Pytan nie kilka, lecz wiele poczatkujacego akwarysty

Z jakimi stworzeniami nasze pociechy są bezpieczne, a jakich powinny się bać.

Moderator: =Fresz=

Pytan nie kilka, lecz wiele poczatkujacego akwarysty

Postprzez fail » Wt 03 sty, 2012 14:08

Witam wszystkich serdecznie :)
chce zalozyc moje pierwsze akwarium, glownie roslinne, do tego moze z 5 gupikow(sami faceci) i jakies jedne krewetki. Mam nadzieje, ze gupiki zjedza czesc mlodych krewetek i nie bedzie ich za wiele. Od kilku dni, ba, tygodni, czytam wszelakie fora i strony poswiecone akwarystyce. O dziwo jakbym wiedziala coraz mniej. Mam kompletny balagan w glowie, kazdy poleca co innego.
Akwa juz mam, 60/30,40, do tego jakas pokrywa ze swietlowka. Odziedziczylam ten "sprzet" po koledze.
Pytanie pierwsze: co dalej?
2. Kupic podloze, ale jakie? Warto wydac wiecej?
3. Filtr, jaki? Nie wciagnie krewetek? Czytalam o tylu skaplikowanych nazwach, jakichs wkladach, gabkach, kaskadowych, moze znajdzie sie ktos, kto powie: kup taki a taki i wyjasni mi troszke te skaplikowne(jak dla mnie) rzeczy.
4. Jakie rosliny? Podoba mi sie kabomba karolinska i wiem, ze musze miec mchy dla krewetek.
5. Kupie korzen, oplaca sie kupic go np. w KAKADU za 50 zl? Kolo Warszawy nie znam zadnych miejsc gdzie moge wyciagnac korzen z wody.
6. Mierzy sie parametry wody, jakie kupic do tego testy i jak to zrobic.
7. Jakie parametry powinna miec woda?
8. Jak wleje kranowe i wlacze w niej filtr to te dobre bakterie w nim sie same zrobia?
9. Jakie kamienie kupic( chce takie duze plaskie, ale nie wiem jak sie nazywaja)
10. Czy moje oswietlenie nie bedzie za slabe? Jak kupie odblysniki bedzie okej?
11. Co jeszcze musze zrobic/ wiedziec?
Na razie nie pytam o rybki i krewetki, bo najpierw chce zeby woda byla dobra i roslinki mi urosly. Nie spieszy mi sie, chcialam zrobic to wszystko sama, ale widze, ze nie dam rady, dlatego wlasnie przeczytaliscie kolejna porcja glupich pytan poczatkujacej, niestety nie udalo mi sie zaoszczedzic wam tego.
fail
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt 03 sty, 2012 11:26
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez =Fresz= » Wt 03 sty, 2012 15:13

fail napisał(a):Na razie nie pytam o rybki i krewetki, bo najpierw chce zeby woda byla dobra i roslinki mi urosly. Nie spieszy mi sie, chcialam zrobic to wszystko sama, ale widze, ze nie dam rady, dlatego wlasnie przeczytaliscie kolejna porcja glupich pytan poczatkujacej, niestety nie udalo mi sie zaoszczedzic wam tego.


A właśnie robisz największy błąd bo od tego powinno się zacząć to znaczy na jakie krewetki się nastawiasz? :mrgreen: i dopiero po tym zbierasz informacje potrzebne Ci do założenia akwarium...
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez fail » Wt 03 sty, 2012 15:21

myslalam o takich "dla poczatkujacych" jak Red Cherry, uwazasz, ze to dobry wybor?
fail
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt 03 sty, 2012 11:26
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez =Fresz= » Wt 03 sty, 2012 15:41

No widzisz więc:

2. Podłoże żwirek obojętny który nie podnosi twardości
3. Filtr http://allegro.pl/filtr-wewnetrzny-aqua ... 06865.html
4. Łatwe w utrzymaniu rośliny rogatek, kabomba, microsorium, mchy
5. Korzeń ze sklepu i najlepiej taki z wody/namoczony
6. Testy na ph,gh,kh ZOOLEK i pamiętać musisz że akwarium musi przejść proces dojrzewania
7. Parametry wody: 12 GH, 5 KH, pH 6,8 - 7,5
8. Zrobią się same po około miesiącu z zasiedlonym przez rośliny akwarium (można kupić bakterie w płynie)
9. Precz z kamieniami i innymi brzydkimi ozdobnikami w akwarium (czaszki, stateczki itp)
10. Kto ma wiedzieć jakiej mocy masz tam świetlówkę/żarówkę??

11. Grzałka, termometr, coś na tło. Pamiętać żeby światełko palić około 6h dziennie żeby rośliny mogły rosnąć a nie gnić
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez fail » Wt 03 sty, 2012 18:21

Szukalam na allegro jakiegos polecanego podloza i znalazlam te 3:
http://allegro.pl/aqua-art-podloze-aqua ... 16044.html
http://allegro.pl/aqua-art-podl-shrimp- ... 67049.html
http://allegro.pl/tetra-plant-complete- ... 93246.html

pomozcie mi wybrac. I czy jedno takie opakowanie wystarczy? Chyba zdecyduje sie na ktores podloze, a nie zwirek, ale pomysle.

a gdybym wybrala zwir, to ten bedzie dobry?
http://allegro.pl/zwir-czarny-2kg-super-...16046.html

I czy ten filtr moze byc?
http://www.belio.pl/index.php?p1518,pen ... ascade-200
Ostatnio edytowano Wt 03 sty, 2012 18:38 przez fail, łącznie edytowano 2 razy
fail
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt 03 sty, 2012 11:26
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Rafal.Kowalski » Śr 04 sty, 2012 06:35

fail napisał(a):[...]chce zalozyc moje pierwsze akwarium

dobrze, że przynajmniej jest jakaś chęć bo dzisiejszej młodzieży prawie nic już się nie chce

fail napisał(a): Mam kompletny balagan w glowie, kazdy poleca co innego.

i dalej tak będzie, każda sroka swój ogon chwali

fail napisał(a): [...]moze znajdzie sie ktos, kto powie: kup taki a taki

może się i znajdzie, ale czekaj tatka latka

fail napisał(a): [...]czytam wszelakie fora i strony poswiecone akwarystyce

czytaj , czytaj to podstawa, może przestaniesz zadawać głupie pytania, a zaczniesz konkretne

Sorki za mój sarkazm i ironię, ale szlag mnie trafia jak widzę tego typu pytania :evil: nie chcę się powtarzać bo ta sprawa była "wałkowana" już wiele razy na wszelkich forach, ale powiem raz jeszcze NIE I JESZCZE RAZ NIE! LENISTWU! Dzisiejsza młodzież (spójrzcie na wiek pytającej) to czeka tylko na gotowe, po prostu zadaje pytanie i oczekuje, że natychmiast (bo nie bedzie przecież czekać, nie ma czasu :evil: ) otrzyma odpowiedź - gotowy przepis na nurtujący ich problem. A gdzie Google albo opcja "Szukaj" na forum :?: Ale nie bo po co? Może znajdzie się taki co powie kup to a to? Albo czytam, czytam i nic z tego nie wynika :evil: Nie myślcie, że zrzędzę jak stary pierdoła, ale człowiek też był młody i też kiedyś zaczynał swoją przygodę z akwarystyką, i nie było internetów itp mediów, gdzie są ogromne zasoby wiedzy na każdy temat. Raptem kilka pozycji po polsku na ubożuchnym rynku księgarskim + zaczytywane w nieskończoność numery "Akwarium" to było wszystko. Ale była pasja, chęć poszerzania wiedzy, ciągłego uczenia się, która pozostała do dziś.
Avatar użytkownika
Rafal.Kowalski
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 231
Dołączył(a): Pn 30 lis, 2009 14:42
Lokalizacja: Wielkpolska/ PTU

Postprzez drink20 » Śr 04 sty, 2012 07:14

Rafał Kowalski, Wiem o co Ci chodzi ^^ (mnie tez czasem pytania aż drażnią hehe)

fail, Moim zdaniem żadne z podłoży nie nadaje sie pod krewetki (mialem obydwa AA ) a 3 to substrad pod rosliny.... Wiec zapraszam do kolejnych lektur http://www.krewetki.org/forum/viewforum.php?f=31 wszystko tutaj pisze :) (podpowiem ze RC, BP,WP nie lubia niskiego pH wiec podłoża nie zbijające)Słuchaj fresz33'a, On wie co pisze :-) Zwykły żwirek kwarcowy albo piasek.
Dla początkującego akwarysty nie polecam akwa roślinnego bo trzeba nawozić, a trochę za dużo nawozu i krewetki sie przekręcą...
Co do filtra to może poszukaj jakiejś głowicy +gąbki bo krewetki lubią siedzieć na gąbce i skubać wszystko co wpadnie do niej...
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Postprzez ShrimpStar » Śr 04 sty, 2012 15:16

To i ja wtrącę swoje pięć groszy do tematu. Kiedyś jak ja zaczynałem przygodę z akwarystyką w internecie niestety nie było tak wiele informacji. Trzeba było kupować jakieś czasopisma, lub uczyć się od znajomych. Dzisiaj w sieci jest tak dużo wiedzy, że zadawanie takich pytań jak autorka tematu powoduje u mnie zdziwienie. Od razu chciało by się odpisać: ODPOWIEDŹ NA WSZYSTKIE SWOJE PYTANIA ZNAJDZIESZ W NECIE. CZYTANIE NIE BOLI, A MOŻNA BARDZO DUŻO SIĘ DOWIEDZIEĆ NIE ZADAJĄC PYTAŃ.
Tak na prawdę wystarczy poszperać trochę chociażby na tym forum i z powyższych pytań koleżanka zadała by tylko dwa, jedno, a może nawet wcale.
I proszę nie odbierać mnie jako jakiegoś wrednego złośliwca, bo raczej taki nie jestem, ale to jest naprawdę frustrujące.
ShrimpStar
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 73
Dołączył(a): Cz 29 gru, 2011 10:38
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Crystal » So 18 lut, 2012 17:21

W zasadzie fresz już Ci odpowiedzial ale pzowlę sobie jeszcze raz napisać co uważam.

2. Kupic podloze, ale jakie? Warto wydac wiecej?
Dla red cherry nie musisz kupować specjalistycznego podloża.

3. Filtr, jaki? Nie wciagnie krewetek? Czytalam o tylu skaplikowanych nazwach, jakichs wkladach, gabkach, kaskadowych, moze znajdzie sie ktos, kto powie: kup taki a taki i wyjasni mi troszke te skaplikowne(jak dla mnie) rzeczy.
Najporstrzym i njatańśzym rozwiązaniem jest filtr gąbkowy. NIe wciąga krewetek a dodatkowo tworzy "pastwisko" na gąbce

4. Jakie rosliny? Podoba mi sie kabomba karolinska i wiem, ze musze miec mchy dla krewetek.
Kabomba to fajne rozwiąznaie zwłaszcza, że pochlania dużo azotanów. W zasadzie zestaw roślin zależy tyko i wyłącznie od Ciebie ponieważ krewetki nie mająjakiś szczególnych preferencji względem roślin.
5. Kupie korzen, oplaca sie kupic go np. w KAKADU za 50 zl? Kolo Warszawy nie znam zadnych miejsc gdzie moge wyciagnac korzen z wody.
Nie wiem czy się opłaca ale na pewno warto skoro zaczynasz przygodę i nie masz wprawy w preparowaniu korzeni. Pamiętaj jednak, że nawet kupiony w sklepie warto wyparzyć.

6. Mierzy sie parametry wody, jakie kupic do tego testy i jak to zrobic.
Podstawowe parametry przy hodowli krewetek to ph, Kh, GH, NO2, NO3 oraz temperatura. Przy krewetkach red cherry na poczatku mozesz się ograniczyćdo zakupu termometru ponieważ są to bardzo wyrztymałe krewetki i w zasadzie powinny dawać sobie radę w odstanej wodzie krnaowej. Chyba, że masz jakąś szczególnie twardą lub w inny sposób odbiegającą od krajoiwej normy.

7. Jakie parametry powinna miec woda?
ph 6,8 - 7,7 Kh 3 Gh 9 temperatura od 16 do 26 C
8. Jak wleje kranowe i wlacze w niej filtr to te dobre bakterie w nim sie same zrobia?
Tak ale to potrwa. Mozesz przyśpieszyć ten proces wlewając zakupione szczepy w sklepie akwarystycznym

9. Jakie kamienie kupic( chce takie duze plaskie, ale nie wiem jak sie nazywaja)
Teżnie wiem jak się nazywają ale uważaj na wapienie ponieważ zatwardzająwodę.

10. Czy moje oswietlenie nie bedzie za slabe? Jak kupie odblysniki bedzie okej?
Nakprawdopodobniej Twoje oświetlenie będzie OK ponieważ krewetki nie mają szczególnych wymagań w zakresie oświetlenia ale weź pod uwagę potrzeby roślin.

11. Co jeszcze musze zrobic/ wiedziec?
Czytać, czytać, czytać i pytać pytać pytać
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Postprzez bandzior85 » Śr 28 mar, 2012 20:48

Gupiki z krewetkami to raczej kiepski pomysł.
Przekonałem się o tym na własnej skórze jakiś rok temu.
Gupiki zjadły mi wszystkie RC. Nawet dorosłe.
Inaczej sprawa wyglądała z neonami innesa. Te nie wykazywały zainteresowania.
CR, CB, SW, Panda, King Kong, Wine Red, Blue Bolt
Pozdrawiam
Grzesiek
bandzior85
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 184
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 20:30
Lokalizacja: Gniew

Postprzez Crystal » Cz 29 mar, 2012 07:27

U mnie neony innesa wykazywały zainteresowanie malutkimi krewetkami.
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Postprzez bandzior85 » Cz 29 mar, 2012 08:29

Crystal napisał(a):U mnie neony innesa wykazywały zainteresowanie malutkimi krewetkami.


Ja miałem już takie 2 miesięczne krewetki więc neony dawały im spokój ale z mniejszymi pewnie by nie było tak dobrze.
CR, CB, SW, Panda, King Kong, Wine Red, Blue Bolt
Pozdrawiam
Grzesiek
bandzior85
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 184
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 20:30
Lokalizacja: Gniew


Powrót do KREWETKI I ICH WSPÓŁLOKATORZY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron