Hybrydy pokolenia

Nie wiesz co pływa w akwarium lub jakiej klasy jest krewetka - napisz

Moderator: =Fresz=

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez =Fresz= » Pt 05 wrz, 2014 15:09

A może Ci wielcy co mają potężne hodowle krewetkowe już przeprowadzili badania i są tak skromni ze nie chcą w tej chwili jeszcze ich ujawnić ? :mrgreen:

A weźmy jeszcze na ruszt przypadek krzyżówki tigera (samica) z crystalemm (samiec) gdzie w tym przypadku mamy F1 -> tibee. Kolejna selekcja i krzyżówka tibee (samica) z crystalem (samiec) to już będzie F2 tak? 8-) i teraz zobaczcie sobie jak wygląda F1 i każde kolejne pokolenie tibee z takiej krzyżówki.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Dakota » Pt 05 wrz, 2014 15:45

Fresz, jeśli przyjmujemy, że F to kolejne pokolenie po P (rodzicach), to będzie tak, jak piszesz:
tixer x crystal - P
tibee - F1
tibee x crystal - F2

...i tak dalej. Fenotyp tu nie ma nic do rzeczy. Po co to komplikować? ;-)
Nawet jeśli FX będzie wyglądać tak samo jak FY (FX=FY), to dalej jest to kolejne pokolenie, o tym samym wyglądzie, ale innych genach.

I, za Tomkiem, zapytam po co oznaczać pokolenie i dlaczego to ma wpływ na cenę? I tak, kupując krewetki oznaczone dajmy na to F3, nie mamy gwarancji, że to F3. Nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić. Nawet nie da się sprawdzić, czy coś oferowane jako Hybryda jest Hybrydą, dopóki nie skrzyżuje się z homozygotą recesywną, np. Taiwanem.
Jeśli u krewetek działa prawo Mendla (a czy działa, to inna bajka), to tak, jak pisałam wcześniej, pokolenie, z którego pochodzi krewetka nie ma znaczenia (ona i tak będzie homo- lub heterozygotą, nie będzie bardziej odmianą X a mniej odmianą Y) i jak dla mnie to sztuczne wprowadzanie jakichś oznaczeń w celu windowania ceny.
Pokolenie może mieć znaczenie tylko w przypadku typowego inbredu, gdzie z każdym pokoleniem rośnie ryzyko wystąpienia wszelkich wad, ale i... otrzymania czegoś całkiem nowego (w końcu większość odmian została wyhodowana na podstawie mutacji genetycznej, którą następnie kopiowano w kolejnych pokoleniach, aż mutacja się utrwaliła i powstała stabilna linia).
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Pethro » Pt 05 wrz, 2014 16:01

Doszłaś do sedna.. jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kase :-P :lol:
Pethro
 

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Pt 05 wrz, 2014 17:04

Napisałem kilka postów wcześniej, że ktoś dał ogłoszenie, że sprzeda F3 czy nawet F4 za spore pieniądze. Zacząłem się zastanawiać o co w tym chodzi i według jakiego schematu można określać pokolenia haybryd.
Pomyślałem o dwóch drogach:

1. F1 z taiwanem otrzymujemy F2, F2 z taiwanem otrzymujemy F3 itd. Odnosząc ten schemat do prawa Mendla można by pomyśleć, że F1, F2, F3 powinny mieć tą samą wartość ponieważ genów w każdym pokoleniu jest taka sama ilość.

2. F1 między sobą otzymujemy F2, F2 miedzy sobą otrzymujemy F3 itd. Tutaj wartość hybryd wraz ze wzrostem "F" powinna maleć, ponieważ w każdym następnym pokoleniu ganu taiwana powinno być mniej na rzecz genu crystala.

Ot, cała historyja.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Odp: Hybrydy pokolenia

Postprzez =Fresz= » Pt 05 wrz, 2014 17:12

Skoro w rozwiązaniu drugim genu taiwana jest coraz mniej to w pierwszym powinno być coraz więcej a nie tyle samo:P i jak kilku tu zauważyło każda kolejna hybryda daje więcej taiwana a nie mniej i stąd ta większa wartość hybrydy ale ja się nie znam bo jestem pionek:P

Wysłane z mojego GT-I9505 za pomocą Tapatalk 2
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Pt 05 wrz, 2014 17:17

Według prawa Mendla, powinno go być tyle samo - w pokoleniach pierwszego przykładu.
Jeśli uważasz, że jest inaczej oznacza to że nie znasz tego prawa.
Jeśli natomiast jest inaczej a mogą o tym powiedzieć doświadczeni Krewetkarze znaczy, że jest coś innego w dziedziczeniu genów u krewetek.
Pozwól, że już więcej nie będę Ci do tego przekonywał, bo myślę że się zwyczajnie wygłupiasz.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Odp: Hybrydy pokolenia

Postprzez =Fresz= » Pt 05 wrz, 2014 17:26

No ja jestem z tych mniej poważnych :P a przyjmijmy że krewetek prawo Mendla nie sięgnęło hehe tak w ogóle Mendel kurcze z jajem zaraz mi się kojarzy.

Tak więc co złego to nie ja. Idę na browarka :)


Wysłane z mojego GT-I9505 za pomocą Tapatalk 2
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Pt 05 wrz, 2014 17:28

No właśnie w temacie już się to zakłada.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Dakota » Pt 05 wrz, 2014 17:51

Tomek, najlepiej zapytać sprzedawcę, skąd wyższa cena i co rozumie jako F(x), ciekawa jestem jego argumentacji ;-)
Stąd też było moje pytanie na starcie, czy F oznacza pokolenie w sensie genetycznym (ogólnym), czy hodowcy krewetek mają jakieś swoje wewnętrzne ustalenia i dla F ma tu znaczenie np. rodzaj krzyżówki :-)

Krewetki powinny mieć tę samą wartość, bo niezależnie od pokolenia - krewetka hybryda będzie cały czas Ct i szanse na uzyskanie np. tt będą takie same dla F1, F2, F5, itd. (zakładając, że działa tu I prawo Mendla).

Genetyka to nie taka prosta sprawa, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jak dla mnie obrazek z krzyżówkami, który ktoś wrzucał wcześniej, należy brać jako wskazówkę, co z czym krzyżować, by zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania danej odmiany, a nie gwarancję, ile sztuk na ile sztuk będzie danej odmiany. Jak widać prawo Mendla nie do końca się tu sprawdza, bo proporcje młodych są różne, o czym sami piszecie.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Pt 05 wrz, 2014 17:58

Dakota napisał(a):Krewetki powinny mieć tę samą wartość, bo niezależnie od pokolenia - krewetka hybryda będzie cały czas Ct i szanse na uzyskanie np. tt będą takie same dla F1, F2, F5, itd. (zakładając, że działa tu I prawo Mendla)


Dziękuję Dakota za potwierdzenie, bo już wychodzilem na heretyka. ;-)
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Dakota » Pt 05 wrz, 2014 18:06

Tomek, opieram się wyłącznie na jakiejś tam znajomości genetyki, nie na własnych doświadczeniach w rozmnażaniu krewetek. Te wynurzenia w przypadku krewetek wcale nie muszą być prawdą, wszystko zależy, jakie geny i ile wpływa na fenotyp, o którym mowa. Czy prawo Mendla działa, czy nie. Jak dla mnie w tym temacie jest więcej niewiadomych, niż pewników, i każdy kto rozmnażał krewetki, dorzuci własną teorię. Już to, co pisał SUHY, o tym świadczy.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Pt 05 wrz, 2014 18:31

Oczywiście, rozmowa jest tylko teoretyczna.
Dopiera trzecia Hybryda dała mi mlode, więc nie potrafię podać przykładu ze swojego doświadczenia.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Tasior » N 07 wrz, 2014 11:18

Kur.. niech mi ktoś wytłumaczy jak może być więcej genu???????? Bo za cholerę tego nie kumam.... GEN to GEN. Może się rodzić więcej HYBRYD niż CRYSTALI ale GEN to GEN...
Nie wprowadzajcie ludzi w błędne myślenie. Nie ma możliwości, że hybryda która ma GEN Taiwana po pukaniu z Taiwanem da Hybryde która będzie miał 2 GENY Taiwana, albo 1,45 GENA Tiawana. Jak już to da więcej hybryd a nie crystali...
Avatar użytkownika
Tasior
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 893
Dołączył(a): Śr 31 mar, 2010 14:14
Lokalizacja: Knurów

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Dakota » N 07 wrz, 2014 11:31

Oczywiście, że gen to gen i jego ilość nie wzrośnie, tzn. z Ct nie zrobi się nagle Cttt, które po skrzyżowaniu z jakąkolwiek inną krewetką mającą "t", da same Taiwany :-P Jak by tak było, to wszyscy by piali z zachwytu (albo i nie, bo wtedy zmieniłaby się sytuacja na rynku) :lol:
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » N 07 wrz, 2014 16:56

Oczywiście Tasior, wiemy wszyscy doskonale, że jeden allel genu jest na choromosomie u matki a drugi na chromosomie u ojca. Nie będzie ich ani więcej ani też mniej. Jeśli ktoś twierdzi że jest inaczej robi to zwyczajnie dla przekory.
Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienie niemieckiej klasyfikacji.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Poprzednia strona

Powrót do KLASYFIKACJA KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości