Hybrydy pokolenia

Nie wiesz co pływa w akwarium lub jakiej klasy jest krewetka - napisz

Moderator: =Fresz=

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez =Fresz= » Cz 04 wrz, 2014 15:56

Tomek ja muszę się zresetować bo dzisiaj mam już wielką głowę :-P to co piszesz to nie są rzucane na mnie czary?heh trochę w tym wszystkim na końcu jest chyba namieszane ale mówię ja muszę odpocząć :->
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Cz 04 wrz, 2014 16:14

Jednak jak napisał mi Tasior
Efekt krzyzowki hybrydy f1 z taiwanem to 50% taiwanow i 50% hybryd ale nie pokolenia f2 tylko nadal f1.
To bardzo mądre oznaczenie ponieważ mamy pewność ze są to nadal czyste Hybrydy.

Hybryd f2 to krzyzowka f1 z f1 ale pamiętajmy w f2 jest 25% Crystali i 50% hybryd, a pozostałe 25% taiwanów odławiamy. Krzyżujac ze sobą f2 z f2 czyli:
CC Ct Ct
w f3 uzyskamy:
CC Ct CC Ct CC Ct CC Ct CC Ct tC tt
czyli 5/12 Crystali 1/2 Hybryd i 1/12 Taiwanów.
A w nastepnym pokoleniu Crystali bedzie jeszcze wiecej kosztem Hybryd i Taiwanow, co już nie ma sensu nazywac je Hybrydami.

Oczywiście to wszysko teoria.
W sumie to niczego nowego nie wymyśleliśmyi nadal nie mamy jednego oznaczenia pokolen co zmusza nas do pytania sprzedającego o metodę uzyskania oferowanych Hybryd.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Cz 04 wrz, 2014 16:17

To nie są czary, poprostu weź kartkę i długopis i to sobie rozpisz.
Już nic więcej nie czaruję.
Ide pospać.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Cz 04 wrz, 2014 16:30

Waldku, napisałbyś co Ty o tym myślisz bardzo proszę.
Krzyśku, jeśli przeszkadzają Ci moje posty pod postami to je scaluj.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez SUHY » Cz 04 wrz, 2014 17:26

Genetyka genetyką ...
Kupiłem hybrydy , pierwsze pokolenie po cr + tajwan , na 5 samic pojawiało się 2 sztuki tajwanów albo jeden .
Jeśli w tej puli dostałem część cr to czemu w tkz. przez wielu pokoleniu F2 czy F3 ..... gdzie też mogą być cr tak rosnie liczba "czarnuchów "
Po czasie kupiłem młode , po hybrydzie zapylonej tajwanem i rodzącej tajwany ,u mnie zapylane są tajwanem , teraz na 10 samic mam średnio 18 do 20 tajwanów . i nie koniecznie takich jakimi zapylane są u mnie .



Czemu w następnych pokoleniach hybryd pylonych tajwanem pojawia się więcej tajwanów w miocie .
Obrazek
Avatar użytkownika
SUHY
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 2380
Dołączył(a): Pn 12 gru, 2011 21:29
Lokalizacja: Starachowice

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Dakota » Cz 04 wrz, 2014 17:27

Tak czytam tę Waszą dyskusję i jedno mnie zastanawia. Stosuje się nomenklaturę "F" w kontekście genetycznym (ogólnym, szerokim) czy hodowlanym (jakimś ustalonym wewnętrznie przez hodowców krewetek)? Tu jest moim zdaniem największa nieścisłość i źródło nieporozumienia. W genetyce F1, F2, F3 oznacza kolejne pokolenia. Pokolenie wyjściowe, tzn. rodzice, to P (parentes), nie - jak wiele osób błędnie interpretuje - F1.

Powstałem Hybrydy to pokolenie F2 - ZWRACAM UWAGĘ TO POKOLENIE F2 (ale wg Fresza, jak powiedział mi Tasior, Niemcy nazywają je nadal pokolenie F1, i chyba słusznie.

Powstałe Hybrydy to F2 (nie rozumiem, czemu Niemcy oznaczają F1, skoro to kolejne pokolenie!).
To, co się urodzi z P (rodziców, którzy "zaczynają" linię), daje F1, to co się urodzi z F1, daje F2, itd. niezależnie od tego, jaką ODMIANĘ się uzyska. Jeśli genetyka krewetek pod względem odmiany barwnej sprowadza się do Ct, CC, tt (czyli typowe prawo Mendla) , to w zasadzie nie ma znaczenia, które to jest pokolenie, bo nigdy danego genu nie będzie "więcej" lub "mniej" (czyli dana hybryda nie będzie bardziej Tajwanem, vide z krewetki Hybrydy F10 Ct skrzyżowanej z Taiwanem tt proporcje będą zawsze takie same jak gdyby skrzyżować Hybrydę F2 Ct z Taiwanem tt, nie więcej, nie mniej).

Nie rozumiem więc, o co się spieracie, skoro te krzyżówki nie mogą być bardziej łopatologiczne. Chyba, że o terminologię i oznaczenie pokolenia - to tak, dla mnie to jeden wielki chaos i w ogóle zadaję sobie pytanie, czy pokolenie ma tu jakiekolwiek znaczenie?

Inna sprawa - czy na 100% wiadomo, że tu faktycznie działa prawo Mendla i właśnie tak wyglądają podziały? Bo z tego, co opisujecie, niekoniecznie musi tak być. Można wziąć też pod uwagę inne czynniki, jak np. większą umieralność/letalność na poziomie zarodka określonych odmian (jeśli takie czy podobne zjawisko tu występuje).
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Cz 04 wrz, 2014 18:21

Dakota, masz rację, niekoniecznie musi tak być. Prawo Mendla u krewetek może być niewłaściwe. Pomyślałem o tym czytając post Suhego.
Jeśli chodzi o nazewnictwo Niemców. Niekoniecznie do otrzymania następnego pokolenia Hybryd trzeba dać Taiwana z tego samego miotu. Chyba stąd to się wzięło.
Do zadania pytania zainspirowało mnie ogłoszenie na Facebooku, gdzie ktoś sprzedawał Hybrydy pokolenie chyba nawet F4 za spore pieniądze. Zastanowiłem się co to takiego, skąd pochodzi ta systematyka. I nie odpowiemy sobie na go pytanie.
Ostatnio edytowano Cz 04 wrz, 2014 19:33 przez tomek.b, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Dakota » Cz 04 wrz, 2014 19:25

Zakładając, że faktycznie działa tu prawo Mendla w jego najprostszej formie (CC, tt, Ct), to pochodzenie rodziców chyba nie ma znaczenia; nie musi to być chów inbredowy, Taiwan do pary może być innej linii.

Przy chowie wsobnym może być tak, że dochodzi do innych mutacji, które mogą mieć wpływ np. na letalność zarodka.
Poza tym czasem jest tak, że osobniki, u których "skumulują się" geny recesywne, odstają od innych nie tylko wyglądem. Stąd np. głuchota u białych kotów niebieskookich (pewien kompleks genów odpowiadających za niebieskie oczy i białą sierść warunkuje również głuchotę; nie mylić z albinizmem) czy bardzo słabe uzębienie u nagich psów rasy chiński grzywacz (w ramach jednej rasy, w jednym miocie rodzą się psy owłosione i nagie, gen nagości jest recesywny i ściśle powiązany ze stanem uzębienia).
Hodowca krewetek jest w stanie ocenić, co się wykluło, ale nie wie, ile jaj się nie wykluło i co w nich było.

Oczywiście to tylko teoria.
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Pethro » Cz 04 wrz, 2014 20:30

Przy wysokim inbredzie często ujawniają się geny letalne które u heterozygot były ukryte ( recesywne) a nie raz nawet jak sie taiwany urodzą to zdechną. Taiwany mają genotyp recesywny gdzie przy okazji widać wszystkie gorsze geny recesywne ( normalnie maskowane u crystali heterozygotycznych) np. mniejszy zakres tolerancji na warunki środowiskowe, wolniejszy wzrost, brak rozrodu przy dalszym chowie wsobnym, mniejsze zainteresowanie seksem :lol: Dopiero zacząłem przygode z taiwanami i już niestety doświadczyłem tej delikatnosci taiwanów :-P
No więc Dakota to nie tylko teoria bo każdy kto ma taiwany widzi to u siebie :-P dlatego też mimo że z krzyżówki genetycznej wychodzi że taiwanów powinno być więcej to jest mniej.
Pethro
 

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Cz 04 wrz, 2014 21:09

Właśnie!
Zupełnie zapomniałem o pojęciu geny letalne.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez =Fresz= » Pt 05 wrz, 2014 07:51

SUHY napisał(a):Genetyka genetyką ...
Kupiłem hybrydy , pierwsze pokolenie po cr + tajwan , na 5 samic pojawiało się 2 sztuki tajwanów albo jeden .
Jeśli w tej puli dostałem część cr to czemu w tkz. przez wielu pokoleniu F2 czy F3 ..... gdzie też mogą być cr tak rosnie liczba "czarnuchów "
Po czasie kupiłem młode , po hybrydzie zapylonej tajwanem i rodzącej tajwany ,u mnie zapylane są tajwanem , teraz na 10 samic mam średnio 18 do 20 tajwanów . i nie koniecznie takich jakimi zapylane są u mnie .

Czemu w następnych pokoleniach hybryd pylonych tajwanem pojawia się więcej tajwanów w miocie .


Tego nie wiedzą najstarsi gorole :-P genetyka genetyką a natura swoje hehe

Tomek jak już mowa o genach letalnych to amaurotyczne zidiocenie młodzieńcze jest jednym z objawów ich posiadania. Kto wie czy te zidiocenie nie stoi po stronie lepszego rozmnażania hybryd, które w miocie dają więcej taiwanów :-P temat jak widać jest bardzo ciekawy i może rozładuje tą krzywą atmosferę.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez tomek.b » Pt 05 wrz, 2014 09:37

Mam nadzieję, szkoda się sprzeczać, chociaż to takie polskie.
Avatar użytkownika
tomek.b
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 898
Dołączył(a): So 05 lis, 2011 08:59
Lokalizacja: Gostynin

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez =Fresz= » Pt 05 wrz, 2014 09:40

No tak trzeba się kogoś czepić, znaleźć sobie ofiarę ale mi to lotto bo już przez tych ładnych parę lat na forach wieeeele "widziałem" :-P
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Dakota » Pt 05 wrz, 2014 10:40

Pethro napisał(a):No więc Dakota to nie tylko teoria bo każdy kto ma taiwany widzi to u siebie :-P dlatego też mimo że z krzyżówki genetycznej wychodzi że taiwanów powinno być więcej to jest mniej.

Podkreśliłam, że teoretyzuję, bo z rozmnażaniem krewetek nie mam wiele wspólnego. Chciałam tylko zwrócić uwagę na to, że na ilość potomstwa ma wpływ wiele, wiele czynników. Świadomość tego sprawia, że bez sensu jest narzekanie w stylu "urodziło się 20 krewetek, z czego X jest takich, a Y takich, a powinno być blablabla, dlaczego u mnie jest inaczej?" ;-)
Podejrzewam, że sprawa fenotypu też nie musi być tak oczywista, dlatego zapytałam, czy na 100% wiadomo, czy w przypadku odmian krewetek (czy skorupiaków w ogóle) działa typowe prawo Mendla. Być może były prowadzone jakieś badania w tym kierunku?

I jeszcze z ciekawości - czy samica może zostać zapłodniona wyłącznie przez jednego samca czy samców może być więcej? Pytam, bo np. u psów nie ma problemu, by szczenięta z jednego miotu miały więcej niż jednego ojca (hetero-ojcostwo). Jeśli podobnie jest u krewetek, to sprawa rozmnażania w baniaku, gdzie jest kilka samców, staje się jeszcze bardziej skomplikowana ;-)
viewtopic.php?f=5&t=7538 - 31,5l - hybrydy
Avatar użytkownika
Dakota
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 1202
Dołączył(a): Cz 10 kwi, 2014 11:46

Re: Hybrydy pokolenia

Postprzez Pethro » Pt 05 wrz, 2014 14:41

W kierunku badań nad krewetkami to raczej kiepsko więc wiecej tu teorii niż potwierdzonej praktyki. No więc jak już sobie teoretyzujemy to uważam że ta tabelka ma sens bo same crystale są w mocnym stopniu zinbredowane, taiwany jeszcze bardziej i dodatkowo to mutacja która powstała u crystali. Nie ma między nimi jakiejś przepaści genetycznej. Od razu widać co innego w przypadku mieszania taiwana i tigera gdzie powstaje zupełnie inny fenotyp od pierwszego pokolenia.
Pethro
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do KLASYFIKACJA KREWETEK

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości