Krwiożercze Heleny w krewetkarium?

Kraby, raki, żówie,ślimaki i wszystko inne opancerzone, tylko nie czołgi :)

Moderator: =Fresz=

Krwiożercze Heleny w krewetkarium?

Postprzez bandzior85 » Pn 08 paź, 2012 08:47

czy to możliwe by Heleny polowały na krewetki?
mam wrażenie że od czasu gdy wpuściłem 2 Heleny do krewetkarium w celu pozbycia się nieproszonych ślimaków zaczęło mi się kurczyć stadko krewetek.
raz zauważyłem jak helena wysysa krewetkę z pancerzyka
nie wiem czy krewetka wcześniej padła czy została dopadnięta przez helenę
CR, CB, SW, Panda, King Kong, Wine Red, Blue Bolt
Pozdrawiam
Grzesiek
bandzior85
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 184
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 20:30
Lokalizacja: Gniew

Postprzez =Fresz= » Pn 08 paź, 2012 08:49

Już wiele razy trąbiło się o tym że Helenki atakują krewetki nie tylko tu bo na prawie każdym forum akwarystycznym ;-)
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez bandzior85 » Pn 08 paź, 2012 08:59

słyszałem jedną opinię że to nie możliwe by heleny zjadały krewetki
jedynie słabsze osobniki ale widzę co się dzieje u mnie krewetkariach i trochę się zaczynam niepokoić
z kolei w jaki inny sposób pozbyć się innych ślimaków i przytulników?
lać Femange na ślimaki? kiedyś próbowałem na przytulniki ale nic to nie dało
Ostatnio edytowano Pn 08 paź, 2012 09:06 przez bandzior85, łącznie edytowano 1 raz
CR, CB, SW, Panda, King Kong, Wine Red, Blue Bolt
Pozdrawiam
Grzesiek
bandzior85
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 184
Dołączył(a): Wt 27 gru, 2011 20:30
Lokalizacja: Gniew

Postprzez =Fresz= » Pn 08 paź, 2012 11:18

Przytulików :-P ja bym się nimi nie przejmował i się pogodził z tym że są. Po prostu nadmiar odławiaj i co jakiś czas rozgniataj i krewetki będą szczęśliwe że mają naturalny mięsny pokarm...
Avatar użytkownika
=Fresz=
Moderator
 
Posty: 7215
Dołączył(a): Cz 27 gru, 2007 21:16
Lokalizacja: Toruń

Postprzez chmieles2 » Wt 09 paź, 2012 15:49

Niestety to prawda - co prawda dotyczy to tylko ofermowatych krewetek, ale co jakiś czas helenka jakąś dopadnie. Co prawda zrobi to tylko jeśli jest głodna (nie ma w pobliżu ślimaków) ale mimo wszystko szkoda kreweci, zwłaszcza jeśli to jakieś droższe okazy.

Z doświadczenia na ślimaki są 2 sposoby:

-helenki w sporej ilości (nie 1 czy 2) choć oczywiście dopasowanej do zbiornika i populacji ślimaków

- restart zbiornika z przelaniem wrzątkiem/wygotowaniem wszystkiego co się da, a rośliny trzeba zlać mocnym roztworem środka ślimakobójczego. Tu tylko zastrzeżenie, że trzeba potem te roślinki dobrzy wypłukać, ponieważ te środki działają nie tylko na ślimaki, ale i inne skorupiaki, a więc rykoszetem mogą oberwać krewetki.

Generalnie jeśli nie chcesz stosować drastycznych środków, a ilość ślimaków nie jest duża po prostu pogódź się z ich obecnością :) Nadmiaru trzeba pilnować ponieważ wydzielają jakieś enzymy szkodliwe dla krewetek. Nie wiem co to dokładnie jest, ale fakt faktem krewetki wtedy gorzej się mnożą i potwierdziło moje obserwacje już kilka osób. Przy małych ilościach nie są jednak szkodliwe.
chmieles2
Potencjalny Maniak
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn 08 paź, 2012 15:47
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez krewetka wawa » Śr 10 paź, 2012 13:09

Cześć.
Ja u siebie wpuściłem jakiś czas temu helenki bo dostałem z roślinką w gratisie ślimaki.I wpadłem na pomysł helenki pozbęde się nieproszonych gości i się udało ale zaobserwowałem że helenka zjada mi krewetke i to całkiem sporą co prawda podczas wylinki ale młode krewetki przechodzą wylinke dosyć często(więc są łatwym celem).
I pozbyłem się tych łobuzów.
Krewetkaria:
Akwaria 5szt 5 l / 6szt 20 l

Regał 4 szt 70 l
Regał 3 szt 100 l , 2 szt 50 l
Regał 3 szt 160 l
Regał 3 szt 220 l
Regał 3 szt 300 l

Rakaria:
Regał 4 szt 85 l
krewetka wawa
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 142
Dołączył(a): So 25 cze, 2011 23:03
Lokalizacja: Warszawa/Bemowo

Postprzez olin » Śr 10 paź, 2012 20:12

Wtrącę jeszcze jedno... Helenki mnożą się w całkiem niezłym tempie i bardzo często przy okazji pozbycia się dzięki nim innych ślimaków... mamy plagę helenek ;-)
Doświadczyłem ;-)
Avatar użytkownika
olin
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 67
Dołączył(a): So 02 cze, 2012 11:17
Lokalizacja: Kraków

Postprzez kloner11 » Śr 10 paź, 2012 20:17

olin, mam 3 sztuki i całe akwarium w jajeczkach helenek ale młodych nie mogę się dopatrzyć. Co do atakowania krewetek, ani razu jeszcze nie widziałem.
kloner11
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 55
Dołączył(a): N 26 lut, 2012 21:03
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez olin » Śr 10 paź, 2012 20:48

kloner11 napisał(a):olin, mam 3 sztuki i całe akwarium w jajeczkach helenek ale młodych nie mogę się dopatrzyć.

kloner uwierz, że się doczekasz... U mnie było tak samo. Długo, długo nic...aż tu nagle jeden, dwa maluchy i za nimi całe stado ;-)
Avatar użytkownika
olin
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 67
Dołączył(a): So 02 cze, 2012 11:17
Lokalizacja: Kraków

Postprzez pellepil » Śr 10 paź, 2012 20:59

U mnie helenki w akwa bez grzałki tylko sobie pełzają natomiast jak tylko temperatura wzrasta do 23 zaczynają składać jajca. Muszą się nieżle napocić przy składaniu tych jajek jak przez 3 dni siedzą sklejone razem w jednym miejscu i produkują ...
Ostatnio edytowano Śr 10 paź, 2012 21:00 przez pellepil, łącznie edytowano 1 raz
BT0,DBT,Tiger,CRS-SSSS,RC,Y,BP,Hummel,Tibee,Taiwan,Green,Cardinal,Amano,Macrobrachium
Avatar użytkownika
pellepil
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 237
Dołączył(a): N 23 sty, 2011 19:53
Lokalizacja: Dublin

Postprzez kloner11 » Śr 10 paź, 2012 21:13

olin, tylko pierwsze jajka złożyły jakieś ok 4 miesięcy temu, teraz sobie przypomniałem, że od tamtej pory zobaczyłem tylko raz jedną mikroskopijną sztukę.
kloner11
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 55
Dołączył(a): N 26 lut, 2012 21:03
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez olin » Śr 10 paź, 2012 22:15

Aż tyle to u mnie to nie trwało... ale jak ruszyło to ciężko je było opanować ;-)
Avatar użytkownika
olin
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 67
Dołączył(a): So 02 cze, 2012 11:17
Lokalizacja: Kraków

Postprzez aquahobby1 » Cz 11 paź, 2012 21:46

Z tą plaga Helenek, to aż tak źle nie jest. Złożone jajeczko inkubuje się około miesiąca, a następnie świeżo wyklute Helenki muszą jeść maleńkie świeżo wyklute ślimaki. Jeżeli ich nie mają, giną z głodu. Przy trochę starszych, zdarza się czasami kanibalizm, ale bardzo rzadko. I można już je odkarmić mrożoną ochotką. Większe osobniki przy braku ślimaków jedzą pokarmy dla krewetek lub ryb, głodne potrafią też dopaść krewetkę.
Wiedza jest osiągnięta dzięki ciężkiej pracy. Bądź pokorny, i słuchaj tych, którzy szli ścieżką przed Tobą.
aquahobby1
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 616
Dołączył(a): So 22 lis, 2008 23:44
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez olin » Pt 12 paź, 2012 06:47

W zdecydowanej części tego co piszesz zgadzam się z Tobą.
Mnie chodziło bardziej jednak o to, że można jednak doczekać się niekontrolowanego "wysypu" młodych. Nie zgodzę się, że maluchy muszą jeść maleńkie, świeżo wyklute ślimaki. U mnie już dawno zapomniałem o zatoczkach, a jednak Heleny mnożyły się... i maleńkie rosły bardzo szybko. Tak jak piszesz, z pewnością żywiąc się pokarmami dla krewetek.
Avatar użytkownika
olin
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 67
Dołączył(a): So 02 cze, 2012 11:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Krwiożercze Heleny w krewetkarium?

Postprzez Jajnik » Wt 13 sie, 2013 15:53

Odświeżę trochę temat.
Potrzebuję pozbyć się nieproszonych ślimaków i pomyślałem, żeby wpuścić Helenkę.
Po przeczytaniu tematu trochę obawiam się plagi Helenek i tu moje pytanie:
Czy jest sens do 54 litrowego zbiornika wpuszczać tylko jedną Helenkę?
Avatar użytkownika
Jajnik
Rasowy Maniak Krewetkowy
 
Posty: 72
Dołączył(a): So 09 lut, 2013 13:50

Następna strona

Powrót do SKORUPIAKI I MIĘCZAKI Z NASZEJ PAKI

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości