Hybrydy - jak to ugryźć?

Z jakimi stworzeniami nasze pociechy są bezpieczne, a jakich powinny się bać.

Moderator: =Fresz=

Hybrydy - jak to ugryźć?

Postprzez Crystal » Pt 20 lip, 2012 05:50

Wiele emocji obecnie wzbudza temat tzw. Hybryd dlatego proponuje aby forumowicze podzielili się swoimi doświadczeniami i być może na tej podstawie będziemy mogli wyrobić sobie zdanie w zakresie ich przydatności w hodowli.
Rozumiem, że najbardziej interesującym tematem jest uzyskiwanie krewetek Taiwan z Hybryd dlatego proszę o opisanie doświadczeń w tym zakresie.
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Postprzez Szopen » Pt 20 lip, 2012 15:44

Opiszę jak to u mnie wyglądało.
Swego czasu miałem ponad 30 taiwanów, z powodu złych parametrów, przesadzenia z dodatkami lub jakością krewetek została mi jedna panda.

Jako, że na tamte taiwany wydałem okoły 3 tysi, to nie chciałem inwestować w kolejne i sobie odpuściłem.

Został mi jeden samiec taiwana i jego trzymałem w 30L zbiorniku. Wpuściłem mu z innego baniaka 7 samic Crystal Red/Black i tak sobie to wszystko żyło. Samiec też padł po jakimś czasie, ale zdążył zabawić się z laskami. Samice wszystkie zajajczyły, pojawiło się sporo maluchów (hybryd) , maluchy rosły część z nich zajajczyła (tatusiem były już samce z hybryd).

I tak mijały tygodnie to co się rodziło, wszystko miało wygląd CR/CB, aż ostatnio w zbiorniku zauważyłem 2 młode (podrostki) taiwany.

Aktualnie jeszcze kilka samic nosi jajka, więc czekam co dalej z tego wyjdzie.
**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez brob » Pt 20 lip, 2012 22:09

Miałem podobną przygodę jak Szopen. Przedwczoraj w akwarium, w którym chwilowo przebywały dwa Taiwany odkryłem małego King Konga multistripa. Najgosza jest ta niemożność odróżnienia Hybryd od zwykłych Crystali.
Ostatnio edytowano Pt 20 lip, 2012 22:10 przez brob, łącznie edytowano 1 raz
brob
Potencjalny Maniak
 
Posty: 5
Dołączył(a): Cz 22 gru, 2011 14:03

Postprzez SUHY » Pt 20 lip, 2012 22:18

brob napisał(a):Najgosza jest ta niemożność odróżnienia Hybryd od zwykłych Crystali.
moje hybrydy mają znacznie ciemniejszą czerń w stosunku do reszty CB , niestety widać to dopiero jak podrosły .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez Szopen » So 21 lip, 2012 00:03

**********************************************
Koniecznie zerknij pod ten link:
http://www.szopensshrimps.pl

Sklep z gadżetami akwarystycznymi:
http://www.szopensshrimps.cupsell.pl

**********************************************
Avatar użytkownika
Szopen
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1455
Dołączył(a): So 14 maja, 2011 22:36
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez crusta » N 22 lip, 2012 19:23

Ja myslę że przy tym co uzyskujemy z hybryd to wpływ maja dwa czynniki:

1. Uczciwość sprzedawcy - nikt nie odrózni chyba czy jest to czysty crystal czy hybryda, także pozostaje zdać się na to co sprzeda nam sprzedawca

2. Nawet jeśli mamy hybrydy a wśród młodych nie ma Tawianów to nie znaczy że ich nie było, być może nasze parametry jakie mamy w zbiorniku im po prostu nie pasuja, dlatego delikatniejsze podają


Sam zakupiłem 10 hybryd z Garnelli i po dwóch samiczkach uzyskałem 9 Taiwanów, po samiczce CBS były to 2 pandy (jedna padła) po drugiej która była Goldenem było 7 Blue Bolt (2 padły albo ich nie widzię)

Obecnie mam około 30-40 młodych które urodziły się w tych samych miotach, są to CBS i CBSS a także Snow White i część z nich to nadal się hybrydy, zobaczymy co z tego wyjdzie bo chętnych na takie młode nie znalazłem (inna sprawa że słabo szukam)
Caridina
Avatar użytkownika
crusta
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 115
Dołączył(a): Wt 13 kwi, 2010 16:49
Lokalizacja: Rzeszów

Postprzez chwialek » N 22 lip, 2012 19:41

Należy dodać iż genetyka ma coś wspólnego z prawdopodobieństwem.
Nikt nie określi czy po skrzyżowaniu taiwana z hybrydą uzyskamy 50% taiwanów z miotu, ani też że krzyżując hybrydę z hybrydą uzyskamy 25% młodych taiwanów.
Genetyka płata figle raz trafi się część taiwanów drugi raz wyrodzą się hybrydy z mocnym lub słabym genem taiwana i w którymś pokoleniu nas zaskoczą młodymi taiwanami.

Ważne by trafić na uczciwego sprzedawcę, u którego hybryda nie oznacza 1/1000 genu taiwana lub krewetek odłowionych z akwa, w którym pływał 1 taiwan na 100 crystali.

Czy możliwe jest uzyskanie czystego crystala z hybryd- tego nie jestem pewien. Bo skoro hybryda wygląda jak crystal, a w genach ma pewien % taiwana. To potomstwo po hybrydzie zawsze ma jakiś odsetkowy % krwii taiwana.

Czy z taiwanów uzyskanych z linii hybryd uzyskujecie potomstwo 100% taiwanów?
Czy ze 100% taiwanów uzyskujecie 100% potomstwa taiwanów?
Jak bardzo jest utwalona linia krewetek taiwan bee?
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Postprzez Crystal » N 22 lip, 2012 19:58

Zasadnicze pytanie to - ile genów wpływa na fenotyp Taiwana?
O ile wiemy, że na kolor czarny i czerwony ma wpływ para genów (po jednym od rodzica) to tak na serio nie wiemy ile genów kształtuje wygląd Taiwan Bee.
W przypadku czerni i czerwieni przy crystalach jesteśmy w stanie przewidzieć statystyczny rozkład koloru. Wiemy, że czarne są dominujące a czerwone recesywne. Ale przecież przy Taiwan Bee nie musi być tak samo. Czyli wcale nie musi decydować o tym tylko jedna para genów. Tym sobie tłumaczę małą ilość Taiwanów z rodziców hybryd. Jest po prostu mniejsze prawdopodobieństow, że młode odziedziczą po rodzicach hybrydach wielogenowy garnitur genotypowy dokładnie odpowiadający za fenotyp Taiwan Bee.
Ostatnio edytowano N 22 lip, 2012 20:00 przez Crystal, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Postprzez SUHY » N 22 lip, 2012 20:19

chwialek napisał(a):Należy dodać iż genetyka ma coś wspólnego z prawdopodobieństwem.
jednym słowem chybił trafił . można mieć tylko nadzieje że wyjdzie jak sobie wyobrażaliśmy .

mam u siebie dobry przykład :
2 x samica golden 2x samiec + samica hinomaru +samiec tiger tooth
i o dziwo około 45 młodych i żadnego goldena .
za to dużo A i trochę tiger tooth i hinomaru .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Postprzez barus9 » Wt 04 gru, 2012 13:42

tak odkopię bo gdzieś sie spotkałem z ciekawą teoria koloru jajeczek u samicy hybrydy. Podobno jak jest czarne (ciemniejsze od innych to to powinien być taiwan)

Ja mam samca taiwana i 7-8 samic hybryd aktualnie 2 noszą jeszcze jajeczka ale zaciążyły jak jeszcze były samce hybryd. Samce hybryd latały jak głupie a on nic spokojnie sobie jadł papu moze jakiś eunuch mi sie trafił albo woli chłopców.

A tak poważnie to czy ktoś mierzył parametry wody w czasie zalotów taiwanów
barus9
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 469
Dołączył(a): Cz 23 lut, 2012 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez =Fresz= » Wt 04 gru, 2012 13:51

Już nie raz słyszałem że samce Taiwanów są mniej "jurne" i lepiej w takim przypadku nie mieć samców hybryd.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez drink20 » Wt 04 gru, 2012 13:52

Samce taiwanów nie są tak skore do zalotów jak CR :-) Ja miałem u samiczki hybrydy 4 ciemne jajka i 1 strasznie ciemne prawie czarne, i wyszedł z niego kk multi. samiczka panda hino nosi pomarańczowe jajeczka, bzykana przez hybryde i zobaczymy co z tego wyjdzie ;-) .
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Postprzez barus9 » Wt 04 gru, 2012 14:28

Trzeba każdej zaglądać pod ogon :-D

drink20, jaką masz przewodność u taiwanów ?
barus9
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 469
Dołączył(a): Cz 23 lut, 2012 12:48
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez cisu » Wt 04 gru, 2012 16:47

dołóż jeszcze z 2-3 samce taiwana to będą efekty, będzie miał konkurentów to się weźmie do roboty :)

pozdrawiam
cisu
Potencjalny Maniak
 
Posty: 3
Dołączył(a): Pn 23 sie, 2010 16:20

Postprzez drink20 » Wt 04 gru, 2012 19:17

Nie wiem jaka przewodność bo takich nowinek to ja nie mam :-) GH ok 6-7 ph 5,8
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Następna strona

Powrót do KREWETKI I ICH WSPÓŁLOKATORZY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości