Cuda wianki po Sakurach

Nie wiesz co pływa w akwarium lub jakiej klasy jest krewetka - napisz

Moderator: =Fresz=

Cuda wianki po Sakurach

Postprzez lonio » Cz 24 kwi, 2014 11:10

Witam
Przygodę z krewetkami zacząłem nie dawno.
Kupiłem stadko Sakur od niby doświadczonego hodowcy. Część ładniej, część gorzej wybarwionych. Wśród nich była jedna samica już z jajkami. Po jakimś czasie miałem już ze 4 samice z zapłodnionymi jajkami.
Zaczęły pojawiać się pierwsze maluchy. Jak miały trochę ponad 0,5cm, zaczęły się wybarwiać.
Któregoś razu zacząłem jednak obserwować maluchy o dziwnym zabarwieniu. I to nie wyglądały jak te od samicy, którą przywiozłem zajajczoną, bo były mniejsze od tych już biegających. Potem przypomniało mi się, że gość od którego kupowałem krewetki wspomniał, że dokupił sobie kilka Schoko, aby spróbować uzyskać trochę inna barwę, coś na wzór, jak opisywał to Garnella.
Jako, iż nie jestem biegły w genetyce krewetek, mam więc pytanie. Jak to jest, że po 2 rodzicach Sakurach, wychodzą takie wynalazki? Czy to oznacza, że oni sami nie byli czystymi Sakurami? Czy to ogólne raczej chodzi o samca, bo to chyba on jest nosicielem dominującego genu?
Obrazek
Jak widać, część młodych w odcieniu brązowym, część w niebieskim. W różnych wielkościach i jestem przekonany, że zapłodnienie nastąpiło u mnie.
Już raz miałem do czynienia z uwstecznioną formą heteropody, bo dostałem młode po krzyżówce samca blue, z samicą sakury i miałem nadzieje, że tym razem będę miał spokój, a tu takie numery :/
lonio
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr 23 kwi, 2014 13:44

Re: Cuda wianki po Sakurach

Postprzez kaboom » Cz 24 kwi, 2014 11:34

Samice krewetek mogą "przetrzymać" nasienie samca dłużej niż na jedno zapłodnienie więc możliwe że zostało im coś jeszcze z poprzednich figli. To jest jedna opcja, druga to taka że twoja Sakura była pierwszym pokoleniem po krzyżówkach poprzedniego właściciela a jej potomstwo dopiero ujawiło geny jakie dostało w wyniku krzyżowania. Jeśli dobrze pamiętam to co drugie pokolenie jest największe prawdopodobieństwo ujawnienia się pewnych cech dziedzicznych, to tak pokrótce :)
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: Cuda wianki po Sakurach

Postprzez tomek.b » Cz 24 kwi, 2014 13:43

Posiadając nawet dwie ładne czerwone Sakury, które nie będą homozygotyczne ze względu na geny koloru czerwonego możesz uzyskać dziwne przypadki. I wcale sprzedający nie musiał o tym wiedzieć, dla niego też to mogła być niespodzianka, no chyba że jego ingerencja do tego doprowadziła.
Masz teraz duże pole do popisu. Jak widać masz tam sporą paletę genów i oprocz czerwonych sakur możesz wysylekcjonować jeszcze coś innego. Miłej zabawy i cierpliwości.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Cuda wianki po Sakurach

Postprzez Prezes870 » Cz 24 kwi, 2014 20:03

i będzie Sakura blue:)
Prezes870
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 103
Dołączył(a): N 16 mar, 2014 21:15

Re: Cuda wianki po Sakurach

Postprzez Rafal1990 » Śr 30 kwi, 2014 22:10

odmiany barwne typu zielone sakur to chów wsobny :) Pewnie poprzedni właściciel nie dbał dostatecznie o dużą pule genów...
54l - Crystal red ss-ssss
37l- Sakura Red
37l-
30l- Deep blue tiger/blue tiger
Avatar użytkownika
Rafal1990
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 23
Dołączył(a): Pt 12 kwi, 2013 07:27

Re: Cuda wianki po Sakurach

Postprzez kaboom » Cz 01 maja, 2014 10:42

Rafal1990 napisał(a):odmiany barwne typu zielone sakur to chów wsobny :) Pewnie poprzedni właściciel nie dbał dostatecznie o dużą pule genów...

Niekoniecznie, może być wręcz przeciwnie a mianowicie była bardzo duża pula nowych genów ale "nieczystych" :) czyli ktoś sprzedał ładnie wyglądające kundle a poprzedni właściciel nieświadomy tego je pomieszał ze swoimi i wyszło to co na zdjęciach.
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce


Powrót do KLASYFIKACJA KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości