Deformacja karapaksu?

Moderator: =Fresz=

Deformacja karapaksu?

Postprzez cthulhu » Wt 02 maja, 2017 17:06

Przychodzę z pracy, patrze na robale i omal mnie z nóg nie zwaliło. Mam wrażenie, że krewetka nie przeszła poprawnie wylinki. Tak jakby z tułowia zrzuciła pancerz, a na karapaksie nie. Dodatkowo z jednej strony jej on odchodzi, przez co jest wrażenie jakby odsłaniał skrzela.
Uspokójcie mnie to, że to takie wrażenie bo jest "nabita jajami aż po same pachy" i nic złego z nią nie będzie... :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez =Fresz= » Wt 02 maja, 2017 17:32

Problem z mineralizacją według mnie. Problem jest nie ma co ukrywać ;) jak będzie? Może być różnie, albo się wykaraska z kolejną wylinką albo osłabiona noszeniem jajek padnie. Pamiętaj teraz że pośpiech wskazany jest przy zbieraniu wody z podłogi i minerały uzupełniać musisz z głową. Crymore miał podobną historię, może coś napisze w temacie.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez cthulhu » Wt 02 maja, 2017 20:29

Hmmm... Mineralizacji nie brałem pod uwagę, bo do tej pory poza tym co szło pod podłoże przy zakładaniu baniaka i tyle co w pokarmach dawałem to innych przy podmianach(typu mineral AZOO) nie stosowałem. Robiłem dokładnie to samo co u PRL gdzie wszytko śmiaga jak ta lala. No ale Tigery są specyficzne więc może nie ma co ich porównywać i warto rozkiminić temat dodatkowej mineralizacji.

Mimo wszystko Fresz może coś w tym jest... i jakoś mi się to zazębia również ze słabą filtracja mechaniczną. Dzisiaj przy zaświeceniu światła na maxa, zobaczyłem, że spod podłoża normalnie pył wylatuje w toń, a jak krewetki kopią to dosłownie małe chmury robią. W sumie tego pyłu w ok 8-10mm warstwie podłoża jest jest więcej niż połowa. Dzisiaj zrobiłem male odmulanie i doznałem szoku. 5l wody zlanej, odmulone 4 punkty, w wodzie grzyby pyłu jak po atomówce. Jestem czarnych myśli bo mimo iż woda cała czarna w butli była to i tak sporo poszło w słup wody i teraz powoli osiada. Przypuszczam, że ten cały pył mógł zadusić minerały co były na spodzie akwarium.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez CryMore » Śr 03 maja, 2017 00:09

Ja nie miałem deformacji karapaksu. Pęknięcie na karku krewetki tak jakby się rozchodziło, jedna krewetka miała widocznie odstający pancerz od ciała. Co lepsze krewetka sobie żyje, rodzi małe i z każdą wylinką deformacja się zmniejsza. U mnie problem tkwił w na siłę za niskich parametrach i dotyczył tylko Super Crystal Red. Od kiedy wodę przygotowuję na 250 uS sytuacja jest stabilna i wszystko dobrze się dzieje.

Mój sposób na wodę:
15 kropli Azoo Mineral Plus
5-8 kropli Mosura Mineral Ultra Plus
5-6 kropli Witaminy Azoo
Resztę uzupełniam roztworem Salty Shrimp GH+ do 250uS w przypadku Taiwanów i Crystali. Dla Blue Tigerów robię 330uS.

Z tego co czytałem to Cthulhu używasz GH/KH+. Nie wiem z jakich parametrów masz robaki. Wiem natomiast, że bardzo dobry hodowca tigerów używa tak soli aby uzyskać GH8 KH2, a to wyklucza używanie samego GH/KH (które przy GH8 da KH4). Miesza sole GH+ z GH/KH+ aby osiągnąć oczekiwane parametry. Jednak on trzyma tigery na podłożu neutralnym. Jeśli Twoje tigery są mniej więcej z tego samego źródła co moje to mi powiedziano, abym trzymał uS na poziomie 350 używając tylko GH+ (PH w granicach 6 - u mnie około 5,8). Z tigerami przenigdy nie miałem żadnego problemu, a samice zaczynają już rzucać małymi. Jak przygotowujesz dla swoich wodę??

Jeżeli chodzi o dawanie minerałów pod podłoże to daję ich symbolicznie, nie liczę też na to, że one załatwią sprawę. Przygotowanie wody w odpowiedni sposób to podstawa.

Druga rzecz to zbilansowana i zróżnicowana dieta. Ona też ma ogromny wpływ na zdrowie i pancerz robaków.

Kolejna sprawa to genetyka. Nie porównujmy Crystali do Taiwanów, Hybryd do Tigerów. Dlaczego taitibee rośnie większe niż taiwan? Dlaczego Hybrydy są wytrzymalsze?
Jako, że z małżonką hodujemy koty odniosę się do nich:
W rodowodach kociąt widnieje procentowy współczynnik chowu wsobnego
IC - stopień chowu wsobnego w pięciu generacjach - powinien być bliski 0, ale nie większy niż 14% (dopuszczalny ok7%) - powyżej już to etyka hodowcy, aby tego nie zmieniać (powyżej 20% matka x syn)
AVK - czystość genetyczna do 6 pokoleń, powinien wynosić 100%
Nie mamy żadnych badań dotyczących chowu wsobnego u krewetek. Teorie, że nie występuje (jak to słyszałem na jednym filmie) do 16tego pokolenia to jakaś bzdura. Chów wsobny w naszych baniakach wystąpi i nie mamy na to wpływu. Wróżeniem z fusów zdaje się być mówienie, że nie ma z nim żadnych problemów. Zwyczajnie mogą one postępować wolno, nieobserwowalnie gołym okiem i z czasem objawiać się różnymi anomaliami w podstawowych procesach życiowych - wzrost, długość życia, wylinka, przeżywalność.
Podobno mamy już profil genetyczny krewetek akwariowych. Rafał Maciaszek na wykładzie na Warsaw Animal Days twierdził, że jakiś Szwajcar (nie pamiętam nazwiska) dysponuje takim profilem i za miliard $$$ je wykonuje. Bez profilu genetycznego gówno wiemy na temat genetyki robaków, wszystko opiera się o doświadczenia i spostrzeżenia hodowców, tudzież szczęście i poprawną intuicję. Zbyt dużo niewiadomych!!!

Tigery pierwotnie były przyzwyczajone do wody twardszej i zasadowej, to hodowcy przestawili je na kwaśne i miękkie środowisko wodne, co zwyczajnie pociąga za sobą osłabienie i zmiany, o których możemy nie mieć pojęcia.

Twoja krewetka ma jeszcze widoczne pękniecie jedną łuskę przed ogonem?? Czy mi się tylko wydaje??
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez cthulhu » Śr 03 maja, 2017 04:32

Dzięki za odzew. No to po kolei.
CryMore napisał(a):Ja nie miałem deformacji karapaksu. Pęknięcie na karku krewetki tak jakby się rozchodziło, jedna krewetka miała widocznie odstający pancerz od ciała. Co lepsze krewetka sobie żyje, rodzi małe i z każdą wylinką deformacja się zmniejsza. U mnie problem tkwił w na siłę za niskich parametrach i dotyczył tylko Super Crystal Red. Od kiedy wodę przygotowuję na 250 uS sytuacja jest stabilna i wszystko dobrze się dzieje.

Deformacja karapaksu to nad wyraz powiedziane. Raczej by ona nie nastąpiła z dnia na dzień. Krewetka nie przeszła poprawnie wylinki a jej nienaturalny wygląd skojarzył mi się z krewetkami posiadającymi krótki karapaks odsłaniający skrzela. Jeśli miałby być problem to raczej w twardej wodzie bo moje parametry to GH13, KH3, 540us.

CryMore napisał(a):Mój sposób na wodę:
15 kropli Azoo Mineral Plus
5-8 kropli Mosura Mineral Ultra Plus
5-6 kropli Witaminy Azoo

Poza Salty GH/KH+ i GH+ przy podmianach nie daję żadnych dodatkowych minerałów i witamin. Osobiście niechętnie podchodzę do sztucznego faszerowania się suplementami i witaminami. Powyższe wolę zapodawać do organizmu po przez naturalną żywność. Tak samo robalom wszystko co niezbędne starałem się zapewnić w zróżnicowanej (ale być może nie zbilansowanej) diecie. W kwestii diety nie mam sobie nic do zarzucenia. Może faktycznie czas zacząć używać dodatkowych suplementów ...

CryMore napisał(a):Z tego co czytałem to Cthulhu używasz GH/KH+. Nie wiem z jakich parametrów masz robaki. Wiem natomiast, że bardzo dobry hodowca tigerów używa tak soli aby uzyskać GH8 KH2, a to wyklucza używanie samego GH/KH (które przy GH8 da KH4). Miesza sole GH+ z GH/KH+ aby osiągnąć oczekiwane parametry. Jednak on trzyma tigery na podłożu neutralnym. Jeśli Twoje tigery są mniej więcej z tego samego źródła co moje to mi powiedziano, abym trzymał uS na poziomie 350 używając tylko GH+ (PH w granicach 6 - u mnie około 5,8). Z tigerami przenigdy nie miałem żadnego problemu, a samice zaczynają już rzucać małymi. Jak przygotowujesz dla swoich wodę??


CryMore napisał(a):Tigery pierwotnie były przyzwyczajone do wody twardszej i zasadowej, to hodowcy przestawili je na kwaśne i miękkie środowisko wodne, co zwyczajnie pociąga za sobą osłabienie i zmiany, o których możemy nie mieć pojęcia.


Zanim stałem się posiadaczem Tigerów sporo o nich czytałem jak i podpytywałem na jakich parametrach są trzymane. Dziwiło mnie, że u wszystkich na forum są one trzymane na wodzie zrobionej bardziej pod Caridiny, aniżeli pod Tigery. Daleko jej było do wody o odczynie zbliżonym do obojętnego, lekko zasadowym (6,8-7,1) oraz wodzie twardszej. Książkowe parametry to były mniej więcej takie jakie podajesz Cry. Podłoże również było kwestią sporną bo część uważała, że aktywne, część, że neutralne. Z początku chciałem zrobić "książkowe" parametry, na neutralnym podłożu jednak stwierdziłem, że skoro wiem gdzie będę kupował Tigery to nie ma co wyważać otwartych drzwi tylko zrobić parametry takie w jakich żyją u sprzedawcy - czyli GH13, KH3, przewodność ok. 600. Wodę sam sobie pobrałem i zmierzyłem. Podłoże dałem finalnie aktywne z dwóch powodów: pierwszy - na aktywnym ustrzegę się od dobowych wahań PH mając jego stały bufor, drugi - u sprzedawcy krewetki były trzymane na HELPIE, co było dodatkowym atutem bo będę miał stałe wysokie PH 7.

Wodę przygotowuje jak poniżej. Najpierw do baniaka 5l daję GH/KH+ by uzyskać parametry 6/3. Potem dosypuję samego GH+ pod przewodność ok. 520-540. co finalnie mi daję GH13.

Nie wiem, czy mamy z tego samego źródła Tigery,ale patrząc po parametrach to wydaję mi się że Twoje źródło kupowało od mojego źródła, wrzucało robale do wody o całkowicie innych parametrach, w których aklimatyzowały się i przeżywały tylko najmocniejsze osobniki. ;-) Oczywiście nie jest tajemnicą skąd zanabylem krewetki, podaję to w swoim wątku.

Jeśli chodzi o młode, to u mnie bardzo szybko zajajczyły samice. Pod koniec lutego były wpuszczone młode robale, pod koniec marca pierwsza ciężarna samica. Chwile po niej 3 następne. Były to ich pierwsze jaja więc pewnie je zrzuciły gdzieś w kwietniu. Teraz od ok. 10 dni jedna jest ponownie zajajczona, a wczoraj pojawiła się ta druga z dziwną wylinką. Tak więc tym, że samice na razie nie rzucają małymi to się nie stresuję, bo wszystko idzie zgodnie z biologicznym zegarem robali.

Bardziej stresuje mnie to, że faktycznie coś się niedobrego zaczyna dziać z wodą skoro pojawił się problem z wylinką. Czekam, aż się pobudza w domu i pierwsze co robię to sprawdzam czy robale żyją a potem testy. Być może coś skoczyło. Przy ostatniej podmiance trochę zbagatelizowałem sprawę i wyparowaną wodę uzupełniłem wodą pod Caridiny (240us) - niedużo jej było, ale kto wie.

Nie wiem czy to może mieć jakiś związek, ale od początku wpuszczenia robali borykam się z filtracją mechaniczną. Pyłu mam od zaj....nia.


CryMore napisał(a):Twoja krewetka ma jeszcze widoczne pękniecie jedną łuskę przed ogonem?? Czy mi się tylko wydaje??

Tak, faktycznie ma coś takiego. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że wylinka nie przeszła poprawnie.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez =Fresz= » Śr 03 maja, 2017 06:55

Taka mała dygresja odnośnie mineralizacji. Nie tylko krewetki ale i rośliny potrzebują składników odżywczych do wzrostu. Moim zdaniem nie ma możliwości żeby podmianą 15% uzupełnić skonsumowane braki a tym bardziej kiedy do wody nie dodajemy nic np w postaci mineral plus. Między bajki można włożyć to że w pokamie dostarczymy wszystko krewetce. Krewetce trzeba stworzyć odpowiednie ŚRODOWISKO. I kiedy na początku na starcie jest wszystko ok tak z czasem zbiornik się wyjałowia. Gdybyśmy chwycili za testy a nie tylko trzymali się mierników mierzących przewodność to byśmy zauważyli więcej zachodzących zmian w zbiorniku ;) było już kilka moich wywodów na ten temat.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez CryMore » Śr 03 maja, 2017 07:43

Fajna dyskusja się robi. Szczegóły składają się w całość czyli - mineralizacja wody, dieta i genetyka czy warunki w akwarium. Mówisz, że problem z wylinką pokazuje również, że krewetka ma za krótki karapaks i wygląda na to, że zaczyna odsłaniać skrzela (tak w skrócie). Obserwując swoje blue tigery zauważyłem, że ich karapaks mógłby być troszkę dłuższy (0,5mm). Nie odsłania on skrzeli, ale zwyczajnie mógłby być dłuższy. I tutaj już nie mówimy o minerałach, wodzie czy diecie. Tutaj jesteśmy świadkami widocznych oznak chowu wsobnego. Załóżmy, że robaki w naszych akwariach pochodzą od stada 50 osobników, namnożonych i nam sprzedanych. Trzeba być naiwnym, że wierzyć, że wszystko jest ok. Wystarczy spojrzeć na film Mateusza Shrimp Farm po wizycie w Wiedniu, gdzie na fotach na małych po robakach od SkyFisha widać wady genetyczne karapaksu - Geny, nic innego. Jakie konsekwencje ma taka wada?? Czy powoduje problemy z wylinką?? Czy wpływa na poprawne procesy życiowe??

Druga rzecz Cthulhu to mineralizacja wody. Znowu odniosę to do przykładu z życia - Jeśli kobiecie w ciąży brakuje minerałów, hormonów czy witamin to też miałaby się nie suplementować? Musimy się suplementować. Musimy suplementować rasowe zwierzęta ze względu na ich obciążenia genetyczne. Tutaj kolejny przykład z życia. Mam trzy mastify tybetańskie. Rasa molosów, samiec w chwili obecnej waży jakieś 70kg. Gdy rosną trzeba podawać im suplementy wspomagające stawy. Oczywiście można zapomnieć tak jak ja przez kilka dni. Wynikiem tego był kulejący pies. Oczywiście mogę go tak zostawić i niech kuleje. No ale chyba nie po to trzymam zwierzęta?? Biorąc je do siebie staję się odpowiedzialny za ich zdrowie. Z całym szacunkiem uważasz, że nie warto się suplementować - masz do tego prawo. Twoje robaki pokazały - Ty nie musisz jeść suplementów, ale daj nam. Pozdro i miłego dnia
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez cthulhu » Śr 03 maja, 2017 09:02

Oczywiście jeśli są braki wartości odżywczych w diecie to należy je uzupełniać suplementami i witaminami. Moją intencją było stworzenie odpowiedniego środowiska robalom tak by wszystkie niezbędne witaminy i pierwiastki miały zaspokojone w podstawowej diecie. Nie chciałem traktować suplementów jako substytutów i myślałem, że można się bez nich obejść. Jednak gołym widzę, że ten zbiornik coś "nie zaskoczył", czegoś mu brakuje. Jeśli są braki i dodatkowe suplementy są niezbędne by zapewnić zdrowie i dobrą kondycję (kobiety w ciąży, kulejącego psa, a tym bardziej) krewetek, to z pewnością nie będę stawał okoniem i dostarczę robalom to czego im brakuje. Mam szczerą nadzieję, że będzie to rozwiązaniem moich problemów. Co do tych specyfików co wymieniłeś Cry, to to są proporcje do ilu litrowej butli?

Odnośnie chowu wsobnego to może coś w tym być. Kiedy rozmawiam z moim sprzedawcą o rynku i posiadaczach BT, to zawsze szczerzy zęby i mówi, że "ten gość ma robale ode mnie". Aż się prosi o wpuszczenie świeżej krwi na rynek... Ale pewnie po tym pojawił by się temat konfliktu bakteryjnego.

Reasumując dzisiaj zakupuje powyższe uzupełniacze. Będę je aplikował również u PRL, u których wszystko hula ale może będzie lepiej.

Dzięki panowie !

PS. Fresz taka Twoja rola by służyć pomocą mniej doświadczonym hodowcom, bo od tego jest to forum. Tak więc nie pisz lakonicznie, że "tyle razy o tym pisałem" tylko powiedz konkretnie o jakie testy Ci chodzi. ;-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez CryMore » Śr 03 maja, 2017 09:58

5l bańka
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez cthulhu » Śr 03 maja, 2017 12:33

CryMore widzę, że ciężko o dostępność tych produktów. Szczególnie o Mosure i witaminy. Ale zaczekam i wykorzystam kalendarzyk od Ciebie ;-)

Te ilości kropli u Ciebie to chyba są znacznie mniejsze niż w opisach poszczególnych produktów.( na jaki zbiornik to zapodajesz? ) Trzymać się stricto sposobu dawkowania z instrukcji czy można coś zejść niżej ?
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez CryMore » Śr 03 maja, 2017 14:56

Mosura masz na Allegro, witaminy faktycznie zniknęły. Ja nie patrzę na opis dawkowania na produktach azoo bo wszędzie czy to bakterie czy minerały jest taki sam :) witaminy mi sie kończą wiec zakupiłem Mk breed blood diamond. Słyszałem dobre opinie na temat tego produktu. Stosuje tez linie pokarmów Mk breed i jestem z nich zadowolony, maja swoją dobra jakość. Jest jeszcze pokarm Benibachi dla tigerow i jego tez używam do wszystkich robaków - golden mineral Good albo coś takiego.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez cthulhu » Śr 03 maja, 2017 17:06

Goldena z Beni mam. Z Beni mam jeszcze Bee max strong na pancerz oraz Sp-H max na biel (to dla PRL) Poza tym z żarełka to stosuje cała gamę z Inspiracji smaków oraz próbki z Dennerle. Plus liście orzecha jarmużu, pokrzywy. Do tego w zbiorniku non stop jest ketapang i szyszki olchy. (zapomniałem jeszcze o naszym forumowym batfoodzie, ale on dla PRL jest dawany)

Skoro nie patrzyłeś na dawkowanie to skąd wziąłeś te proporcje ? tak na czuja czy intuicja Ci podpowiadała. ;-) Nie można się stosować do dawek z opisu czy zawyżone są?

Porobiłem testy - PH7, GH12. KH2 więc spadły twardości o jedno oczko.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez CryMore » Śr 03 maja, 2017 18:38

Tak trochę na czuja doszedłem do tych proporcji.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Deformacja karapaksu?

Postprzez Shrimp Farm » Cz 25 maja, 2017 22:58

To ja też coś dodam od siebie.

1. Genetyka - tu jest duża tajemnica, ale uwzględniłbym jedną sprawę odnośnie galaxy z Wiednia. Pamiętajcie, że tam zapewne żeby dojść do galaxy były ekstremalne metody stosowane, czyli krzyżowanie potomstwa o pożądanych cechach z rodzicami o takich cechach. Powyższe generalnie ekstremalnie mogło zwiększyć szybkość psucia krwi. Pamiętajcie, że Galaxy Mathiasowe pochodzi z Azji, a Azjaci potrafią takie precyzyjne kwestie dociągnąć do ekstremum. Nie zdziwiłbym żeby takiemu procederowi poddawane było ileś pokoleń, żeby maksymalnie utrwalać wzór. Patrząc przy tym na młode i %50 galaxy z galaxy to myślę, że Azjaci musieli mieć mocno pod górkę. Mathias mówił, że linia nie jest mocna stabilna jeszcze. Patrząc jeszcze na to że pojawiły się tam dodatkowo wzory BOA itp. - to zakładam, że tam cyrki robili żeby dojść do takie efektu. Czytałem też, że robili badania i doszli do 10 pokoleń i braku negatywnych efektów, ale na ile to prawda to kij wie.

2. Co do wody - polecam test takiego myku - do wody zaczynamy dawkować ok. 0,5 - 1 g. montmorylonitu rozpuszczonego w wodzie ze zbiornika do lustra wody - u mnie wylinki i zajajkowanie na zawołanie. Krewety z taką mineralizacją śmigają jak szalone. Popatrzcie sobie też na skład montomrylonitu i jak dużo tam ciekawych chemicznych słów jest :)
Ruszył FB Farmy :) : https://www.facebook.com/ShrimpF/
Shrimp Farm
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 209
Dołączył(a): Wt 02 sie, 2016 09:17


Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości