Odchodzące Red Cherry

Moderator: =Fresz=

Odchodzące Red Cherry

Postprzez etaks » Wt 05 lip, 2016 13:41

Witam serdecznie wszystkich maniaków krewetkowych.

Mam problem ze schodzącymi Red Cherry. Baniak 25l z Redkami prowadzę od ponad roku.
Zbiornik prowadzony był na bazalcie, filtracja - kaskada hbl-501, W środku kilka kamieni gnejsowych, mchy, trochę monte carlo, bacopa monnieri i jakaś mała rotala.
Żadnych nawozów nie podawałem, żadnego co2 ani carbo.
Mniej więcej od początku roku coś złego zaczęło się dziać, coraz mniej młodych, coraz mniej samic z jajkami a za to coraz więcej zgonów.
Jakieś 2 miesiące temu postanowiłem zrobić restart. Postawiłem tym razem na filtrację hamburską (wiem, mały zbiornik ale dało się). Po wypłukaniu przerzuciłem część ceramiki z kaskady do hamburga i po 2 tygodniach niedobitki krewetek wylądowały w baniaku.
Okres przejściowy spędziły w prowizorycznym plastikowym pudle z odrobiną starego bazaltu na dnia a na tym piasek. O dziwo przez te 2 tygodnie padły może ze 3 sztuki.
Na dno po restarcie dałem podłoże ze starego akwarium. Chyba jakiś Aqua Substrate używany ponad 2 lata więc już raczej wyeksploatowany nawozowo.
Dokupiłem Azoo Mineral Plus i przez pierwsze 2-3 tygodnie było super. Krewetki energiczne, ciągle coś skubiące, samice zajajczyły, nawet pojawiło się kilkanaście młodych. Dokupiłem nawet kilka krewetek żeby wymienić pulę genów.
Jednak niedługo zacząłem znajdować martwe sztuki. W tej średnio mam 1-2 zgonów dziennie.
Padnięte robią się jakby fioletowe, purpurowe. Nie wiem czy to normalny objaw.

Mam tylko testy paskowe jbl do parametrów i z nich wychodzi :
PH 7
KH 6
GH >7 - to mi się nie podoba, z tego co pamiętam to dawniej było chyba wyższe.

Czy niskie GH może być przyczyną tych problemów?

Na forum jestem pierwszy raz i nie bardzo wiem jak dodać zdjęcia.
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Odchodzące Red Cherry

Postprzez Kamciu » Śr 06 lip, 2016 05:49

Witaj. Jest temat jak dodawać zdjęcia.
Jeśli Ci padały od początku to powodem mógł, /ale musiał być bazalt. Może był trefny i oddawał do wody coś "dobrego". Najbezpieczniej by było gdybyś zastosował najzwyklejsze podłoże neutralne, jakiekolwiek. Wtedy wyeliminujesz ewentualną winę podłoża. Jeśli nadal będą padać winy trzeba szukać gdzie indziej.
Co ile.robisz podmiany i jak duże?
Kamciu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 155
Dołączył(a): Cz 07 sty, 2016 12:24
Lokalizacja: Toruń

Re: Odchodzące Red Cherry

Postprzez matu » Śr 06 lip, 2016 09:13

Dokładnie, zmień podłoże na neutralne. Niektóre bazalty robią problemy.
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Odchodzące Red Cherry

Postprzez etaks » Śr 06 lip, 2016 19:14

Bazaltu już nie ma.
Przez pierwsze pół roku było dobrze, krewetki ładnie się mnożyły, zgony zdarzały się bardzo rzadko.
Teraz jest wyeksploatowane podłoże aktywne więc już właściwie jałowe - parametrów wody raczej nie zmienia bo w akwarium roślinnym pomiary wychodzą bardzo podobnie.
Dziś przyglądnąłem się baniakowi i naliczyłem ok 30 nowych młodych.

Nie wiem teraz czy myśleć o podnoszeniu GH bo jest poniżej normy dla neocaridin czy zostawić to w spokoju a zgony uznać za selekcję naturalną i obserwować.

Podmiany robię co tydzień po ok 5l
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Odchodzące Red Cherry

Postprzez etaks » Pt 15 lip, 2016 11:03

W końcu udało mi się znaleźć chwilę żeby dołożyć zdjęcie martwej redki.
Nie jest niestety najlepszej jakości ale dziwne kolory widać w miarę dobrze.

Obrazek

Ostatnio natomiast zgony jakby ustały. Młodych pojawia się coraz więcej.

EDIT: No i oczywiście jak to w życiu bywa, zaraz po napisaniu powyższego posta w baniaku znalazłem leżącą na boku samicę z jajami :cry: Jajka trafiły do inkubatora i mam nadzieję, że pojawią się młode.
Ostatnio edytowano Pt 15 lip, 2016 12:34 przez etaks, łącznie edytowano 1 raz
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57

Re: Odchodzące Red Cherry

Postprzez =Fresz= » Pt 15 lip, 2016 12:11

Link z googla nie zadziała. Powtórzę się po raz enty heh POLECAM serwer imgur.com. Dziękuję.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Odchodzące Red Cherry

Postprzez etaks » Pt 15 lip, 2016 12:37

Dzięki za podpowiedź, nie wiedziałem - u mnie zdjęcie było normalnie widoczne. Już poprawiam :)
etaks
Potencjalny Maniak
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt 05 lip, 2016 12:57


Powrót do CHOROBY KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości