Choroby Blue Tigerów

Moderator: =Fresz=

Choroby Blue Tigerów

Postprzez cthulhu » Pn 16 lip, 2018 12:49

Chciałem podpytać i wymienić się wiedzą dotyczącą chorób/zgonów Blue Tigerów. Może ktoś pomoże i naświetli sytuacje co może być przyczyną ich zgonów.

Na podstawie tego co zaobserwowałem u siebie to najbardziej niepokojącymi zmianami u tych krewetek to:

- rdzawe plamki na karapaksie,
- blady tułów w dolnej części odwłoka.

U starych krewetek na karapaksie pojawiają się rdzawe plamki. Czasem jedna, rzadziej dwie. Krewetka mimo to zachowuje się normalnie, przechodzi wylinkę (po wylince plamka jest dalej) jednak mimo to po jakimś czasie zdycha.
Z bladym kolorem krewetek jest o tyle gorzej, że dotyczy on również młodych krewetek. Krewetka jest nienaturalnie bledsza co od razu rzuca się w oczy. Blady kolor jest zauważalny na dolnych partiach segmentów brzusznych ciągnąc się przez cały tułów. Im wyżej przy grzbiecie tym kolor przechodzi w niebieski. Czasem jest tak, że zmiany barwy ciągnie się równym pasem jakby równo od linijki. Krewetka tak wyglądająca po jakimś czasie również pada. Robiłem makroskopowanie tych krewetek, jednak nie wykazało ono żadnych pasożytów.

Powyższe zmiany zauważyłem w 3 różnych zbiornikach na różnych podłożach, bakteriach i różnych stadiach funkcjonowania zbiornika ( 14,6,2 miesiące). Ma ktoś jakiś pomysł co może być tego przyczyną? Jedyny wspólny mianownik tych zbiorników to woda. Jest jakiś sposób by sprawdzić "czystość" wody? Azotany, azotyny i amoniak są prawidłowe.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Choroby Blue Tigerów

Postprzez Mr.Kreweta » Pn 16 lip, 2018 14:28

Nie masz jakichś fotek?, bo teraz każdy z moich wydaje mi się podejrzany...")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Choroby Blue Tigerów

Postprzez Trolki » Pn 16 lip, 2018 16:10

U mnie zaczęło tak się dziać jak przewodnosc podskoczyla ponad 500us i temperatura 28 stopni. Chodzi o plamy masz jakies zdjęcia.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
Trolki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 210
Dołączył(a): N 29 lis, 2015 22:54

Re: Choroby Blue Tigerów

Postprzez cthulhu » Wt 17 lip, 2018 05:45

Mr. Kreweta , Trolki niestetz nie mam żadnych zdjęć, a żałuje teraz, że nie porobiłem.

Plamka jest na tyle charakterystyczna, że jak się pojawi to od razu ją widać bez zastanawiania (nie jestem pewnie le kiedyś na forum była o tym wzmianka). Co do tej bladości to też się rzuca w oczy, jednak dopiero na tle innych robali. Krewetka wygląda po porostu inaczej, "niezdrowo". Widać to na krewetkach młodych wielkości 0,8-1,0 cm jak i tych dojrzałych. Przypuszczam, że jest to zaraźliwe lub krewetki mogą być zainfekowane nie wykazując od razu zmian. Jak przerzuciłem z baniaka, (w którym zaczęły się zgony) samicę do osobnego baniaka z wyselekcjonowanymi DBT to w ciągu dwóch miesięcy padło całe stado. Część krewetek robiła się bledsza, część padła bez żadnych oznak.

US miałem w jednym baniaku 550 (tak było od początku),a w pozostałych 300-350. Temperatura faktycznie wysoka 28-30, jednak nie przywiązywałem do tego wagi bo sezon wcześniej im nie przeszkadzała.

Mr. Kreweta dopóki nie masz trupów i dziwne zachowanie krewetek Cię nie niepokoiło to chyba nie ma co panikować. Obserwować, owszem. ;-)
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Choroby Blue Tigerów

Postprzez Trolki » Wt 17 lip, 2018 17:32

Ja tez nie zwracam uwagi na temperaturę u mnie, ale to dziadostwo się właśnie w takiej zaczyna aktywować i zarazac. Spróbuj odłowić i zmniejszyć temperaturę poniżej 25. Daj zdrową i chora czy się zarazi

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
Trolki
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 210
Dołączył(a): N 29 lis, 2015 22:54


Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości