MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Moderator: =Fresz=

MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez Szopen » Wt 24 sty, 2017 13:39

Używacie różnych mineralizatorów do wody RO.
Myślę, że ten temat powinien każdego krewetkomaniaka zaciekawić.
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez Hotei » So 11 lut, 2017 16:17

Świetna robota Andrzeju :!:

Innym sposobem na brak minerałów w wodzie jest restart, znam kilka osób które tak właśnie prowadzą zbiorniki ...
Co do salty mam podobne podejście, coś trzeba więcej im dać aby dopomóc w wylinkach.

Mam do Ciebie pytanie, używając Salty GH+ starasz się uzyskać końcowo przewodność wody 180 - 200 ms/90 - 100 tds ?
Tak robi z tego co pamiętam Uwe Zeitler ...
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez Szopen » So 11 lut, 2017 17:03

Wiersz przyznam się, że ja popełniłem te same błędy co pewnie wielu z Nas.
Robiłem tylko na przewodności , a zmieniałem co jakiś czas sole. I jak już na filmie mówiłem różne sole to różna przewodność i różne GH i trzeba tego pilnować.

Teraz mocno uważam.
Jak robię na Salty to idzie salty max 90-100ppm + Azoo Mineral Plus tak do przewodności 125ppm + dodatki nie zmieniające parametrów
Jak robię na Azoo GH + to leję do 70ppm + Azoo Mineral Plus do 120-125ppm + dodatki nie zmieniające parametrów
Jak robię na Shrimp King to robię gotową wodę jedną solą do 125-130ppm + dodatki nie zmieniające parametrów
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez SUHY » So 11 lut, 2017 20:42

Jak zwykle zamieszam , ale w zasadzie tylko pytam . Skąd wiadomo że sedno to GH a nie przewodność ? .
Zmieniałem sole , po prostu miałem flaszkę to zużyłem , mierzyłem tylko us : .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez =Fresz= » So 11 lut, 2017 20:54

Takie małe porównanie
Start zbiornika 300-320us
Po roku przy ciągle takich samych podmianach (260us) 400-420us

I teraz kiedy będę chciał zbijać to us wodą odpowiednio mniej zmineralizowaną to gh będzie tak niskie że zaczną się problemy z wylinkami ;)

Kiedyś tam x lat temu próbowałem tak zbijać bo inni mieli w akwarium us 280 i ja też chciałem :P krewety nie mogły przejść wylinki albo np zostawała im połowa wylinki na ogonie.

I jeszcze jedno :P miernik us ma nam tylko ułatwić robotę przy przygotowywaniu wody jak sobie ustalimy gh to bierzemy miernik patrzymy ile jest i za każdym razem na danym mineralizatorze powinno być tak samo. A kiedyś mieliśmy tylko kropelkowe testy i schodziło ich bardzo dużo. A teraz i wygoda i ekonomia.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez Hotei » So 11 lut, 2017 21:20

Grześ kumplowi poleciała cała hodowla przy gh 7, nie od razu, na raty. Podejrzewał chińską ceramikę ...
Niemcy trzymają krewety na b.niskiej przewodności, powód to niskie gh. Zresztą znam hodowlę i u nas, gdzie przewodność jest bliska 110 ppm.
Efekty spektakularne ...
Avatar użytkownika
Hotei
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 484
Dołączył(a): Śr 25 lis, 2015 16:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez Szopen » So 11 lut, 2017 23:59

SUHY napisał(a):Jak zwykle zamieszam , ale w zasadzie tylko pytam . Skąd wiadomo że sedno to GH a nie przewodność ? .
Zmieniałem sole , po prostu miałem flaszkę to zużyłem , mierzyłem tylko us : .


Myślę, że przewodność jest mniej istotna jak GH.
Przykład baniak na kupionej aktywnej wodzie.
GH: 4-5 Przewodność 900uS krewetki żyją, przechodzą wylinki itd.
Gdyby zamienić to i zrobić przewodność 120uS a GH z 11 to myślę, że by już nie było tak kolorowo.

Ja zawsze miernik traktowałem przy robieniu wody jak wyrocznia :) wiedziałem bo wcześniej sprawdziłem kropelkowo, że przy przewodności 250uS mam GH: 6 i tak robiłem. Potem zmieniałem sole i też trzymałem się tylko miernika nie czytając opisów na solach, że Salty przy 200uS daje 6, że Blue Wizard przy 250uS daje GH: 4 , że Azoo GH + przy 140uS daje GH: 5 tylko lałem inne sole i patrzyłem na miernik.

Teraz mam zapisane, jaka przewodność daje jakie GH i tego pilnuje, aby było to GH: 5 max GH 6
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez Tasior » N 12 lut, 2017 07:59

Hotei napisał(a):Grześ kumplowi poleciała cała hodowla przy gh 7, nie od razu, na raty. Podejrzewał chińską ceramikę ...
Niemcy trzymają krewety na b.niskiej przewodności, powód to niskie gh. Zresztą znam hodowlę i u nas, gdzie przewodność jest bliska 110 ppm.
Efekty spektakularne ...

Tu bym się nie zgodził. Moje PRL są z Niemiec i tam były trzymane na przewodności ok 600us. Royale na 700. I ładnie śmigają.
Uważam nawet że krewetki też dużo lepiej radzą sobie przy gh ok 6-8 niż 5. Miałem problemy z scr. Podniosłem im przewodność salty z 300 na 450 i przy tym GG też skończyło i problemy ustały praktycznie z dnia na dzień.

Wysłane przez Tasiora z Honor 8 za pomocą Tapatalka :-)
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez Szopen » N 12 lut, 2017 08:50

No to widzicie :) co osoba to inne parametry :)
ja jeśli chodzi o SCR to rewelka GH 5 i nigdy takiej ilości maluchów i przeżywalności nie miałem.
Tak samo na Bouse PH 5-5,5 i gh 4-5

Red Tigery wszyscy mówią wysokie parametry, a u mnie od początku aktywne podłoże przewodność jakieś 250uS GH 5-6 i jak króliki.
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez SUHY » N 12 lut, 2017 13:00

No i jak jak już nie raz doszliśmy do tego że samo w sobie GH i przewodność w pewnych ramach nic nie zmienia .
Dokładnie znam hodowle co mają 150 us i 600us , mówię o tych co rozmnażają masę krewetek a nie hodują .
Co do pomiaru US , każdemu tłumaczę że to tylko narzędzie i pomiar trzeba odpowiednio weryfikować .
Nie zależnie od mineralizatora , miałem kilka epizodów , dlaczego epizod bo butelka za 80pln stykła u mnie na miesiąc .Wodę przygotowaną do podmian zawsze ustalam na 270 -290 us , tylko i wyłącznie sam mineralizator .
W akwariach mam 330 - 360 us ( pod koniec tygodnia ) . wyjście poza ten zakres jest sygnałem do wcześniejszej podmiany(plus natychmiastowy wysyp glona na szybie ) , nigdy nie zbijam us w zbiornikach zaniżonym us wody do podmian .

I chyba nie muszę udowadniać że dobrze się mają krewetki .A jeszcze dodam że falowe zachodzenie samic praktycznie znikło .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez D.K. » Wt 14 lut, 2017 12:22

Czy ktoś z was używał Shrimp Mineral z Aqua Art? Przy ilu uS lub ppm wychodziło wam to GH=6?
D.K.
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): N 14 lut, 2016 19:50

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez =Fresz= » Wt 14 lut, 2017 13:48

O ile dobrze pamiętam to około 300-320us ale to było dawno temu i pamięć może zawodzić.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez batman-ka » Wt 14 lut, 2017 14:00

1ml na 4l wody podnosi gh do 2 i pH ok 6,5
tak jest z instrukcji

Obecnie z salty przeszłam na aqua art bo miałam dosyć.Do tego bakterie biodigest i problem został rozwiązany.Wodę czy zmineralizuję do 120 czy do 250 nie ma znaczenia bo nigdy mi nic na tym mineralizatorze nie zdychało,ale jak wszyscy zmienili to i ja chciałam spróbować.Efekt jest taki ,że mchy wystartowały a krewetki się bzykają.Dla mnie wystarczy.
Mała butelka to 11zł ,ale nie muszę nic więcej dolewać,przy 3 akwariach to i tak bardzo mały koszt :)
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez D.K. » Wt 14 lut, 2017 15:18

Na instrukcji jest 1 ml (jedno naciśnięcie dozowniaka) ale te nacisniecia nigdy nie są takie same. Testy GH mam już po terminie więc im tak nie do końca wierzę. Aktualnie mam 1 podmiane zrobiona na Shrimp Mineralu ale stawiam nowe akwarium więc trzeba zbadać sprawę bo od początku będzie tym mineralizowane. ;)
D.K.
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 35
Dołączył(a): N 14 lut, 2016 19:50

Re: MINERALIZATORY A PARAMETRY GH I PRZEWODNOŚCI

Postprzez =Fresz= » Wt 14 lut, 2017 16:45

Tak dozownik był kiedyś też tematem przewodnim czy on dozuje zawsze 1ml i z tego co pamiętam to nie bo jest nawet więcej jak 1ml :P pamiętać należy że podmiany powinny być robione zawsze tak samo a nie raz 100 us a raz se dam 300 :-P im stabilniej bez karuzeli tym lepiej.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Następna strona

Powrót do CHEMIA WODY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron