Pleśniawka?!

Moderator: =Fresz=

Pleśniawka?!

Postprzez Regene » Śr 17 paź, 2018 18:52

Pleśniawka?!

Zauwarzyłem dziś na moich yellow neon małe "puchate" wykwity na końcach głów przy czułkach. Wygląda jak pleśniawka ale wolę zapytać doświadczonych. Krewetki mam niecały tydzień i mają ledwie 1 cm. Akwarium 54l ph 7.5 temp 21 stopni, gh 13 kh 8 no2 0. Liczę na pomoc!

url=https://naforum.zapodaj.net/8830e2b88bb5.jpg.html]Obrazek[/url]

Obrazek
Regene
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt 16 paź, 2018 12:26

Re: Pleśniawka?!

Postprzez =Fresz= » Śr 17 paź, 2018 18:56

Przywry. No planaria i po problemie ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Pleśniawka?!

Postprzez Regene » Śr 17 paź, 2018 19:20

Na pewno? A nie zaszkodzi to moim młodym ampułkom?
Regene
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt 16 paź, 2018 12:26

Re: Pleśniawka?!

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 17 paź, 2018 19:42

Wkleję gotowca, przetestowane...

U mnie jak się zwlekły przywry (właściwie to płazińce, Scutariella Japonica )to zastosowałem, pyrantellum / lek na owsiki, w aptece, tania zawiesina bez recepty. 1ml na 30 l. Po 2 dniach można poprawić (ale to jak przywry są masowo i naprodukowały jaj)tylko dobrze wiedzieć że nie ma co spieszyć się z drugą dawką, martwe stare przywry nawet kilka dni wiszą zanim odpadną.. Najlepiej rozpuścić w szklance. Zmętnienie mija po godzinie dwóch. Ślimaki całe. Podmiana normalnie po tygodniu albo wcale. Można też troszku bakteri po tygodniu dorzucić, albo wypłukać filtr z innego akwarium w tym po Pyrantellum.Jak przywry są na jednej, kilku krewetkach, można zamoczyć krewetkę w szklance z wodą z łyżeczką soli niejodowanej (rozpuszczonej...") ) na 15 s. i z powrotem do zbiornika, przywry powinny odpaść.
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Pleśniawka?!

Postprzez Regene » Śr 17 paź, 2018 20:10

O! Dobrze wiedzieć! Jutro zajdę do apteki i to wypróbuję. Krewetek jest w sumie tylko 10 i tylko na 2 zauwazylem. Ale wolalbym ich nigdzie nie maczac coby ich nie stresowac.
Regene
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt 16 paź, 2018 12:26

Re: Pleśniawka?!

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 17 paź, 2018 20:29

Jak nie ma epidemii to nie ma co chemii lać, zawsze to wpływa na biologie, nie jodowana sól powinna być w zoologicznym, spożywcze mogą być z jodem, krewetce nic się nie stanie po kąpieli")
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Pleśniawka?!

Postprzez Regene » Śr 17 paź, 2018 20:50

A nadmanganiam potasu? Ktoś mi o tym wspominał ale bez wyjaśnienia ...

Poza tym nie wiem czy chemia nie bedzie lepsza bo pewnie przyszlo to z gałęzatką z zoologicznego i martwie sie o nawroty.
Regene
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt 16 paź, 2018 12:26

Re: Pleśniawka?!

Postprzez Mr.Kreweta » Śr 17 paź, 2018 21:28

O N. potasu nie wiem, słyszałem że macza się krewetki w tym, bodajże z infekcjami...
Obrazek
Avatar użytkownika
Mr.Kreweta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1119
Dołączył(a): N 18 mar, 2018 09:56
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Pleśniawka?!

Postprzez Regene » Cz 18 paź, 2018 06:20

Dobra dzis po pracy zajde po sol, niestety w najblizszym zoologu moze jej nie byc ... czy wtedy sol kamienna nie jodowana się nada?

Niestety musze na weekend wyjechac a chcialbym kuracje przeprowadzic przed wyjazdem ...
Regene
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt 16 paź, 2018 12:26

Re: Pleśniawka?!

Postprzez Pawel M » Cz 18 paź, 2018 12:28

Regene napisał(a):Dobra dzis po pracy zajde po sol, niestety w najblizszym zoologu moze jej nie byc ... czy wtedy sol kamienna nie jodowana się nada?

Niestety musze na weekend wyjechac a chcialbym kuracje przeprowadzic przed wyjazdem ...



sól kamienna niejodowana ALE ............... musi być bez antyzbrylaczy - to jest dosypywane przez niektórych producentów
w soli z Kłodawy nie ma ich na pewno - kiedyś ta sól była w carrefurze ale teraz to nie wiem bo kupiłem na zapas ze 6 kilo :)
Avatar użytkownika
Pawel M
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 379
Dołączył(a): Wt 21 lut, 2017 00:37
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Pleśniawka?!

Postprzez =Fresz= » Cz 18 paź, 2018 13:05

A sól akwarystyczna kupiona w sklepie zoologicznym by się nie nadawała jak już uparcie soli szukacie? :-P no planaria też jest sprawdzona jak nie pewniejsza od soli.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Pleśniawka?!

Postprzez Regene » Cz 18 paź, 2018 13:08

Będę próbował zdobyć sól akwarystyczną ale będę miał na to max 2h dziś ...
Apropo maczania w soli, lepiej wymoczyć tylko te które mają widoczne wykwity? Czy całe moje 10 szt + gałęzatki?
I czy 15 sek to wystarczający czas moczenia? Bo widziałem, że dla ryb jest to około 20 min.

No planaria zabije moje ślimaki ... to już wolałbym ten patent z lekiem na owsiki : :roll:

Chyba że wyizolowanie ślimaków do słoika na 3 dni do podmianki wystarczy??
Regene
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt 16 paź, 2018 12:26

Re: Pleśniawka?!

Postprzez =Fresz= » Cz 18 paź, 2018 13:36

Chciałbym tylko nadmienić że problem z przywrami jest tylko stricte estetyczny bo ja żadnych innych problemów z tym związanych nie odnotowywałem. Nie masz się do czego spieszyć. Na spokojnie znajdziesz sól i zrobisz tak jak kolega wyżej w tym przypadku proponuje.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Pleśniawka?!

Postprzez Regene » Cz 18 paź, 2018 14:39

I nie zagraża to krewetkom? Nie powoduje żadnych powikłań i następstw? Ani nie rozprzestrzeni się na inne?

Bo generalnie jestem troskliwym tatusiem i bardzo martwię się o maleństwa :-(
Regene
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt 16 paź, 2018 12:26

Re: Pleśniawka?!

Postprzez =Fresz= » Cz 18 paź, 2018 15:07

Nie zagraża krewetkom, nie powoduje żadnych powikłań i następstw, mogą przechodzić na inne krewetki, mogą w ogóle zejść z krewetki na której aktualnie siedzą. Krewetka przy wylince zostawia pancerz z przywrami.

Do dzisiaj tylko nie wiem dlaczego pasożytują one tylko na neocaridinach, bo na caridinach ich nigdy nie widziałem.

Często troskliwość wychodzi bokiem :-P





Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Następna strona

Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości