STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Moderator: =Fresz=

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Wt 13 sty, 2015 11:20

=Fresz= napisał(a):Jeżeli w spadku to czy dobrze jest zmontowany? Ciśnienie ma znaczenie im większe tym lepsza filtracja. Osoby które wymieniłeś nie mają problemu z RO.


Wydaje mi się, że jest dobrze zmontowany :) Przynajmniej wg schematu. Sprawdzałem też specjalnie ułożenie membrany w obudowie. Nie znalazłem problemu. Czy któryś z elementów z powodu wieku mógłby się zużyć? np zawór czterodrożny albo obudowa membrany?
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez barus9 » Wt 13 sty, 2015 11:47

Do potrzeb akwarystyki wystarczy RO3. np: http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-7 ... 60729.html
Ja swoje RO mam 3 rok i zmieniam tylko wkłady co 6 miesięcy, jak zacznie się podnosić uS na wejściu kupuje cały nowy zestaw.
Wg mnie nie warto gmerać przy membranie
barus9
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 469
Dołączył(a): Cz 23 lut, 2012 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Wt 13 sty, 2015 15:51

Czy ktoś zna lub może zmierzyć wartość przewodności wody przed membraną? Sposobem na sprawdzenie może być pomiar po każdym elemencie.
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez =Fresz= » Wt 13 sty, 2015 16:08

Ja mam mocno filtr zabudowany pod wanną i ciężki jest dostęp :-P u mnie woda w kranie ma około 650us a po przepuszczeniu przez filtr RO około 25us. Jak u Ciebie wygląda us przed przejściem przez membranę?
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Dakota » Wt 13 sty, 2015 16:25

U mnie w kranie ma 230-250uS, po przefiltrowaniu - 6-8uS. Jak widać różnice są znaczne, coś jest nie tak z Twoim filtrem.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Wt 13 sty, 2015 19:04

Przed wejściem na membranę jest ok 550 us.
To, że z filtrem jest coś nie tak to zdążyłem już zauważyć ;). Chcę dojść do sedna problemu. Wymiana filtrów wstępnych i membrany nie dała żadnych rezultatów, więc może któryś z elementów konstrukcyjnych.
Filtr ma prostą budowę więc rozwiązanie zapewne jest banalne, ale żeby do tego dojść potrzebny mi jest punkt odniesienia.
Najpierw chciałbym porównać wartość po przejściu przez filtry wstępne tj. polipropylenowe z wkładem węglowy pomiędzy.
Może te wstępne mi za dużo przepuszczają.
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez =Fresz= » Wt 13 sty, 2015 19:25

Może źle membranę włożyłeś, nie wiem może uszczelka?
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Śr 14 sty, 2015 07:38

Membrana jest dobrze założona. Raczej ciężko coś źle zrobić wsuwając walcowaty kształt do tuby ;). Tak czy inaczej dwa razy sprawdzałem.
Obstawiałbym, że albo woda po filtracji wstępnej jest złych parametrów czyli problem w prefiltrach (obudowy albo filtry), albo dostałem kiepską membranę (lub jej obudowa jest do bani).
Żeby wykluczyć ewentualne wady poszczególnych elementów układu muszę poznać przewodność po kolejnych częściach. Bo naprawianie w ciemno będzie zbyt kosztowne.
Pytanie, które mnie nurtuje to jaki wpływ miałoby niskie ciśnienie na jakość wody na wyjściu.
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez michal.l » Śr 14 sty, 2015 13:28

A miernik to masz na pewno dobrze skalibrowany ?
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Śr 14 sty, 2015 13:43

Miernik jest dobrze skalibrowany, sprawdzałem.
Stwierdziłem, że nie będę się z tym dłużej pałował, wszystko wskazuje na to że to wina membrany. Zamówiłem nową. Zobaczymy co to zmieni.

P.S.
Znalazłem usterkę. Oczywiście nie była to wina membrany. Wina leżała w ograniczniku odpływu. Prawdopodobnie był na tyle zapchany, że dużo bardziej zwiększał ciśnienie w komorze membrany przez co odrzut musiał się mieszać z czystą wodą.

Generalnie popłynąłem ~100 zł na zbędne części, ale zdobyta wiedza jest bezcenna :D
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Kravcu » Pn 16 lut, 2015 14:54

Do tych znających się na samych częściach do RO:
Jeśli chciałbym wymienić wszystkie elementy biorące "aktywny" udział w filtracji wody to wystarczy że wymienię 3 wkłady+ membranę?
Bo zastanawiam się czy kupić całkowicie nowy czy zregenerować ten który mam teraz.
Kravcu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 115
Dołączył(a): Śr 02 lis, 2011 19:08

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez matu » Pn 16 lut, 2015 19:33

Mi się zdaje, że koszt nowego to i tak te same koszty jak membrana i wkłady..... a zawsze jakieś części zostaną.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Wt 17 lut, 2015 08:15

Wydaje mi się, że to jest nie możliwe aby kompletny filtr kosztował mniej niż wkłady. Zupełnie nie logiczne.
Kolega Kravcu pisze o 3 wkładach i membranie czyli prawdopodobnie ma filtr RO4. Koszt prefiltrów (aquafilter) to ok 30 zł (z przesyłką) koszto membrany 100 zł (Pentair 100GPD).
Za filtr RO4 trzeba zapłacić ok 240 zł (z takimi samymi prefiltrami i membraną) czyli różnica dość spora.

pzdr
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez kaboom » Wt 17 lut, 2015 14:43

Kravcu napisał(a):Do tych znających się na samych częściach do RO:
Jeśli chciałbym wymienić wszystkie elementy biorące "aktywny" udział w filtracji wody to wystarczy że wymienię 3 wkłady+ membranę?
Bo zastanawiam się czy kupić całkowicie nowy czy zregenerować ten który mam teraz.

Wyjdzie podobnie cenowo, jak masz filtry liniowe to sa one drogie bo ja za 10" płacę po 3-4 pln, a membrana to 60-80 PLN w zależnosci od producenta lub wydajności, możesz próbować z tanią membraną byle miała numer identyfikacyjny na naklejce, jak tego nie ma to syf, nawet droższe nie mają :) Generalnie większośc membran robionych jest na technologi Filmteca a te poddawane testom jakości maja własnie własny numer ID.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: STO PYTAŃ DO-FILTR RO

Postprzez Gawel » Śr 18 lut, 2015 08:00

kaboom napisał(a):Wyjdzie podobnie cenowo...


Wyjdzie podobnie jeśli mówimy o filtrze RO3. W przypadku bardziej rozbudowanego filtra (tam gdzie mamy rozkręcane obudowy wstępnej filtracji) wymiana wkładów będzie na pewno tańsza.

Kravcu sprawdz poprostu ceny. :)

Wg mnie najpierw warto sprawdzić inne elementy układu. Np ogranicznik odpływu, później można zająć się wkładami.

pzdr
Avatar użytkownika
Gawel
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 06:41
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości