Problem z PH

Moderator: =Fresz=

Problem z PH

Postprzez irbis93 » N 16 paź, 2016 16:01

Witam mam problem z pH mianowicie w teście kropelkowym firmy tetra wyszło mi pH 9.0 :-/ w swoim 24 litrowym baniaku mam:
GH 17
KH 14
Akwa stoi zalane od 08.10 dodałem bakterie BactroActive z Tropical i po kilku dniach pojawiła się flora bakteryjna nie wiem czy to dobry znak? Dwa dni temu zrobiłem podmianę ok 20%.
Mam w baniaku:
3 razy moczarka kanadyjska
3 razy coś na wzór cabomby(nie pamiętam nazwy)
gałązetkę
mech na dwóch kokosach
miseczkę ceramiczna
podłoże to drobny żwir rzeczny
oświetlenie to lampka biurowa o mocy 8 W
filtracja to mocny filtr kaskadowy o mocy 540 L/H z założoną gąbką na wlocie, w filtrze narazie pusto ale mam już gotowy wkład z włókniną i nowym węglem aktywnym zamontuję go gdy tylko wpuszczę krewetki, poziom wody jest taki aby wylot z filtra powodował ruch powierzchni wody co powinno dać mi dobre natlenienie.
Zamierzam hodować Neocaridina Davidii z tego co się już dowiedziałem to powinienem mieć optymalne pH w granicach 7.0 i tu moje pytanie jak zakwasić wodę aby nie zepsuć twardości? Bo chyba twardość jest ok?
irbis93
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 09 paź, 2016 17:40

Re: Problem z PH

Postprzez matu » N 16 paź, 2016 16:42

KH to bufor pH. Im niższe, tym łatwiej się ustala pH do pożądanej wartości.
KH i przez co pH zbija się przy użyciu wody z filtra RO i mineralizatora.
Jak chcesz mieć książkowe parametry to zakup filra RO3 - 100zł się kłania.
Poszukaj w sieci wykres KH vs pH i stężenie CO2. Zobaczysz jak można zbijać pH w zależnośći od CO2 w wodzie. Zerowe CO2 lub blisko zera to my, krewetkomaniacy.
Zamiast CO2 wrzuca się torf, liście, szyszki olchy itp by obniżyć pH naturalnie.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Problem z PH

Postprzez irbis93 » N 16 paź, 2016 19:42

Wielkie dzięki za rady bardzo mi pomogły ale mam jeszcze kilka pytań.
Z wykresu odczytałem, że przy pH 9 i KH 14 CO2 jest zerowe lub bliskie 0 dokładnie to nie wiem bo ciężko znaleźć wykres który obejmuje przedział pH 9 większość kończy się na 8 lub 8.5. Pytanie jest czy tak niskie CO2 jest dobre dla roślin? Które narazie radzą sobie dobrze jedynie poza mchem którego wzrostu jeszcze nie zauważyłem. Czy zastosowanie bimbrownicy i przez to podniesienie CO2 da mi niższe pH, KH i GH czy lepiej zastosować liście i szyszki olchy?
irbis93
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 09 paź, 2016 17:40

Re: Problem z PH

Postprzez matu » N 16 paź, 2016 20:32

Zanim zaczniesz coś robić to zbij KH bo reszta nie ma sensu, zbijesz pH na chwilę i potem znowu wróci do wysokich wartości.
Kwas solny, woda demineralizowana, filtr RO.... można coś popróbować.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości