Aklimatyzacja i stress ryb

Z jakimi stworzeniami nasze pociechy są bezpieczne, a jakich powinny się bać.

Moderator: =Fresz=

Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez piasio » Pn 24 mar, 2014 12:30

Mam do przerzucenia stadko razbor do innego baniaka. Ryby są po leczeniu ospy. Kiedy je przywiozłem ryby były w kiepskiej kondycji i 3 szt niestety padły pomimo że transport trwał 30 min a aklimatyzacja godzine. Teraz już są w dużo lepszej formie, ładne , wybarwione. Mam wrażenie że te małe psychole stresują się aklimatyzacją na tyle mocno że zastanawiam się czy nie lepiej byłoby przerzucić je bezpośrednio. Temperaturę w baniakach mogę wyrównać.. natomiast skok parametrów będzie..
z ph 7,6 - 7,8 na 6..
Gh z 14 na 6,
i Kh z 13 na 0
czyli sporo...

No więc pytanie jak to lepiej zrobić..
54L Razbora Galaxy & Red Cherry
Avatar użytkownika
piasio
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 152
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 10:30
Lokalizacja: Plewiska/Poznań

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez =Fresz= » Pn 24 mar, 2014 12:59

Skąd Ty te padaki bierzesz? :-P powoli będziesz dolewać wodę to nic im nie będzie.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez Sebastian » Pn 24 mar, 2014 13:10

gh i kh bardzo duże róźnice ale może jakbyś rozłożył w czasie powiedzmy 12 godzin i kropelkami dodawał to powinno być oki, w końcu to tylko rybki
jest:
37 l. blue red bolt, white
37 l. taiwan panda one strips
45 l. sulawesi
37 l. hybrydy
37 l. hybrydy
10 l. blue tiger orange eye
150l. sakury, redki
było:
120 l. Sulawesi, Caridina sp. "Cardinal" + Malili Red
Sebastian
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 169
Dołączył(a): N 17 lis, 2013 21:37

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez Nantai » Pn 24 mar, 2014 13:21

Sebastian napisał(a):... w końcu to tylko rybki



Tylko rybki?? Jakieś nieporozumienie.

piasio nie napisałeś dokładnie jakie razbory. To, że są zestresowane nie oznacza tylko różne parametry a warunki w akwarium, np. oświetlenie inni mieszkańcy akwarium i oczywiście wielkość akwarium. Napisz jakie masz warunki dla nich.
A co do aklimatyzacji, ja wrzucam do osobnego zbiornika z woda w której przebywają, i co jakiś czas wlewam do zbiornika wodę z akwarium docelowego. Co 10-15 minut taka dolewka. Po godzinie wyławiam siatką i do akwarium.
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez piasio » Pn 24 mar, 2014 14:15

=Fresz= napisał(a):Skąd Ty te padaki bierzesz? :-P powoli będziesz dolewać wodę to nic im nie będzie.

A no to te padaki co miałem.. i teraz je chcę przerzucić po leczeniu :)
Swoją drogą teraz są już w całkiem nie złej kondycji.. zaczynają sie ładnie wybarwiać.
Problem tylko taki że mam za mało akwariów..
Nie chcę zmieniać parametrów w akwa w którym teraz siedzą bo tam biegają redki z jajcami.. i dla tego rozważam jak je sensownie zaaklimatyzować do drugiego baniaka..
54L Razbora Galaxy & Red Cherry
Avatar użytkownika
piasio
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 152
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 10:30
Lokalizacja: Plewiska/Poznań

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez Nantai » Pn 24 mar, 2014 14:26

Z tego co wyczytałem w Twoich postach to chodzi o danio perłowe. Czytałeś w ogóle o ich wymaganiach?? Chcesz je dać do takiego kwasu ph6. Te ryby żyją w okolicy ph 7,3-7,4.
Więc gratulacje z takim podejściem do ryb. :)
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 24 mar, 2014 15:58

No bez przesady z ta krytyką u mnie od wielu miesiecy żyja w bardzo podobnych warunkach, PH 6,6 gh 6 , kh2 maja sie swietnie, nie choruja ,sa pieknie wybarwione, ruchliwe, ciekawskie, i stosunkowo śmiałe jak na razbory galaxy ale to pewnie zasługa ich obecnej liczby, regularnie odbywaja tarło :P a ich liczebnosc pomimo kanibalizmu ze strony rodzicieli z poczatkowych 9szt stale rosnie i obecnie jest ponad 20szt i to tylko te zaliczam które juz swobodnie pływaja bez obawy o pożarcie przez rodziców narybku w krzakach to pewnie ukrywa sie spokojnie 3x tyle. mysle ze nie ma sensu sie cackac z nimi jak z tajwanami sa dośc wytrzymałe, jesli sa w dobrej formie nie ma co ich stresowac wiecej niz to konieczne wiec wciągu 1h przeprowadz aklimatyzacje i po "ptokach" :)
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez Nantai » Pn 24 mar, 2014 18:16

Żyć to sobie mogą, ale co to za życie. Złota rybka w kuli też będzie żyła i będzie pięknie wybarwiona. :p Trzymajmy się mniej więcej warunków w jakich się trzyma te ryby.
Zresztą tu jest mowa o PH-6!!
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 24 mar, 2014 18:50

Doczytałes cały mój post? regularnie sie rozmnażaja to chyba krzywdy nie maja ,nie są to ksiazkowe warunki ale to nie oznacza odrazu ze sa zabujcze zreszta czas nie jedne ksiazkowe dogmaty akwarystyczne obalił to jest stosunkowo nowy gatunek w akwariach wszystko sie moze zdazyc :P Masz pewnośc że w naturalnych warunkach jakaś cześć populacji razbor galaxy nie może egzystować w warunkach własnie takich jak nasz kolega ma w akwarium? Każdy strumień czy jeziorko ma swoje własne unikatowe warunki a mimo to bardzo czesto spotykamy w nich te same gatunki zwierzat wyjatkiem sa jedynie stale i bardzo długo odizolowane biotopy które wykształcaja własne gatunki endemiczne.
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez piasio » Pn 24 mar, 2014 18:53

Nantai napisał(a):Z tego co wyczytałem w Twoich postach to chodzi o danio perłowe. Czytałeś w ogóle o ich wymaganiach?? Chcesz je dać do takiego kwasu ph6. Te ryby żyją w okolicy ph 7,3-7,4.
Więc gratulacje z takim podejściem do ryb. :)


Spokojnie.. danio w naturze żyje w takich warunkach ale ma bardzo dużą tolerancję.. Na forach ludzie różne rzeczy wypisują niemniej jednak sporo osób trzyma je z cristalami i wszystko jest ok. Żeby było śmieszniej to za pierwszym razem kupiłem inne ryby bo w sklepie akwarystycznym kolo trzymał je w ph 5,5 i twierdził dokładnie to samo.. ze u niego ryby mają tka jak być powinno a ph powyżej 7 mogą nie dac rady... więc odpuściłem
Może ph 6.0 to nie sa optymalne warunki ale bym tutaj jednak do kuli nie porównywał.. myślę że dramatu nie będzie
54L Razbora Galaxy & Red Cherry
Avatar użytkownika
piasio
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 152
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 10:30
Lokalizacja: Plewiska/Poznań

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez Nantai » Pn 24 mar, 2014 19:03

Inc0gnit0 Po pierwsze jak chcesz sobie eksperymentować na żywych stworzeniach to sobie to rób i nie chwal się tym na forum, bo po to są podane mniej więcej parametry trzymania tych ryb, żeby krzywdy im nie zrobić. Niedługo z takim podejściem doczekamy się trzymanie ryb z tanganiki w BW i na odwrót. Po drugie to, że się rozmnażają nie oznacza, że mają się dobrze. A tak na marginesie to "razbora" Galaxy nie ma nic wspólnego z razborą. To jest danio.
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 24 mar, 2014 19:20

To że posłuzyłem sie nazewnictwem potocznym dla danio niebiańskiego nie oznacza ze nie znam prawidłowej nazwy swoich rybek :p a fakt ze przytaczasz jakies parametry z jakiejs tam ksiazki czy powtazasz po wujku Google nie oznacza ze sa jedynie słuszne bo ty tak twierdzisz moje rybcie mówia ze jest im dobrze żadna nie padła, nigdy nie chorowały wiec moze czas sie pogodzic kolego z faktami :P i za akceptowac fakt typu ze ludzie żyja tez w afryce i na grenlandi a nie tylko w Psinie Dolnej:P
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez Nantai » Pn 24 mar, 2014 19:31

Super porównanie. :roll:
Przede wszystkim tu nie jest kwestia tego coś powtórze , czy nie powtórze z jakichś źródeł (akurat danio trzymałem u siebie przez długi czas), bo to akurat nie jest tylko moje stwierdzenie.
Chodzi o samo podejście.
"Wezmę rybę i zobaczę czy wytrzyma u mnie w warunkach o 1-2 ph mniej niż podawane źródła. Jak wytrzyma to jestem gość, jak nie to cóż, kupie nowe. "
Forum przegląda spora ilość ludzi i jak będą mieli podobne podejście to nic dobrego w tym nie widzę. A później jeden z drugim będzie się tłumaczył, że gdzieś wyczytał na forum, ze ta ryba może tyle wytrzymać.

piasio napisał(a):
Nantai napisał(a):Może ph 6.0 to nie sa optymalne warunki ...


I to jest właśnie to, o co mi chodzi. Szkoda, że nie chcesz im sprawić optymalnych warunków do życia. :)
Nantai
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 148
Dołączył(a): Śr 20 lut, 2013 23:45

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez piasio » Pn 24 mar, 2014 19:47

Ryba wytrzyma nawet w mniejszym ph niz 6.. niemniej skoro kolega tak oponuje, skoro takie zło miało by wyjść z pod mojej ręki to rozważę aby rybę przerzucić do innego baniaka.. (ale tam siedzą neony.. a danio lubi zbiorniki jednogatunkowe.. tez optimum nie będzie)
Niemniej jednak fajnie byłoby gdyby pozostali posiadacze wypowiedzieli się w kwestii "Niskie PH a dobrostan razbora galaxy"
54L Razbora Galaxy & Red Cherry
Avatar użytkownika
piasio
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 152
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 10:30
Lokalizacja: Plewiska/Poznań

Re: Aklimatyzacja i stress ryb

Postprzez Inc0gnit0 » Pn 24 mar, 2014 19:49

To co wg ciebie mamy teraz zrobić przyznać ci ze twoje zdanie jest jedynie słuszna linaią partii poddać się samo krytyce że kolega i ja mieliśmy czelność trzymać Danio niebiański w tak skandalicznych warunkach że było im super dobrze :P . Szanowny kolego przyjmij do wiadomości że teoria popiera cie w 100% a praktyka mówi ze tez mam racje i co powiesz jak pewnego dnia przez takie przypadki jak mój i kolegi ktoś w jakiejś mądrej książce napisze ze danio perłowy powinien być trzymany na ph 6,0 - 7,5:P ?? hehe bo narazie robimy tylko OT swoja droga podziwiam twoja wrażliwość na cierpienia i krzywdę zwierząt wiec ze to ze razbory ;P trzymam w takich warunkach wynika z tego ze osoba od której je mam w bardzo podobnych warunkach od kilku lat hoduje danio niebiański wiec prosze nie oskarżaj mnie o eksperymenty na zdrowiu tych uroczych stworzeń i mam nadzieje ze nie jesteś z tych wrażliwych na krzywdę zwierząt a jednocześnie nie słyszących płaczu katowanego dziecka za ściana
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Następna strona

Powrót do KREWETKI I ICH WSPÓŁLOKATORZY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości