Małżoraczki

Kraby, raki, żówie,ślimaki i wszystko inne opancerzone, tylko nie czołgi :)

Moderator: =Fresz=

Małżoraczki

Postprzez CryMore » Pt 31 mar, 2017 05:44

Cześć,

zastanawiam się jak nimi zaszczepić akwarium? Niby czytałem w starszych wątkach, żeby trochę przekarmiać krewetki. Owe stworzonka zaczęły mi się pojawiać, gdy zacząłem stosować Salty Shrimp Black Water Powder. Może to zbieg okoliczności, a może macie jakieś sposoby na zwiększenie kolonii tych jakże pożytecznych, błyszczących robaczków? Jakie są Wasze doświadczenia z nimi?

U mnie zaczynają się pojawiać w warunkach 200-400 uS i GH od 5-8. Temperatura 20-24 stopnie.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Małżoraczki

Postprzez cthulhu » Pt 31 mar, 2017 07:53

Ja przyniosłem 2 przypadkowo z Tigerami. Żyją ale się nie mnożą. Parametry 550us, GH ok.14 Też jestem ciekaw jak stworzyć ich kolonie.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Małżoraczki

Postprzez zibiboa » Pt 31 mar, 2017 11:02

Pozwólcie, że zadam pytanie: Czy te wszystkie stworzonka biorą się z niczego (poza bakteriami nitryfikacyjnymi)?
Wydaje mi się, że gdy dodam do akwa Mosurę BT9 to pojawiają mi się Przytuliki i malutkie Oczliki. Chętnie bym widział małżoraczki ale ich nie widzę :-/, wygląda na to, że muszę kupić kolejny produkt Mosury :-P . W 2014 przekarmiałem krewetki (teraz czasami też mi się zdarza) i miałem Wypławki obecnie ich nie ma (co mnie cieszy). Jakie są wasze spostrzeżenia w tym temacie?
Pozdrawiam,
Zbyszek
Avatar użytkownika
zibiboa
Początki Krewetkowej Mani
 
Posty: 25
Dołączył(a): Cz 24 lut, 2011 10:14

Re: Małżoraczki

Postprzez QHU » Pt 31 mar, 2017 12:27

Kiedyś miałem, po restarcie zniknęły i już się nie pojawiły, nicienie, przytuliki, oczliki są ale małżoraczków brak. Jakiś czas temu byłem u znajomego co ma kilka baniek z neo na kranówie, miał ich w każdej bańce setki jak nie więcej. Stwierdziłem że może sobie "zaszczepię" swój baniak, mój jest pod taiwany, wyłowiłem chyba ponad setkę i wpuściłem do siebie. Niestety widzę tyko od czasu do czasu jakiegoś jednego co lata po dnie, po reszcie nie ma śladu.
Avatar użytkownika
QHU
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 177
Dołączył(a): Wt 03 mar, 2015 21:03
Lokalizacja: Pruszków

Re: Małżoraczki

Postprzez cthulhu » Pt 31 mar, 2017 12:30

W każdym akwarium gdzie mam Mosure BT9 są przytuliki, natomiast oczliki mam tylko w baniaku, w którym poza bakteriami BT9 jest również Mosura OSMP (chociaż to nie bakterie). Nigdy tego nie rozkminiałem, ale w moim odczuciu im zbiornik bardziej naturalny i wszystkie procesy w wodzie zachodzą właściwie to i inne życie niż krewetki się pojawia.

Co ciekawe u kolegi, który wszystkie te produkty- bakterie i minerały typu BT9, OSMP jak i ich odpowiedniki z innych marek traktuje jako zbędny pochłaniacz kasy (więc ich nie kupuje), życie w baniaku ma różnorodne bez nich. Począwszy od przytulików na wypławkach kończąc. Jedynie salty i pokarmy stosuje. One tworzą wystarczającą równowagę w zbiorniku.
Avatar użytkownika
cthulhu
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 532
Dołączył(a): N 06 gru, 2015 08:52
Lokalizacja: Tarnów

Re: Małżoraczki

Postprzez kubabuba » Pt 31 mar, 2017 12:33

zibiboa napisał(a):Pozwólcie, że zadam pytanie: Czy te wszystkie stworzonka biorą się z niczego (poza bakteriami nitryfikacyjnymi)?


Z niczego to raczej nie , chyba że masz cudowne akwarium :-P
Wszelkie robactwo , to pożyteczne ,jak i szkodniki ,przynoszone są z roślinami ,zwierzętami i wodą, a nawet na łapskach które wkładamy do akwa....więc wystarczy żebyś przyniósł roślinę z jajkami małżoraczków i za chwilę masz nowe stworzonka...
Małżoraczki są przeważnie partenogenetyczne więc wystarczy jeden osobnik aby kolonia się rozrosła .
Ja w każdym zbiorniku ,w którym nie ma ryb , zauważam te skorupiaki. Żywią się detrutusem , więc jeżeli przekarmiasz krewetki , to więcej pokarmu zostaje gdzieś w szczelinach , poza tym im więcej karmy dostają krewetki , tym bardziej ,nie bójmy się tego słowa, srają :-P , a im więcej odchodów tym wiecej małżoraczków może się wyżywić , więc i kolonia większa....ale........im więcej różnego rodzaju żyjątek ,tym więcej wypławków , żywią się one m.in. pierwotniakami , a dorosłe osobniki małymi larwami (stąd też ataki na dopiero co wyklute krewetki)
kubabuba
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 113
Dołączył(a): Śr 18 sty, 2012 21:14
Lokalizacja: Pabianice

Re: Małżoraczki

Postprzez CryMore » So 01 kwi, 2017 21:52

Jeżeli chodzi o życie w akwariach to nie mogę narzekać. Są przytuliki, oczliki, trochę nicieni, wypławków, ale małżoraczki na palcach jednej ręki mogę policzyć. Zacząłem 3 tygodnie temu przy każdej podmianie używać salty shrimp fulvo i w tym okresie je zauważyłem. Chciałbym po prostu mieć ich więcej stąd zastanawiam się jak wpłynąć na rozrost kolonii. Robaki karmię obficie i na bank zawsze coś im ucieknie w podłoże. Poza tym dość długo świecę i na szybach mam delikatny zielony nalot.

Zwyczajnie małżoraczki bardzo mi się spodobały, a że lubię jak baniak tętni życiem to stąd pytanie. Miałem jeszcze na szybach stułbie, ale zniknęły w zimie i już się nie pojawiły.
CryMore
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 581
Dołączył(a): Pn 25 lip, 2016 22:09
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki / Warszawa

Re: Małżoraczki

Postprzez perwersja. » Wt 11 kwi, 2017 11:30

CryMore napisał(a):Jeżeli chodzi o życie w akwariach to nie mogę narzekać. Są przytuliki, oczliki, trochę nicieni, wypławków, ale małżoraczki na palcach jednej ręki mogę policzyć. Zacząłem 3 tygodnie temu przy każdej podmianie używać salty shrimp fulvo i w tym okresie je zauważyłem. Chciałbym po prostu mieć ich więcej stąd zastanawiam się jak wpłynąć na rozrost kolonii. Robaki karmię obficie i na bank zawsze coś im ucieknie w podłoże. Poza tym dość długo świecę i na szybach mam delikatny zielony nalot.

Zwyczajnie małżoraczki bardzo mi się spodobały, a że lubię jak baniak tętni życiem to stąd pytanie. Miałem jeszcze na szybach stułbie, ale zniknęły w zimie i już się nie pojawiły.


małżoraczki nie lubią przekarmiania... u mnie sie pojawiają fakt, a) gdy jest duzo garbników w wodzie b) gdy długo w akwarium nic nie grzebie c) gdy robie krewetom głodówkę d) gdy nie ma wypławków - widziałam jak małżoraczka wypławek skonsumował...
W innych przypadkach pojawiają sie u mnie czasem, w niewielkich ilosciach... z tego co wiem, to żyją się resztkami organicznymi i mniejszymi stworzeniami wodnymi (dla nas juz raczej niewidocznych). Zauważyłam też, gdy jest zbyt dużo szczątków organicznych i zbiornik ma juz dosc stare podłoże, to jest ich mało lub wcale...

Kolejna obserwacja, to bardzo mocna cyrkulacja wody... można to potwierdzić tym, że w naturze zauważyłam je badając dość czyste górskie rzeki, spotykałam je najczęściej pod otoczakami i też penetrujące skały w prądzie rzeki. Jednak tam gdzie był zbyt duży prąd rzeki, nie widziałam ich na skale, tylko jedynie pod skałą.

No i żyły sobie też tam, gdzie rzeka (góry i jeszcze dzikie prądy rzeki) nie była zbyt blisko ludzi (czyli plaże i ścieki), jednak obserwacja była oczywista, że mniej stworzeń im rzeka bliżej ludzi(tutaj w dolinach, kotlinach).

Jednak gatunków małżoraczków jest wiele... mogły być to te, które były juz w fulvo jak u CryMore, mogły być one nawet z Afryki...

Podsumowując, jak oczliki, przytuliki i niektóre gatunki nicieni i inne mikro organizmy świadczą o dojrzałości zbiornika, tak małżoraczki świadczą o tym, że zbiornik jest stabilny. Jeśli też małżoraczki żyją blisko lub w podłożu - strefach dennych, znaczy też, że podłoże jest w super kondycji.


Kiedyś miałam piękną sytuację...
Po ponad pół roku otworzyłam mój kubełek a tam po prostu masa, miliony małżoraczków, niestety pózniej juz takich ilosci nie doswiadczyłam nigdy...
--> http://www.schangri.pl <-- no kici kici :3 taś taś
Avatar użytkownika
perwersja.
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pn 01 sie, 2016 18:28

Re: Małżoraczki

Postprzez kaszan21 » Cz 08 cze, 2017 10:05

U mnie pojawiły sie małżoraczki jak wrzuciłem do akwa rogatka który przyjechał do mnie razem z blue velvet, może jakoś na nim przyjechały ;) Mam 3 baniaki, wszystkie na takiej samej wodzie i podłożu i tylko w tym jednym akwa są z rogatkiem.
kaszan21
Potencjalny Maniak
 
Posty: 17
Dołączył(a): Cz 21 lip, 2016 20:32

Re: Małżoraczki

Postprzez Raffy » Pt 09 cze, 2017 20:52

A ja mam dziwną sprawę z małżoraczkami u siebie, mam 3 akwaria z Neo -> orange, bloody mary i green jade.

W dwóch ostatnich wszystko hula, nie ma małżoraczków, ale krewetki sypią młodymi i jest fajnie. Za to mam problem u orange, tam jest plaga małżoraczków - są wszędzie, w każdym zakamarku, a krewetki...bardzo cienko. Orange nosiły jaja, zero młodych, dorosłe pomału giną - coraz ich mniej jest. Warunki te same co u pozostałych neo, te same podłoże, filtracja, woda i światło.

Co lepsze, wpuściłem swojego odchowanego, kozackiego bojownika, żeby przetrzebił te małżoraczki... na następny dzień znalazłem go konającego, małżoraczki siedziały na nim i zżerały go żywcem- płetwy, sluz na łuskach (ryba była bardzo szorstka). A jak go wyławiałem, to był dosłownie cały w małżoraczkach, jeszcze dychał.
No i myślę, że krewetki przechodzą wylinki, a te rzucają się na nie - bo liniały, widziałem i nosiły jaja, wszystko idealnie jak u pozostałych - z wyjątkiem przeżywalności i braku młodych.


A orange karmiłem bardzo skąpo, raz w tygodniu - tak, że materia nie rozkładała się ani nic nie zalegało. Podmiany regularne.
Raffy
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 695
Dołączył(a): Pt 28 maja, 2010 18:22


Powrót do SKORUPIAKI I MIĘCZAKI Z NASZEJ PAKI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości