Wzrost PH w odstanej wodzie

Moderator: =Fresz=

Wzrost PH w odstanej wodzie

Postprzez asia40 » So 08 sty, 2011 18:35

Witam!
Jako poczatkujący krewetkomaniak mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów.
Otóż nalałam wody kranowej do wiaderka, żeby się odstała, zmierzyłam PH było 7,0.
Mam dokładne,kropelkowe testy JBL.
Po trzech dniach PH wody wynosi 8.
Czy to jest normalne zjawisko?
Pozdrawiam Joanna
W domu:
250L (skalary+neonki)
60L (kiryski pstre + rasbory espei)
40L (krewetki karłowate + kiryski pigmejki + Pinki)
20L (krewetki Red Cherry)
15L (Helenki)
W pracy:
120L ( brzanki purpurowe i mszyste, kiryski pstre)
10L (krewetki RC + Pinki)
Avatar użytkownika
asia40
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): Cz 21 paź, 2010 13:16
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Postprzez Iwek_22 » So 08 sty, 2011 19:05

Czy napowietrzałaś wodę?
Iwek_22
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 47
Dołączył(a): So 30 maja, 2009 16:16
Lokalizacja: Gdynia (okolice)

Postprzez asia40 » So 08 sty, 2011 20:19

Nie, niczym nie napowietrzałam. Stała sobie po prostu w wiaderku.
Pozdrawiam Joanna
W domu:
250L (skalary+neonki)
60L (kiryski pstre + rasbory espei)
40L (krewetki karłowate + kiryski pigmejki + Pinki)
20L (krewetki Red Cherry)
15L (Helenki)
W pracy:
120L ( brzanki purpurowe i mszyste, kiryski pstre)
10L (krewetki RC + Pinki)
Avatar użytkownika
asia40
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): Cz 21 paź, 2010 13:16
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Postprzez Crystal » N 09 sty, 2011 09:44

a czy wiaderko było dobrze umyte?
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Postprzez asia40 » N 09 sty, 2011 11:09

Wiaderko służy tylko i wyłącznie do celów akwarystycznych. Nie myję go żadnymi detergentami.
Pozdrawiam Joanna
W domu:
250L (skalary+neonki)
60L (kiryski pstre + rasbory espei)
40L (krewetki karłowate + kiryski pigmejki + Pinki)
20L (krewetki Red Cherry)
15L (Helenki)
W pracy:
120L ( brzanki purpurowe i mszyste, kiryski pstre)
10L (krewetki RC + Pinki)
Avatar użytkownika
asia40
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): Cz 21 paź, 2010 13:16
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Postprzez polityk » N 06 lut, 2011 23:03

Mam podobny problem, bo woda do podmianek - kranówka ma PH ok. 8.

Udało mi się zejść do PH 7 - przed dodawanie CO2 z EC.

Z zaleceń na innych forach to:
- dodawanie wody z RO
- dodawanie wody destylowanej
- filtracja kationitowa

Ja chyba zdecyduję się na wodę destylowaną mieszaną z odstaną kranówką.
pozdrawiam

polityk

25 l - Blue Bee, Blue Pearl i White Pearl
55 l - CR A + S, Biene A + S
polityk
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 64
Dołączył(a): N 06 lut, 2011 22:59
Lokalizacja: Ząbki

Postprzez MarSz » N 06 lut, 2011 23:17

polityk napisał(a):przed dodawanie CO2 z EC


To ciekawe bo z tego co wiem, to samo podawanie EC nie powinno wpłynąć na pH.
Zresztą istotna jest jeszcze twardość, no i musiałbyś tego EC lać nie wiem ile.

Poczytaj tutaj jak cię to interesuje:
http://www.holenderskie.pl/forum/viewtopic.php?t=28569

Przy odpowiednich poziomach kH I gH można wpłynąć w pewnych granicach na pH poprzez podawanie CO2 ale to też w ograniczony sposób.

Inne, pewniejsze sposoby, to:
- podłoże stabilizujące parametry
- rozcieńczanie RO i kranówki (lub 100% RO i uzdatniacze oraz minerały)
- kwas ortofosforowy
- w pewnych warunkach i w ograniczony sposób również szyszki olchy, liście dębu i migdałecznika (ketapang) jak również korzenie

Po trzech dniach PH wody wynosi 8

Asiu, a gdzie przechowujesz wodę przez te trzy dni? Jest to zamknięty pojemnik, czy może otwarte wiadro? Bo trzeba się liczyć z reakcją wody z otoczeniem (ja to obserwowałem jak zostawiłem otwarte pojemniki z wodą z filtra RO - po kilku dniach parametry nie były już takie jak na początku).
Poza tym - czy jest to woda chlorowana? Wodociągi, czy jakieś prywatne ujęcie (np. studnia)? Bo jeśli wodociągi, to możliwe, że coś dodają do wody (chlor dodają na pewno) co się po jakimś czasie ulatnia lub wytrąca a co ma jakiś wpływ na to czy woda jest bardziej lub mniej zasadowa.

Spróbuj zrobić podobny test ale z wodą przechowywaną w szczelnym hermetycznym naczyniu (czystym oczywiście). To może dać jakieś dodatkowe wskazówki.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez polityk » N 06 lut, 2011 23:59

MarSz,

Dzięki za info.

Z punktu widzenia odstałej wody, też dziwię się że samo EC zmieniło PH, zwłaszcza, że ogólnie działanie EC spada po około 8 godzinach.

Jednakże pierwszego dnia PH wody było w okolicach 9, po 2 dniach podawania EC miała już klarowne 8, a po 4 dniach już 7.5.

Dodam, że na 5 litrów wody, dozuję dziennie 0.5 ml EC. Wiem, że dużo, ale po 8 godzinach nie powinien być odczuwalny.

Chciałbym dolewać wodę o zbliżonym PH do zbiornikowego (6.6) czy zastosować w wiaderku podłoże stabilizujące PH? Jak długo będzie działać? wiem, że szyszki i liście pomagają obniżyć PH na krótki okres czasu.

Mi przez podmiany, padły wszystkie white pearle i do tego dwie ładne CR. Z drugiej jednak strony babaulti mają się świetnie - nawet się mnożą, mam 8 malutkich 4 dniowych kreweci.

Moje parametry wody akwariowej:
PH 6.6
GH: 11
KH: 0
podmiany wody co tydzień 5 l - akwa 25 l.

Teraz szykuję 55 :)
pozdrawiam

polityk

25 l - Blue Bee, Blue Pearl i White Pearl
55 l - CR A + S, Biene A + S
polityk
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 64
Dołączył(a): N 06 lut, 2011 22:59
Lokalizacja: Ząbki

Postprzez MarSz » Pn 07 lut, 2011 00:30

podmiany wody co tydzień 5 l - akwa 25 l


Ja w 30l podmieniam 2x na tydzień po 2,5l (max 3l). Wtedy nie mam odczuwalnych skoków.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez asia40 » Pn 07 lut, 2011 17:53

MarSz napisał(a):Asiu, a gdzie przechowujesz wodę przez te trzy dni? Jest to zamknięty pojemnik, czy może otwarte wiadro? Bo trzeba się liczyć z reakcją wody z otoczeniem (ja to obserwowałem jak zostawiłem otwarte pojemniki z wodą z filtra RO - po kilku dniach parametry nie były już takie jak na początku).
Poza tym - czy jest to woda chlorowana? Wodociągi, czy jakieś prywatne ujęcie (np. studnia)? Bo jeśli wodociągi, to możliwe, że coś dodają do wody (chlor dodają na pewno) co się po jakimś czasie ulatnia lub wytrąca a co ma jakiś wpływ na to czy woda jest bardziej lub mniej zasadowa.

Spróbuj zrobić podobny test ale z wodą przechowywaną w szczelnym hermetycznym naczyniu (czystym oczywiście). To może dać jakieś dodatkowe wskazówki.


Dzięki Marcinie, że zajrzałeś do mojego tematu.
Wiaderko było odkryte, bo wydawało mi się, że w ten sposób lepiej pozbędę się chloru. Woda jest z miejskiego wodociągu, paskudnie chlorowana. Śmierdzi na odległość.
Dziś nastawię kolejną na próbę, tym razem szczelnie zamkniętą.
Teraz do podmian używam świeżej wody z uzdatniaczem JBL dla krewetek.
Jak na razie wszystko jest OK
Chciałam używać odstanej, bo na forum wyczytałam, że krewecie są bardzo wrażliwe na uzdatniacze.
Pozdrawiam Joanna
W domu:
250L (skalary+neonki)
60L (kiryski pstre + rasbory espei)
40L (krewetki karłowate + kiryski pigmejki + Pinki)
20L (krewetki Red Cherry)
15L (Helenki)
W pracy:
120L ( brzanki purpurowe i mszyste, kiryski pstre)
10L (krewetki RC + Pinki)
Avatar użytkownika
asia40
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): Cz 21 paź, 2010 13:16
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Postprzez MarSz » Pn 07 lut, 2011 21:33

asia40 napisał(a):Dziś nastawię kolejną na próbę, tym razem szczelnie zamkniętą.


To pokaże (a może nie - tym razem to trochę zgaduję) czy to mogła być przyczyna.

Normalnie jednak powinnaś właśnie zostawiać wodę do odstania tak by się mogło wszelkie świństwo z niej ulotnić. Po prostu będziesz musiała wtedy założyć, że woda odstana ma u Ciebie wyższe pH.
Ja tutaj nic innego na razie nie jestem w stanie wymyślić.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez dziki » Pn 07 lut, 2011 21:57

Hallo
Jakiś czas temu jak sobie poczytywałem nano-reef.pl trafiłem na temat dotyczący wody do automatycznych dolewek, jej parametrów i samoistnego dążenia do "brudzenia się".
Nie pamiętam teraz do jakich wniosków doszli ale jazdy mieli całkiem spore, gdyż po 2-3 dobach woda RO okazywała się nie być już RO, posiadała jakieś tam twardości i inne parametry, jak na morszczakow to sprawiali wrażenie, że są mocno zaskoczeni taką sytuacją.

Teoretycznie po to się odstawia wodę aby zmieniła swoje parametry, mają odparować substancje lotne, różne uzdatniacze mają związać metale ciężkie i inne "potwory".
"330. Lepiej samotne życie pędzić, niż głupca mieć za towarzysza,
Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie, nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając."
DHAMMAPADA w przekładzie Stanisława Franciszka Michalskiego
Avatar użytkownika
dziki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 560
Dołączył(a): So 28 mar, 2009 14:42
Lokalizacja: Tralee Co. Kerry

Postprzez asia40 » Cz 10 lut, 2011 05:59

Oto wyniki eksperymentu:

1. Woda świeżo nalana z kranu PH 7.0
2. Po 12 godz. odstania w zamkniętym wiaderku PH 7.2
3. Po 24 godz. PH 7.6
4. Po 36 godz. PH 8.0 czyli za dużo jak dla moich krewetek

Wniosek: PH wody wzrasta bez względu na to czy pojemnik jest zamkniety czy otwarty (przynajmniej u mnie)
Pozdrawiam Joanna
W domu:
250L (skalary+neonki)
60L (kiryski pstre + rasbory espei)
40L (krewetki karłowate + kiryski pigmejki + Pinki)
20L (krewetki Red Cherry)
15L (Helenki)
W pracy:
120L ( brzanki purpurowe i mszyste, kiryski pstre)
10L (krewetki RC + Pinki)
Avatar użytkownika
asia40
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): Cz 21 paź, 2010 13:16
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Postprzez MarSz » Cz 10 lut, 2011 08:22

No to ciekawa sprawa.

Wymyślenie jakiejkolwiek innej przyczyny jest w tej chwili przynajmniej dla mnie problemem.

Można jednak pomyśleć nad tym czy faktycznie to za dużo.
Po pierwsze jakie masz krewetki? Jak pamiętam, to chyba Neocaridiny - one są dość tolerancyjne i dostosują się bez większego problemu (sam kiedyś z powodzneim rozmnazałem redki w podpbnych warunkach).

Po drugie - to są parametry wody, którą dolewasz. A jak się mają do tego parametry wody w akwarium po jakimś czasie (najlepiej przed podmianką bezpośrednio)? Jeśli wtedy pH jest niższe, to znaczy, że coś je zbija i to będzie pomocne. Wystarczy tylko zadbać by podmianki nie były zbyt obfite i stanowiłu max 20-30 procent objętości baniaka ale częstsze - wtedy skoki nie będą takie duże (tak na prawde to nagłe zmiany parametrów są dużo gorsze niż ich wyższe aczkolwiek stabilne w czasie wartości).

Po trzecie - jeśli jednak nic nie zbija parametrów to można to zmienić. Przydałoby się jednak znać twardości (ogólną i węglanową - najlepiej w kranówce i wodzie z akwarium a jeszcze lepiej jakby było wiadomo czy kH i gH nie zmienają się tak jak pH podczas przechowywania wody w wiaderku) bo to może nam powiedzieć na ile to bedzie możliwe. Wtedy może bedzie dało się coś zdziałać szyszkami olchy, liśćmi dębu lib migdałecznika.

Po czwarte - jak nie uda się to co wyżej, to można pomyśleć o rozcieńczaniu wody do podmianek z RO (będzie to tym bardziej wskazane jak się okaże, że woda jest twarda). To jednak dodatkowy koszt filtra, lub pozyskiwanie wody od kogoś z okolicy - dopóki akwarium jest małe to jest to jeszcze do zrobienia.

Po piąte - ostatnie już najbardziej złożone rozwiązanie (choć jak pisałem w pierwszym punkcie może w ogóle niekonieczne) to zastosowanie podłoża stabilizującego parametry. Jednak wiąże się to z restartem. Nie wiem natomiast jak na trwałość takiego podłoża wpłyną podmianki z zasadowej i twardej wody.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez asia40 » Pn 14 lut, 2011 19:06

MarSz napisał(a):Przydałoby się jednak znać twardości (ogólną i węglanową - najlepiej w kranówce i wodzie z akwarium a jeszcze lepiej jakby było wiadomo czy kH i gH nie zmienają się tak jak pH podczas przechowywania wody w wiaderku)

OK zrobię porządne testy z uwzględnieniem PH; KH i GH i zobaczymy jak się mają pozostałe parametry do wzrostu PH.
Czekam tylko na odczynniki bo mi się akurat skończyły.
MarSz napisał(a):Po drugie - to są parametry wody, którą dolewasz. A jak się mają do tego parametry wody w akwarium po jakimś czasie (najlepiej przed podmianką bezpośrednio)

No i bardzo słuszna uwaga, przecież to tylko woda "na dolewkę" więc jeśli nawet PH jest wysokie to i tak zostanie rozcieńczone
Pozdrawiam Joanna
W domu:
250L (skalary+neonki)
60L (kiryski pstre + rasbory espei)
40L (krewetki karłowate + kiryski pigmejki + Pinki)
20L (krewetki Red Cherry)
15L (Helenki)
W pracy:
120L ( brzanki purpurowe i mszyste, kiryski pstre)
10L (krewetki RC + Pinki)
Avatar użytkownika
asia40
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): Cz 21 paź, 2010 13:16
Lokalizacja: Wrocław/Oborniki Śl.

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości