Dziwne zgony samic taiwanów

Moderator: =Fresz=

Dziwne zgony samic taiwanów

Postprzez batman-ka » Pt 08 kwi, 2016 13:52

Taiwany mam od niedawna więc tutaj liczyć mogę jedynie na Waszą wiedzę.

Od początku mam z nimi problemy,może 2 samice przeniosły do tej pory jaja i przeżyły tą procedurę(pierwsza też w nowym baniaku w którym teraz są inne krewetki),pozostałe przechodzą ten sam proces.
Obecnie są w baniaku z rynną bo poprzednie podłoże po 1,5 roku wymagało reanimacji.
viewtopic.php?f=5&t=8977

Powyżej link do baniaka.Ma około miesiąca.
Do wody nie dodaję nic specjalnego.
AA shrimp mineral, fulvic beni w płynie,rich water,skała beni na dnie,przewodność 320us

Dałam im mosurę brood care i to je trochę pogoniło do wylinek ale wcześniej jej nie stosowałam.

Wszystkie krewetki przechodzą wylinkę szybko,nie męczą się,niestety samice przechodzą wylinkę ,po czym trafiają do kotnika z samcem,wg mnie nie chcą dać się zapłodnić,po dobie je wypuszczam ale wiszą dalej na pistii po czym jest moment i krewetka się przewraca po czym dostaje drgawek,kurczą jej się nogi ,wiotczeją i krewetka zalicza zgon.Nijak się ma to do objawów zatrucia u crystali z powodu wybuchającego podłoża itd.
Nie widziałam jeszcze zgonu w kilka minut z takimi dziwnymi objawami.

https://www.youtube.com/watch?v=POy-kvjr2wk

Cały proces zgonu trwał niewiele dłużej niż na filmie.To była 1 krewetka gdzie udało mi się to obserwować od początku do końca.Po godzinie była już odbarwiona na czerwono na głowie ale to chyba nie ma znaczenia.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne zgony samic taiwanów

Postprzez pierwek » Pt 08 kwi, 2016 15:12

Orientujesz się w jakim są wieku? Widziałem 2 razy coś podobnego u siebie ale krewetki miały spokojnie powyżej 1,5 roku (w jednym przypadku była to na pewno samica bo pamiętam)- może padają ze starości? U mnie pandy zachodzą praktycznie od razu po wypuszczeniu młodych , rzadko która samica nie nosi jaj więc może po prostu są wyeksploatowane? Zauważyłem też, że taiwany świetnie się czują w młodych zbiornikach później już jest różnie a po około roku od startu zaczynają się pojedyncze zgony. Z tym, że ja nie odmulam dna tylko podmieniam co tydzień 5l wody (na 30l). Próbowałem co 2 tygodnie ale z obserwacji wychodzi mi, że lepiej już nawet podmieniać mniej ale co tydzień (np 3l).
Avatar użytkownika
pierwek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 164
Dołączył(a): Pt 27 mar, 2015 12:35
Lokalizacja: Żórawina/Wrocław

Re: Dziwne zgony samic taiwanów

Postprzez matu » Pt 08 kwi, 2016 16:16

Mi wytłukło kupę samic w ostatnie upalne lato. Samice tylko. Teraz powoli odbudowuję stado. Jak miałem wybuch podłoża to pedały najstarsze, i samce i samice równo. Taiwany jednak są strasznie wrażliwe na parametry.
Kotnik masz w oryginalnym akwa gdzie wcześniej samica pływają czy inny baniak?
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziwne zgony samic taiwanów

Postprzez batman-ka » Pt 08 kwi, 2016 17:45

matu napisał(a):Mi wytłukło kupę samic w ostatnie upalne lato. Samice tylko. Teraz powoli odbudowuję stado. Jak miałem wybuch podłoża to pedały najstarsze, i samce i samice równo. Taiwany jednak są strasznie wrażliwe na parametry.
Kotnik masz w oryginalnym akwa gdzie wcześniej samica pływają czy inny baniak?


Kotnik wkładam do akwarium jak ganiają jakąś ,w tym samym co są ,dzisiaj kolejna padła po bzykaniu ,te same objawy :( Bzyknęły ją i 15 minut zgon
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne zgony samic taiwanów

Postprzez QHU » Pt 08 kwi, 2016 18:01

Miałem podobny problem, wydaje mi się że to jakaś infekcja bakteryjna. Na filmie widać jak krewetce drgają kończyny i u mnie było to samo. Nie wydaje mi się aby "bzykanie'' miało tutaj znaczenie. Jeśli możesz to umieść jakąś krewetkę przed wylinką samą w kotniku, jeśli po wylince bez bzykania będzie to samo (czytaj zgon) to będzie to infekcja.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Dziwne zgony samic taiwanów

Postprzez batman-ka » Pt 08 kwi, 2016 18:28

QHU napisał(a):Miałem podobny problem, wydaje mi się że to jakaś infekcja bakteryjna. Na filmie widać jak krewetce drgają kończyny i u mnie było to samo. Nie wydaje mi się aby "bzykanie'' miało tutaj znaczenie. Jeśli możesz to umieść jakąś krewetkę przed wylinką samą w kotniku, jeśli po wylince bez bzykania będzie to samo (czytaj zgon) to będzie to infekcja.


Myślę,że samica nie wytrzyma w kotniku ,nie jest za duży ,jeżeli faktycznie coś im jest to może po prostu przełożę samice do drugiego akwarium które jest z kubełkiem eheima i może parametry są lepsze bo niedługo nie będzie czego zbierać.Jeżeli faktycznie samice są delikatne i tylko one padają .Ciekawe co będzie latem jak u mnie są mega upały.
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne zgony samic taiwanów

Postprzez HELIX » Pt 22 kwi, 2016 21:40

Daleko mi do Waszej wiedzy ale, strasznie szowinistyczne te bakterie, bo przy wylinkach padają tylko samice. Gdybam, że to wina niedoborów witamin lub/i minerałów, które "poszły" w jajowody. Magnez? Potas? Witaminy z grupy B? Czyli nagły skurcz. Magnez uczestniczy w wielu procesach enzymatycznych i syntezie kwasów nukleinowych, ale czy robak tak zareaguje? Mnie po 5tej kawie drga powieka a nie dostaję paraliżu kończyn, więc wolę Wam podrzucić pomysł. Reasumując - bakteria nie wybiera płci do uśmiercenia.
Obrazek
Avatar użytkownika
HELIX
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 124
Dołączył(a): Pn 23 lis, 2015 11:58
Lokalizacja: Loopleen


Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości