STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Moderator: =Fresz=

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Dakota » Pt 19 gru, 2014 11:53

Cześć osób używa jeszcze Shrimp Mineral GH+ z AquaArtu, butelka 100ml kosztuje ok. 10zł, u mnie wystarczyła na... pół roku (baniak 31,5l).
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Pethro » Pt 19 gru, 2014 12:41

I podaruj sobie Azoo Vita plus, to bez sensu by do wody ładować witaminy, lepiej je dostarczyć w pokarmie ;-)
Pethro
 

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Aaron » Pt 19 gru, 2014 13:00

Czy Shrimp Minerag Gh + wystarczy czy trzeba czymś jeszcze uzdatniać? :D
Zastanawiam się czy potrzebne jest uzdatnianie wody tyloma środkami, gdyż w wielu hodowlach mi.n u kolegi który hoduje kilka crystali ma chyba tylko 1 uzdatnia, kranówka pełno roślin i jazda. :D
Nie chciałbym też się bawić w chemika. Wiadomo przed podmianką sprawdzić parametry podmienianej wody, dodać uzdatniacz i niech krewetki sobie żyją, a nie co dziennie dolewać jakiejś chemii.. Jeżeli na tym polega hodowla crystali to chyba sobie podaruję i skupie bardziej na neocardinach, które też są wdzięczne i wystarczy im kranówa, a ja nie muszę się bać co 3 dni, czy krewetki nie popadają, bo gh podskoczyło o 1 :(
Aaron
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pn 03 lis, 2014 18:15

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Dakota » Pt 19 gru, 2014 13:27

Crystale są bardziej wymagające niż Neocaridiny, czy jeden mineralizator wystarczy - ciężko powiedzieć, zależy w jakich warunkach urodziły się i żyły krewetki u hodowcy. U jednych sprawdza się minimalizm i stosują 1-2 preparaty (nawet przy bardzo wymagających krewetkach), inni dodają kilkanaście preparatów przy każdej podmianie - są różne szkoły. To nieprawda, że hodując Caridiny musisz biegać co chwilę z testami i miernikiem i sprawdzać parametry - jak sobie opracujesz system podmian i "załapiesz" jak wszystko robić, to wtedy będziesz sprawdzał wodę rzadziej.

Jeśli chodzi o podłoże neutralne czy aktywne - na aktywnym jest łatwiej, znajomy powiedział mi kiedyś, że podłoże aktywne jest w pierwszej kolejności dla niego (żeby miał święty spokój), a w drugiej - dla krewetek (gdy mają stabilne parametry, to dobrze się czują i ładnie mnożą).

Jeśli obawiasz się, że będzie to za trudne lub zbyt kosztowne, to zdecyduj się na Neocaridiny - jest tyle kolorów, że na pewno znajdziesz coś dla siebie.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Inc0gnit0 » Pt 19 gru, 2014 18:02

O stabilność parametrów dba podłoze aktywne ty dostarczasz tylko wode RO mineralizowana do wymaganej wielkości GH mam walizke jbl i robie testy jak mi sie zechce co..3-6m-cy wode do podmian kontroluje miernikiem z wypracowanym systemem przygotowania jej jest to tylko kontrola korekt nie ma juz potrzeby robic jesli za kazdym razem przewodnośc mi sie miesci w przedziale 245-255us co odpowiada GH 5-6 kolezanka wspomniała sa rózne szkoły przygotowywania wody dla cardin wybierz która ci odpowiada stosuj ja i sie przekonasz szybko czy odpowiada twoim krewetkom. co do hybryd jak poznac czy hybryda jest hybryda? wizualnie sie nie da jej odróznic od crystala tu musisz sie oprzec na zaufaniu do sprzedajacego ja zaufałem Szopenowi ( za krypto reklame wystawie koledze rachunek ;P ) i biega mi niezłe stado taiwanów po akwarium . Co do przydatnosci vitamin w słupie wody uwazam że napewno nie zaszkodzą czy pomagaja? mógłbym to experymentalnie potwierdzic lub obalic i odstawic dozowanie ale za bardzo lubie swoje robaki zeby je narażać.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Wt 13 sty, 2015 09:04

Mam problem z filtrem RO 5. Woda po filtracji ma ~300us. Konstrukcja była montowana dość dawno (na pewno więcej niż 5 lat). Kilka dni temu wymieniłem komplet mediów filtrujących łącznie z membraną. Wkłady : polipropelynowe 5 i 1 mikron, blok węglowy, wkład liniowy. Membrana 50 GPD. Restryktor na odływie 350.

Nie mam pojęcia czemu jest tak wysoka wartość. Chcę nadmienić, że przed wymianą membrany wartość oscylowała w tej samej granicy.
Czy ktoś z was ma jakieś pomysły.

pzdr
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Kaledon » Wt 13 sty, 2015 09:22

Podaj przewodność wody z kranu.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez barus9 » Wt 13 sty, 2015 10:08

Gawel napisał(a):Mam problem z filtrem RO 5. Woda po filtracji ma ~300us. Konstrukcja była montowana dość dawno (na pewno więcej niż 5 lat). Kilka dni temu wymieniłem komplet mediów filtrujących łącznie z membraną. Wkłady : polipropelynowe 5 i 1 mikron, blok węglowy, wkład liniowy. Membrana 50 GPD. Restryktor na odływie 350.

Nie mam pojęcia czemu jest tak wysoka wartość. Chcę nadmienić, że przed wymianą membrany wartość oscylowała w tej samej granicy.
Czy ktoś z was ma jakieś pomysły.

pzdr


Masz RO5 a nie RO3 odepnij mineralizator i dopiero sprawdź ile ma twoje czyste RO
barus9
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 469
Dołączył(a): Cz 23 lut, 2012 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Wt 13 sty, 2015 10:26

Woda z kranu ~650us.
Mineralizatora nie ma. Jest wkład węglowy "szlifujący".
Woda bezpośrednio za membraną też ma wartość jaką podawałem.

pzdr
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez michal.l » Wt 13 sty, 2015 10:31

Ile spuściłeś już wody ??
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Kaledon » Wt 13 sty, 2015 10:35

Masz za dużą różnicę do osiągnięcia po membranie. Nie wiem ile w tym jest prawdy ponieważ mam wodę koło 300-350uS ale przy większych przewodnościach membrana nie daje rady i przepuszcza. Stosuje się wtedy kaskadowo membrany. Dużo pewnie tez będzie zależało od samej membrany- jej jakości. No i zawsze możesz przebić membranę jak w rurach pójdzie totalny syf np podczas awarii sieci.
Kaledon
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 259
Dołączył(a): Wt 01 lis, 2011 13:30
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Wt 13 sty, 2015 10:41

michal.l napisał(a):Ile spuściłeś już wody ??


ok 20L
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Dakota » Wt 13 sty, 2015 10:49

Dziwny wynik. Nie masz zbyt niskiego ciśnienia w rurach ostatnimi czasy?
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Wt 13 sty, 2015 11:01

Dakota napisał(a):Dziwny wynik. Nie masz zbyt niskiego ciśnienia w rurach ostatnimi czasy?


Nie zauważyłem zmiany.
Nadmienię tylko, że nie wiem jakie parametry miała woda po montażu filtr gdyż jakby go przejąłem "w spadku".
Czy ciśnienie wody mogłoby w tak znacznym stopniu wpłynąć na parametry?
Szopen, batman-ka, B4rT są z Wroclawia i chyba mają RO. Trzeba ich wywołać do odpowiedzi, jak to u nich wygląda. ;)
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez =Fresz= » Wt 13 sty, 2015 11:10

Jeżeli w spadku to czy dobrze jest zmontowany? Ciśnienie ma znaczenie im większe tym lepsza filtracja. Osoby które wymieniłeś nie mają problemu z RO.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości