Strasznie twarda woda

Moderator: =Fresz=

Postprzez hory » Wt 15 lut, 2011 18:13

Dlatego napisałem "myślę, że coś się znajdzie. Dzisiaj to nie dam rady ale spróbuję coś znaleźć na temat mineralizatorów i coś w miarę mądrego napiszę.
hory
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn 14 lut, 2011 22:55
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Ronin79 » Wt 15 lut, 2011 22:53

Mineralizator jai można dokupić do zestawów RO do celów akwarystycznych można sobie darować. Jeśli używa się samej RO to potzebne są uzdatniacze itp. Można jednak mieszać RO z kranówką w odpowiednich proporcjach.
Ronin79
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 85
Dołączył(a): N 18 maja, 2008 21:52
Lokalizacja: Siedlce

mineralizator

Postprzez hory » Śr 16 lut, 2011 19:54

Ok mineralizator nie jest potrzebny ale dla ciekawych trochę informacji.
Składnikiem mineralizatora są kruszywa dolomitowe.
Przykładowy skład chemiczny w % (są to wartości średnie jednego z polskich dostawców)
MgO-19,27%
CaO-31,92%
MgCO3+CaCO3-97,28%
Fe2O3-0,17%
SiO2-0,42%
Al2O3-0,17%

Specyfikacja wody (nie jest to to powiązane z tym co napisałem powyżej-sa to dwa rózne źródła informacji)
Kationy:
wapń-26,4 mg/dm3
magnez-20,1 mg/dm3
sód-1,3 mg/dm3
potas-0,7 mg/dm3

Aniony:
węglany-25,1 mg/dm3
siarczany-12,4 mg/dm3
chlorki-5,0 mg/dm3
wodorowęglany-25,1 mg/dm3

Mam nadzieje, że moje krótkie wypociny Was nie znudziły i komuś się przydadzą
Pozdrawiam ;hory
hory
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn 14 lut, 2011 22:55
Lokalizacja: Łódź

Postprzez dziki » Śr 16 lut, 2011 20:08

z "zabawnych" sytuacji dotyczących filtrów RO, mineralizatorów, lamp jakiś dziwnych i jeszcze dziwniejszych kuleczek w "łożach krzyżowych" w przezroczystych bańkach, był pomiar wody po poszczególnych "progach" oczyszczania i uzdatniania wody.
Postanowiłem się pobawić w test ph i tak, woda wrocławska po przejechaniu przez filtr 20 mikro, węgiel oraz 5 mikro miała 8,5 ph, po membranie 7,5, po mineralizatorze 9,5, po przejechaniu przez niepodłączoną lampę zabrakło skali a płyn był granatowo-czarny, po kulkach już nie mierzyłem. Po tym teście używam wody po filtracji mechanicznej z węglem oraz RO bez dodatków. Jakoś te kationy i aniony łączące się z wodą RO i strasznie podnoszące ph mnie wystraszyły i odechciało mi się ich pić :)
Ostatnio edytowano Śr 16 lut, 2011 20:10 przez dziki, łącznie edytowano 1 raz
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez hory » Śr 16 lut, 2011 21:02

Jeżeli woda znajduje się dłużej w mineralizatorze to cały czas się " mineralizuje " wtedy wychodzi kosmiczne ph. Obecnie nie mam możliwości badania ph wody po RO itd. (jestem przed założeniem filtra i nasza dyskusja jest bardzo pouczająca WIELKIE DZIĘKI ) Ciekawe czy takie same będą wyniki po opróżnieniu zbiornika i zbadaniu wody dopiero co przefiltrowanej (oczywiście do niczego cię nie namawiam).
Pozdrawiam
hory
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 24
Dołączył(a): Pn 14 lut, 2011 22:55
Lokalizacja: Łódź

Poprzednia strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości