GH a przewodność

Moderator: =Fresz=

Re: Pure Colour Shrimp - Minerały w Płynie

Postprzez =Fresz= » Cz 19 sty, 2017 16:36

sQun49 napisał(a):więc jeśli naprawdę nie znasz odpowiedzi na Twoje pytanie to: jeśli w miseczce znajdzie się tylko białe z dwóch kubków i 100ml wody to masz GH 10, jeśli białe i woda z dwóch kubków GH 5


No tak jak rozcieńczysz roztwór dodatkowym 100ml wody to podzielisz 10 przez 2 i wyjdzie 5. A mi od samego początku chodzi o co innego, o to że w wodzie powinien być stosunek Ca do Mg 4:1 i to da nam sumę gh jak zmierzymy testem, zresztą wcześniej przytaczane już było że i jednym i drugim podniesiesz gh oraz jest etykieta z V6 gdzie jest jak byk napisane ile jest Ca a ile Mg przy gh 6 i jest kalkulator zulixa. A ty pisałeś że tylko i wyłącznie samo Ca i że to sprawdzisz. Więc teraz nie wykręcaj kota ogonem bo zulix odpisał :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: GH a przewodność

Postprzez sQun49 » Cz 19 sty, 2017 17:38

Freszu, to że zmieniłem zdanie chyba da się wyczytać, nie edytowałem swoich postów, nie kasowałem - podrzuciłem temat z kubkami i po przeczytaniu informacji na podforaku, pozwoliłem sobie nawet wyciągnąć wniosek bez badania - chyba że gdzieś moja wiadomość utknęła przy przerzucaniu tematów. Tak, masz rację, tlenek wapnia, tak jak tlenek magnezu i inne tlenki metali ustalą poziom GH na teście - taka jest zasada jego działania, wbrew przytoczonej definicji "stopni niemieckich".
Nic nie pisałem o proporcji jaka być powinna, tylko o to pytałem - dlaczego taka ma być, też nie wiem :mrgreen:
Moje krewetkowo viewtopic.php?t=8331
Avatar użytkownika
sQun49
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 330
Dołączył(a): Śr 29 paź, 2014 13:53
Lokalizacja: Szewce k/Kielc

Re: GH a przewodność

Postprzez =Fresz= » Pt 20 sty, 2017 09:15

Dlatego od samego początku pisałem doczytaj. Nie miałem żadnych złych intencji. O tym dlaczego musi być taki stosunek też musisz poczytać, wystarczy wpisać w google stosunek wapnia do magnezu i zobaczysz jak wielkie ma to znaczenie nawet i dla samych krewetek ;-)


Zulix na podforaku odpisał mi tak:

Tu są 2 rzeczy wymieszane...
Fakty:
- twardość ogólną, gH tworzą jony zarówno wapnia jak i magnezu.
- definicja twardości ogólnej w stopniach niemieckich określa ilość CaO w określonej ilości wody.

Skutek:
- ludzie myślą, że w wodzie jest tylko CaO co mija się z prawdą - CaO w ogóle nie ma.
- wszystkie związki Mg i ca należy przeliczyć na CaO i wtedy mamy znaną twardość gH.

Jeżeli mierzysz testem na gH mierzysz zatem i Ca i Mg więc ma znaczenie ile masz mg w wodzie.

Są testy na Ca i wtedy nie zależy to od Mg ale nie ma to nic wspólnego z gH.

Uwaga: stosunek Ca:Mg nie znaczy, że twardość gH jest podzielona na twardość wapniowa = 4 i twardość magnezową = 1 gdyż stosunek Ca:Mg podawany jest w stosunkach masowych a przy przeliczaniu substancji na CaO należy użyć stosunków molowych.
Jaro!
P.S. Na przyszłość pisz na forum to odpowiedź zainteresuje to więcej osób. Możesz wręcz zadać pytanie na forum a dyskusję poprę obliczeniami.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Poprzednia strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości