Parametry a przewodność

Moderator: =Fresz=

Parametry a przewodność

Postprzez Lukkey » Śr 09 lis, 2016 22:40

Dzisiaj przyszedł mi miernik ec&tds i powątpiewam w jego poprawną kalibrację. Właśnie zrobiłem pomiary swojej kranówki i wyszło mi GH 17 KH 9 (zoolek kropelkowe) przewodność 300 μS, nie jestem obeznany w temacie, ale chyba coś się nie zgadza w kwestii parametrów a przewodności. Może ktoś się wypowiedzieć na ten temat? ;)
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Parametry a przewodność

Postprzez kaboom » Śr 09 lis, 2016 23:41

Nie ma zalezności pomiędzy twardościami a przewodnością, tzn nie ma konkretnego przelicznika który by informował o tym o ile wzrasta twardość jeśli przewodność wzrośnie o X. Tym niemniej możliwe że masz źle skalibrowany konduktometr.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Parametry a przewodność

Postprzez Lukkey » Śr 16 lis, 2016 22:01

Kupiłem płyn do kalibracji i miernik jest dobrze skalibrowany, pokazuje tak jak ma pokazywać 342 ppm, woda ro 5-6 ppm. Obecnie w akwarium 24h po zalaniu wodą 70% kran/30% ro parametry to 10 GH 7 KH 140ppm, docelowo za 3-4 tygodnie mają tam pływać Neocaridiny i zastanawiam sie czy dobrym pomysłem będzie podniesienie GH mineralizatorem do wartości 13-14 stopni co również podniesie przewodność bo wydaję mi się, że dla Neocaridin jest trochę mała?
Lukkey
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn 18 lut, 2013 15:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Parametry a przewodność

Postprzez SUHY » Śr 16 lis, 2016 22:21

To jest tak , jeśli masz Ro i ustawisz gh np na 5-6 to będzie 300 us , ale wystarczy że tam spluniesz i masz juz 400 us .
Pomiar przewodności pozwala szybko i łatwo ustawić odpowiednie GH a po tym kontrolować przyrost innych substancji w akwarium .
Jak ustawiasz parametry wody robisz to na podmiankowej , ustalając stałe us .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Parametry a przewodność

Postprzez krewetkowiec » Pn 16 sty, 2017 13:42

SUHY napisał(a):To jest tak , jeśli masz Ro i ustawisz gh np na 5-6 to będzie 300 us , ale wystarczy że tam spluniesz i masz juz 400 us .
Pomiar przewodności pozwala szybko i łatwo ustawić odpowiednie GH a po tym kontrolować przyrost innych substancji w akwarium .
Jak ustawiasz parametry wody robisz to na podmiankowej , ustalając stałe us .


Na podstawie przewodności nie jesteś w stanie określić dokładnie wartości GH. Rozumiem, że myślisz o konkretnym mineralizatorze i wtedy racja, jak zrobisz 5-6 GH to będzie mniej więcej taka przewodność jak piszesz, każdy mineralizator różnie podnosi przewodność dla 1 stopnia GH, kolega opisał to na blogu: http://www.qualdrop.pl/mineralizatory-a ... wlasciwej/
Ja np. robię wodę dla taiwanów na 4 GH i przewodność 250 μS. Krewetki trzymam też testowo na GH 3 i przewodności ok. 200 μS i wszystko żyje włącznie z młodymi i zajajczonymi samicami. Zresztą ciekawe jest to, że europejskie mineralizatory są robione na parametry mniej więcej GH 5-6 i 250-300 μS, przynajmniej jest podana tam taka informacja co IMHO nie znaczy, że należy takie parametry robić. Na stronie np. shrimpcorner.co.uk natomiast podają na parametrach GH 4-6 i przewodności 240-280 μS. Azjaci natomiast podają parametry na poziomie 2-4 GH. Pytam się ja w takim razie, jakie do cholery mają być prawidłowe parametry dla Taiwanów, bo nikt w Polsce nie potrafi mi tego powiedzieć od roku, wszyscy jak zaklęci powtarzają parametry wypisane na Salty GH+ :-) Człowiek musiał sam do tego dojść metodą prób i błędów.
Pozdrawiam
Adam
krewetkowiec
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 11 mar, 2016 13:06

Re: Parametry a przewodność

Postprzez =Fresz= » Pn 16 sty, 2017 14:35

krewetkowiec napisał(a): Pytam się ja w takim razie, jakie do cholery mają być prawidłowe parametry dla Taiwanów, bo nikt w Polsce nie potrafi mi tego powiedzieć od roku, wszyscy jak zaklęci powtarzają parametry wypisane na Salty GH+ Człowiek musiał sam do tego dojść metodą prób i błędów.
Pozdrawiam
Adam


Adam takie na których będziesz miał najlepsze wyniki hodowlane hehe ostatnio modny temat tych przewodności, twardości i ogólnie prowadzenia zbiornika, a przeca krewetki mamy już od kilku ładnych lat w zbiornikach i powinno to już być banalne :-P gdzieś pisałem że w pewnym momencie pojawiły się modne mierniki tds/us gdzie do tej pory tylko używało się testów na gh i większość nowych osób zaczynających przygodę z krewetkami opierając się tylko na miernikach ignoruje badanie twardości ogólnej, podwórkowym żargonem mówiąc- "lutując" mineralizatory do określonej przewodności. Uważa się zatem że "naleję wody i będzie się kręcić" :-P niektórzy na przykład dają coś ale nie wiedzą po co.

Fajny tekst laboratorium badającego jakość wód, pisze o przewodności:

Parametr ten traktowany jest jako cecha wód naturalnych i powszechnie oznaczany dla przybliżonej oceny ich mineralizacji i stopnia zanieczyszczenia. Wartości PEW wyrażane są w μS/cm. Wielkość przewodnictwa elektrochemicznego uzależniona jest od ilości jonów zawartych w wodzie. W wodach naturalnych pochodzenie jonów jest najczęściej uwarunkowane obecnością związków nieorganicznych. Pomiar przewodności wody daje informacje o zawartości w wodzie związków mineralnych. Roztwory większości związków nieorganicznych są względnie dobrymi przewodnikami, natomiast cząsteczki związków organicznych nie dysocjujących w roztworach wodnych nie przewodzą prądu lub przewodzą bardzo słabo. Dopuszczalny zakres wartości dla PEW w wodzie to 2500 μS/cm.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Parametry a przewodność

Postprzez SUHY » Pn 16 sty, 2017 14:51

krewetkowiec napisał(a):
SUHY napisał(a):To jest tak , jeśli masz Ro i ustawisz gh np na 5-6 to będzie 300 us , ale wystarczy że tam spluniesz i masz juz 400 us .
Pomiar przewodności pozwala szybko i łatwo ustawić odpowiednie GH a po tym kontrolować przyrost innych substancji w akwarium .
Jak ustawiasz parametry wody robisz to na podmiankowej , ustalając stałe us .


Na podstawie przewodności nie jesteś w stanie określić dokładnie wartości GH. Rozumiem, że myślisz o konkretnym mineralizatorze i wtedy racja, jak zrobisz 5-6 GH to będzie mniej więcej taka przewodność jak piszesz, każdy mineralizator różnie podnosi przewodność dla 1 stopnia GH, kolega opisał to na blogu: http://www.qualdrop.pl/mineralizatory-a ... wlasciwej/" target="_blank" target="_blank
Ja np. robię wodę dla taiwanów na 4 GH i przewodność 250 μS. Krewetki trzymam też testowo na GH 3 i przewodności ok. 200 μS i wszystko żyje włącznie z młodymi i zajajczonymi samicami. Zresztą ciekawe jest to, że europejskie mineralizatory są robione na parametry mniej więcej GH 5-6 i 250-300 μS, przynajmniej jest podana tam taka informacja co IMHO nie znaczy, że należy takie parametry robić. Na stronie np. shrimpcorner.co.uk natomiast podają na parametrach GH 4-6 i przewodności 240-280 μS. Azjaci natomiast podają parametry na poziomie 2-4 GH. Pytam się ja w takim razie, jakie do cholery mają być prawidłowe parametry dla Taiwanów, bo nikt w Polsce nie potrafi mi tego powiedzieć od roku, wszyscy jak zaklęci powtarzają parametry wypisane na Salty GH+ :-) Człowiek musiał sam do tego dojść metodą prób i błędów.
Pozdrawiam
Adam

No i przeczytaj swój post dokładnie , tu jest odpowiedz na twoje pytanie .

ps: Używałem wszelkich mineralizatorów jakie mi wpadły w ręce ,i zawsze ustawiam pod 300us reszta mnie nie obchodzi .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Parametry a przewodność

Postprzez Agnieszk » Pn 16 sty, 2017 20:36

Witam, czy ktoś wie czy dla krewetek trzymanych na podłożu aktywnym, woda RO mineralizowana o następujących parametrach będzie odpowiednia:
Ca - 19,2mg/litr, Mg - 12,6mg/litr, Na - 3,8mg/litr, K - 4,7mg/litr, CO2 - 16,0mg/litr, HCO3 - 9,5mg/litr, SO4 - 2,2mg/litr, CL - 0,1mg/litr, czy będzie wymagała wzbogacenia ? Pozdrawiam Agnieszka
Agnieszk
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 223
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2016 14:07
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Re: Parametry a przewodność

Postprzez =Fresz= » Pn 16 sty, 2017 21:32

Wbiłaś gwoździa heh nikt tego nie bada a myślę że powinien szukając problemu kiedy krewetki np padają czy nie mogą przejść wylinki ;)

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Parametry a przewodność

Postprzez Adaśko » Pn 16 sty, 2017 22:43

Ja trzymam crystale i super crystale na Gh5 i 200-230 ppm. Niby dużo ale dopiero w takich warunkach wysypały się młode i zero zgonów . Podłoża beni i platinium.
Adaśko
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn 14 mar, 2016 21:22

Re: Parametry a przewodność

Postprzez krewetkowiec » Wt 17 sty, 2017 19:45

SUHY napisał(a):
krewetkowiec napisał(a):
SUHY napisał(a):To jest tak , jeśli masz Ro i ustawisz gh np na 5-6 to będzie 300 us , ale wystarczy że tam spluniesz i masz juz 400 us .
Pomiar przewodności pozwala szybko i łatwo ustawić odpowiednie GH a po tym kontrolować przyrost innych substancji w akwarium .
Jak ustawiasz parametry wody robisz to na podmiankowej , ustalając stałe us .


Na podstawie przewodności nie jesteś w stanie określić dokładnie wartości GH. Rozumiem, że myślisz o konkretnym mineralizatorze i wtedy racja, jak zrobisz 5-6 GH to będzie mniej więcej taka przewodność jak piszesz, każdy mineralizator różnie podnosi przewodność dla 1 stopnia GH, kolega opisał to na blogu: http://www.qualdrop.pl/mineralizatory-a ... wlasciwej/" target="_blank" target="_blank" target="_blank
Ja np. robię wodę dla taiwanów na 4 GH i przewodność 250 μS. Krewetki trzymam też testowo na GH 3 i przewodności ok. 200 μS i wszystko żyje włącznie z młodymi i zajajczonymi samicami. Zresztą ciekawe jest to, że europejskie mineralizatory są robione na parametry mniej więcej GH 5-6 i 250-300 μS, przynajmniej jest podana tam taka informacja co IMHO nie znaczy, że należy takie parametry robić. Na stronie np. shrimpcorner.co.uk natomiast podają na parametrach GH 4-6 i przewodności 240-280 μS. Azjaci natomiast podają parametry na poziomie 2-4 GH. Pytam się ja w takim razie, jakie do cholery mają być prawidłowe parametry dla Taiwanów, bo nikt w Polsce nie potrafi mi tego powiedzieć od roku, wszyscy jak zaklęci powtarzają parametry wypisane na Salty GH+ :-) Człowiek musiał sam do tego dojść metodą prób i błędów.
Pozdrawiam
Adam

No i przeczytaj swój post dokładnie , tu jest odpowiedz na twoje pytanie .

ps: Używałem wszelkich mineralizatorów jakie mi wpadły w ręce ,i zawsze ustawiam pod 300us reszta mnie nie obchodzi .


Czyli masz różne GH w zależności od mineralizatora, wg moich obserwacji przy GH powyżej 7 zaczynają się problemy. Dla mnie ważniejszym parametrem jest GH, krewety mają się świetnie nieważne czy jest 200 czy 400 μS. Ale jak Ci wszystko śmiga to spoko.
krewetkowiec
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 11 mar, 2016 13:06

Re: Parametry a przewodność

Postprzez matu » So 21 sty, 2017 10:59

Agnieszk napisał(a):Witam, czy ktoś wie czy dla krewetek trzymanych na podłożu aktywnym, woda RO mineralizowana o następujących parametrach będzie odpowiednia:
Ca - 19,2mg/litr, Mg - 12,6mg/litr, Na - 3,8mg/litr, K - 4,7mg/litr, CO2 - 16,0mg/litr, HCO3 - 9,5mg/litr, SO4 - 2,2mg/litr, CL - 0,1mg/litr, czy będzie wymagała wzbogacenia ? Pozdrawiam Agnieszka

Zobacz jaki wyjdzie ci koszt takiej wody rocznie i mineralizatora....
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Parametry a przewodność

Postprzez Agnieszk » So 21 sty, 2017 21:58

Witam, woda o tych parametrach miała być dla mnie do kawy i dla krewetek lecz skoro nie otrzymałam odpowiedzi to kupiłam zwykły filtr RO 3 akwarystyczny i jak to się mówi teraz to już po zawodach będzie tylko dla krewetek, hihihi., ja dopiero się uczę o krewetkach. Pozdrawiam Agnieszka
Agnieszk
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 223
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2016 14:07
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Re: Parametry a przewodność

Postprzez matu » So 21 sty, 2017 23:26

I bardzo dobrze zrobiłaś!!!!!
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Parametry a przewodność

Postprzez Inc0gnit0 » N 22 sty, 2017 10:40

Wczoraj robiłem porządek w szufladzie i natrafiłem na kropelki jbl GH wiec zrobiłem jeden pomiar bo chyba z rok nic nie mierzyłem kropelkami przewodność wody 315us a GH wg testu z szuflady ...brakło kropelek po 32 nie było wyniku:P no tak data przydatności 02.2016 , drugim znaleziskiem był płyn do kalibracji miernika ( przeterminowany a jakże i to o 2 lata ) o znamionowej przewodności 700us wiec tez ofc pokusiłem się o próbę miernika wyszło 750us a woda z mojej stacji uzdatniania wody dla robactwa ma wg mojego miernika 1us wiec jeśli miernik byłby źle skalibrowany to woda powinna mieć przewodność -50us ???? XD wniosek jeśli już cos mierzycie miejcie na uwadze żeby testy były nie przeterminowane a miernik skalibrowany prawidłowo ja zamówiłem już sobie nowy płyn żeby skontrolować czy wskazania miernika są dokładne na test GH się nie zdecydowałem bo zrobię nim najwyżej 1-2 pomiary i znowu się "zleży"
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości