Problem z pH wody dla Red Bee

Moderator: =Fresz=

Problem z pH wody dla Red Bee

Postprzez malotka » Pt 26 lis, 2010 17:01

Witajcie :)
W końcu się na forum ujawniłam ;D
Mój problem przedstawia się tak:
Mam shrimp set 20, czyli tak na prawdę ~18l.
Mam tam podłoże Red Bee Sand, które powinno zbijać parametry do odpowiednich dla Red Bee.
Na samym początku, 7 listopada uruchomiłam akwarium na wodzie kranowej (pH około 7,8 o ile dobrze pamiętam). Dzień później zmierzyłam pH ponownie, wyszło 6,8 - czyli wartość odpowiednia.
Tydzień później zrobiłam niewielką podmianę - około 3 litry kranówki wlałam. pH podniosło się do równego 7, i niestety tak już zostało.
Postanowiłam więc wymieszać odrobinę wody z akwarum (czyli pH 7) z wodą destylowaną (pH 5). Nie pamiętam ile to było litrów, ale uzyskana w misce woda miała pH 6,4. Wlałam to do akwarium. pH spadło do 6,8. Włożyłam szyszki olchy i liść ketapangu.
W dniu w którym odebrałam od noviny 5 krewetek SS pH znów wyniosło 7 ;/
Pomyślałam sobie - testy mam stare kupię nowe i sprawdzę jeszcze raz. I ot ciekawostka, test JBL zakres 3 - 10 pokazuje, uwaga uwaga, pH 6,5. A test Tropikala pokazuje kolor, którego nie potrafię dopasować do miernika - wg mojej mamy najbardziej pasuje pod pH 7, jednak równie dobrze może to być 7,2 jak i 6,8 jak dla mnie. ;/

Został mi około litr destylki (nie mam problemu z podjechaniem do tesco i kupieniem kolejnej bańki).
Tylko chciałam was zapytać: jak skutecznie, acz delikatnie z uwagi na pływające w zbiorniku krewetki obniżyć to pH, bo ilość wyników testów ~7 jest większa niż to jedno 6,5.
I co może podnosić pH tak skutecznie do tej przeklętej 7demki?
Mam korzeń, była na nim metka Aquaela, nie wiem co to za rodzaj. I jeden wieki kamulec grey stone.

Wiem, że niejedna osoba pytała już o obniżanie pH, ale mam i szyszki, i liścia, i wlałam tam już 4 litry destylki z pH 5, co powinno obniżyć w jakikolwiek sposób pH ;<
Dziwi mnie też jednorazowe działanie RBS'a ;/ Skoro raz poradził sobie z parametrami wrocławskiej kranówki, to czemu nie zrobił tego znów?

Powiem tylko, że krewetek jest 5, z czego jedna przeszła nawet wylinkę (gH 8, kH 2).
Jeśli w jakimś celu chcecie zobaczyć fotkę to powiedzcie, niestety dysponuję tylko telefoniczną jakością, bo kable do aparatu wcięło ;/
Avatar użytkownika
malotka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 10 sty, 2010 12:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Mateusz.A » Pt 26 lis, 2010 17:33

Mnie zastanawia ile centymetrów red bee sandu masz u siebie? Bo jeśli za mało to może nie działać
Pozdrawiam
Mateusz Antoniuk
Avatar użytkownika
Mateusz.A
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 440
Dołączył(a): N 07 lis, 2010 17:05
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez malotka » Pt 26 lis, 2010 17:37

Z przodu akwarium - 3 cm, z tyłu nawet 7-8 cm, bo kamień mam taki ze tworzy górę...
Avatar użytkownika
malotka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 10 sty, 2010 12:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Mateusz.A » Pt 26 lis, 2010 18:37

No to co innego... Może kamień zmienia parametry. Nieznam tego typu kamienia więc może to on.
Pozdrawiam
Mateusz Antoniuk
Avatar użytkownika
Mateusz.A
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 440
Dołączył(a): N 07 lis, 2010 17:05
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez agafoo » Pt 26 lis, 2010 19:03

RBS moze sie wyjalowic kiedy jest zalewany duzo wyzszymi parametrami, ale dopiero po jakims czasie.. Ja bym sprawdzila ten kamien. Przy podmianach przydaloby sie 50\50 kranowka / ro-destylat.

Wazne jest zeby ph bylo w miare stale - krewetki szczegolnie Caridiny nie lubia jego skokow. Przy uzywaniu destylatu i RBS uwazaj z twardoscia (gh).

Moze kup jakies "lepsze" bardziej szczegolowe testy - sery lub tetry.
Pozdrawiam,
agafoo
Avatar użytkownika
agafoo
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 213
Dołączył(a): So 15 maja, 2010 09:58
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez malotka » So 27 lis, 2010 11:18

Co do kamienia, nie jestem przekonana czy to on (to niby tańszy odpowiednik mantena) bo pierwszy tydzień w akwarium pH utrzymywało się na poziomie 6,8 (sprawdzałam codziennie), a kamień był tam cały czas...

Co do testów, mam dwa "szeroko-zakresowe" i dwa "dokładniejsze". Do tej poty korzystałam z testów zooleka, wczoraj kupiłam szerokozakresowy test JBL i dokładniejszy tropikala - chodziło mi o szybkie zbadanie pH, bo nie wiedziałam czy testy kłamią czy co to za w ogóle jajko, że nie działa mi akwarium tak jak powinno... :(

Testy zrobiłam dzisiaj, w dziennym świetle - wychodzi 7.

Czy korzeń może podnosić pH?
Ogólnie, to jedyny element, który doszedł później do akwarium, był wygotowany kilkukrotnie (w tym pierwszy raz z odrobiną soli).

Dla sprawdzenia, polałam kamień tego samego typu co mam w akwarium octem. Nic się nie wydarzyło.
Ostatnio edytowano So 27 lis, 2010 18:28 przez malotka, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
malotka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 10 sty, 2010 12:38
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez imezka » Pn 29 lis, 2010 10:05

Trzeba uważać na testy Ph zooleka, gdyż BARDZO przekłamują (nawet do 1 stopnia w obie strony)
imezka
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): Cz 25 lis, 2010 19:22


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości