możliwe,

ja nie testowałem też tak dokładnie jak ty zamierzasz (a sam bazalt tylko wypłukałem przed testem). Bazalt i tak miałem zamiar wymienić na RBS więc jak przy pierwszej próbce coś wyszło z nim nie tak, to przestałem dalej dochodzić szczegółów .


dziki napisał(a):Testy zrobione po około osiemnastu godzinach moczenia się bazaltu wykazały KH=1 GH=5

to po osiemnastu godzinach bo prosto z filtra RO masz chyba niższe GH?
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez dziki » Śr 19 maja, 2010 13:05

ale strasznie śmiecimy Marcie w topicu

MarSz napisał(a):to po osiemnastu godzinach bo prosto z filtra RO masz chyba niższe GH?
O ile wierzyć testom kropelkowym JBLa to mam 0 (1?), pierwsza kropla barwi na właściwy kolor.
Ostatnio edytowano Śr 19 maja, 2010 13:07 przez dziki, łącznie edytowano 1 raz
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez mysiapl » Cz 27 maja, 2010 21:40

spoko - ciekawe te Wasze dośwadczenia :mrgreen:
Jak na razie stosuję sole w ilości (na 5l. podmienianej wody) 5 i 1/2 łyżeczki od shirakurki dla maluchów. Małe krewecie są od tygodnia i jak na razie jest OK.
Parametry jakie miałam po pierwszej podmianie z solami: Kh 5, Gh 7 - teraz po 3 podmianie z solami: Kh 4, Gh 6 (wodę wymieniam w ilości 5l. raz ma 5 dni). Tylko Ph utrzymuje się na poziomie 7,5 (nie mogę zbić niżej)

pozdrawiam
Mysiapl
*Kobieta jest cudem boskim, szczególnie jeśli ma diabła za skórą :)
Avatar użytkownika
mysiapl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pn 04 sty, 2010 21:54
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez marius22333 » Pt 28 maja, 2010 05:18

Cze.Może spróbuj filtrować przez torf,jeśli masz jak.Albo dodaj szyszek olchy .Wydaje mi się że to powinno troszkę zbić ph.Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.Stosując jednak wodę po RO przez cały czas ph powinno być troszkę niższe.Wygląda na to że coś zatwardza wodę.
marius22333
Potencjalny Maniak
 
Posty: 9
Dołączył(a): Wt 09 lut, 2010 15:35
Lokalizacja: Wielącza/Zamość

Postprzez mysiapl » Pn 31 maja, 2010 20:33

Dziękuję za wszystkie rady :mrgreen:
*Kobieta jest cudem boskim, szczególnie jeśli ma diabła za skórą :)
Avatar użytkownika
mysiapl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pn 04 sty, 2010 21:54
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez mysiapl » Pn 25 paź, 2010 22:03

Dziś wiem, że wodę zatwardzał mi bazalt - wymieniła podłoże na RBS i teraz jest ok - 6,5 Ph :mrgreen:
*Kobieta jest cudem boskim, szczególnie jeśli ma diabła za skórą :)
Avatar użytkownika
mysiapl
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 69
Dołączył(a): Pn 04 sty, 2010 21:54
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez MarSz » Pn 25 paź, 2010 22:15

mysiapl napisał(a):Dziś wiem, że wodę zatwardzał mi bazalt


Czyli podobnie jak było w moim przypadku.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości