Akwarium za jeden uśmiech

Moderator: =Fresz=

Akwarium za jeden uśmiech

Postprzez MarSz » Cz 10 sty, 2013 19:42

Witam,
Chciałbym się pochwalić, że wraz z Częstochowskim Forum Akwarystów (afczwa.com) udało nam się uzyskać zbiornik dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu w ramach akcji „Akwarium za jeden uśmiech” przeprowadzonej przez firmę Aquael.

Jeśli ktoś nie słyszał o akcji to generalnie chodzi o to, że firma Aquael ogłosiła konkurs, który obejmował szkoły, przedszkola i inne placówki szkolno-wychowawcze. Wychowankowie placówek, które chciały wystartować w konkursie musiały wykonać prace pt. „Moje wymarzone akwarium” w dowolnej formie.
Nagrodą dla zwycięskich placówek jest zestaw akwarystyczny (akwarium, szafka, filtr, grzałka i pokrywa z oświetleniem).

Chciałbym się więc pochwalić, że placówka, którą wspieramy w tej akcji została zakwalifikowana i dostanie zestaw akwariowy. Weźmiemy więc udział w akcji, której celem będzie skompletowanie i przygotowanie całego zbiornika dla ośrodka jak również nauczenie dzieci wszystkiego co będzie potrzebne do pielęgnacji zbiornika (choć nie wykluczamy również serwisu zbiornika).

SOSW w Lublińcu jest placówką, przy której funkcjonują szkoły podstawowa, gimnazjalne i ponadgimnazjalne dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących oraz upośledzonych. W związku z tym, że dzieci uczące się w tym zespole szkół są z różnych rejonów kraju (często znacznie oddalonych) to w ośrodku funkcjonuje duży internat męski i żeński. Dzieci tam mieszkające (łącznie 92 wychowanków) spędzają cały tydzień (często i niektóre weekendy) w internacie, gdzie oprócz zajęć poznawczych, rewalidacyjnych i opiekuńczo-wychowawczych biorą czynny udział w różnego rodzaju kołach zainteresowań.

Jedno z nich - kółko przyrodnicze - zrzesza grupę dzieci pod opieką jednego wychowawcy, które interesują się biologią i wieloma jej aspektami.

Marzeniem dzieci w internacie SOSW w Lublińcu jest akwarium, w którym mogłyby obserwować życie zwierząt (ryby, krewetki) i rozwój roślin, którym mogliby się opiekować jak i brać czynny udział w jego powstawaniu.

Teraz pojawia się szansa by ten cel zrealizować a jednocześnie zapewnić sobie nieco rozrywki przy aranżacji takiego zbiornika ;-)

Proces realizacji zbiornika postaram się udokumentować i zaprezentować w postaci fotorelacji.


Temat ten podaję w celach informacyjnych jak i ogłoszeniowych – jak pewnie wiadomo do startu zbiornika potrzebne są jeszcze inne rzeczy i tutaj właśnie zwracam się z prośbą/pytaniem do użytkowników forum – może ktoś zechce się przyłączyć w jakikolwiek sposób do akcji i wspomóc całe przedsięwzięcie? Najbardziej mam na myśli rośliny ze zbiorników użytkowników (sam mam sporo, które zamierzam przeznaczyć na ten cel, ale roślin nigdy nie za wiele) – jeśli ktoś miałby na zbyciu – nawet niewielkie ilości i chciałby się podzielić na cele tej akcji to proszę o informacje jakie rośliny - i jakie ilości byśmy mogli ustalić, czy pasują do planowanej aranżacji.

Poza tym – może ktoś ma lekko przechodzone podłoże , które z jakiegoś powodu już mu jest niepotrzebne, a jeszcze nadające się do startu zbiornika, które moglibyśmy odkupić za rozsądne pieniądze? Największym zainteresowaniem cieszyłaby się ADA Amazonia New – ale nie jest to konieczność.

Poszukując poważniejszych rzeczy (większy filtr, dodatkowe oświetlenie, zestaw CO2, obsada ryb) zwróciłem się z pytaniem do znanych producentów, sprzedawców i hodowców – może ktoś zechce wesprzeć akcję, ale dodatkowo umieszczam informację tutaj, bo może któryś z użytkowników zna kogoś, kto prowadzi podobną działalność i mógłby oraz zechciałby się przyłączyć do akcji.

Więcej szczegółów o ośrodku, akcji (jak również jej historii, czyli od momentu jak powstał plan do chwili obecnej), planach na zbiornik (mniej więcej jest tam określone jaką planuję aranżację i jakie rośliny są najbardziej pożądane) można znaleźć na stronach forum pod adresem:
http://afczwa.com/viewtopic.php?f=116&t=639
Mam nadzieję, że poprzez rozpropagowanie tej informacji w szerszym gronie uda mi się znaleźć więcej osób chętnych do przyłączenia się do tego szczytnego celu.

Za wszelką pomoc i wsparcie z góry dziękuję.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Re: Akwarium za jeden uśmiech

Postprzez Pjord Knudsen » So 12 sty, 2013 12:26

Chętnie odstąpię milemeter moss i phoenix moss. Milimetra będzie coś około pół litra, phoenixa mniej. Może to niewiele, ale w tej chwili tyle mi zostało po przycince. Mogę wysłać choćby w najbliższy poniedziałek.
PS. Bardzo fajny pomysł. Ukłony w stronę organizatorów tego przedsięwzięcia.
Pjord Knudsen
Potencjalny Maniak
 
Posty: 16
Dołączył(a): So 29 mar, 2008 17:38

Re: Akwarium za jeden uśmiech

Postprzez MarSz » So 12 sty, 2013 19:57

Dzięki za ofertę.
Milimetra masz chyba nawet ode mnie.
Ja mam go w jeszcze większych ilościach więc głupio by było brać go od Ciebie :-)
Phoenixa miałem kiedyś dużo a teraz minimalne ilości i znów rizmnazam. Nie wtorek czy do tego czasu mi się rozrosnie ale też nie wiem jeszcze jak dużo go będę potrzebował. Nice się okazać że mi wystarczy ale jak nie to może się odezwę do Ciebie chyba, że ktoś tutaj lokalnie będzie go miał tu nie będę musiał Cię fatygować.
Mimo wszystko dzięki za ofertę i będę pamiętał o Tobie.

A co do samej akcji to fajna sprawa. Daje dzieciom szansę na akwarium a mi możliwość sprawdzenia się w roli organizatora a potem przyjemność założenia fajnego zbiornika.
Poza tym przekonałem się, że ciągle jest sporo osób gotowych do bezinteresownej pomocy, dużo osób poznałem i generalnie mam sporo satysfakcji z udziału w tej akcji a jeszcze nawet dobrze się nie zaczęła :-)
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Re: Akwarium za jeden uśmiech

Postprzez drink20 » Pn 14 sty, 2013 09:27

Mogę odstąpić t-head 550 + gąbka duża, grzałki jakbyście potrzebowali mam 50 i 100W, termometr JBL, brzeczyk oxybost + kamien i rurka, co do roslin mam tylko mini pelie i cameroona jak cos :-)
Chętnie pomoge
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Re: Akwarium za jeden uśmiech

Postprzez MarSz » Śr 16 sty, 2013 00:21

Dzięki za propozycję.
Filtrma i grzałka ma być w zestawie więc doceniam gest ale nie będę naciągał - może Ci się przyda albo kto inny będzie bardziej potrzebował.
Co do mini pelii i camerona to bardzo chętnie ale tak się składa, że mam też obydwa ale ostatnio w bardzo małej ilości. Planuję je umieścić w tym akwarium (a na pewno mini pelię) ale jakąś minimalną ilość (nie mam już jak kiedyś na litry bo zaczynam z nią od nowa) i w miarę upływu czasu jak sobie będzie dobrze radzić to ją będę rozszczepiał.

Dlatego też nie śmiem prosić o nią bo pewnie sam nie masz za wiele i to by głupio wyglądało, że proszę o coś co sam mam.
No chyba, że np. by Ci wychodziła ze zbiornika i nie miałbyś co z nią robić (co przy obu gatunkach mało prawdopodobne) to co innego - wtedy mógłbym szybciej mieć zamierzony efekt.

Na afczwa.com na bieżąco podaję status i jak na razie idzie w miarę dobrze. Co prawda brakuje jeszcze najgrubszych rzeczy czyli podłoża, dwóch świetlówek i statecznika 2x39W i (ale to szczyt marzeń) zestawu CO2. Może znasz kogoś, lub masz jakiś zaprzyjaźniony sklep, który w ramach noworocznych porządków miałby na zbyciu na szczytny cel podłoże lub świetlówki by nieco poprawić to co w standardowej pokrywie.

Ja wiem, że to już jest grubszy koszt (i dlatego to nie jest pytanie do użytkowników prywatnych i indywidualnych a bardziej do sklepów lub hurtowni - często w ramach odliczeń od podatku na przełomie roku są w stanie nie takie darowizny robić na cele charytatywne).
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11

Re: Akwarium za jeden uśmiech

Postprzez drink20 » Śr 16 sty, 2013 09:24

Wiesz, co stateczniki chyba bym miał na 2x39W , popatrze w domu co tam mam :-) Co do mchów powiedz na kiedy trzeba było by Ci to wysłać :-)
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Re: Akwarium za jeden uśmiech

Postprzez drink20 » Śr 16 sty, 2013 12:39

niestety mam 30W jakby cie ratowały, 1x30W, a wiec mógłbym wam 2 takie posłać.
Avatar użytkownika
drink20
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 701
Dołączył(a): Pn 17 maja, 2010 13:34
Lokalizacja: Nowy Targ/Krempachy

Re: Akwarium za jeden uśmiech

Postprzez MarSz » Śr 16 sty, 2013 22:08

Dzięki za odzew - wiesz - z tymi świetlówkami to było tak, że w standardzie jest 2x39W co przy 240l i przy planowanym akwarium roślinnym jest trochę mało.

Chciałem dołożyć 2x54W na początku bo doszedłem do wniosku, że wejdą ale powiedziano mi, że pod tą pokrywę nie bardzo i żeby dołożyć drugie 2x39W.

No właśnie - dopóki nie wiem jak będzie wyglądała pokrywa to nie mam pewności.
Widziałem jeden zbiornik Aquaela, też chyba 240l, gdzie dali pokrywę aluminiową - koronę w zasadzie - tam bez problemu weszłyby mi 54 Watowe (114cm). Natomiast jak będzie inna to muszę widzieć jak wygląda pod spodem (choć różne rzeczy się już robiło i wciskało ale lepiej się upewnić).

Dlatego zostałem przy 2x39, chyba, że nie będę ich miał do czasu aż sprzęt przyjdzie i zobaczę, że da się dłuższe jednak włożyć, to wtedy będę myślał o tym.

A z tymi roślinami to mimo wszystko jest trochę delikatna sprawa.
Nie da się chyba ukryć (zwłaszcza na tym forum), że sprzedawałem swego czasu sporo nadwyżek z moich zbiorników. Ostatnio przestałem ale to dlatego, że zrobiłem sobie spory regał i rozmnażam rośliny na własne potrzeby do tych baniaczków w regale i ciągle mi są potrzebne. Ostatnio rozmnażam również pod kątem akwarium dla SOSW.
Jednak jak już okres przejściowy się skończy i regał krewetkowo-roślinny będzie miał pełną obsadę, to nie wykluczam znów lekkiego wspomagania budżetu mojego hobby poprzez sprzedawanie nadwyżek z moich zbiorników.

Dlatego wolę nie przyjmować roślin (zwłaszcza jak je mam) - chyba, że kupię - to co innego, bo nie chcę by mi ktoś potem zarzucił (nie mówię o Tobie ale ludzie są różni), że sprzedaję rośliny, które mi dobroczyńcy przysłali na poczet zbiornika dla dzieci (już się takie sugestie pojawiły więc temat odpuszczam - ja się udzielam w temacie dla własnej satysfakcji i z chęci pomocy a nie by "wysępić" od kogoś rośliny).
Tym bardziej, że rośliny, które proponujesz zaliczają się do tych trudniejszych w uprawie i niezbyt popularnych więc i droższych.
Pisząc pierwszy post, gdzie pytałem, czy ktoś chciałby się podzielić roślinami z baniaków miałem na myśli bardziej gatunki, które rosną jak chwasty i są niskiej wartości i w większości przypadków lądują w kibelku.
Oczywiście jest pewien plan na aranżację i nie chcę wrzucić tam dosłownie wszystkiego ale może coś by się nadało z odpadów użytkowników - taka była moja intencja.

Także na razie dzięki - będę pamiętał o Twojej szczerej propozycji ale z tematu (i prośby) się chwilowo wycofuję.
Będę informował jak już akwarium zacznie powstawać o postępach i przebiegu prac.

Pozdrawiam.
MarSz
Ciężkie Stadium Mani Krewetkowej
 
Posty: 520
Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 20:11


Powrót do KONKURSY I IMPREZY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości