Zakładanie akwa z krewetkami. Pytanie o współlokatorów

Z jakimi stworzeniami nasze pociechy są bezpieczne, a jakich powinny się bać.

Moderator: =Fresz=

Zakładanie akwa z krewetkami. Pytanie o współlokatorów

Postprzez Gerwazy » N 23 paź, 2011 15:18

Witam

Po długiej przerwie z akwarystyką pomyślałem o akwarium z krewetkami. W zbiorniku chciałbym też obsadzić jakieś ryby. Pomyślałem sobie, że oprócz krewetek zapuszczę: Razbory klinowe, ze 2 parki Prętników karłowatych, Bojownika syjamskiego oraz może tzw. dziwaczki jeśli gdzieś je dostanę. Myślicie, że to dobra obsada? Czytałem odrobinę i znalazłem info, że z Bojownikiem nie będzie problemów. Znalazłem też temat gdzie ktoś pisał, że można łączyć krewetki z Razborami, ale karłowatymi. Jak sytuacja przedstawia się z Razborami klinowymi i Prętnikami? Co do tych ostatnich to widziałem zdjęcia i filmy zbiorników, gzie były one łączone z krewetkami. Nie mniej jednak wolę się upewnić. Posiadam akwarium o pojemności 112l. Dzięki z góry za wszelką pomoc zielonemu :)

pozdrawiam


edit:

Poczytałem wczoraj trochę więcej. Ogólny wniosek: prawie każda ryba zje to co do pyska się jej zmieści. Czyli rozumiem, że i podane przeze mnie gatunki będą podjadać młode. Planuję jednak założyć akwa mocno zarośnięte i z wieloma kryjówkami, więc część młodych powinna się uchować. Moje pytanie teraz brzmi czy podane przeze mnie gatunki będą interesować się dorosłymi krewetkami? Czy i te nie zostaną zjedzone? Zapomniałem w ogóle napisać, że mają to być krewetki RC.
Ostatnio edytowano Pn 24 paź, 2011 11:24 przez Gerwazy, łącznie edytowano 1 raz
Gerwazy
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): N 23 paź, 2011 15:09

Postprzez SirLacky » Śr 26 paź, 2011 08:38

Powiem ci z doświadczenia:

Rozbory klinowe jak najbardziej tak, szczególnie że przebywają one raczej w wyższych partiach akwarium. Czasami pogonią za krewetką jak im przeleci koło nosa, ale raczej bezskutecznie.

Jeśli chodzi o bojowniki, wszystko zależy od osobnika. Osobiście posiadam RC z bojownikiem crowntail. Co zauważyłem. W pierwszych dniach bojownik przeganiał prawie każdą rybkę/krewetkę z jego okolicy. Potem się uspokoił, teraz je prawie olewa. Ale zauważyłem że krewetki red cherry nie wybarwiają się u bojownika w akwa - mimo świetnych parametrów i karmienia, podejrzewam że jest to reakcja obronna w rodzaju kamuflażu. Czasami tzn. raz na 1-2 miesiące zdarza się że znajdę padłą krewetkę. Myślę że jeśli trafisz na spokojnego bojka, i zapewnisz krewetką sporo kryjówek to takie zestawienie może się udać, ale nie licz na to że będziesz się cieszyć przechadzającymi po akwa krewetkami.

Jeśli chodzi o inne rybki z którymi miałem doświadczenie:
Polecam do krewetek:
Neon innesa, gupik pawie oczko/endlera, otosek, zbrojniki (ale tylko młode okazy), pseudomugil furcatus

Nie polecam:
kosiarka, molinezja, kirys, skalar, i wszelakich większych ryb
Avatar użytkownika
SirLacky
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 132
Dołączył(a): Cz 13 paź, 2011 20:04
Lokalizacja: Nysa

Postprzez Crystal » So 29 paź, 2011 17:42

Noen innesa odradzam. Pomimo, iż wyglądają sympatycznie to z doświadczenia wiem, że jak raz uda im się wyjeść miot krewetek to zaczną na niego zwyczajnie polować.
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Postprzez Smithi » So 29 paź, 2011 18:29

Powiem Ci z wlasnego doswiadczenia ze przy red cherry mozesz miec rybki typu rozbory klinowe, watpie ze przy mozliwosciach rozrodczych redek daly rade wyskubac cale pokolenie, wpozniejszym czasie i tak nie bedziesz mial co robic z krewetami bo tak ci sie namnoza. Pretnika odradzam bo moze dorosle skubac.
Ostatnio edytowano So 29 paź, 2011 18:30 przez Smithi, łącznie edytowano 1 raz
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Postprzez Crystal » So 29 paź, 2011 18:48

Ja nie mówię o razborach tylko neonach, które mialem z krewetkami i w zasadzie wyspecjalizowaly się z w polowaniu na mlodziutkie krewetki.
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Postprzez Smithi » N 30 paź, 2011 05:01

Neonki tez nie dadza rady przy red cherry, nawet wskazane zeby redukowaly populacje bo pozniej moze byc masakra tyle ich bedzie.
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Postprzez Semai » N 30 paź, 2011 09:35

Ja mam red cherry w jednym baniaku z neonami, rozborami i bojownikiem i powiem Wam że krewetek mam aż za dużo. Nie zauważyłem aby neony specjalnie polowały na krewetki tak samo bojownik. Ogólnie redki nie boją się niczego i latają po całym akwa, młodzież pasie się na filtrze gąbkowym a jak mają więcej niż 3mm to wypuszczają się w teren.
Tak więc wszystko zależy jak Ci się poukłada. Chciałem zaznaczyć jeszcze że zaczynałem od 8sztk red cherry a teraz mam ich koło 100 , wszystko namnożyło się w przeciągu 5-6miesięcy. Więc ja śmiało mogę polecić te 3 gatunki jako towarzystwo dla krewetek.
Semai
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt 08 lip, 2011 13:21
Lokalizacja: Racibórz

Postprzez Crystal » Pn 31 paź, 2011 05:00

Ja jednak nie zaryzykuję rybek w krewetkarniach bo na serio byłem zaskoczony zachowaniem neonów. Dodam, że było to akwarium 30 litrów więc nieco małe. Neony natomiast prezentowały się wspaniale zapewne ze względu na pełnowartościowy pokarm w postaci małych krewetek.
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Postprzez Razz » Pn 31 paź, 2011 08:16

Mialem w ogolniaku 126L neony i sam widzialem jak mala redka zostala wciagnieta jak kluska i zjedzona... Postanowilem wtedy oddac neony szwagierce i zamieszkaly rozbory galaxy, i to nie byl najlepszy wybor :-/ Rozbory jeszcze lepiej poluja na mlode niz neony :-(
Avatar użytkownika
Razz
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 96
Dołączył(a): Wt 10 sie, 2010 21:34
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez MarSz » Pn 31 paź, 2011 08:40

Z doświadczenia wiem, że galaxy jak i briggitae są wręcz przystosowane chyba do polowania na małe krewetki - dlatego też ostatnio sprzedałem całą obsadę. Fakt - przy red cherry i ilości roślin i mchów jakie miałem coś się tam zawsze uchowało ale to minimum. Natomiast pryz bardziej kosztownych krewetkach nie próbowałbym żadnej rybki (no może poza otocinclus affinis).

Aha - jeszcze dodam w kwestii neonów - znajomy ma czerwone i inesa w zbiorniku z krewetkami (zbiornik Lost Islands) - widać, że neony jedzą krewetki (sam nie raz widziałem na własne oczy jak skubały młodziutką) ale mimo to w jakiś sposób krewetek jest na prawdę mnóstwo. Ma tam rózne odmiany barwne neocaridiny i wszystkie bez względu na kolor (nie ma bardziej lub mniej lubianych przez neony) śmigają swobodnie po akwarium. Neony są karmione więc krewetkami interesują się tylko najmniejszymi (jako dodatek do diety chyba) i to sporadycznie, ale pisze o tym, bo w przypadku braku karmienia krewetki awansują wyżej na liście potraw neonów :)
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez Smithi » Wt 01 lis, 2011 16:25

MarSz napisał(a):Z doświadczenia wiem, że galaxy jak i briggitae są wręcz przystosowane chyba do polowania na małe krewetki - dlatego też ostatnio sprzedałem całą obsadę. Fakt - przy red cherry i ilości roślin i mchów jakie miałem coś się tam zawsze uchowało ale to minimum. Natomiast pryz bardziej kosztownych krewetkach nie próbowałbym żadnej rybki (no może poza otocinclus affinis).


Powiem ci Marszu ze specjalnie kupilem wlasnie kilka boraras i zostaly mi jszcze dwie galaxiorki zeby troche populacje redek ograniczyc i niestety nie daja rady, redek jest tyle ze nie jestem w stanie ich policzyc, caly czas kombinuje i rozsprzedaje po sklepach i znajomych i jak pelno ich jest tak jest :).

Natomiast do bardziej kosztownych krewet zgodze sie z toba i nie proponuje nikomu zadnych rybek.
Smithi
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 410
Dołączył(a): Śr 15 gru, 2010 23:34
Lokalizacja: Tczew

Postprzez robert300344 » N 25 gru, 2011 19:13

Przy zakładaniu krewetkarium dla RC zastanawiałem się nad współlokatorami. Postawiłem na ryby na tyle lekceważone, na ile przeze mnie lubiane - drobniczki (Heterandria formoza). To był strzał w dychę. W niewielkim zbiorniku (35 l.) doskonale koegzystują, zbiorniczek tętni życiem, a krewetki i ryby systematycznie się rozmnażają bez żadnych strat. Oczywiście w akwarium jest dostateczna ilość korzonków, roślin i mchów.
Robert
robert300344
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt 25 gru, 2009 22:48
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez krzychu457 » Wt 20 mar, 2012 19:22

Ja mam parke prętników karłowatych i nie mam z nimi żadnych problemów. Polecam też drewniaka dosyć ciekawa rybka. Poczyści akwarium w nocy a potem się zakopiei będzie sobie tak siedział. Uważaj na gupiki bo często sprzedawcy je wciskają bo że małe bo mogą być krewetkami i takie ładne a póżniej mniży się na potengę ale ja radze kupić mniejsze akwa max 60l bo to troche głupie szukać krewetki po takim dużym akwa. Póżniej będzie taki problem że zobaczysz dużą, piękną i ciekawą rybke która poprostu zje ci wszystkie krewetki.
45l Atya gabonensis, rośliny: wgłębka. filtracja: hbl-501, oświetlenie: Belka Ikola + LED, skały: dragon stone
Włocławek
krzychu457
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 16 lut, 2012 17:07
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez agafoo » Wt 20 mar, 2012 19:34

robert300344 napisał(a):a krewetki i ryby systematycznie się rozmnażają bez żadnych strat


rybki moze tak.. ale krewetki? jajka liczysz ze masz pewnosc o ilosci strat?;)

ja nawet przy redkach nie zaryzykowalabym trzymac z nimi rybek.. kazdy plywajacy stworek zje to co mu sie do pyska zmiesci.. a taka dopiero co urodzona krewetka - samo zdrowie:)
Pozdrawiam,
agafoo
Avatar użytkownika
agafoo
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 213
Dołączył(a): So 15 maja, 2010 09:58
Lokalizacja: Warszawa

Re:

Postprzez Szczeciniak » Wt 27 sty, 2015 15:45

SirLacky napisał(a):Powiem ci z doświadczenia:


Jeśli chodzi o inne rybki z którymi miałem doświadczenie:
Polecam do krewetek:
Neon innesa, gupik pawie oczko/endlera, otosek, zbrojniki (ale tylko młode okazy), pseudomugil furcatus

Nie polecam:
kosiarka, molinezja, kirys, skalar, i wszelakich większych ryb


Witam.
Jestem tu nowy, obecnie chciałbym założyć akwa z krewetkami, rybkami i krabami ;) tu widzę połączenie krewetek i rybek, a jakie kraby do tego ?

Powiem od razu, że mam zamiar mieć minimum 112l podzielone tak, że od połowy akwarium będzie pólka dla krabów i wodospad, tzn połowa wysokości zbiornika będzie w wodzie, pod kątem pójdzie pólka i od połowy zbiornika ona będzie mniej więcej na połowę powierzchni akwarium. Jaki skład polecicie ?
Szczeciniak
Potencjalny Maniak
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt 27 sty, 2015 15:33

Następna strona

Powrót do KREWETKI I ICH WSPÓŁLOKATORZY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron