Neocardina Blue Velvet zdychają - brak wyraźnych objawów

Moderator: =Fresz=

Neocardina Blue Velvet zdychają - brak wyraźnych objawów

Postprzez piorun2210 » Cz 31 maja, 2018 14:46

Witam. W moim akwarium zaczęły zdychać krewetki Neocardina Blue Velvet i kilka(naście) kundli. Zupełnie bez objawów. Po prostu nagle krewetka leży na plecach i walczy o życie, po czym zdycha... Jeśli mogę podać cokolwiek, co mogłoby się zbiegnąć w czasie to szczątkowe ilości sinic, które staram się na bieżąco usuwać. Sytuacja ta ma miejsce od około 2 tygodni. Najpierw podejrzenie padło na helenki, więc się ich pozbyłem. Nie pomogło. Dwie duże podmianki wody również nie pomogły...
Zbiornik:
- 27 litrów, kostka 30cm
- temperatura zwykle 25 stopni, teraz 27 ze względu na upały
- filtracja Aquael MiniKani, 2 litry, zeolit, gąbki, ceramika, najniższy przepływ
- światło 9W LED
- nawożenie solami, raz w tygodniu, trzymam parametry: NO3 = 10ppm, PO4 = 1ppm; do tego co 2 dni potas, mikro co 4 dni
- od dziś podłączyłem bimbrownię żeby stłumić rozwój sinic
- kranówa 7,6 pH, 16 GH
- nie podaję żadnych mineralizatorów, specyfików, polepszaczy itp

Ostatnio zauważyłem wzrost twardości do prawie 30 stopni niemieckich, mój błąd, przesadziłem z magnezem. Od 2 dni stabilne warunki 16 GH (zbijane najpierw z 30 do 24, później po kilku dniach z 24 do 16). Żadnych innych żyjątek prócz krewetek w zbiorniku nie mam. Oczywiście akwarium prowadzę w ten sam sposób od kilku miesięcy i wcześniej nie było problemów. Glony pojawiły się bo akwarium stoi 4m na przeciwko okna, a wiadomo że mamy lato i nasłonecznienie jest duże.

Bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie, próby pomocy.

Obrazek
piorun2210
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 03 gru, 2017 14:44

Re: Neocardina Blue Velvet zdychają - brak wyraźnych objawów

Postprzez Tasior » Pt 01 cze, 2018 06:24

Witaj.
czynników jest kilka, które u Ciebie wpłynęły na zgony. Jednym z nich jest "przesilenie wiosenne". Odkąd hoduje krewetki (a jest to już kilka ładnych lat), zauważyłem, że w tym okresie można w akwariach zaobserwować większą liczbę niewyjaśnionych zgonów.
Do tego u Ciebie dochodzi:
piorun2210 napisał(a):- temperatura zwykle 25 stopni, teraz 27 ze względu na upały

oraz
piorun2210 napisał(a):- wzrost twardości do prawie 30 stopni niemieckich

Przy temp 27 st zaobserwowałem u mnie zgodny w kilku akwariach - głównie na ADA.
Skok twardości o ponad połowę też dobrze nie wpływa na kondycję krewetek...

Te 3 czynniki wyjaśniają zgodny w Twoim akwa.
Sugeruję większe bądź częstrze podmiany wody + zwiększenie napowietrzania + zmniejszenie temperatury.
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Neocardina Blue Velvet zdychają - brak wyraźnych objawów

Postprzez piorun2210 » So 16 cze, 2018 18:44

Minęło ponad 2 tygodnie. Zgony ustały w większości, ale nadal padają średnio 2 sztuki na tydzień. To znacznie mniej ale nadal niepokojąca liczba. Tym bardziej, że zostało mi jakieś 20 sztuk. Ustabilizowałem temperaturę, ok 24 stopnie codziennie. NO3 nie przekracza 10mg/l, PO4 max 1mg/l. Twardość to 15 dGH, również stabilnie od 2 tygodni. Tlenu raczej nie brakuje bo raz, że rośliny są w świetnej kondycji, a dwa że wylot filtra dość mocno rozbija taflę natleniając słup wody.
Nie podaję żadnego mineralizatora. Może warto kupić np Shrimp Mineral? Karmię jakimiś granulkami, nawet nie wiem co to, ale przeznaczone dla krewetek. Wcześniej miałem jakiś pokarm "Goja" ze składem: włótko surowe (goja, groszek) 88%, mączka ze skorupiaków 10%, olej z kryla 2%. Może w żywieniu leży problem? Może nie mogą przejść wylinki i dlatego padają? Najgorsze że nie ma żadnych objawów, lub ja ich nie zauważam. Wszelkie sugestie mile widziane.
piorun2210
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 03 gru, 2017 14:44

Re: Neocardina Blue Velvet zdychają - brak wyraźnych objawów

Postprzez Inc0gnit0 » So 16 cze, 2018 19:12

problemy u neo z wylinka są dość rzadkie a juz napewno na kranówce zaliczyć je trzeba do kuriozum a po za tym objawy zgonu z powodu problemu z wylinka sa tak specyficzne i wyraźne ze nie pisałbyś " może" tylko byś to wiedział problem jest gdzie indziej z fotki widzę ze masz biały piasek chyba dość drobny a to sprzyja procesom gnilnym moze to jest przyczyna a moze cos w kranie a juz napewno nawozenie solami nie sprzyja krewetkom w osiaganiu sedziwego wieku... btw nie rozumiem co ludzie widza w białym piaseczku w krewetkarium....
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Neocardina Blue Velvet zdychają - brak wyraźnych objawów

Postprzez piorun2210 » N 17 cze, 2018 07:11

Zdecydowałem się na piasek z tego powodu, że mam z nim najlepsze doświadczenia. Tj łatwo odessać brudy z jego powierzchni, całkiem dobrze siedzą w nim rośliny, jest tani i neutralny dla wody, wygląda naturalnie. Wcześniej to akwarium postawiłem na drobnym bazalcie z którym miałem same problemy i zmieniłem na piasek. Gdybyś miał polecić podłoże dla krewetek, które nie mieszałoby mi w parametrach wody, to jakie byś polecił?
piorun2210
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): N 03 gru, 2017 14:44

Re: Neocardina Blue Velvet zdychają - brak wyraźnych objawów

Postprzez Inc0gnit0 » N 17 cze, 2018 09:16

Dzis z perspektywy doświadczeń wybrałbym ponownie dla neo lawe lub żwirek kwarcowy barwiony czarny ale najlepiej zerknij pod link na mój temat krewetkowy na lokalnym forum akwarystycznym gdzie jest dłuzsza historia mojej przygody krewetkowej niz na tym forum http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... 09&start=0" target="_blank i poczytaj co miałem w akwarium z fire red/sakura red i jak mi sie z tym mi wiodło jakie błedy popełniałem i wyciągnij wnioski dla siebie najlepiej sie uczyć na cudzych błędach wtedy więcej kasy zostaje na naprawę własnych ;P.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Neocardina Blue Velvet zdychają - brak wyraźnych objawów

Postprzez Blazejek63 » N 11 wrz, 2022 11:38

Witam wszystkich, dziś w mojej hodowli zdechła krewetka blue velvet. Nie wiem z jakiej przyczyny lecz miała ona na grzbiecie pomarańczowo czerwona plamkę. Bardzo proszę o pomoc. Pisze pierwszy raz na tym forum i niestety nie wiem jak zamieścić zdjecie. Jeżeli ktos mi wytłumaczyć to mogę wstawić zdjecie abyście mogli lepiej zobaczyć.
Blazejek63
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): N 11 wrz, 2022 11:33

Re: Neocardina Blue Velvet zdychają - brak wyraźnych objawów

Postprzez =Fresz= » Pn 12 wrz, 2022 10:43

Blazejek63 napisał(a):Witam wszystkich, dziś w mojej hodowli zdechła krewetka blue velvet. Nie wiem z jakiej przyczyny lecz miała ona na grzbiecie pomarańczowo czerwona plamkę. Bardzo proszę o pomoc. Pisze pierwszy raz na tym forum i niestety nie wiem jak zamieścić zdjecie. Jeżeli ktos mi wytłumaczyć to mogę wstawić zdjecie abyście mogli lepiej zobaczyć.
Zdjęcie wrzucasz na jakiś zewnętrzny serwer i wklejasz link do IMG. Może to być np imgur.com

Wysłane z mojego Oppo Reno 3 Pro przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń


Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość