Przwodność

Moderator: =Fresz=

Przwodność

Postprzez cthulhu » Wt 08 lis, 2016 10:23

Hejka,

Od dłuższego czasu zastanawiam się na wzrostem przewodności w zależności od czasu parowania wody. Z reguły po podmiance mam przewodność ok. 300µs/cm., Po ok. tygodniu wzrasta ona do ok. 337, po dziesięciu dniach do ok. 357. Czy to jest normalne? (podmianki/uzupełnienie wody robię średnio co 10dni).
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Przwodność

Postprzez zuczek222 » Wt 08 lis, 2016 10:38

A jaką wodą uzupełniasz odparowanie?
zuczek222
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 06 paź, 2013 10:56
Lokalizacja: N.D.M.

Re: Przwodność

Postprzez cthulhu » Wt 08 lis, 2016 11:01

To co jest odparowane uzupełniam czystą RO.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Przwodność

Postprzez zuczek222 » Wt 08 lis, 2016 11:18

W akwarium jest dużo więcej substancji niż w przygotowanej wodzie, więc wynik trochę jest przekłamany, jak reszta parametrów OK, a krewety mają się dobrze to nie zawracaj sobie tym głowy.
zuczek222
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 116
Dołączył(a): N 06 paź, 2013 10:56
Lokalizacja: N.D.M.

Re: Przwodność

Postprzez cthulhu » Wt 08 lis, 2016 11:26

No krewety mają się dobrze. Tylko po prostu zastanawia mnie czy taki wzrost jest normalny. Zbiornik ma już ponad 10 miesięcy a wcześniej zdaje mi się, że tak szybko przewodność nie rosła.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Przwodność

Postprzez Tasior » Wt 08 lis, 2016 12:13

Odparowuje sama woda, czyli mniej więcej to co daje Ci filtr RO, reszta zostaje, czyli na logikę powinna ta przewodność wzrastać ;)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Przwodność

Postprzez SUHY » Wt 08 lis, 2016 13:42

Przewodność to wszystkie substancje rozpuszczone w wodzie , karmisz /srają przewodność rośnie to normalne i tak ma być .
Wzrost przewodności ( nie licząc odparowanej wody) pokazuje nam przyrost substancji przemiany materii. Przyrost ten jest dobrym wskaźnikiem do uzyskania równowagi w zbiorniku .Podmiany należy tak rozplanować żeby trzymać ten przyrost w normie . Dobrym buforem jest roślinność .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Przwodność

Postprzez cthulhu » Wt 08 lis, 2016 13:50

@Tasior to, że będzie rosło to ja wiem :) .... tylko czy 50 oczek to nie jest za dużo?
Zbiornik ma netto ok 25L. Odparowuje ok 1l czyli czyli ok.4%
Natomiast "stężenie" przewodności wzrasta z 300 do 350 czyli ok. 16%.
Z chemii to ja noga jestem, ale własnie czerwona lampka mi się włącza bo te proporcje na logikę są niepokojące. Skoro są takie wahania w przewodności to GH też będzie skakać o jedno oczko. Pytanie czy takie skoki długofalowo nie wpłyną niekorzystnie na robale.

A jak to jest u was? Mierzycie przewodność przed i po dolaniu wyparowanej wody?
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Przwodność

Postprzez cthulhu » Wt 08 lis, 2016 13:58

SUHY napisał(a):Przewodność to wszystkie substancje rozpuszczone w wodzie , karmisz /srają przewodność rośnie to normalne i tak ma być .
Wzrost przewodności ( nie licząc odparowanej wody) pokazuje nam przyrost substancji przemiany materii. Przyrost ten jest dobrym wskaźnikiem do uzyskania równowagi w zbiorniku .Podmiany należy tak rozplanować żeby trzymać ten przyrost w normie . Dobrym buforem jest roślinność .


O widzisz. Czyli to by się zgadzało bo wcześniej krewetek w zbiorniku było o wiele mniej niż teraz. Trochę mnie to uspokoiło. :-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Przwodność

Postprzez odin » Wt 08 lis, 2016 14:08

U mnie każde ukruszenie skałki benibachi, powoduje wzrost przewodności o 10%
Avatar użytkownika
odin
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 171
Dołączył(a): Wt 28 cze, 2016 13:35

Re: Przwodność

Postprzez SUHY » Wt 08 lis, 2016 14:22

cthulhu napisał(a):
SUHY napisał(a):Przewodność to wszystkie substancje rozpuszczone w wodzie , karmisz /srają przewodność rośnie to normalne i tak ma być .
Wzrost przewodności ( nie licząc odparowanej wody) pokazuje nam przyrost substancji przemiany materii. Przyrost ten jest dobrym wskaźnikiem do uzyskania równowagi w zbiorniku .Podmiany należy tak rozplanować żeby trzymać ten przyrost w normie . Dobrym buforem jest roślinność .


O widzisz. Czyli to by się zgadzało bo wcześniej krewetek w zbiorniku było o wiele mniej niż teraz. Trochę mnie to uspokoiło. :-)


I dokładnie o to chodzi , przy mojej ilości krewetek przyrost bez częściej robionych podmian dochodził do 90 us tygodniowo mimo ogromnej ilości roślin .Teraz robię podmiany gdy przewodność dochodzi do 360 .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Przwodność

Postprzez CryMore » Wt 08 lis, 2016 15:51

odin napisał(a):U mnie każde ukruszenie skałki benibachi, powoduje wzrost przewodności o 10%


u mnie został pył po skałce, nie ruszam tego i nic się nie dzieje. Zobaczymy jak krewety na to wejdą.
Obrazek
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Przwodność

Postprzez marty » Pt 30 gru, 2016 14:51

Dzień dobry,
postanowiła dołączyć się do tematu. Akwa 30 l, krewetki caridinia black tiger, są już u mnie 3 tyg. a samice puste. Jest ich ok. 20, filtr jakiś aquael z kompletu, grzałka 24 C, oświetlenie ledowe z aquaela + dodatkowo ledy 6500 k białe na pilota.
Temp: 24C, gh- 4, kh- 0, no2- 0, no3- 11, cu -0, ph było 7,2 a teraz zmniejszone do 6,2, przewodność 360, podłoże żwirek czarny bazaltowy, zero nawożenia, rośliny: mchy, gałęzatki, limnofilie, kabomby, kilka pistii. Pytanie, czy caridiny muszą mieć aktywne podłoże plus Ro? Niektórzy z śląska twierdzą, że mają je na odstanej kranówce, byle stabilne parametry i ph było. Prawda czy mit? Czy parametry są ok? Czy mam zmniejszyć przewodność, jeśli tak to jak, nie licząc RO którego nie mam. Dieta rożne naturalne pokarmy,ketapang, liście, kory...etc. Pytanie, czy mam złe warunki, że nie ma jajeczek, czy krewetki jeszcze potrzebują zaaklimatyzowania się? Ogólnie żwawe, nie umierają. Proszę o pomoc. Przepraszam, jeśli naruszam regulamin postem. Proszę o pomoc osoby mające tigery.
marty
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pt 30 gru, 2016 14:17

Re: Przwodność

Postprzez Tasior » Pt 30 gru, 2016 15:24

A kto tak na Śląsku twierdzi i kto na Śląsku ma Tigery? Bo chetnie bym kupił :-)
Możesz mi odpisać na PW.
Masz za małe gh. Podnies je troszkę. Ja trzymam je na wodzie RO uzdatnianej salty gh+. Przewodnosc mam około 600. Podłoże również neutralne. W życiu nie wlalbym kranowy do innych krewetek niż Red Cherry ;-)

Wysłane przez Tasiora z Honor 8 za pomocą Tapatalka :-)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Przwodność

Postprzez pierwek » Pt 30 gru, 2016 15:26

IMHO caridiny powinny być na RO + mineralizacja ale to mocno zależy od wody w kranie. Być może ludzie którzy hodują Caridiny na kranówce mają jej niską przewodność. Widziałem kranówkę gdzie przewodność była w okolicy 90 bodajże (Bystrzyca Kłodzka). W Twoich parametrach coś się nie zgadza... przy przewodności 360 GH powinno być pewnie w okolicach 8-9 a nie 4. Przewodność powinieneś obniżyć w okolice 300uS +-25. Czym obniżyłeś PH? Wodę demineralizowaną kupisz w dowolnym sklepie ogólno-spożywczym czy markecie budowlanym lub w sklepie akwarystycznym .
Aha... no i teraz zauważyłem że niepotrzebnie się rozpisałem bo tigerów nie mam...
Avatar użytkownika
pierwek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 164
Dołączył(a): Pt 27 mar, 2015 12:35
Lokalizacja: Żórawina/Wrocław

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości