PILNE! pH a kolor krewetek

Z jakimi stworzeniami nasze pociechy są bezpieczne, a jakich powinny się bać.

Moderator: =Fresz=

PILNE! pH a kolor krewetek

Postprzez tropheus » N 11 mar, 2012 18:48

Witam, jestem tu nowa, a moja przygoda z krewetkami zacznie się w niecodzienny sposób.
Akwarystyką zajmuję się od 5 lat. Były (i są) to czarne wody. Mam jako takie doświadczenie z rybami, ale z krewetkami żadne.
Ale przechodząc do sedna. Przygotowuję się do olimpiady biologicznej. Pomyślałam, że moje zainteresowania akwarystyką mogę świetnie wykorzystać. Szukam tematu pracy badawczej na krewetkach. Na Wikipedii wyczytałam, że u amano pH wpływa na ubarwienie. Tylko jak? Czy macie z tym jakieś doświadczenie?
Jakie inne czynniki fizyczne wpływają na kolor lub wzrost (albo cokolwiek innego) u krewetek? Zależy mi, żeby to były jakieś popularne i tanie gatunki, bo potrzebuję ich min 30.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź, bo na dostarczenie konspektu pracy mam czas do jutra. :)
Pozdrawiam
tropheus
tropheus
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 11 mar, 2012 18:40

Postprzez Bard » N 11 mar, 2012 19:48

Szybko sie zabierasz za robote, skoro jutro masz oddawać konspekt...no ale cóż..nie ogarniam dzisiejszej młodzieży chociaż sam jestem pare lat starszy jedynie ;P

Na kolor krewetek ma wpływ prawie wszystko, począwszy od d,iety, przez temperaturę, twardość, odczyn pH aż do SAMOPOCZUCIA i stanu zdrowie (moim zdaniem to ma największy wpływ na ich wybarwienie). Jakie krewety by się nadawały do "doświadczenia" ? hmmm nie wiem w jaki sposób chcesz je przeprowadzić.

Będziesz trzymać krewety w różnych warunkach? jeśli to planujesz to 90% krewetek odpada bo je po prostu pozabijasz.
Co w takim razie pozostaje? wszelkie formy kolorystyczne neocaridina.
Wytrzymalsze, i wybór spory white pearl, red cherry, yellowki i cholere jeszcze innych, możesz nawet wziąć na warsztat kundlowate heteropody.

A co do wyników doświadczenia? miarodajne i wiarygodne wyniki nie do osiągnięcia przez gimnazjum-liceum ? Nie sądze abyś byłą w stanie zapewnićlaboratoryjnie stabilne akwaria o stałych parametrach, i na dodatek zdobycie jednakowych krewetek.

Wystarczy że są z różnych rodziców, inny 1 przodek, albo jeden inny czynnik który wystąpił w ich przeszłym życiu i już Twoje badanie szlag trafił (a prosze, możesz to robić, tylko z badaniem to nie będzie miało nic wspólnego, bo wyniki będą po prostu fałszywe i amatorskie).

Więc robiąc podsumowanie powiem tyle :
WEZ SIE ZA NAUKĘ BIOLOGII NA MATURE/TEST GIMNAZJALNY albo wymyśl coś co nie przerasta możliwości pospolitego nastolatka :)
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez tropheus » N 11 mar, 2012 22:31

Do maturki mam jeszcze 2 lata, więc spoko luz, a w przeróżnych konkursach biologicznych (teoretycznych, niestety) już osiągnęłam to i owo. ;)
Planuję zrobić 3 akwa: jedno z pH 6, drugie 8, a trzecie kontrolne z pH 7. Karmione tym samym pokarmem, ta sama temp, w miarę ta sama twardość (co mi się raczej nie uda przy różnym pH) i najlepiej z jednego miotu. Odczyn będę zmieniać aquacidami i -kalami. Użyję wody destylowanej. Do każdego akwa właduję po 10 krewetek. Ten pomysł jest dość kosztowny, więc nie wiem, czy go nie zmienię.
tropheus
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 11 mar, 2012 18:40

Postprzez spining133 » Pn 12 mar, 2012 01:48

Pomysł interesujący tylko krewetek szkoda .
spining133
 

Postprzez MarSz » Pn 12 mar, 2012 05:56

Najbardziej podatne na takie zmiany mogą być babaulti malaya - tylko nie wiem czy to coś ci da bo w ich przypadku jeszcze dochodzą inne czynniki więc w tych samych warunkach i tak możesz uzyskać pewne różnice w odbarwieniu. No i wszystko inne co pisano wcześniej - pokarm, stres, wiek krewetki, pochodzenie, geny - trudniejsza sprawa.

Myślałem na początku, że chcesz to zrobić w co najmniej kilkudziesięciu zbiornikach - to by jeszcze miało sens, a próba w trzech to jak przewidywanie pogody z góralskiej chatki gdzie jest góral i góralka na sznurku skręcającym się pod wpływem wilgotności powietrza. Wyjdzie góralka to pogoda, wyjdzie góral to deszcz :-)
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Postprzez Bard » Pn 12 mar, 2012 07:29

@MarSz dokładnie o to mi chodziło, całkowicie "bezużyteczne" i niewiarygodne wyniki osiągniesz w ten sposób, bo z genetyką się nie da "eksperymentowac" w tak łatwy sposób, jest ona zbyt nieprzewidywalna żebyś mogła to zbadać na podstawie 3 zbiorników o różnym pH (na dodatek zmieniane aquacid, aquakal... :roll: )
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez Tasior » Pn 12 mar, 2012 14:45

Do maturki mam jeszcze 2 lata, więc spoko luz, a w przeróżnych konkursach biologicznych (teoretycznych, niestety) już osiągnęłam to i owo. ;)
Planuję zrobić 3 akwa: jedno z pH 6, drugie 8, a trzecie kontrolne z pH 7. Karmione tym samym pokarmem, ta sama temp, w miarę ta sama twardość (co mi się raczej nie uda przy różnym pH) i najlepiej z jednego miotu. Odczyn będę zmieniać aquacidami i -kalami. Użyję wody destylowanej. Do każdego akwa właduję po 10 krewetek. Ten pomysł jest dość kosztowny, więc nie wiem, czy go nie zmienię.



Przy takim ph to se możesz badać lata ;) Tak jak koledzy wyżej pisali... Jest jeszcze gh, kh, temp, geny (najważniejszy czynnik)i masa innych...
Np heteropody przy takich ph się nie odbarwią bo ich to nie ruszy...
Crystale już trochę droższe i bardziej wrażliwe też sobie poradzą w tych ph...
Spróbuj na Taiwanach ;) hehe
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Postprzez tropheus » Pn 12 mar, 2012 15:49

Na kilkadziesiąt zbiorników to ja kasy nie mam. :(
W środę jadę na warsztaty na uczelnię, więc dorwę tam jakiegoś zoologa i się go dopytam.
tropheus
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): N 11 mar, 2012 18:40

Postprzez Bard » Pn 12 mar, 2012 17:28

Oświece Cię zanim doznasz zawodu :D Zoologowie w polsce to specialiście od :
-kotów
-psów
-rzadko od gryzoni
-krowy kury i inne dziadostwo gospodarcze
-zoologa od zwierząt egzotycznych takich jak papugi znaleźć mega trudno, problemy są z pomocą dla zwykłego zółwia, a co dopiero jakbym do takiego przyszedł z agamą... ;D

Studia zoologiczne w polsce też są do dupy, szukałem przez 3 lata i nic nie było fajnego, no chyba że chce iść studiować płazy! Fuck yeah, będe do końca życia uczył się o ropuchach ;D gadami się nie zajmujemy w PL, tak samo skorupiakami.
Są studia zajmujące się rybami, ale tu jest tylko ograniczenie o regionalnych ryb europejskich, same karpie i inne nudy, nie ma co liczyć na dorzecza amazonki lub chociażby wielkie jeziora afryki...

Pod względem zoologii polska jest dalej niż Czechy, gdzie Uniwersytet Zoologiczny w Ostravie jest lata świetlne przed takimi uniwerkami jak wrocław czy warszawa :)
FU O_o 4chan
Avatar użytkownika
Bard
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 818
Dołączył(a): So 07 cze, 2008 15:46
Lokalizacja: Katowice

Postprzez Haszczuś » Pn 03 wrz, 2012 12:06

Bard napisał(a):Oświece Cię zanim doznasz zawodu :D Zoologowie w polsce to specialiście od :
-kotów
-psów
-rzadko od gryzoni
-krowy kury i inne dziadostwo gospodarcze
-zoologa od zwierząt egzotycznych takich jak papugi znaleźć mega trudno, problemy są z pomocą dla zwykłego zółwia, a co dopiero jakbym do takiego przyszedł z agamą... ;D


wypraszam sobie. zootechnicy. ;] żadni zoologowie.
Avatar użytkownika
Haszczuś
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 97
Dołączył(a): So 13 lut, 2010 19:51

Postprzez batman-ka » Pn 03 wrz, 2012 16:39

Czytając to odnoszę wrażenie,że doświadczenie nie ma sensu ,do tego potrzeba czegoś więcej niż 3 baniaków o różnym pH,takie wnioski mogą bez zabijania zwierząt opowiedzieć osoby,które trzymają krewetki kilka lat

Każdy gatunek inaczej to przyjmie ,nawet gradacja ma tu znaczenie,dla przykładu w miocie urodzi się klasa S o standartowych pasach ,która urośnie 2 razy szybciej niż osobniki SS hinomaru z tego samego miotu,2 różne gradacje z jednej samicy rozwijają się zupełnie inaczej a to tylko taki mały przykład,to jest temat rzeka ,którego nie da się ogarnąć w kilka dni .
Na wszystko sklada się ph,gh,oświetlenie ,samopoczucie ,dodatki ,stabilność baniaka i pokarm czyli wszystko :p
Wsadzisz krewetki do pH 8 i wszystkie zdechną ,koniec testu :P
Wsadzisz redkę do pH 6 i nie przejdzie wylinki i zdechnie,koniec testu
Zostanie 1 baniak z pH7
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez SUHY » Pn 03 wrz, 2012 19:41

redki nie zmieniały koloru niezależnie czy w gh 5 czy 15 , za to dość stanowczo reagowały na zmianę otoczenia , do tego stopnia ze musiałem dwa zbiorniki oddzielić od ściany czarną folą .
osobniki które nie do końca mi się podobały lądują w dwusetce z rybami , jest tam biały grysik i dość jaskrawe oświetlenie i zrobiły się przeźroczyste . W tym samym zbiorniku część krewetek wciągnął filtr gdzie żyły parę miesięcy ( nie wiedziałem o tym do momentu czyszczenia) okazało sie ze są mocno czerwone , dużo ciemniejsze od trzymanych w innych akwariach

.
batman-ka napisał(a):Wsadzisz redkę do pH 6 i nie przejdzie wylinki i zdechnie,koniec testu
mam red w 5gh i mnożą sie jak szalone .jak sie coś spodoba to odławiam do innych zbiorników gh8 i żadnego szoku czy problemów nie ma .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez batman-ka » Pn 03 wrz, 2012 20:48

Świadome zabijanie krewetek dla głupiego testu ,który nic nie da nie ma sensu, to tyle na temat tego tematu ,każdy wie ,że redka wybarwi się tylko wtedy jak się o nią zadba ,dlatego moje są sakurami choć urodziły się blade :p Trzeba włożyć w to serce a nie zmieniać im parametry
40x40x30 crystale
40x40x30 taiwany

konto allegro: _bestseller_
Avatar użytkownika
batman-ka
Administrator
 
Posty: 3352
Dołączył(a): So 03 lis, 2007 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez SUHY » Pn 03 wrz, 2012 23:01

batman-ka napisał(a):Świadome zabijanie krewetek dla głupiego testu ,który nic nie da nie ma sensu, to tyle na temat tego tematu ,każdy wie ,że redka wybarwi się tylko wtedy jak się o nią zadba ,dlatego moje są sakurami choć urodziły się blade :p Trzeba włożyć w to serce a nie zmieniać im parametry


heteropody rosną piękne nie jak sie o nie dba, tylko jak sie im nie przeszkadza , parametry wody mało ważne .najładniej sie wybarwiają jak mają ciemne podłoże i gdzie sie schować .i co jakiś czas nowa krew .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez chmieles2 » Pn 08 paź, 2012 16:22

Krewetki moi drodzy przede wszystkim potrzebują spokoju, a więc stabilności warunków. Oczywiście same parametry także muszą być odpowiednie. pH wystarczy aby było w przedziale 6-7, a więc co do zasady każda woda z kranu przepuszczona przez filtr RO się w tym zmieści. Przy pH 6, a nawet trochę mniejszym wylinkę spokojnie przejdzie każda krewetka bo ważniejsze jest tu GH i KH. Pilnować należy tego żeby KH nie przekroczyło 2, a GH mieściło się pomiśdzy 4, a 6. Poza tym należy dać krewetkom spokój, a one się nam odwdzięczą :)

Jeśli będą płoszone nieustającym grzebaniem w zbiornikiem czy skokami parametrów to nigdy nie będą się dobrze wybarwiać i mnożyć.
chmieles2
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn 08 paź, 2012 15:47
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do KREWETKI I ICH WSPÓŁLOKATORZY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron