MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Moderator: =Fresz=

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez matu » Śr 08 lip, 2015 23:38

Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez ShrimpsMW » Cz 09 lip, 2015 12:35

pisałem zapytanie do sprzedającego - kalibracja jest przy użyciu śrubokręcika. Zamówiłem, jak dojdzie to napisze ci i jak.
ShrimpsMW
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): N 21 cze, 2015 18:16

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez matu » Cz 09 lip, 2015 15:28

TDS & EC Calibration
HM Digital meters come factory calibrated (at 342 PPM or 1413 µS, depending on the product) and are ready to use out of the box. They are designed to stay consistent. However, after prolonged usage, it may help to recalibrate your meter using a commercial standard NaCl-based solution (for most HM Digital meters), which is approximately, 0.5 µS of conductivity.
Immerse the meter into the calibration solution. If the meter does not read within 2% of the calibration solution, adjust the reading by either digital calibration (for some products) or inserting a mini screwdriver (not included) into the trimmer pot (the hole on the back of the meter). Turn the trimmer clockwise to increase the reading and counterclockwise to decrease the reading. Note that the adjuster is very sensitive. Always refere to the calibration instructions for your particular product.
Note: HM Digital products are calibrated with a 342 PPM NaCl or 1413 µS solution. This is suitable for most applications. However, if you are measuring samples that are consistently over 1000 PPM, it is recommended to recalibrate the meter for that specific application. TDS meters are more accurate when calibrated at levels that are as close as possible to the sample being tested (such as for hydroponics, aquaculture, tinting and dying or brackish water). HM Digital sells NaCl calibration solution at 342 PPM and 1000 PPM. Calibration solutions at signifcantly higher levels are commercially available.


no i google translate:
Kalibracja TDS i EC
Metrów HM są fabrycznie skalibrowane cyfrowe (w 342 ppm lub 1413 p, S, w zależności od produktu) i są gotowe do użycia po wyjęciu z pudełka. Są one zaprojektowane tak, aby pozostać spójne. Jednak po dłuższym okresie użytkowania, może przyczynić się do ponownej kalibracji za pomocą licznika wzorcowego roztworu NaCl handlową opartą na (dla większości metrów HM cyfrowy), który jest ok, 0,5 ms przewodności.
Zanurz miernik do roztworu kalibracyjnego. Jeśli miernik nie czyta w granicach 2% roztworze wzorcowym, ustawić odczyt przez obu kalibracji cyfrowej (dla niektórych produktów) lub wstawienie mini śrubokręt (brak w zestawie) do puli trymerem (otwór z tyłu miernika). Obróć w prawo trymer do zwiększenia czytania i lewo, aby zmniejszyć czytania. Należy pamiętać, że regulator jest bardzo wrażliwy. Zawsze z instrukcją referen wzorcowania dla danego produktu.
Uwaga: produkty HM cyfrowe są kalibrowane z 342 PPM roztworem NaCl lub 1413 ms. To jest odpowiedni dla większości zastosowań. Jednakże, jeśli są próbki, które są konsekwentnie 1000 ppm pomiaru, zaleca się, aby skalibrować miernik dla tego konkretnego zastosowania. Metrów TDS są bardziej dokładne, gdy kalibrowane na poziomach, które są jak najbardziej zbliżone do badanej próbki (jak dla hydroponiki, akwakultury, barwienia i umierania lub słonawej). HM Cyfrowy sprzedaje roztwór wzorcowy NaCl na 342 ppm i 1000 ppm. Roztwory kalibracyjne w signifcantly wyższych poziomach są dostępne na rynku.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez joke00 » Pt 10 lip, 2015 05:13

Witam, kupiłem parę dni temu miernik TDS firmy AquaFilter usa, bardzo fajny fabrycznie skalibrowany z etui zapinanym na rzep. Całość w przyzwoitej cenie 85 zł, dla zainteresowanych na waterpure.pl
"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

43l - Nature
43l - Krewetkowe Iwagumi
43l - Nature 2
Avatar użytkownika
joke00
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 421
Dołączył(a): Wt 29 lis, 2011 19:12
Lokalizacja: Poznań

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez leszek75 » Pt 10 lip, 2015 20:51

Ja używam od 2 miesięcy coś takiegohttp://allegro.pl/konduktometr-ec-meter-aquapro-exclusiv-termometr-i4797491181.html i sprawdza się wyśmienicie ,zamówiłem razem z płynem kalibrującym i moje pytanie jest następujące po jakim czasie użytkowania należy skalibrować miernik.
leszek75
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 87
Dołączył(a): N 21 cze, 2015 19:35

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez joke00 » Pt 10 lip, 2015 23:10

Też mam ten model konduktometra do sprawdzania przewodności oprócz tds'a. U mnie trzeba go było odraz skalibrować bo trochę oszukiwał.
"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

43l - Nature
43l - Krewetkowe Iwagumi
43l - Nature 2
Avatar użytkownika
joke00
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 421
Dołączył(a): Wt 29 lis, 2011 19:12
Lokalizacja: Poznań

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez leszek75 » So 11 lip, 2015 06:38

Hmm ja nie mam takiej możliwości aby sprawdzić na drugim mierniku ale woda z RO przy cotygodniowych podmianach mierzona przed dodaniem uzdatniaczy ma od 19 do 24 µS
leszek75
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 87
Dołączył(a): N 21 cze, 2015 19:35

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez joke00 » So 11 lip, 2015 07:21

Przecież masz płyn do kalibracji ?! Instrukcja, albo youtube i kalibrujesz.
"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

43l - Nature
43l - Krewetkowe Iwagumi
43l - Nature 2
Avatar użytkownika
joke00
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 421
Dołączył(a): Wt 29 lis, 2011 19:12
Lokalizacja: Poznań

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez barus9 » So 11 lip, 2015 08:11

leszek75 napisał(a):Hmm ja nie mam takiej możliwości aby sprawdzić na drugim mierniku ale woda z RO przy cotygodniowych podmianach mierzona przed dodaniem uzdatniaczy ma od 19 do 24 µS

Jakość wody RO jaką otrzymujesz zależy od parametrów kranówki filtra RO oraz jego wieku.
Przy RO3 nie otrzymasz nigdy 0 uS nawet jak masz 280 uS w kranie :)
Miernik kalibrujesz raz na rok używając go w wąskim zakresie uS jak skaczesz od 0 do 1500 uS to kalibracje robisz częściej.
barus9
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 469
Dołączył(a): Cz 23 lut, 2012 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez leszek75 » So 11 lip, 2015 11:38

barus9 Dzięki za odpowiedź.
Skalibrowałem według instrukcji bardzo prosta sprawa i wynik taki ze zaniżał o 10 µS
leszek75
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 87
Dołączył(a): N 21 cze, 2015 19:35

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez zuczek222 » Wt 22 lis, 2016 21:39

Odkopie temat, jest tu kilka wpisów o przeliczaniu ppm2x=ms ale z tego kalkulatora wynika co innego http://www.lenntech.com/calculators/con ... engels.htm
Więc jak to przeliczać?
zuczek222
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 06 paź, 2013 10:56
Lokalizacja: N.D.M.

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez ar2r21 » N 08 sty, 2017 23:00

Według mnie jedno i drugie przeliczanie ppm na uS jest do bani. Popularne przyrządy które używają kreweciarze mierzą przewodność wody. Pomiar ppm jest niemożliwy tak prostymi urządzeniami. Pokazanie wyniku w ppm jest tylko chwytem marketingowym. Wynik uS dzielą na dwa i podają to jako wynik ppm. Podany kalkulator podaje inny przelicznik ale on też nie odzwierciedla zależności ppm od uS. Jednostka uS określa przewodność wody, upraszczając określa to jak łatwo przepływa prąd. Jest odwrotnością rezystancji. Przez ppm określa się ilość cząsteczek na milion cząsteczek. W skrócie określa to ile jet cząsteczek rozpuszczonych w wodzie w milionie cząsteczek wody. Oczywiście wzrost ilości rozpuszczonych cząsteczek powoduje wzrost przewodności. Jednak nie każda substancja tak samo wpływa na wzrost przewodności. Sól NaCl bardziej podniesie przewodność niż przykładowo węglan wapnia CaCO3 rozpuszczając taką samą ilość cząsteczek obu substancji.
Artur
ar2r21
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 89
Dołączył(a): Pt 18 gru, 2015 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez =Fresz= » Pn 09 sty, 2017 08:59

Dokładnie się z tym zgadzam i o tym powinno wiedzieć dużo więcej osób :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez stan_shrimps » Pt 20 sty, 2017 21:22

czyli co lepiej mierzyć? us czy ppm?
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: MIERNIKI TDS I US JAKI WYBRAĆ

Postprzez tomek.b » Pt 20 sty, 2017 23:02

1ppm = 2uS

To wartości wskazujące to samo. W tym przypadku ilość rozpuszczonych substancji w wodzie. W różnych jednostkach, gdzie 1ppm=2uS, 100ppm=200uS itd.

No chyba, że ktoś ma większe ambicje. Ale przecież to działa.
Ostatnio edytowano So 21 sty, 2017 09:20 przez tomek.b, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron