Zbijanie pH

Moderator: =Fresz=

Zbijanie pH

Postprzez marek_z_81 » Śr 13 kwi, 2016 16:08

Hej.
Jestem nowy na forum więc witam wszystkich.
Zanim przeję do sedna pozwolę sobie opisać krótką historię mojego krewetkarium.
Moje krewetkarium to Shrimp Set 20. Założyłem je jakieś 4 lata temu. Zasypałem podłożem aktywnym Aquatic Nature Shrimp Soil. Odczekałem dojrzewanie zbiornika i wpuściłem krewetki. Były to Red cherry. Jechałem na kranówie bez badania parametrów. Krewetki mnożyły się jak szalone. Po pewnym czasie wpuściłem 10 szt. CR. Też się mnożyły. Dochowałem się niezłego stada. Wszystkie RC oddałem i zostałem przy samych CR. Po pewnym czasie podłoże się wyjałowiło i krewetki już tak chętnie nie chciały się rozmnażać, mało tego zaczęło ich ubywać. No cóż, nic z tym nie robiłem, wpuściłem kilka gupików i tak to sobie pykało aż do miesiąca wstecz.
Miesiąc temu postanowiłem zrobić reaktywację mojego krewetkarium. Ryby oddałem. Krewetki zostały 4 szt. Już chyba są stare ;-) Odmuliłem podłoże, zalałem wodą demi, którą wcześniej przygotowałem pod CR-ki. Dokupiłem 12 maluchów dla odbudowy stada. O dziwo już po tygodniu jedna stara nosiła jaja. Jakoś na dniach powinna wypuszczać. Jak z przeżywalnością młodych to się okaże.
Sorry, że się tak rozpisałem. Teraz do sedna.
Akwarium: Shrimp Set 20.
Woda: Demi mineralizowana Azoo mineral +, vita+ i GH+
Parametry w akwarium:
NO2 - 0ppm
NO3 - 0-5ppm
Kh - 0-1
Gh - 6
Przewodność - 320uS
pH - 7
Parametry wody do podmian (raz w tygodniu po 5l):
Kh - 0-1
Gh - 6
Przewodność - 250-280uS
pH - ok. 7
Teraz do sedna sedna :-P
Czy martwić się tym pH? W akwa = 7. Walczę ze zbiciem go chociaż do 6,8, ale bez skutku. Do akwa już wrzuciłem 6 szyszek olchy i 4 liście dębu a pH ciągle 7. Dziwi mnie to, że pH stoi mimo niskiego Kh.
Pytanie do Was czy w ogóle z tym walczyć? Krewetki wyglądają na zadowolone odwdzięczając się pięknymi barwami. Hasają po całym zbiorniku.
Shrimp Set 20 z Crystal Red
300l z biotopem Malawi
Avatar użytkownika
marek_z_81
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt 08 kwi, 2016 16:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zbijanie pH

Postprzez pierwek » Śr 13 kwi, 2016 16:53

CRki powinny dać radę z takim PH. Możesz dodać liść ketapangu i więcej szyszek olchy to może zbijesz PH o 0,2. Skoro robiłeś restart to trzeba było dać nowe podłoże aktywne. Miałbyś teraz PH 5,5. Po 4 latach lania kranowitu Twoje stare podłoże nie ma żadnych zalet oprócz wyglądu. Być może to podłoże teraz Ci podciąga PH w górę i wtedy żadne szyszki nie pomogą.
Avatar użytkownika
pierwek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 164
Dołączył(a): Pt 27 mar, 2015 12:35
Lokalizacja: Żórawina/Wrocław

Re: Zbijanie pH

Postprzez marek_z_81 » Śr 13 kwi, 2016 18:12

Spróbuję jeszcze zbić liśćmi i szyszkami.
Mogłem dać nowe podłoże, ale chciałem mieć gotową biologię na przyjęcie nowych krewetek a wiadomo w podłożu jest najwięcej bakterii nitryfikacyjnych. Teraz to trochę musztarda po obiedzie. Jak mówisz, że CR powinny dać radę na takim pH to próbuje. Zobaczymy jak z przeżywalnością młodych. Jak będzie kiepsko to pomyślę o zmianie podłoża. Dawno nie widziałem u mnie tak ładnie wybarwionych robali dlatego łudzę się, że będzie dobrze.
Shrimp Set 20 z Crystal Red
300l z biotopem Malawi
Avatar użytkownika
marek_z_81
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt 08 kwi, 2016 16:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zbijanie pH

Postprzez marek_z_81 » Śr 13 kwi, 2016 18:44

Wybaczcie post pod postem.
Dostałem kiedyś w gratisie liście suszone i teraz nie pamiętam czy to katapang czy orzech włoski. Możecie zidentyfikować? Jeżeli orzech to czy też wpływa na obniżenie pH?
Obrazek
Shrimp Set 20 z Crystal Red
300l z biotopem Malawi
Avatar użytkownika
marek_z_81
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt 08 kwi, 2016 16:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zbijanie pH

Postprzez Inc0gnit0 » Śr 13 kwi, 2016 19:03

suszone liście ( dab,buk,grab, olcha, itp itd) zawieraja garbniki które lekko zakwaszaja wode jedne mniej drugie wiecej , orzech włoski ma ich zdecydowanie wiecej niz inne i spokojnie moze konkurowac z katepangiem z twojej fotki
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Zbijanie pH

Postprzez marek_z_81 » Cz 14 kwi, 2016 00:44

Dzięki panowie za odzew. Poczekam i zobaczę jak się sprawy będą miały. Dołożyłem liścia i trzy szyszki.
Shrimp Set 20 z Crystal Red
300l z biotopem Malawi
Avatar użytkownika
marek_z_81
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt 08 kwi, 2016 16:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zbijanie pH

Postprzez ShrimpStar » Cz 14 kwi, 2016 11:43

Jeżeli krewetki są zadowolone to nie ma się czym przejmować. Obawiam się tylko że przy podłożu które ma już 4 lata sytuacja ta może się szybko zmienić, obym się mylił. Powodzenia życzę.
ShrimpStar
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 73
Dołączył(a): Cz 29 gru, 2011 10:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Zbijanie pH

Postprzez marek_z_81 » Cz 14 kwi, 2016 13:04

No i ziarno niepewności zasilane ;)
Nie będę już walczył z ph. Woda już jest herbaciana a odczyn w miejscu. Przynajmniej stabilny :) Będę obserwował, jak coś się będzie działo to zmienię podłoże i problem się rozwiąże.
Shrimp Set 20 z Crystal Red
300l z biotopem Malawi
Avatar użytkownika
marek_z_81
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt 08 kwi, 2016 16:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zbijanie pH

Postprzez =Fresz= » Cz 14 kwi, 2016 13:29

Podłoże Aquatic Nature Shrimp Soil z tego co pamiętam (miałem u siebie) nie zbijało na początku za mocno ph i było około 6,5. U Ciebie po tylu latach nic dziwnego że już nie trzyma tak nisko. Dziwne jest to Twoje ph w wodzie do podmian bo powinno być około 6 a nie 7 ;-) i jeżeli już te 6 byś miał a kh 0-1 w akwarium to powinno się łatwo je zbić np torfem JBL Tormec lub dodając z 2 garści nowego podłoża. Jeżeli chodzi o szyszki i liście to lepszym buforem dla ph były by korzenie czy skorupy kokosa. Aktualnie masz w akwarium ph neutralne. Przydało by się żebyś tu wkleił zdjęcie swojego zbiornika.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zbijanie pH

Postprzez marek_z_81 » Cz 14 kwi, 2016 14:53

Wezmę jeszcze dzisiaj wodę do pracy zmierzyć ph. Tam mam dokładniejszy sprzęt. Może testy w domu mam walnięte (zoolek kropelkowy)
Kilka fotek z mojego akwa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Shrimp Set 20 z Crystal Red
300l z biotopem Malawi
Avatar użytkownika
marek_z_81
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt 08 kwi, 2016 16:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zbijanie pH

Postprzez lwica79 » Cz 14 kwi, 2016 15:03

jakie śliczne , skromnie urządzone akwarium i Crystalki wyglądające jakby im niczego nie brakowało, więc nie szukaj problemów ;) .

=Fresz= napisał(a):Dziwne jest to Twoje ph w wodzie do podmian bo powinno być około 6 a nie 7


demineralizowana to nie to samo co RO ? Jeśli tak to skąd pomysł, że ph powinno być 6 ? Zaraz po zlaniu RO ma około 6,5 pH i po "złapaniu" tlenu dąży do 7 - więc zwykle takie jak się nie mylę lejemy do akwarii.. - a zbija je później aktywne podłoże (i trochę inne dodatki )
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Zbijanie pH

Postprzez =Fresz= » Cz 14 kwi, 2016 15:25

Woda po RO ma przeważnie TDS około 12, woda demineralizowana TDS 0 czyli jest dużo czystsza (powinna). I na przykład w akwarystyce morskiej (stosuje się filtr RO DI) ma to duże znaczenie bo przeważnie to co się przedostało przez membranę to krzemiany. Miernikiem ph dawno się nie bawiłem ale ileś lat temu jak kręciła mnie chemia zbiornika to pamiętam że woda prosto z filtra RO miała ph około 6 (nie poniżej) i po zakręceniu w butelce (a taką też kupujemy w sklepach) i otwarciu po kilku dniach miała podobny wynik. Zatem woda demineralizowana tym bardziej powinna mieć niższe ph.

U mnie woda jak się napełnia do bańki 5l to leci po brzegu butelki nie bezpośrednio na jej dno i od razu po napełnieniu jest zakręcana tym bardziej jeżeli ma być magazynowana. Być może robisz/robicie źle :-P ja się nie wymądrzam ale trzymałem caridinie na podłożu NEUTRALNYM z ph właśnie 6.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Zbijanie pH

Postprzez marek_z_81 » Cz 14 kwi, 2016 15:46

Dzięki iwica79 za dobre słowo. Przeszło mi przez myśl, że sam sobie szukam problemów tam gdzie ich nie ma.

W pracy zużywamy ogromne ilości wody RO. Z ciekawości zmierzę dzisiaj jakie ma pH. Może zamiast kupować demi będę z pracy przynosił RO za free jeżeli faktycznie będzie miała niższe pH. Trochę jednak mam obawy bo woda przechodzi przez naście metrów rur i jest robiona do baniaka 8m3, który nie wiem w jakim jest stanie w środku.
Shrimp Set 20 z Crystal Red
300l z biotopem Malawi
Avatar użytkownika
marek_z_81
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt 08 kwi, 2016 16:53
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Zbijanie pH

Postprzez matu » Cz 14 kwi, 2016 16:14

Na niektórych demi pisze, że są otrzymywane z filtrów RO, jak dla krewet to nie ma różnicy :-).
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zbijanie pH

Postprzez Inc0gnit0 » Cz 14 kwi, 2016 17:15

woda demineralizowana/ro teoretycznie ma ph 7,0 praktycznie zazwyczaj mniej bo łapie co2 z powietrza bardzo łatwo zostaw ja w otwartym naczyniu typu wiadro a po 24h zobaczysz że ph zblizyło sie do 7
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości