Dziwny problem z PH

Moderator: =Fresz=

Dziwny problem z PH

Postprzez Deletor » N 30 paź, 2016 13:26

Witam.
W piątek zrobiłem podmianę wody w akwariach i wczoraj zauważyłem dziwne zachowanie u ryb. Test PH 8.5... Woda z kranu 7.2. Zrobiłem na szybko podmianę ok 30% wody i odstawiłem 120l aby się ogrzało i odstało. Sprawdziłem jeszcze raz ph w akwarium z wodą do podmianki 7.2. Dziś chciałem podmienić wodę i w tym pustym akwarium (jest tylko filtr typu u-jet i termometr. Żadnych kamieni, żwirów itp samo szkło) - ph równe 8...

Ktoś ma jakiś pomysł? Jestem już głupi. Napowietrzanie w tym zbiorniku działa.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Deletor
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2014 21:53

Re: Dziwny problem z PH

Postprzez matu » N 30 paź, 2016 16:56

Pomysłów dużo.
Jeden taki - najważniejszy, że pomiar wody z kranu albo w pustym akwarium nie ma sensu.
pH jest ustalane przez środowisko, albo pokazuje ci jakie masz rury, którymi płynie woda (pomiar kranu), albo jak słabo ci się miesza powietrze z wodą w pustym akwa.

pH to wynik, a nie czynnik. Jak w akwa masz liście, torf, co2 lub coś co zakwasza to pH spada.
W pustym zbirniku pH spadnie nawet od podawania powietrza, które też zawiera co2 przecież. To jak łatwo czy trudno jest zmienić pH jest regulowane przez KH. Niskie KH - szybsze i łatwiejsze skoki pH, wysokie KH (10-20) pH słabo się zmienia i mniej reaguje. KH to tzw zdolność buforująca, niskie KH - niski bufor.
To trzeba zrozumieć łopatologicznie po prostu.

Mój ulubiony przykład:
mieszamy wodę z pH 6 i pH 8 w stosunku 1:1.
Wynikiem nie będzie pH 7. pH wynikowe będzie zależeć od zbiornika i warunków jakie w nim panują.
Ostatnio edytowano Pn 31 paź, 2016 20:00 przez matu, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziwny problem z PH

Postprzez Deletor » N 30 paź, 2016 17:50

KH mam 7, napowietrzanie w każdym akwarium działa, w jednych poprzez ruch samej tafli w innych gdzie są u-jety również są bąbelki. W akwarium z wodą na podmiankę jest u-jet. U mnie zawsze był problem z zbyt niskim PH, z zoologicznym który ma ten sam punkt poboru wody też twierdzą że muszą podnosić twardość i PH.
Mam akwarium 450l podmianka była tam ok 2tyg temu ph 6.8. Rury te same, ewidentnie jak by problem był z strony wodociągów, może coś sypią do wody. Tyle że z kolei test kranówki na chlor = 0.
Co prawda mieszkam w Bielsku-Białej i tu bywają skoki parametrów wody w zależności od opadów i co zmyje z gór ale też bez przesady.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Deletor
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): Wt 09 gru, 2014 21:53

Re: Dziwny problem z PH

Postprzez sQun49 » Pn 31 paź, 2016 06:38

matu napisał(a):pH spadnie też od podawania powietrza, które też zawiera co2 przecież.

Według mojej wiedzy i doświadczeń napowietrzanie podnosi wskazania pH...
Przykład: sterowanie ph kontrolerem akwarystycznym-podaje CO2 i O2(umownie), w zależności od wyniku z sondy
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc


Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości