Dziwne parametry

Moderator: =Fresz=

Dziwne parametry

Postprzez HaberPopp » Pn 10 mar, 2014 22:09

Witam was. Mam do was pytanie.
Założyłem sobie kolejne akwa tanganike 54l. Wiadomo, że do krewetkarium leje RO ale tutaj byłoby to bezcelowe ze względu na parametry.
I tutaj pojawia się mój problem, otóż mierzyłem dziś moją kranówę i parametry wyszły następujące:
pH- około 7.2-7.6 (cięzko stierdzić)
KH- również bardzo ciężkie do odczytania ale gdzieś około 20
Gh- powyżej 14

Nie sądzicie, że te parametry są nieco dziwne? Nie powinno być większe pH przy tej twardości a Gh nie powinno być większe niż KH?
Mierzę testami 6in1 JBL ale bardzo cięzko cokolwiek odczytać. Co sądzicie o zależności pH do TWW? Potrzebuję pH w okolicach minimum 7.8 i teraz nie wiem cyz mam takie czy jednak nie? Woda faktycznie jest wyjątkowo twarda bo kamień osadza się na szybie podczas parowania.
HaberPopp
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 78
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 21:35

Re: Dziwne parametry

Postprzez SUHY » Pn 10 mar, 2014 22:34

Jak to ciężko odczytać , zmiana koloru jak na światłach , coś źle mierzysz .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Dziwne parametry

Postprzez HaberPopp » Pn 10 mar, 2014 22:39

Nie nie, to są testy paskowe i kolory na poszczególych testach są niejednokorotnie inne niż te w skali i cięzko je dopasować...
Nie wiem jak to dokładniej wytłymaczyć. Zakupie kropelkowe to porównam czy te paskowe wgl do czegoś się nadają bo jak narazie to albo przekłamują albo moja woda jest dziwna...
HaberPopp
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 78
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 21:35

Re: Dziwne parametry

Postprzez Haze » Wt 11 mar, 2014 05:35

1. Paski są beznadziejne.
2. Jak KH jest większe od GH, to w większości przypadków instrukcja mówi, że sa równe.
3. Kup kropelki

Sent from my Windows Phone 8X by HTC using Tapatalk
Obrazek
Avatar użytkownika
Haze
Moderator
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 15:39
Lokalizacja: Gdynia

Re: Dziwne parametry

Postprzez Sebastian » Wt 11 mar, 2014 09:38

witam
kolego z tego co piszesz można wywnioskować, że masz testy do d. ale nie przejmuj się nawet testy kropelkowe przekłamują.
Znam jeden przypadek kiedy testy pokazują wyższe KH od Gh i jest to spowodowane dużą ilością SODY SPOŻYWCZEJ w wodzie, niektórzy akwaryści specjalnie dodają ją przy podmianach właśnie przy tanganice i malawi aby podwyższyć PH, jeżeli też tak zrobiłeś to nie masz się już co dziwić, natomiast jeżeli nie to tak jak pisał Haze najczęściej KH w takim wypadku jest równe GH.
Ogólnie jeżeli masz w akwarium dużo kamulców to też to ma wpływ na Twoje parametry w zbiorniku a osad na szybach tylko to potwierdza.
jest:
37 l. blue red bolt, white
37 l. taiwan panda one strips
45 l. sulawesi
37 l. hybrydy
37 l. hybrydy
10 l. blue tiger orange eye
150l. sakury, redki
było:
120 l. Sulawesi, Caridina sp. "Cardinal" + Malili Red
Sebastian
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): N 17 lis, 2013 21:37

Re: Dziwne parametry

Postprzez mario71 » Wt 11 mar, 2014 13:41

Jeżeli w wodzie jest dużo węglanów (wodorowęglanów) sodu zamiast węglanu wapnia lub magnezu to wtedy kH może być wyższe od gH.
mario71
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn 24 gru, 2012 20:25

Re: Dziwne parametry

Postprzez HaberPopp » Wt 11 mar, 2014 14:18

No tak paski wychodiz na to że są do d***. Zakupie kropelki to napiszę co i jak bo nie sądze aby przy takiej twardości moje pH oscylowało w granicach 7.2-7.5...
HaberPopp
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 78
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 21:35

Re: Dziwne parametry

Postprzez Inc0gnit0 » Wt 11 mar, 2014 19:36

Troche macie racji a troche nie. Testy na KH sa tak naprawde jedynie wskaznikami zasadowości wody , jesli z pomiarów KH twardośc weglanowa wychodzi wieksze niz twardośc ogólna GH nalezy przyjać że KH jest w rzeczywistości nizsze lub równe GH, to nie jest wina testów które jak wyzej napisałem sa jedynie wskażnikiem zasadowości wody wiec oprócz samych weglanów na wynik tego pomiaru wpływaja równiez wszelkie substancje podnoszace alkalicznośc wody . swoja droga paski sa do D... kup kropelki ;-)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Dziwne parametry

Postprzez HaberPopp » Wt 11 mar, 2014 22:37

Z tych paskow wychodza takie koloty któeych naprawde nie da się dopasowac do zadnej skali i to jest w tym wszystkim najgorsze:/
HaberPopp
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 78
Dołączył(a): Pn 30 wrz, 2013 21:35


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość