jaka to krewetka

Nie wiesz co pływa w akwarium lub jakiej klasy jest krewetka - napisz

Moderator: =Fresz=

jaka to krewetka

Postprzez raczek » So 03 maja, 2014 18:54

Witam wszystkich serdecznie.
Bawię się rozmnażaniem i hodowaniem krewetek od kilku ładnych lat.
Oczywiście z wszelakim powodzeniem ,raz uda się uchować jakieś ładne krewetki innym razem nie.
Ale do tematu chodzi o krewetkę Cardina cf. babaulti - Stripes ,
mam te krewetki u siebie od kilku lat , mogę się pochwalić że mnożą się u mnie bardzo regularnie i nie mam szczególnych kłopotów z ich rozmnażaniem.
Czasami wśród tych krewetek pojawiają się egzemplarze bez pasków , zapewne jest to efekt długiego pokrewieństwa wśród trzymanych krewetek.
Wiadomo że taka krewetka bez pasków jest powiedzmy szczerze odpadem po sorcie.
Jako że nie mam w zwyczaju wyrzucać takich osobników , wrzucałem je do osobnego małego zbiorniczka.
Co ciekawe wśród takich osobników pojawiały się młode , część bez pasów jak typowe zebry ,niektóre młode miały paski (czyli genetycznie wracały do formy wyjściowej) .A wśród tych młodych - ciekawostka kilka sztuk białych ,dosłownie jak white pearl .
Cóż , jako że lubię ciekawostki wrzuciłem te białe sztuki osobno, dojrzały , samiczki nosiły jajeczka ( białe w odcieniu seledynowym) i 100 % młodych jest bialutkie.
Oczywiście ta biel jest umowna, gdyż na ciemnym podłożu i na fotkach bardziej przypominają yellow.
Zrobiłem próbę i wrzuciłem kilka sztuk do sakury red i sakury schoko aby sprawdzić czy się skrzyżują.
Oczywiście rezultat zerowy czyli biała krewetka uzyskana ze stripesów nie krzyżuje się z nimi.
W efekcie w akwariach biegają krewetki białe z białymi jajeczkami a obok samiczka sakury ze swoimi w innym kolorze.
Widok super , i marzenie aby perełki (white pearl) można było trzymać wspólnie bez ryzyka krzyżówki stało się faktem.
Dla ciekawości dodam że stripes według podawanych tabel nie krzyżuje się z żadnym innym gatunkiem za wyjątkiem green.
Przyznam się że od 2 lat próbuję skrzyżować green ze stripesem jednak bez skutku.Nie doczekałem się ani jednej młodej hybrydy , ani nie zauważyłem aby samiczki stripes i green nosiły jajeczka w innym kolorze niż zwykle.


Mam pytanie do grona koleżanek i kolegów.

Czy białe krewetki po stripesach są już znane jako odrębny gatunek jeśli tak to pod jaka nazwą.



Opiszę w skrócie ich wygląd ,Ponieważ na zdjęciu nie sposób tego uchwycić.
Najbardziej efektowne są duże samiczki mają biały korpus z charakterystycznym białym pasem na grzbiecie ( tak jak u samiczek stripes) ciemne oczy ,siodełko w białym kolorze wpadającym w seledyn.
Samce są mniej efektowne , na dodatek osobniki obojga płci nie mają widocznych pionowych pasów jak u typowych stripes ,są tylko widoczne przezroczyste cienie lub zarysy tych pasów.
Próbowałem je trzymać na kilku podłożach ,próbując aby zaświeciły pionowymi paskami bez skutku.
Zachowują się typowo jak krewetki stripes i green, czyli lubią się czasami ukrywać wśród roślin i kryjówek.
Innym bardzo charakterystycznym zjawiskiem jest ich zachowanie bardzo podobne
jak stripes i green podczas podmiany wody w zbiorniku.
W chwili odłączenia napowietrzania biegają jak szalone po całym akwarium.
Tak zachowują się jedynie 2 odmiany green i stripes.

Wklejam kilka zdjęć nie są super jakości ,jednak coś tam na nich widać.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Proszę o jakieś wnioski i opinie .
Pozdrawiam
raczek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 17 gru, 2013 17:52

Re: jaka to krewetka

Postprzez monty » So 03 maja, 2014 19:08

bardzo podobna do white pearl ale jeśli faktycznie wyszła ze stripesów to dziwne.. lecz może coś fajnego być ;)
monty
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 48
Dołączył(a): Pt 18 kwi, 2014 21:59

Re: jaka to krewetka

Postprzez Inc0gnit0 » So 03 maja, 2014 19:16

w baniaku masz widze cos a'la sakury albo RC a tym zdecydowanie bliżej do "perełek" wiec może to z nich ci wyszły?
Avatar użytkownika
Inc0gnit0
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2523
Dołączył(a): Pn 07 sty, 2013 21:06
Lokalizacja: Epi C entrum Hiroshima

Re: jaka to krewetka

Postprzez aquahobby1 » So 03 maja, 2014 19:54

Raczek :-) To dalej jest Babaulti Stripes, tylko jej mutacja. W mojej populacji Stripesek pojawiały się kilkanaście razy takie białe, niestety nie miałem takiego szczęścia jak Ty, były to zawsze samice, i nie udało mi się tak jak Tobie utrwalić zmutowanego szczepu. Owszem, białe samice nosiły piękne seledynowe jajka, ale młode po nich rodziły się zwykłe szare. Nie było białego samca. Z chęcią bym kupił ze 3 pary. W moich Stripeskach nie mam w tej chwili ani jednej białej, trafiają się sporadycznie, a marzyłem o tym, co Tobie udało się uzyskać. Jeśli chodzi o krzyżówkę z B. Green, to nie jest możliwa, próbowałem i w jedną, jak i w drugą stronę. Tzn. Do samców Stripes samicę Green, I odwrotnie. Podobno jest to możliwe z Babaulti Malaya ale z braku tych drugich nie udało mi się to sprawdzić. Witam na naszym forum. Dodam jeszcze filmik z moimi Stripeskami, w tym czasie gdy był robiony miałem 2 białe samice, jedną widać, druga nosiła jajka, i gdzieś się ukrywała. Oto filmik: https://www.youtube.com/watch?v=8D4e_O7udTE
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odp: jaka to krewetka

Postprzez =Fresz= » N 04 maja, 2014 06:10

Bardzo fajnie że coś takiego Ci się udało. Widać nawet trochę na zdjęciu że mają niektóre delikatne paski. Pamiętaj że każda nowość sporo kosztuje wykorzystaj to :P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: jaka to krewetka

Postprzez mirkocis » N 04 maja, 2014 09:25

Na pierwszy rzut oka WHITE PEARL, ale jak się zdjęciu przyjrzeć to delikatne białe paski na bokach są. Jeśli masz już nową linię w PL to jesteś szczęściarzem, bo frajda spora, no i trochę na nich zarobisz. Gratuluję potomstwa :-)
Avatar użytkownika
mirkocis
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 326
Dołączył(a): N 23 lut, 2014 14:24
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: jaka to krewetka

Postprzez raczek » Pt 01 maja, 2015 23:40

Witam.

Chciałbym dodać kilka zdań w nawiązaniu do zaczętego kiedyś postu.
Krewetka została zaprezentowana na kilku prezentacjach akwarystycznych w Polsce.
Dzięki dużej pomocy znanej osoby wśród akwarystów.
Za co również w tym miejscu mu dziękuje.
Krewetka została nazwana White Rose .

Długo to trwało ponieważ należało konkretnie sprawdzić czystość linii , czy jest trwała genetycznie.
W tej chwili doczekałem się 8 pokolenia tej krewetki, oczywiście wszystkie młode są w 100 % białe.


Proszę o szczere opinie koleżanek i kolegów.

Czy jest ona atrakcyjna i czy może się zadomowić w akwariach .


Przypomnę że ta krewetka nie krzyżuje się z żadną inną odmianą ,
nie można jej trzymać tylko we wspólnym zbiorniku z babaulti stripes czyli forma wyjściową

Dziękuję z góry za opinie.

Pozdrawiam
raczek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 17 gru, 2013 17:52

Re: jaka to krewetka

Postprzez Dakota » So 02 maja, 2015 10:02

Osobiście nie gustuję w takim ubarwieniu krewetek, ale na pewno wyglądają interesująco i na pewno znajdą się osoby, które zostaną ich miłośnikami i będą chciały je mieć (nie tylko ze względu na wygląd, ale tez ze względu na "nowość").
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: jaka to krewetka

Postprzez lwica79 » So 02 maja, 2015 12:17

raczek napisał(a):Czasami wśród tych krewetek pojawiają się egzemplarze bez pasków , zapewne jest to efekt długiego pokrewieństwa wśród trzymanych krewetek.


tutaj nie masz racji :) , ponieważ ja swoje Stripesy mam od lat - bez dodawania nowej krwi a stadko wyjściowe to było nie więcej niż 5 krewetek. Selekcja ma tu znaczenie.. Ja przez pewien czas odrzucałam osobniki ze słabszymi paseczkami- i teraz się już takie praktycznie nie pokazują w miotach. Inna sprawa, że źle czujące się / wystraszone /odłowione na kilka dni do np. małego pojemniczka Stripesy mogą niemal całkiem zatracić pasy- ale wracają do normy jak się im na nowo zapewni komfort (jednak to inna sprawa) .

Co do ogólnego wyglądu Twoich białych Stripesów- na pewno ciekawe zjawisko- ale bez pasów - nie w moim typie :)
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: jaka to krewetka

Postprzez aquahobby1 » So 02 maja, 2015 21:50

Cała uroda w tych krewetkach, to samice kiedy noszą jajeczka, które mają piękną seledynową zieleń. White pearl mają jajeczka białe.
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Re: jaka to krewetka

Postprzez raczek » Wt 05 maja, 2015 18:12

Witam.

Dziękuje za tych kilka ocen.
Fakt że White Rose nie powalają wyglądem na kolana.
Jednak cały ich urok jest trudno uchwycić na zdjęciu.
Brak odpowiedniego sprzętu do fotografowania się uwidacznia.
W rzeczywistości jednak prezentują się o wiele lepiej.

Podstawowa zaś ich zaleta to fakt, że można je trzymać ze wszystkimi innymi gatunkami krewetek.
Dla porównania przykład:
spróbujmy trzymać w jednym zbiorniku sakurę red i blue rili albo powiedzmy yellow,
co wyjdzie po kilku miesiącach łatwo zgadnąć .
Kupę młodych "kundli", w kolorach bliżej nieokreślonych.
Tutaj nie ma ryzyka ponieważ White Rose nie krzyżuje się z niczym.
Co do koloru bieli ,to patrząc na to jak ciągle jest popularna white pearl.
Na pewno miłośników na te krewetki nie braknie.
Wrzucę jeszcze link do kilku fotek

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a88 ... 733df.html" target="_blank

Nawiązując do opinii przedstawionej przez koleżankę Lwica 79.

Nie bardzo rozumiem Twojej wypowiedzi.
Twierdzisz że odrzucasz osobniki słabiej wybarwione.
A teraz masz wszystkie stripesy z paskami.
Piszesz że nie trzeba dorzucać świeżej krwi ,może to i racja.
Jednak prawda jest czasami inna krewetki trzymane w dłuższym w chowie wsobnym się wyradzają.
Rosną mniejsze ,rzadziej się mnożą gubią barwy itp.
Pisząc o tym że babulti stripes tracąc paski potrafi z nimi powrócić , owszem zgadza się .
Ale taka sytuacja ma miejsce tylko w okresie wylinki.
A pisanie o lepszych warunkach ,tutaj się z koleżanką nie zgodzę.



Ja również mam babaulti stripes trzymam je w kilku zbiornikach i na ich jakość inni nie narzekają.
Oczywiście selekcje przeprowadzam ciągle , nie tylko ze względu na paski a także pod innymi względami.
Co do zmiany krwi , to mam w zwyczaju zawsze robić restart nowego zbiornika z owym gatunkiem.
Przykładowo;
Mlode samczyki z akwarium A + młode samiczki z awarium B
zasiedlam w akwarium C

Robię tak co 3 pokolenie, mają wspólnych dziadków a geny te same.



Ja krewetek White Rose nie przedstawiam jako babaulti stripes ( gorszej jakości )
Tylko jako NOWA ODMIANĘ KREWETKI uzyskaną z babaulti stripes.
A to jest chyba oczywiste że tych krewetek nie trzymam wspólnie z formą wyjściową.

Pozdrawiam
raczek
Potencjalny Maniak
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt 17 gru, 2013 17:52

Re: jaka to krewetka

Postprzez lwica79 » Śr 06 maja, 2015 00:02

raczek napisał(a):
Nawiązując do opinii przedstawionej przez koleżankę Lwica 79.

Nie bardzo rozumiem Twojej wypowiedzi.
Twierdzisz że odrzucasz osobniki słabiej wybarwione.
A teraz masz wszystkie stripesy z paskami.
Piszesz że nie trzeba dorzucać świeżej krwi ,może to i racja.


nie rozumiem czego Ty nie rozumiesz, więc nie wyjaśnię ;)

raczek napisał(a): Pisząc o tym że babulti stripes tracąc paski potrafi z nimi powrócić , owszem zgadza się .
Ale taka sytuacja ma miejsce tylko w okresie wylinki.


może po prostu nie widziałeś jak następuje to w innej sytuacji - a ja owszem


A wracając do krewet- ta samica z trzeciego zdjęcia (z linku) to już jest klasa- delikatne paski i kryjący pigment - na stadko takich bym się na pewno skusiła - jakby do tego jeszcze samce były ciekawsze.
Avatar użytkownika
lwica79
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 384
Dołączył(a): Pn 23 mar, 2009 21:26
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: jaka to krewetka

Postprzez kaboom » Śr 06 maja, 2015 16:00

Cena na OLX zabija :-)
kaboom
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 784
Dołączył(a): Wt 07 sty, 2014 19:47
Lokalizacja: Kielce

Re: jaka to krewetka

Postprzez jasiud31 » Śr 06 maja, 2015 16:11

Dokładnie :D Myślę, że gdyby była niższa, to wiele osób by się nią zainteresowało. Ale prawda jest taka - za nowości się płaci :-)
19 l Crystal Red
25 l Hybrydy+Taiwany
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=6978
Avatar użytkownika
jasiud31
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 431
Dołączył(a): N 09 lis, 2014 18:27
Lokalizacja: Kalisz

Re: jaka to krewetka

Postprzez Goth » Pn 29 cze, 2015 21:51

Podepnę się pod temat bo nie mogę wyjść z podziwu co mnie spotkało.
Jakiś czas temu (chyba z 2 miechy będzie) kupiłem w jednym z baaardzo znanych sklepów kilka sztuk blue pearl. Co prawda trzymali je razem z redkami (wiem, że się mogą krzyżować), ale oni kupują krewety na giełdzie w czwartek i w piątek przywożą więc chyba nic się nie zdążyło skrzyżować. U siebie wrzuciłem je do osobnego baniaczka. Były tak sobie, później miały jaja, wylęgły się młode, ale nie wiedzieć czemu padły. Ostatnio zrobiłem im nowy zbiornik no i przyszedł czas na przenosiny. Ku mojemu zdziwieniu, oprócz dorosłych, znów pływały jakieś maluchy. Jednak jeszcze bardziej się zdziwiłem, widząc, że mają dziwnie czerwony odcień :/ Jedna, największa z tych małych, wygląda wręcz na pomarańczową :/ No i mam zonka. Przecież niemożliwe żeby przez 2 miesiące coś się w samicy uchowało np. po spotkaniu z redką, prawda? Maluchy są mini mini. Widać, że urodzone nie później jak z tydzień temu, a ta największa może ze 2-3 tyg.
Ktoś mi to wytłumaczy? Czy blue pearl tak ma, że część miotu jest niebieska, a reszta z innej parafii?
Goth
Potencjalny Maniak
 
Posty: 12
Dołączył(a): So 25 sty, 2014 23:00

Następna strona

Powrót do KLASYFIKACJA KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość