Garra Rufa - tajemnicza rybka

Z jakimi stworzeniami nasze pociechy są bezpieczne, a jakich powinny się bać.

Moderator: =Fresz=

Garra Rufa - tajemnicza rybka

Postprzez Torilion » Cz 29 lip, 2010 12:36

Witam Wszystkich serdecznie.

Ponieważ rozglądam się za nowymi współlokatorami dla krewetek, dużo chodzę po sklepach akwarystycznych. W jednym ze sklepów natrafiłem na tajemniczą rybkę Garra Rufa (Brzana Ssąca).

Niestety, w internecie praktycznie nie udało mi się znaleźć żadnych rzetelnych informacji na temat jej warunków hodowlanych w akwarium. Strony o nich wspominające to głównie sanatoria, reklamujące terapie lecznicze z użyciem rybek. Inne strony jakie znalazłem myliły tę rybkę z Brzanką Wysmukłą. Podobnie, sprzeczne informacje znalazłem na temat temperatury w jakiej można ją trzymać.

W związku z tym zwracam się do Was, czy ktoś może ma doświadczenia z tą ciekawą rybką? Bardzo ciekawi mnie jakich potrzebuje warunków w akwarium, jego wielkości i samych zwyczajów rybek? Jak zachowuje się względem krewetek?

Za wszystkie cenne uwagi bardzo serdecznie Wam dziękuję.

PS
Przepraszam jeśli umieściłem temat w złym dziale.
Ostatnio edytowano Cz 29 lip, 2010 12:38 przez Torilion, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Torilion
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr 07 lip, 2010 14:19
Lokalizacja: Kraków

Postprzez aquahobby1 » Pt 30 lip, 2010 18:58

Rybka ta pochodzi z Turcji, gdzie żyje w ciepłych źródłach, w których temperatura dochodzi do 36* W akwariach wytrzymuje niższe temp. ale przy 20* staje się mało aktywna. Dorasta do ok. 7 cm. Przynajmniej u mnie tyle mają samce, które są większe trochę od samic. Wszystkożerne, u mnie przepadają za sercem wołowym. Bardzo żywiołowa rybka, cały czas spędza na pozorowanych walkach, nie robiąc sobie krzywdy. W zachowaniu przypomina inne Garry, kosiarki, czy Glonojady syjamskie. Niestety ze względu na wielkość i jej żywiołowość, nie trzymam jej z krewetkami, działała by na nie bardzo stresująco. Świetnie obsiadają włożoną rękę, objadając naskórek, walcząc przy tym o najlepsze miejsca. Zadziorna do niektórych gatunków ryb, typu Labeo, pyszczaki, większość innych nie zauważa, zajmując się raczej osobnikami swojego gatunku, i widać że rybki te lubią przebywać w grupie. Jeśli chodzi o parametry wody, to nie ma specjalnych wymagań, kranowit im odpowiada. Nie wiem natomiast, jak czułyby się w miękkiej wodzie. Ja trzymam je same bez innych ryb. Będę próbował je rozmnożyć, podobno łatwo, chociaż opisu nigdzie nie znalazłem.
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Torilion » Wt 03 sie, 2010 11:47

Dziękuje bardzo za cenne informacje.
Chciałbym jeszcze tylko zapytać w jak licznym stadzie będą czuły się dobrze, oraz jakiej wielkości zbiornik jest dla nich niezbędny?
Szczerze życzę sukcesów w rozmnażaniu! Jeśli będzie można w przyszłości prosić, będę także bardzo zaciekawiony relacją z rozmnażania tych sympatycznych rybek.
Avatar użytkownika
Torilion
Potencjalny Maniak
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr 07 lip, 2010 14:19
Lokalizacja: Kraków

Postprzez KASiULKAa » Pn 08 lis, 2010 18:39

Witam.
Chciała bym się dowiedzieć wszystko o rozmnażaniu Garra rufa.
Może ktoś posiada te rybki i mógł by mi udzielić informacji na ten temat. Na internecie nic ciekawego nie pisza . Sa tam podane jedynie informacje o sztucznym rozmnazaniu... Czy jest możliwe rozmnożenie je w akwarium (bez ryb, akwa z samymi garra rufa) ?
Z góry dziekuje .
Pozdrawiam :-D
KASIAaa ;*
KASiULKAa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pn 08 lis, 2010 18:30


Powrót do KREWETKI I ICH WSPÓŁLOKATORZY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości