Jasne długie glistowate robale

Z jakimi stworzeniami nasze pociechy są bezpieczne, a jakich powinny się bać.

Moderator: =Fresz=

Jasne długie glistowate robale

Postprzez QHU » N 19 kwi, 2015 20:39

Witam,
pojawił się u mnie problem w postaci długich (1-2cm) glistowatych robaków. Pojawiły się jakiś czas temu, myślałem, że są to nicienie dlatego nie zawracałem sobie nimi głowy. Dziś jednak doznałem małego szoku, jednego z tych robali zobaczyłem przyczepionego do kilkudniowej małej krewetki. Krewetka oczywiście była martwa a robal ewidentnie się nią pożywiał. Robale głównie siedzą w podłożu, ale widuje je także na korzeniach i szybach, nawet przy włączonym świetle. Nicienie, raczej to nie są, no chyba, że jakaś drapieżna odmiana. Przy próbie złapania, z ok 2cm potrafią skurczyć się do 5mm i spieprzają gdzie pieprz rośnie. Co to może być? wypławki na pewno nie, nicienie też raczej nie bo po oględzinach widzę, że nicienie są cieńsze i mniej masywne, no i nie sądzę żeby nicienie polowały na młodziutkie krewetki.

Nie wiem czy to ma związek, ale w ostatnich 2 tygodniach padło mi 5 krewetek co wcześniej nie miało miejsca. Powodów może być wiele, ale zastanawiam się czy te robale nie przyczyniają się do tych zgonów. Zdjęcia kiepskie, ale może ktoś rozpozna co to za paskudztwo. Będę wdzięczny na pomoc.


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e8 ... 3a94a.html" target="_blank" target="_blank"
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e52 ... c4d8a.html" target="_blank" target="_blank"
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e58 ... be618.html" target="_blank" target="_blank
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/288 ... 0e887.html" target="_blank" target="_blank
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4a0 ... ebbc9.html" target="_blank" target="_blank
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez Inc0gnit0 » N 19 kwi, 2015 20:56

Masz pewność że krewetka została zabita przez tego robaka ? może zwyczajnie zdechła z innego powodu a ten kolo konsumuje padlinke?
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez Dakota » N 19 kwi, 2015 21:06

Mam takie same w baniaku u RC, wyglądają identycznie i też łażą po szybach. Krewetkom nic nie robią, na pewno nie zabijają. Widziałam parę razy, jak taki robak włazi na krewetkę, która siedzi bardzo blisko niego, ale bez problemu go strząsała z siebie i robak odpuszczał. Za trupach żerują bardzo chętnie.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez QHU » N 19 kwi, 2015 21:15

Pewności oczywiście nie mam bo w akcie robal nie został złapany. Gdybym robala widział na podłożu zajadającego malutką krewetkę pewnie też bym tak pomyślał. Cała sytuacja miała miejsce na korzeniu kilkanaście cm nad dnem, w mchu gdzie malutkie krewetki przesiadują. Nie raz widziałem tam te robale buszujące.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez lwica79 » N 19 kwi, 2015 21:27

to są nicienie.. ale nicienie nie pasożytnicze. Uwielbiają padlinę, i namnażają się w zbiorniku kiedy przekarmiamy obsadę (zwłaszcza pokarmami mięsnymi )- nie są groźne dla mieszkańców. Są za to lubiane przez np. gupiki.. Ja czasami jak ich za dużo zaobserwuję to wpuszczam młode gupiczki, i co jakiś czas wzruszam podłoże, wówczas nicienie z prądem wody pływają chwilę w toni a gupiki mają ucztę.
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez QHU » N 19 kwi, 2015 21:34

Nie chcę się spierać, ale nicienie też mam i też nieraz widzę jak pływają w toni wodnej. Zdjęcia nie dają rzeczywistego wyglądu względem nicieni, te o których mowa są dłuższe, masywniejsze i mają w ciele jasne kropki (szczególnie widoczne jak się rozciągną), tak jak by miały w sobie jajeczka albo coś takiego. Nie ma ich wiele, widuję tylko kilka.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez Dakota » N 19 kwi, 2015 21:40

Te kropki to jaja :-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez QHU » Pn 20 kwi, 2015 19:01

Chciałem tylko powiedzieć, że przed chwilą jeden z robali załatwił mi malutkiego bluebolta. Robal był mały ok 0,5cm przyczepiony do wijącej się i starającej się uciec krewetki, niestety było za późno, robala zrzuciłem, ale krewetka opadła na dno martwa. To, że ten robal wycina mi krewetki to już wiem na pewno. Zastanawiam się co w takim razie jest? Mam no planarie, czy ktoś tak na szybko powie mi ile gramowo na akwarium 54l zastosować?
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez matu » Pn 20 kwi, 2015 20:00

Robiłem ostatnio potrujną kurację noplanarią na nicienie i niestety, ciągle pływają... Jest jakiś lek na to podobno Levamol:

viewtopic.php?f=8&t=199&hilit=wyp%C5%82awki&start=240#p64676
Avatar użytkownika
matu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1089
Dołączył(a): Cz 07 sie, 2014 16:30
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez jaro222 » Pt 01 maja, 2015 00:54

Dla tych co twierdzą, że są nie szkodliwe.
https://www.youtube.com/watch?v=E6gqqIVMqMg
jaro222
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 84
Dołączył(a): So 31 sty, 2015 21:57
Lokalizacja: Głogów

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez maly_skalar » Pt 01 maja, 2015 06:31

Levamol - to silny środek i może zaszkodzić krewetkom :-) .
maly_skalar
Potencjalny Maniak
 
Posty: 10
Dołączył(a): So 28 gru, 2013 13:52
Lokalizacja: B/stok

Re: Jasne długie glistowate robale

Postprzez daveron » N 07 cze, 2015 20:43

Witam,

Robaczki przypominaja nicienie, ale nie dalbym glowy czy to faktycznie one. Te ktore sa u mnie w baniaku sa nieco grubsze i maja wyraznie zaznaczona "glowe".
Krewetkom nie robia absolutnie nic - czasem jakas krewetka podczas palaszowania pokarmu chwyci przez przypadek nicienia i wtedy zaczyna podrygiwac i odskakiwac, ale nic zlego im sie nie dzieje.

Pozdrawiam
daveron
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 80
Dołączył(a): Wt 19 maja, 2015 16:07


Powrót do KREWETKI I ICH WSPÓŁLOKATORZY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości