Blue rili

Nie wiesz co pływa w akwarium lub jakiej klasy jest krewetka - napisz

Moderator: =Fresz=

Re: Blue rili

Postprzez Anomis Erosa » Wt 10 wrz, 2013 20:59

KuMaK napisał(a):Troszkę wyklaruję:

Red Fire ---chów wsobny---> Red Rili

Red Fire x Red Rili -> Blue Rili (Red Rili z mniejszą ilością czerwonych chromatoforów i widoczną niebieską kutykulą)
- oczywiście Blue Rili można otrzymać z samych Red Rili ze względu na zmniejszającą się ilość chromatoforów w wyniku chowu wsobnego

Blue Rili ---selekcja w stronę braku chromatoforów/chów wsobny---> Full Blue Rili
(nazwa blue jelly jest błędną - nazwa ta określa niebieskie shadow bee)

Podsumowanie:
Red Fire->Red Rili->Blue Rili->Full Blue Rili


Ile czasu to zajmuje i czy zwykły śmiertelnik starający się dbać o szkiełko da radę coś uzyskać? Krewetki mam od około roku. Trafiły do mnie jako gratisy do innych zakupów z trzech różnych źródeł. Teoretycznie były to babaulti rainbow szt. 5 i około 20 szt. red cherry. Wszystkie były przeźroczyste, obecnie 90% jest czerwonych i bardzo czerwonych. Od około pół roku pojawiają się red rili. Pewnie nie można przyjąć, iż jestem w połowie drogi, ale może w 1/10? Po jakim czasie mogę zobaczyć niebieski pigment? Czy w ogóle go zobaczę? Czy mam zapomnieć o niebieskich krewetkach?
Anomis Erosa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 14:09

Re: Blue rili

Postprzez KuMaK » Wt 10 wrz, 2013 22:07

Zależy od tego z czym startujesz. Niebieska kutykula pojawi się wraz z mniejszą ilością czerwonego pigmentu.
Duża ilość pigmentu czerwonego (chromatofory) stwarza wystarczający kamuflaż dla krewetki i używanie kutykuli (niebieski) nie jest potrzebne.
W momencie gdy ilość chromatoforów się zmniejszy, kutykula się pokaże. Zatem jeśli będziesz otrzymywał coraz więcej krewetek z małą ilością czerwonego tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się niebieskiego.
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blue rili

Postprzez Anomis Erosa » Wt 10 wrz, 2013 22:52

Czyli w teorii prościzna. Szukam krewetek red rili z jak najmniejszą ilością czerwonego pigmentu. Czy chów wsobny jest warunkiem koniecznym, czy mogę pomieszać krewetki z różnych źródeł? Prowadzę selekcję w kierunku całkowitego odbarwienia, do momentu pojawienia się niebieskiego pigmentu. Dalsza selekcja powinna dać mi full blue rili. Jaki procent potomstwa red rili wraca do ubarwienia RC? Jaki procent potomstwa blue rili wraca do red rili? Użyłeś słowa kamuflaż. Czy prowadzenie selekcji u krewetek w kierunku wystąpienia konkretnego ubarwienia, czyli wymuszenia zmiany koloru można przyrównać do zmian zabarwienia u kameleona? Czy w obu przypadkach zachodzą te same procesy z jedną różnicą, u krewetek jest to wymuszone selekcją, a u kameleona samoistne?
Anomis Erosa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 14:09

Re: Blue rili

Postprzez KuMaK » Wt 10 wrz, 2013 23:20

Anomis Erosa napisał(a):Czyli w teorii prościzna. Szukam krewetek red rili z jak najmniejszą ilością czerwonego pigmentu. Czy chów wsobny jest warunkiem koniecznym, czy mogę pomieszać krewetki z różnych źródeł?


Lepiej wziąć z jednego. Krzyżować możesz później z krewetką wyjściową - redką w celu zwiększenia ilości ziaren pigmentu w kutykuli utraconych na skutek chowu wsobnego (da to lepszy niebieski kolor).

Anomis Erosa napisał(a):Jaki procent potomstwa red rili wraca do ubarwienia RC? Jaki procent potomstwa blue rili wraca do red rili?


Nie da się określić ze względu na to, że dobór kamuflażu zależy od krewetki. To ona decyduje poprzez chromatofototropiny o tym jaki kamuflaż dobrać do widzianego przez nią tła i światła.
Pamiętaj, że stabilne są tylko te Rili, które nie mają koloru jak White Pearl i oczywiście rodzą się takie od kilku pokoleń.
Pozostałe Rili są niestabilne i nie dają takich samych młodych jak rodzice, ułożenie wzoru jest tu głównie kwestią przypadku. Oznacza to, że nawet z całych niebieskich krewetek możesz uzyskać Red Rili.
Jednak nie jest niemożliwym ustabilizowanie takiej krewetki - w celu ustabilizowania mieszasz krew między wybranymi osobnikami (musisz posiadać kilka linii genetycznych).

Anomis Erosa napisał(a): Czy prowadzenie selekcji u krewetek w kierunku wystąpienia konkretnego ubarwienia, czyli wymuszenia zmiany koloru można przyrównać do zmian zabarwienia u kameleona?


Nie można, kameleon może używać dowolnej barwy. Krewetka ma jedynie jeden kolor z możliwością zmiany barwy na jeden inny (kutykula) oraz jeden bez możliwości zmiany (chromatofory). Pozostałe odcienie są wynikiem łączenia się aktualnej barwy kutykuli i chromatoforów zlokalizowanych pod nią.

Anomis Erosa napisał(a):Czy w obu przypadkach zachodzą te same procesy z jedną różnicą, u krewetek jest to wymuszone selekcją, a u kameleona samoistne?


U krewetek też kamuflaż jest dobierany do otoczenia, jak u kameleona. Różnica polega na ilości możliwych do wyboru barw. Nie znam się dobrze na kameleonach ale z tego co powszechnie wiadomo kolor mogą wybrać dowolny w zależności od otoczenia na jakim się znajdą. Pokazanie niebieskiej kutykuli nie jest wynikiem selekcji, krewetka może użyć kutykuli w dowolnym momencie, ale ze względu na to, iż nie jest to potrzebne to jest nieużywana.
Zauważ, że Blue Pearl pokazuje kutykule cały czas, ze względu na małą ilość czekoladowych chromatoforów. Red Bee ma już wystarczający kamuflaż zbudowany z czerwonych i bialych chromatoforów. Mimo wszystko jednak na bieli czasem dojrzeć możesz pomarańczowe zabarwienie.
Kutykula nie musi być widoczna na całej długości krewetki tak samo, często bierze udział np. w zacieraniu granic między bielą i czernią u przykładowej Black Bee, lub np. w zmianie efektu zbyt oślepiającego białego pigmentu (pojawienie się już wspomnianej pomarańczy na bieli).
Dzięki temu jest możliwe uzyskanie Rili także z krewetek nie posiadających chromatoforów. Oznacza to że z uzyskanej końcowej krewetki - Full Blue Rili możesz zrobić jeszcze jedno rili - niebieską krewetke z dziurami przeźroczystymi.
To co wyżej napisałem odnosi się stwierdzenia iż jest to wymuszone selekcją. Oczywiście jest, bo krewetka jest zmuszona używać kutykuli, ale krewetki używają jej praktycznie cały czas, tylko nie jest to tak bardzo widoczne - stąd dałem przykład z Black Bee, byś wiedział że często mimo wystarczającego kamuflażu kutykula jest widoczna.
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blue rili

Postprzez Anomis Erosa » Śr 11 wrz, 2013 18:32

KuMaK, czytając Ciebie dochodzę do wniosku, iż jestem za cienki w uszach. Niby wszystko proste i powinno się udać przy konsekwencji i zaangażowaniu lecz to nie dla mnie. Do takiej zabawy potrzeba sporo wiedzy i przynajmniej kilku szkiełek. Ja będę miał tylko dwa dekoracyjne, aby podczas pracy zerknąć i się odprężyć. Aby mieć "stworki" z niebieskim pigmentem pozostanę przy krzyżówce blue pearl z red rili.
Anomis Erosa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 14:09

Re: Blue rili

Postprzez KuMaK » Śr 11 wrz, 2013 18:50

Chciałbym byś wiedział, iż najciekawsze zbiorniki to zwykle te, które występują pojedynczo.
Hobbyści, u których mogłem zaobserwować nowe wzory mają zwykle niewiele zbiorników - często są to 2-4 zbiorniki.
Chyba najlepszym przykładem jest Vitezslav Bosak, który startując od dwóch zbiorników dorobił się ciekawych linii tibee, taitibee i taiwanow. Dla mnie jest to najlepszy człowiek od krzyżówek na świecie, a posiada obecnie chyba tylko 8 zbiorników (przy czym oczywiscie nie wszystkie są pod krzyzowki). Także nie zrażaj się i w razie wątpliwości pytaj śmiało.

Większość ras powstaje przypadkowo, na farmach Neocaridiny w basenach doszukasz się wszystkiego.
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Blue rili

Postprzez totome » Śr 11 wrz, 2013 21:19

Witam , jestem tu nowy więc na wstępie chciałbym sie przywitać . Wracając do tematu moje , blue rilly ( kupione u wyżej wymienionego hodowcy ) w zależności od oświetlenia , tła , nastroju , i cholerawie czego jeszcze , wyglądają tak Obrazek , Obrazek , Obrazek lub tak Obrazek
totome
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 151
Dołączył(a): Śr 11 wrz, 2013 20:32
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Blue rili

Postprzez Anomis Erosa » Śr 11 wrz, 2013 21:23

totome, u mnie nie otwierają się zdjęcia :(
Anomis Erosa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 14:09

Re: Blue rili

Postprzez totome » Śr 11 wrz, 2013 21:26

właśnie próbuję rozklimić jak dodać zdjęcie , sorki
póki co wrzucam linki :
http://screenshooter.net/7234103/xwdncqu" target="_blank
http://screenshooter.net/7234103/ocqfixp" target="_blank
http://screenshooter.net/7234103/kjlxytw" target="_blank
http://screenshooter.net/7234103/reabocm" target="_blank

sorki za jakość zdjęć ale umiejętności i sprzęt na równym , niskim poziomie :-P
totome
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 151
Dołączył(a): Śr 11 wrz, 2013 20:32
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Blue rili

Postprzez Anomis Erosa » Śr 11 wrz, 2013 22:05

Wyglądają zdecydowanie inaczej niż na zdjęciach na aukcji. Jak długo je masz? Czy rozmnażały się u Ciebie? Jakie wychodzi potomstwo?
Anomis Erosa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 14:09

Re: Blue rili

Postprzez totome » Śr 11 wrz, 2013 22:48

mam ok 4 miesiące , od początku wyglądały tak samo , rozmnażają się bez problemu z pięciu szt. które kupiłem mam ok 70 i samice z jajkami wiec na dniach będzie więcej :-D
totome
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 151
Dołączył(a): Śr 11 wrz, 2013 20:32
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Blue rili

Postprzez Anomis Erosa » Śr 11 wrz, 2013 23:58

Potomstwo jest takie jak rodzice?

EDIT:
KuMaK napisał(a):Chciałbym byś wiedział, iż najciekawsze zbiorniki to zwykle te, które występują pojedynczo.
Hobbyści, u których mogłem zaobserwować nowe wzory mają zwykle niewiele zbiorników - często są to 2-4 zbiorniki.
Chyba najlepszym przykładem jest Vitezslav Bosak, który startując od dwóch zbiorników dorobił się ciekawych linii tibee, taitibee i taiwanow. Dla mnie jest to najlepszy człowiek od krzyżówek na świecie, a posiada obecnie chyba tylko 8 zbiorników (przy czym oczywiscie nie wszystkie są pod krzyzowki). Także nie zrażaj się i w razie wątpliwości pytaj śmiało.

Większość ras powstaje przypadkowo, na farmach Neocaridiny w basenach doszukasz się wszystkiego.

Kusisz :evil: :evil: :evil: . Jeszcze kilka zdań zachęty i przerzucę się ze zbrojników na krewetki :mrgreen: .
A tak na serio, wrócę z urlopu. Dokończę stawianie szkiełek i zobaczę co moja piękniejsza połówka na to aby w miejsce 112l stanęły dwie kostki.
Anomis Erosa
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): So 17 sie, 2013 14:09

Re: Blue rili

Postprzez totome » Cz 12 wrz, 2013 20:00

Dorosłe bardziej niebieskie , młode z wiekiem upodobniają się do rodziców . Zdarzają się czerwone akcenty.
totome
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 151
Dołączył(a): Śr 11 wrz, 2013 20:32
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Blue rili

Postprzez Crystal » N 15 wrz, 2013 07:03

Nie staraj się zrozumieć Kumaka zapytaj się po prostu co masz z czym zmieszać albo co kupić :) Ja tak zawsze robię bo jak mi zaczyna tłumaczyć to dochodzę do wniosku, że nie znam języka polskiego.
A co do tych blue rilli to kupiłem na allegro właśnie od tego hodowcy, o którym piszecie. W pierwszej chwili nie przypominały tych ze zdjęć natomiast po kilku dniach były niemalże identyczne. Problemem była inna rzecz a mianowicie to, że wszystkie kupione krewetki były samicami.
Avatar użytkownika
Crystal
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 300
Dołączył(a): N 27 cze, 2010 21:44

Re: Blue rili

Postprzez KuMaK » So 21 wrz, 2013 15:51

Obrazek
Dream Blue Rili (z Carbon Rili) vs Blue Rili (z Red Rili)

Przepraszam za niewielkie opóźnienie
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
www.facebook.com/Kumak.Shrimp
Avatar użytkownika
KuMaK
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 897
Dołączył(a): Wt 15 lip, 2008 20:25
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do KLASYFIKACJA KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości