GH a przewodność

Moderator: =Fresz=

Re: Problem z wylinką?

Postprzez sQun49 » Pn 16 sty, 2017 13:07

Freszu, mierząc twardość ogólną, podając ją w stopniach niemieckich używasz testu, który określa poziom tlenku wapnia, tlenków magnezu Ci nie pokazuje :mrgreen: Równie dobrze możesz sobie zmierzyć testem na GH poziom No3 w baniaku i "oszacować" :-P
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Problem z wylinką?

Postprzez =Fresz= » Pn 16 sty, 2017 13:14

Ciekawych rzeczy można się na forum dowiedzieć ;-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z wylinką?

Postprzez sQun49 » Pn 16 sty, 2017 13:21

To powiedz mi Freszu, co wskazują stopnie niemieckie przy pomiarze wody - oczywiście jeśli potrafisz, jak nie to luz :-P Ale zachęcam do prób odpowiedzi na pytania, to naprawdę nie boli :mrgreen: Wierzę, że tym razem Ci się uda :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Problem z wylinką?

Postprzez =Fresz= » Pn 16 sty, 2017 13:24

Nie uda się, nie odpowiem, nie z takim podejściem do tematu hehe

Tylko podpowiem bo SUHY w tym temacie też o tym pisał "SUHY » 5 stycznia 2017, o 10:26" poszukaj tej odpowiedzi i szukaj u źródła.

W porównaniu które podrzuciłeś wychodzi, że proporcje ilości tlenku wapnia w każdym z mineralizatorów jest inna - to raczej jasne, każdy robi inną miksturę, złożoną z różnych substancji których już test na GH nie wykryje. Wykrywa to pomiar przewodności. Czy wobec tego powinniśmy używać SL Aqua, bo ma proporcjonalnie najwięcej substancji dodatkowych które wrzucimy do wody przy ustalonych 60 mg CaO? A może najlepiej Azoo bo jest "najczystsze"? :mrgreen:


Ja bym stosował w tym przypadku to co ma najwyższe us przy stosunkowo niskim gh. Wrócę do tematu porównania salty shrimp gh+ z aquaart shrimp mineral gdzie pisałem o tym że salty jest niekompletne ma w składzie mniejszą ilość mikro/makro elementów. Na rynku teraz pojawi się nowa sól z niemieckiej stajni która ma zawierać wszystko to czego nasze krewetki potrzebują, jakby nie patrzeć rewolucja :-P a jak będzie rzeczywiście? na testy przyjdzie pora....

https://salty-bee.com
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z wylinką?

Postprzez sQun49 » Pn 16 sty, 2017 13:39

Hehe strzelasz foszki jak dziewczynka? Nie bądź taki... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

To zapytam czysto teoretycznie:

Mamy dwa, gliniane garnuszki, neutralne dla otoczenia i substancji w nich zawartych. Wlewamy do każdego po litrze ro, wsypujemy:
1. do pierwszego biały pył, 60mg - tlenek wapnia
2. do drugiego biały pył, 60mg - tlenek magnezu

W pierwszym mamy GH 6, a w drugim? Test JBL pokaże GH 6?

Które GH 6 jest lepsze czy lepiej pomieszać po połowie?

Oczywiste jest to, że musi być "wszystkiego" po trochu, stąd moje pytanie (nie złośliwe, nie fochuj się) który mineralizator jest "lepszy"?
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Problem z wylinką?

Postprzez =Fresz= » Pn 16 sty, 2017 13:46

Ja foszków nie strzelam tylko piszę że nie będę udzielał odpowiedzi kiedy pytania są zadawane w takim tonie :-P edytowałem swoją wcześniejszą odpowiedź.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: GH a przewodność

Postprzez krewetkowiec » Pn 16 sty, 2017 13:50

zuczek222 napisał(a):Ostatnio do zakupów dorzuciłem Azoo gh+, dziś przy doprawianiu wody jedną bańkę chciałem właśni tym produktem potraktować.
Producent podaje 1ml/20l wzrost 1*GH, czyli do mojego 5 l. RO dodaję 1,25ml aby podnieść do 5gh. Mierzę przewodność a tu 77ppm :shock:
Dla porównania drugie 5l.RO doprawiłem Shrimp nature GH według zaleceń producenta 5ml/5l wzrost do 5GH i przewodność ok 250ms.
Po pomiarze przewodność 126ppm czyli wszystko jak na instrukcji.

Dziś pójdę po test na GH bo muszę to sprawdzić dokładnie, strasznie mnie zastanawia ta niska przewodność po AZOO.


Przyjacielu dlatego tak jest, ponieważ Azoo GH Plus powinno być stosowane razem z Azoo Mineral. A więc pierwszym robisz sobie wodę na GH jakie chcesz a Azoo Mineral podnosisz przewodność do żądanych parametrów nie zmieniając przy tym GH. I masz parametry jakie tylko chcesz.
Pozdrawiam
Adam
krewetkowiec
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 21
Dołączył(a): Pt 11 mar, 2016 13:06

Re: Problem z wylinką?

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 16 sty, 2017 20:59

yy .... eee... parametr GH -twardość ogólna : określa zawartość soli wapnia i magnezu w wodzie soli nie tlenków
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Problem z wylinką?

Postprzez =Fresz= » Pn 16 sty, 2017 21:28

Squn miał to doczytać :P

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z wylinką?

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 16 sty, 2017 21:54

podkresliłem "istote" może doczyta;)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Problem z wylinką?

Postprzez sQun49 » Wt 17 sty, 2017 07:35

I znów niekonkretnie od konkretnych osób :mrgreen:

Inco dzięki za definicję - dla nieznających pojęcia mogłeś jeszcze dopisać chociaż o twardości węglanowej - w końcu wiedzy nigdy za wiele.

Za Waszą namową poczytałem dziś w pociągu i napisze coś jeszcze. Podeprę się wiadomościami uzyskanym z forum Podforaka, od kolegi którego ktoś już zachwalał jako osobę znającą dobrze chemiczny elementarz.

Do rzeczy:
"Jednostki w jakich mierzy się twardość?
W praktyce akwarystycznej do oznaczania twardości (i ogólnej i węglanowej) stosuje się zwykle jednostkę zwaną stopniem niemieckim (on, dH). Niezależnie od tego, czy jest to twardość ogólna, czy węglanowa definiuje się je tak samo. Jest to ilość mg tlenku wapnia (CaO) rozpuszczona w 100 g wody.
Oczywiście w wodzie są inne związki wapnia i magnezu niż CaO, ale odpowiednie przeliczenia nie są skomplikowane (wymagają pomnożenia on przez jakąś liczbę). Stąd woda o twardości 20 on będzie taka, jakby miała 200 mg (czyli inaczej 0,2 g) CaO w 1 litrze czystej wody. Kilka innych systemów definiowania jednostek twardości wody, w tym metodę obowiązującą w oficjalnych badaniach w Polsce w tym wątku pominę. "

Tak, tlenku wapnia ale oczywiście w 100ml nie w 1000ml - mój błąd, przepraszam :mrgreen:

"Wyznaczanie twardości ogólnej (TwO, GH)

Twardość ogólną wyznacza się metodami bezpośrednimi, tj. wyznacza wprost ile w wodzie jest jonów Ca i Mg. Test polega na tym, że pewien barwnik ma określone zabarwienie, które zmienia się po połączeniu z jonami metali. Barwnik jest np. zielony a połączenie z metalem różowe. Zasada pomiaru polega na blokowaniu jonów metali, aby nie były dostępne dla barwnika poprzez dodanie substancji, która dużo mocniej wiąże się z jonami metali niż barwnik. Wykorzystuje się tu zwykle substancję określaną skrótem EDTA. Stąd po dodatku EDTA do wody zawierającej jony metali następuje usuwanie jonów metali i połączenie barwnik-metal znika. Gdy EDTA usunie wszystkie jony metali to pojawia się barwa czystego barwnika. Na podstawie objętości dodanego EDTA przy której nastąpiła zmiana barwy i jego stężenia można wyznaczyć twardość ogólną. Testy akwarystyczne są tak skonstruowane, że nie jest wymagane dokonywanie obliczeń - jest to często wprost liczba dodanych kropel."

Dzięki tej informacji jestem w stanie odpowiedzieć na moje pytanie pozostawione bez odpowiedzi (sam zadaję pytanie, sam odpowiadam - uuuu nie jest dobrze :mrgreen: ) - w obu glinianych kubkach twardość ogólna, wyrażona w stopniach niemieckich, wskaże 6!!!
Skoro EDTA wiąże jony metali, to chyba nie wybiera i zwiąże również sam TLENEK MAGNEZU - jeśli będzie inaczej poprawcie

REASUMUJĄC
Substancja powodująca ustalenie poziomu GH na 6 nie jest nam znana (mówię oczywiście cały czas o wodzie RO i używanych akwarystycznych mineralizatorach).

Czy potocznie zwane "sole" to substancje wynikające z reakcji TLENKÓW Z KWASEM - nie wiem... Mam nadzieję, że producenci nie sypią tam chlorków sodu czy wapnia a czyste tlenki - w mojej ocenie nie ma sensu dodawanie chlorków do akwarium a być może tak się dzieje. Mam również nadzięję że w odpowiedniej proporcji - jakiej? Nie wiem, ale może ktoś pokusi się o odpowiedź, a nie posty "zza pleców" dla podbicia fazy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Panie i Panowie konkrety, jedziemy z konkretami...

A tu link do treści przytaczanych: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=1606
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: Problem z wylinką?

Postprzez stan_shrimps » Wt 17 sty, 2017 09:28

Ciężko się tu odnieść do wszystkiego, ale:

Co z chityną? Kiedyś na problemy z wylinką był Gravidas.
Ostatnio zrobiliśmy pokarm zawierający mniej kryla i suszonych krewetek i żeby nie było że hodowlom nic nie pada, kilka krewetek padło, jedna z rozepchanym carapaksem i 3-4 w taki sposób jak u CryMore, tylko były to młodsze krewetki.

Druga sprawa wpływająca na to jak zbiornik żyje to wzrost roślin, a pisał o nim SUHY, jak rosną jest ok, a jak nie to zaczynają się schody choć nie zawsze, wg mnie tutaj uwagę należy zwrócić na mikroelementy. W kranówce one są i mamy na kranie nawet kilka Taiwanów i ze 100 hybryd, żadnych problemów z wylinkami, us 550 jak u Neo...szybko rosną, ładna biel.

Ale właśnie coś mi się przypomniało...nowe Salty od miesiąca...., chociaż w tym samym momencie była zmiana pokarmu jak wspomniałem wyżej.
stan_shrimps
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 387
Dołączył(a): Wt 26 mar, 2013 01:09

Re: Problem z wylinką?

Postprzez =Fresz= » Wt 17 sty, 2017 10:42

sQun49 napisał(a):Freszu, testy obrazujące poziom GH (w niemieckich stopniach) informują o ilości tlenku wapnia, nie muszę czytać, to się wie :p


sQun49 napisał(a):Freszu, mierząc twardość ogólną, podając ją w stopniach niemieckich używasz testu, który określa poziom tlenku wapnia, tlenków magnezu Ci nie pokazuje :mrgreen: Równie dobrze możesz sobie zmierzyć testem na GH poziom No3 w baniaku i "oszacować" :-P


sQun49 napisał(a):Hehe strzelasz foszki jak dziewczynka? Nie bądź taki... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

To zapytam czysto teoretycznie:

Mamy dwa, gliniane garnuszki, neutralne dla otoczenia i substancji w nich zawartych. Wlewamy do każdego po litrze ro, wsypujemy:
1. do pierwszego biały pył, 60mg - tlenek wapnia
2. do drugiego biały pył, 60mg - tlenek magnezu

W pierwszym mamy GH 6, a w drugim? Test JBL pokaże GH 6?

Które GH 6 jest lepsze czy lepiej pomieszać po połowie?

Oczywiste jest to, że musi być "wszystkiego" po trochu, stąd moje pytanie (nie złośliwe, nie fochuj się) który mineralizator jest "lepszy"?


sQun49 napisał(a):Do rzeczy:
"Jednostki w jakich mierzy się twardość?
W praktyce akwarystycznej do oznaczania twardości (i ogólnej i węglanowej) stosuje się zwykle jednostkę zwaną stopniem niemieckim (on, dH). Niezależnie od tego, czy jest to twardość ogólna, czy węglanowa definiuje się je tak samo. Jest to ilość mg tlenku wapnia (CaO) rozpuszczona w 100 g wody.
Oczywiście w wodzie są inne związki wapnia i magnezu niż CaO, ale odpowiednie przeliczenia nie są skomplikowane (wymagają pomnożenia on przez jakąś liczbę). Stąd woda o twardości 20 on będzie taka, jakby miała 200 mg (czyli inaczej 0,2 g) CaO w 1 litrze czystej wody. Kilka innych systemów definiowania jednostek twardości wody, w tym metodę obowiązującą w oficjalnych badaniach w Polsce w tym wątku pominę. "

Tak, tlenku wapnia ale oczywiście w 100ml nie w 1000ml - mój błąd, przepraszam :mrgreen:

"Wyznaczanie twardości ogólnej (TwO, GH)

Twardość ogólną wyznacza się metodami bezpośrednimi, tj. wyznacza wprost ile w wodzie jest jonów Ca i Mg. Test polega na tym, że pewien barwnik ma określone zabarwienie, które zmienia się po połączeniu z jonami metali. Barwnik jest np. zielony a połączenie z metalem różowe. Zasada pomiaru polega na blokowaniu jonów metali, aby nie były dostępne dla barwnika poprzez dodanie substancji, która dużo mocniej wiąże się z jonami metali niż barwnik. Wykorzystuje się tu zwykle substancję określaną skrótem EDTA. Stąd po dodatku EDTA do wody zawierającej jony metali następuje usuwanie jonów metali i połączenie barwnik-metal znika. Gdy EDTA usunie wszystkie jony metali to pojawia się barwa czystego barwnika. Na podstawie objętości dodanego EDTA przy której nastąpiła zmiana barwy i jego stężenia można wyznaczyć twardość ogólną. Testy akwarystyczne są tak skonstruowane, że nie jest wymagane dokonywanie obliczeń - jest to często wprost liczba dodanych kropel."


Z chemii dobry nie byłem i nie potrafię posługiwać się nomenklaturą więc będę cytować :-P Osoba którą cytujesz też pisze w stylu mydło i powidło nie pisząc o konkretach.

"Twardość trwała (GH) generowana przez sole siarczanowe np. MgSO4, azotanowe np. CaNO3 czy też chlorkowe. Twardość ta jest trwała, gdyż nie ulega zmianie pod wpływem podgrzania czy procesów chemicznych zachodzących w wodzie.

Gdy chcemy podnieść pojedynczym związkiem tylko GH (twardość ogólna): MgSO4*7H2O lub bezwodny MgSO4 (podnosi twardość poprzez dodanie jonów magnezu) lub CaSO4*1/2H2O (podnosi twardość poprzez dodanie jonów wapnia)."

Twardość ogólna to zawartość soli wapnia i magnezu w wodzie.

Trzeba zadać pytanie osobie produkującej mineralizator gh+ jaki jest stosunek soli wapnia do soli magnezu. Można poczytać na necie że musi być zachowana równowaga jonowa. Jak będziesz dodawać tylko sam "wapń" a zabraknie "magnezu" to nie będzie stymulatora do budowy pancerza krewetki. Oczywiście nie może zabraknąć w zbiorniku też innych makro/mikro elementów i odpowiedniej flory bakteryjnej. Wpływają one w znaczący sposób na procesy życiowe organizmów m. in. przepuszczalność błon komórkowych, ciśnienie osmotyczne, przemiany biochemiczne.

Piszesz o miseczkach z wapniem i magnezem oczywiście w dużym uproszczeniu bo kto wie w jakim stopniu są to związki uwodnione i w takim przypadku będą to różne wartości gh.

My w zbiornikach z krewetkami testy robimy w bardzo dużym uproszczeniu, a od jakiegoś czasu tylko ograniczając się do miernika tds/us nie zwracając uwagi na to jakie zmiany zachodzą w zbiorniku czego np ubywa.

Na podobną łatwiznę szedłem ze zbiornikiem morskim. Naczytałem się że w małym zbiorniku wystarczą cotygodniowe podmiany i tu ZONK. Bo po 4 miesiącach od startu zbiornika chwytam za testy Saliferta i tam duże braki przy Kh,Ca,Mg o czym pisałem w temacie. Teraz jadę na codziennym dozowaniu chlorku wapnia bezwodnego, chlorku magnezu sześciowodnego itd. czyli w skrócie pisząc ballingu.

Obrazek
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Problem z wylinką?

Postprzez Agnieszk » Wt 17 sty, 2017 13:06

Wiesz Freszu bardzo bym chciała jedno akwarium morskie mieć lecz jak czytam wasze posty i problemy związane z opieką akwarium morskiego to po prostu jestem przerażona w 100%. Może jeszcze dojrzeje do decyzji lecz nie wiem czy to dla mnie jednak nie za trudne nie mam na myśli założenie zbiornika lecz opiekę raczej późniejszą nad nim. A mi zawsze szkoda każdej istoty żyjącej a i roślinki jak nie chce rosnąć, a często wymagania mają różne. Agnieszka
Agnieszk
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 223
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2016 14:07
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka

Re: Problem z wylinką?

Postprzez sQun49 » Wt 17 sty, 2017 13:06

stan_shrimps napisał(a):Piszesz o miseczkach z wapniem i magnezem oczywiście w dużym uproszczeniu bo kto wie w jakim stopniu są to związki uwodnione i w takim przypadku będą to różne wartości gh.

Freszu przestań pitolić i snuć teorii księżycowych - jakie uwodnienie? - piszę o tlenku wapnia, proszek, powstały w wyniku palenia, prawie wapno :mrgreen:
Wiesz jak się go uzyskuje? To nie sól na bazie CaO czy MgO ale czysty tlenek - stężenie określasz znając masę substancji i objętość w jakiej zostanie rozpuszczona. A do pomiaru mamy test, test który wiąże tlenki metali. Test którego wynik dla mnie zawsze był mocno naciągany, bo różnica w kolorach jest ciężka do zauważenia... Chyba nie tylko dla mnie bo autor testu z linka jaki przywołałeś na początku tej dyskusji też nieprecyzyjnie podaje wartości GH, czasem musi zrobić większy roztwór...

=Fresz= napisał(a):Twardość ogólna to zawartość soli wapnia i magnezu w wodzie.

Inco odpuściłem ale Ciebie zapytam - TYLKO? TYLKO SOLI? ZROBIĆ TEST? A jeśli jednego z dwóch TLENKÓW, Z KTÓRYCH UZYSKASZ SOLE, nie ma w wodzie a GH będzie na poziomie 3? A jeśli nie będzie dwóch TLENKÓW, Z KTÓRYCH UZYSKASZ SOLE a GH będzie na poziomie 3, bo np. dołożymy mangan?
Co wtedy z TwO?
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości