Brotia armata

Kraby, raki, żówie,ślimaki i wszystko inne opancerzone, tylko nie czołgi :)

Moderator: =Fresz=

Brotia armata

Postprzez chwialek » Wt 13 kwi, 2010 17:32

Właśnie stałem się posiadaczem ślimaczka. Zgodnego z tematem, może ktoś z was wie coś więcej na temat tego gatunku, rozmnażanie, zwyczaje, żywienie. Będę wdzięczny.
Postaram się wkrótce wrzucić fotki- moich ślimaków.

Na chwilę obecną fotka zapożyczona z google...
Obrazek
źródło: http://www.datz.de

Z informacji jakie udało mi się dotychczas uzyskać....

- są żyworodne
- od niedawna pojawiły się na polskim rynku
- strasznie uwielbiają glony z szyb, kamieni i roślin (są przy tym żarłoczne dla glonów nie naruszając roślinności akwariowej)

Jeżeli ktoś ma więcej i dokładniejszych informacji to proszę o wypowiedź w temacie.
Ostatnio edytowano Pt 14 maja, 2010 22:24 przez chwialek, łącznie edytowano 3 razy
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Postprzez chwialek » Pn 31 paź, 2011 19:15

Troszkę czasu upłynęło od ostatniego postu. Brotia ma się dobrze, dorastała dość długo, ale chyba są efekty.

Na początek obiecane zdjęcia dorosłych osobników.

Obrazek

Oraz niespodzianka jaka pełza po akwarium.

Obrazek
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Postprzez chwialek » Pn 21 lis, 2011 17:35

Minął prawie miesiąc więc zamieszczę lekką aktualizację bo maluchy troszkę podrosły i mam coraz większą pewność że są to młode brotia...

Może opiszę troszkę dorosłe osobniki. Gdy je zakupiłem były mniej więcej jednakowych rozmiarów, obecnie jeden osobnik jest zauważalnie większy. Odżywiają się glonami porastającymi szyby i podłoże oraz ewentualne dekoracje w akwarium, nie niszczą roślin.
Obrazek
Młode osobniki wyglądają troszkę inaczej niż dorosłe a mianowicie nie mają aż tak bardzo widocznych kolców na muszli, jednak jej koniec podobnie jak u dorosłych jest "urwany" nie wiem jak to fachowo powinno się nazywać.
Młodziaki na obecną chwilę podrosły prawie dwukrotnie zwiększając rozmiary swojej muszli, bardzo smakują im glony porastające szyby akwarium. Pomimo powiększenia się populacji nie zauważam niszczycielskiego wpływu na roślinność. W zbiorniku pełza spora ilość maluchów ich wielkość sugerowała by że przyszły na świat w tym samym czasie obecnie mają około 2-3mm długości skorupy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niektóre osobniki nieco odbiegają od normy i są troszkę większe.
Obrazek
Ale jak widać muszla wygląda raczej na gładką z urwanym końcem.

Czy ktoś z forum ma jakieś informacje o rozmnożeniu się ślimaków Brotia?
Dorastaniu młodych osobników?
Czy może dotychczas te ślimaki pochodziły z importu?
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Postprzez chwialek » Pt 27 sty, 2012 17:38

Stan bieżący.
Ślimaki osiągnęły 6-8mm, uwidaczniają się powoli narośle "rogowe" na skorupach. Możliwe iż zwolnienie tempa wzrostu wynika z dostępności pokarmu (glony) i konkurencji jaka jest w zbiorniku.
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56

Re: Brotia armata

Postprzez Magda » Śr 12 mar, 2014 12:59

I on żyje w zborniku z jakąś neocaridiną?
Magda
Krewetkowy Maniak
 
Posty: 47
Dołączył(a): So 01 lut, 2014 01:08

Re: Brotia armata

Postprzez =Fresz= » Śr 12 mar, 2014 13:02

Kolejna złota łopata :-P ale może warto tematy odświeżyć.
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Re: Brotia armata

Postprzez chwialek » Śr 12 mar, 2014 16:47

Z mojej strony temat można by zamknąć gdyż obecnie, ten zbiornik nie istnieje. A przy nowym zrezygnowałem całkowicie ze ślimaków Brotia, albo one zrezygnowały ze mnie. Przy zakładaniu nowego zbiornika zmieniło się dużo, ślimaki nie przystosowały się do odmiennych warunków i zanikły. Bardziej pochłonęły mnie same crystale i jakoś tak zostało...

Ale chyba nikt inny tego tematu nie drążył i nie próbował lub nie pochwalił się rozmnożeniem i odchowaniem młodych. Ślimak jest dość delikatny, ale na glony ideał. Do tego ładny, osobliwy, inny...
chwialek
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 304
Dołączył(a): N 24 sty, 2010 17:56


Powrót do SKORUPIAKI I MIĘCZAKI Z NASZEJ PAKI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości