Azot [NO2; NO3]

Moderator: =Fresz=

Azot [NO2; NO3]

Postprzez Findziu » So 07 lut, 2009 15:34

Witam!
Jest to mój pierwszy pierwszy post na forum tak więc weźcie na to poprawkę ;)
Temat może nie dotyczy aż tak bardzo naszych krewetkarium, ale gdy pewnego razu zostawimy na dłużej naszych maluchów pod opieką znajomych którzy przesadzą z karmieniem to ten temat może się kiedyś wam przydać :D


PRAWIDŁOWY CYKL AZOTU

Na początku może trochę ogólnych wiadomości...
Prawidłowy cykl przemiany azotu w naszym akwarium wygląda tak:

amon [NH4] i amoniak [NH3] ---> azotyny [NO2] ---> azotany [NO3] ---> woda [H2O]

Amon i Amoniak dostaje się do naszych baniaczków poprzez odchody naszych podopietrznych, rozkład obumarłych liści oraz rozkład nadmiernej ilości pokarmu słabej jakości. Na szczęście w naszych akwariach znajdują się bakterie Nitrosomonas które dzięki tlenowi przetwarzają NH3 i NH4 na azotyny. Te z kolei dzięki bakteriom z grupy Nitrobacter i tlenowi przetwarzają NO2 na azotany. Azotany [NO3] zaś to nic innego jak pożywka dla wszystkie co zielone w naszym akwarium... niestety dla glonów też :(

Poprawne parametry wody w akwarium to:
-dla NH3/NH4 ---> max 0,2 mg/l
-dla NO2 ---> max 0,1 mg/l
-dla NO3 ---> max 25 mg/l
gdy parametry są wyższe należy zacząć działać!!!


PRZYCZYNY i SKUTKI

AMON [NH4] i AMONIAK [NH3]

Pozycję tę pominę w swoim opisie ponieważ przyczyny, skutki i przeciwdziałanie jest w zasadzie takie same jak w przypadku azotynów.

AZOTYNY [NO2]

Przyczyn podwyższonego poziomu azotynów może być kilka:
- Najczęstszą przyczyną jest zbyt duże zagęszczenie zwierząt w naszym akwarium. Wytwarzają one zbyt dużo amoniaku z którym bakterie sobie nie radzą. Choć wiem iż to się nie sprawdza, ale jest taka zasada że na 1cm ryby powinien przypadać 1litr wody <tylko proszę... nie tnijcie rybek żeby sprawdzić czy wszystko u Was jest ok. :D>.
- Wasz filtr pracuje nieprawidłowo, lub w ogóle nie pracuje.
- Nałogowo i notorycznie przekarmiacie pupilów.
- Zbyt rzadko odmulacie i podmieniacie wodę.
- Możliwe iż nie zauważyliście jakiejś padłej, rozkładającej się rybki.
- Jeśli akwarium jest świeżo założone może się okazać że nie zaszczepiliście żadnych kolonii bakterii.
- Jeśli wasze akwarium przeszło niedawno kurację przeciwko bakteriom wywołującym choroby, może się okazać iż leki zabiły też te dobre bakterie.

Skutki nadmiernego poziomu azotynów mogą być śmiertelne dla naszych pupilów!!! Azotyny są silną trucizną która blokuje procesy oddychania w ciele ryb – ryba dusi się od środka.

AZOTANY [NO3]

Jako że podwyższony poziom azotanów jest bezpośrednio spowodowany podwyższonym poziomem azotynów - przyczyny będą takie same. Dodatkowo podwyższony poziom azotanów często znajduje się w wodzie kranowej... wtedy mamy przesrane ;)

Skutki mogą być okropne... Postraszę Was trochę:
- Zahamowanie wzrostu ryb.
- Zahamowanie wzrostu roślin.
- Wyparcie roślinek przez gloniska.
- Niedobór azotanu także jest szkodliwy. Wywołuje Chlorozę, która przejawia się żółknieniem liści, karłowacenie młodych liści i zahamowanie wzrostu roślin.


PRZECIWDZIAŁANIE:

Aby pozbyć się nadmiernego poziomu amonu, amoniaku, azotynów czy azotanów należy w zależności od potrzeb zastosować jedną z poniższych ogólnych czynności:
- Jeśli mamy ponad 1cm ryby na 1litr wody w akwarium należy zmniejszyć ilość pupilów.
- Jeśli dawno nie podmienialiśmy wody – zróbmy to i zapamiętajmy aby ta czynność była wykonywana systematycznie raz w tygodniu.
- Postarajmy się o filtr biologiczny z wkładem ceramicznym na którym osadzają się bakterie.
- Sprawdźmy czy nasz filtr pracuje prawidłowo.
- Zacznijmy stosować lepsze uzdatniacze do wody kranowej.
- Posadźcie więcej szybko rosnących roślin.
- Zmieńcie pokarm na taki, który pupile trawią w ok. 60-80%. Ja polecam pokarmy firmy Hikari.
- Ograniczcie karmienie podopiecznych. Pamiętajcie że ryby są pazerne i jedzą nawet gdy już nie mogą...
- W zależności od wyników testu zastosujcie częstszą podmianę wody.
- Często, gdy np. woda kranowa ma podwyższony poziom azotanów, należy podmienianą wodę mieszać z wodą demineralizowaną.

Dodatkowo typowo w przypadku azotynów:
- Zaszczepmy bakterie, np. preparatem Sera nitrivec <na załączonym zdjęciu-drugie od lewej>.

Do walki z azotanami polecam w szczególności:
- Zastosuj wysoko selektywny anionit bezpośrednio do akwarium. Występuje on zazwyczaj w postaci małej torebeczki <patrz na zdjęcie – pierwsze od lewej> wielokrotnego użytku <wystarczy potem wygotować w roztworze soli kuchennej>.
- Zastosujcie preparaty bezpośrednio do wody. Osobiście polecam Tetra NitroMinus w płynie <patrz na zdjęcie – trzeci od lewej>. Dostępne są także granulki, ale podobno nie działają tak dobrze.
- Jeśli to wszystko nie pomaga, zastosujcie wkłady do filtra. Wkłady takie produkują na pewno firmy JBL i MHK. Ja polecam żwirek do filtra MHK Filtus Zeos <patrz na zdjęcie – pierwszy od prawej>.


Mam nadzieję że mój mały pseudo artykuł przyda się komuś.
Pozdrawiam,

Findziu
Findziu
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): So 07 lut, 2009 00:29
Lokalizacja: Zawiercie/Wrocław

Postprzez Adekm89 » So 07 lut, 2009 15:39

No i za pierwszy post bardzo Ci pochwalę:) Bardzo mądre i przydatne:)
Dziękować :)

Zrobiłem żeby był zawsze na wierzchu ten temat:)
Ostatnio edytowano So 07 lut, 2009 15:41 przez Adekm89, łącznie edytowano 1 raz
[you] Serdeczne pozdrowienia :)

Wracam do akcji! :)
Avatar użytkownika
Adekm89
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 528
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 19:26
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Findziu » So 07 lut, 2009 15:51

Nie ma sprawy Adek!!!
Walczę z azotanami od 3 miesięcy. "Straciłem" przez nie pięknego holendra 112l, połowę z lileopsisowego dywanu i kupę nerwów. Zrobię wiele by nikomu się to nie zdarzyło ;)
Pozdrawienia dla [you] !!!
Findziu
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): So 07 lut, 2009 00:29
Lokalizacja: Zawiercie/Wrocław

Postprzez nevis » So 07 lut, 2009 23:43

bardzo fajny artykuł, na pewno mi się przyda bo ja to mam problemy z dojrzewaniem akwariów a tym samym czy jeszcze jakoś tak w skrócie można by polecić jakieś dobre testy NO3, NO2 etc ? :-P
Avatar użytkownika
nevis
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 57
Dołączył(a): Pn 08 gru, 2008 11:14
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Adekm89 » N 08 lut, 2009 00:19

Ja używałem zooleka:)
[you] Serdeczne pozdrowienia :)

Wracam do akcji! :)
Avatar użytkownika
Adekm89
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 528
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 19:26
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Findziu » N 08 lut, 2009 00:29

Z testami jest jak w życiu... Gdy coś jest "do wszystkiego" <czyt. 5 in 1, All in 1> to jest przede wszystkim do niczego! Takie testy są dobre do wstępnego określenia co się w akwarium dzieje/zaczyna dziac.
Jeśli chodzi o testy NO3,to polecam testy odczynnikowe. Tetra ma bardzo słabą czerwoną skalę barw. Jak jest z Serą, Tropicalem czy Zoolek nie wiem, ale osobiście stosuję i polecam JBLa <choc już Mi się skończył :(>.
JBL ma dużą skalę barw od białego do ciemno zielonego. Do tego w zestawie jest fajny stojaczek do porównań gdzie w do jednego otworu wsadzamy probówkę z odczynnikami a drugi najeżdżamy na skalę porównawczą. Tylko ta cena... min 35zł :cry:
Pozdrawienia dla [you] !!!
Findziu
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 45
Dołączył(a): So 07 lut, 2009 00:29
Lokalizacja: Zawiercie/Wrocław

Postprzez KiT » N 08 lut, 2009 15:58

test NO3 Tetry no 45 razy jak twierdzi producent a sprzedawca, że na 50 kosztuje 55zł.

Fakt skala czerwienio-żółci mogłaby być lepsza... .

Wczoraj kupowałem więc, te 35zł nie wygląda źle pytanie na ile starcza...
Serdecznie Pozdrawiam,
Robert
KiT
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 43
Dołączył(a): Cz 22 sty, 2009 20:31

Postprzez batman-ka » Śr 11 lut, 2009 00:09

Ja mam test sera na NO2,plus szklana próbówka nie plastikowy wynalazek,z odczytaniem NO2 nie ma problemu,jest skala żółta,u mnie NO2 jest zerowe więc dużo nie powiem :-D ale test na pH jest ok,tylko trzeba robić go w dzień bo z żółtego idzie w zielony i po ciemku widać inne kolory,ale jest napisane,robić przy świetle dziennym :-pTest na pH mam 3 lata i jeszcze go nie skończyłam ,dozowanie 4 krople na 5ml
Testy na kh/gh mam tetry pakowane razem,tu trudno mi coś powiedzieć bo do dzisiaj nie wiem o co tam chodzi ,test mam bez instrukcji,albo mam bardzo miękką wodę albo coś jest nie tak :-D bo u mnie nie przechodzą w kolory tylko od razu jest kolor docelowy
Ostatnio edytowano Śr 11 lut, 2009 00:12 przez batman-ka, łącznie edytowano 1 raz
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Adekm89 » Śr 11 lut, 2009 08:05

Jakiej firmy masz testa pH??
[you] Serdeczne pozdrowienia :)

Wracam do akcji! :)
Avatar użytkownika
Adekm89
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 528
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 19:26
Lokalizacja: Łódź

Postprzez batman-ka » Śr 11 lut, 2009 17:41

Sera
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez ziulko » Cz 01 gru, 2011 17:20

A kiedy można stwierdzić że cykl azotowy się zakończył i akwarium dojrzało do wpuszczenia krewetek??
Avatar użytkownika
ziulko
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 102
Dołączył(a): Cz 12 sie, 2010 10:41
Lokalizacja: Chełm

Postprzez michal.l » Cz 01 gru, 2011 17:39

ziulko napisał(a):A kiedy można stwierdzić że cykl azotowy się zakończył i akwarium dojrzało do wpuszczenia krewetek??
No2=0
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Postprzez ziulko » Cz 01 gru, 2011 18:38

No dobra a jak po tygodniu od zalania świeżo baniaka mam NO2 = 0 to znaczy że już można wpuszczać krewetki??
Avatar użytkownika
ziulko
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 102
Dołączył(a): Cz 12 sie, 2010 10:41
Lokalizacja: Chełm

Postprzez michal.l » Cz 01 gru, 2011 22:02

Teoretycznie tak a praktycznie lepiej poczekać do ok 3 tygodni
michal.l
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 622
Dołączył(a): N 05 gru, 2010 20:45
Lokalizacja: Myślenice/Kraków

Postprzez odi » Cz 01 gru, 2011 22:15

Ja bym nie ryzykował skok parametrów wody może być dopiero po 2 czy też 3 tygodniach.
odi
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 24
Dołączył(a): N 04 wrz, 2011 23:30
Lokalizacja: Mońki

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości